Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Despre asigurari si pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
directorpostari

directorpostari

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.01.2009

View Postadrianatoma, on Oct 20 2008, 17:38, said:

Salut,

Sunt trainer de mai bine de un an intr-o companie de asigurari si pensii private, in Bucuresti. Data fiind natura job-ului, am invatat foarte multe despre asigurari, atat generale (CASCO,  RCA) cat si de viata, dar si despre pensii si m-am gandit sa va impartasesc din experienta mea.
Va pot ajuta cu un sfat sau va pot ajuta sa descifrati termenii de prin contractele pe care le aveti.

In ceea ce priveste pensiile private facultative, va pot ajuta sa va faceti o imagine a tuturor companiilor de pe piata si a mecanismului de functionare a unui astfel de produs, mai ales ca aceste informatii imi sunt extrem de cunoscute (tocmai ce am revenit de prin tara unde am avut cursuri intensive pe Pilonul 3)

Nu va pot sfatui in legatura cu tarifele (nici nu am prea mult contact cu ele) si nici nu vreau sa va influentez alegerea.

Astept intrebarile voastre si sper sa va pot raspunde. Acolo unde nu stiu ce sa va spun, ma uit prin manuale si revin... :)

Cu drag,
Adi


vreau si eu asigurare

#20
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,300
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdirectorpostari, on Jan 20 2009, 01:56, said:

vreau si eu asigurare

Suna un prieten, aici nu e magazin.
E doar un loc in care poti sa intelegi fenomenul...

#21
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdirectorpostari, on Jan 20 2009, 01:56, said:

vreau si eu asigurare
iti fac eu, orice asig vrei...da-mi pm

#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,300
  • Înscris: 22.07.2005

View Postcuculea, on Jan 20 2009, 19:12, said:

iti fac eu, orice asig vrei...da-mi pm

Nu vrei mai bine sa iti dau eu un REPORT? Poate iti faci rost si de vreun suspend...

#23
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postfloraur, on Jan 19 2009, 22:29, said:

Mai Adriana, de ce nu intri tu pe calculator si sa faci calcule corecte? Nu poti intra de la serviciu pe net?
Baga si tu aici, sa vada lumea exact care e faza...

Fii atenta...
Explica-ne si noua (asa cu lux de amanunte), cati bani ne luam inapoi, daca ne retragem dintr-un contract de asigurare cu capitalizare. Cat pierdem daca ne retragem dintr-un contract incheiat pe 25 de ani, in al patrulea an. Adica refuzam sa mai platim a patra cotizatie anuala...

Te salut!
:)

pai cu ce te ajuta calculele daca ele ar fi facute pe produsul companiei la care lucrez? ca nu am acces la alte softuri sa pot compara :(

dar, hai sa vedem:

sa zicem ca ai incheiat un contract de asigurare cu capitalizare pe 25 de ani si platesti anual 1500 de lei (sa zicem!!!):

- in primii 2 ani, aproape nimic din aceasta prima de asigurare nu va merge pe investitii sau economii. In prima instanta vor merge in taxe si comisioane (de ex comisionul agentului, emiterea efectiva a politiei etc), iar mai apoi in prima de protectie. Deci daca te retragi in primii doi ani, valoarea de rascumparare e egala cu 0. Practic nu iei nimic!

- in urmatorii 4-5 ani (de la companie la companie) procentul care revine componentei de economisire incepe sa creasca.
La finele anului 4 de exemplu, tu vei fi platit cam 6000 de ron (asta daca nu cumva vreun factor gen job mai periculos nu ti-a afectat prima, crescand-o). Daca decizi sa renunti la contract in acel moment, as estima ca iei inapoi cam 60%. dar acest procent depinde CLAR de la companie la companie, depinde de cat de mult investesc in protectie si cat in economisire, depinde de cum e gandit randamentul produsului. Dar sa zicem 60%...deci vei lua inapoi cam 3600 de ron, more or less.
In mod normal te poti astepta la un profit cat de mic de-abia dupa 7-8 ani de cotizare.

DAR, voi trebuie sa aveti in minte ca asigurarile de viata au o raza de actiune cu bataie f lunga, de-asta se si incheie pe minim 10 ani si au ca principal scop PROTECTIA. plus ca e normal ca banii, mai ales in primii ani, cand ai cotizat doar cateva prime, sa mearga in componenta de protectie. Pentru ca daca dai coltu' in anu' 2 (sau chiar la o luna de la incheiere) beneficiarii vor primii Suma Asigurata intreaga, care evident ca va fi muuult mai mare decat ai apucat tu sa platesti pana la nefericitul eveniment.

Nu ajuta cu nimic sa fac calcule exacte, pentru ca ele ar fi facute pe produsul din cadrul companiei si nu vreau asta. Poti vedea si din exemplul de mai jos cu AIG si ING ca valoarea de rascumparare variaza clar de la o companie la alta. De-asta e important sa stim ce intrebari sa punem consultantului. Si una dintre ele e sa ne explice exact asa, cam cat merge in protectie, cat in economisire, cat dupa cat timp va creste procentul care merge in economisire etc...

View Postcuculea, on Jan 20 2009, 19:12, said:

iti fac eu, orice asig vrei...da-mi pm


hei, am zis clar ca nu vindem nimic aici...muta-te la BURSA

#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,300
  • Înscris: 22.07.2005
S mai incheie contracte in perioada asta la voi sau merge ca la mine? adica STA...

Edited by floraur, 22 January 2009 - 13:35.


#25
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postfloraur, on Jan 22 2009, 13:35, said:

S mai incheie contracte in perioada asta la voi sau merge ca la mine? adica STA...


cam da, dar in Ianuarie oricum nu se intampla mare lucru pe asig de viata. In schimb merg alea generale fara probleme :lol: ca doar n-o sa circulam neasigurati

#26
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
LEGE nr. 260 din 4 noiembrie 2008 privind asigurarea obligatorie a locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren sau inundatiilor

sursa

incepand cu 1 iulie 2009

cum vi se pare?

#27
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
era si cazul sa avem si noi genul asta de lege!

#28
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,300
  • Înscris: 22.07.2005
Ady, cum merg RCA-urile?

#29
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
din fericire, la noi RCA-ul merge bine, in ceea ce priveste vanzarea lor, tarifele ajutandu-ne foarte mult. sa vedem insa cum vom sta cu profitul, in functie de rata daunelor pe perioada urmatoare.

si acum, pentru cei care au CASCO sau RCA la Interamerican:

Compania de asigurari INTERAMERICAN, viitoarea EUREKO Romania, nu va mai opera pe segmentul asigurarilor generale incepand cu 1 mai 2009, urmand a se concentra pe principalele linii de business. In conditiile in care politele pentru bunuri, auto, raspundere civila si Cargo vor fi scoase de la vanzare, compania estimeaza o reducere a afacerilor de circa 10% in 2009, pana la 70-72 mil. lei, potrivit Directorului General Adjunct al INTERAMERICAN, Carmen RADU.

sursa

#30
soleil_ro

soleil_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 11.08.2008

View Postsoleil_ro, on Jan 15 2009, 16:55, said:

Am o asigurare de viata la AIG Life si vreau sa o rascumpar dar AIG imi pune multe bete in roate. Atentie la contract, acesta are niste clauze de rascumparare puse net in defavoarea clientului. In contract scrie ca AIG poate sa-ti dea banii inapoi in termen de 6 luni.
Pentru mine polita de la AIG a fost teapa vietii. Am avut si o asigurare de viata la Nederlanden (actualul ING). Am rascumparat-o inainte de termen, dupa 4 ani, primind inapoi circa 60-65% din sumele platite. La AIG, dupa 6 ani, mi s-a comunicat ca primesc circa 40-45% inapoi, dar nici astia nu se stie cand.
Din punct de vedere al economisirii banilor asigurarile de viata de la AIG sunt o mare teapa. Macar voi sa nu patiti ce patesc eu.

Intr-un tarziu mi-am recuperat banii (de fapt 40-45% din ei). Daca merita sa va faceti sau nu asigurari, voi decideti. In orice caz pe mine m-au pierdut de client.

#31
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,300
  • Înscris: 22.07.2005

View Postsoleil_ro, on Feb 15 2009, 21:34, said:

Intr-un tarziu mi-am recuperat banii (de fapt 40-45% din ei). Daca merita sa va faceti sau nu asigurari, voi decideti. In orice caz pe mine m-au pierdut de client.

Ai dreptate, insa asta se intampla doar daca intrerupi contractul inainte de maturitate...
E vina ta ca nu te-ai informat inainte de a semna.

#32
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
imi pare rau pentru intamplarea ta @soleil, dar asa cum sublinia si floraur, asta s-a intamplat pentru ca ai vrut sa rascumperi contractul intr-o faza relativ incipienta.
in aproape 2 ani de cand lucrez in asigurari si de cand m-am confruntat cu intrebari atat de la colegii mei din vanzari cat si de la clienti, am ajuns la concluzia ca nu se cunoaste aproape deloc conceptul de asigurare de viata in Romania.

nu judec pe nimeni, nu sunt in masura, dar ganditi-va ca o asigurare de viata e un plan pe termen foarte lung. nu e un depozit in care pui bani cand ai si te astepti sa-i iei inapoi cand vrei tu, eventual inzeciti. gandirea asta e total gresita!
asigurarea de viata e facuta tocmai ca sa poti economisi pentru anumite evenimente majore din viata, mai mult sau mai putin vesele, fara sa fii tentat sa umbli la bani (ca in cazul unui depozit) si neputand renunta la plata primei, fortandu-te astfel sa duci contractul la buni sfarsit sau macar sa-si indeplineasca menirea.

ar fi multe de spus despre asigurarile de viata...eu mi-as dori doar sa nu mai fie privite ca o forma de jaf. nu va obliga nimeni sa semnati. si credeti-ma, ca odata ce ati inteles conceptul de asigurare de viata, odata ce veti intelege pe ce dati banii, o sa platiti si in avans primele, numai sa va stiti familia la adapost...

#33
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
pentru cei care au pensie privata Pilonul II la BANCPOST:

Primul pas legal catre realizarea fuziunii intre fondurile de pensii private obligatorii BANCPOST si INTERAMERICAN a fost realizat ieri, odata cu obtinerea autorizarii prealabile a operatiunii de catre CSSPP.

Potrivit comunicatului de presa emis de CSSPP, procesul de autorizare a fuziunii celor doua fonduri din Pilonul II, Fondul de Pensii Administrat Privat BANCPOST (fond absorbit) cu Fondul de Pensii Administrat Privat INTERAMERICAN (fond absorbant), cuprinde doua etape, prealabila si definitiva, potrivit prevederilor normei 14/2008 care stabileste reguli privind protectia participantilor in aceasta situatie. Autorizarea definitiva a fuziunii va putea fi decisa numai dupa o consultare a participantilor cu privire la noile conditii ale fondului absorbant.Administratorul fondului absorbit va trimite participantilor, in scris, cu confirmare de primire, noile conditii ale prospectului fondului absorbant si ii va informa asupra posibilitatii de transfer fara penalitati, in decurs de 90 de zile calendaristice, in cazul in care acestia nu agreeaza noile conditii. Astfel, in termen de 90 de zile calendaristice de la data publicarii anuntului privind fuziunea, participantii care nu sunt de acord cu noile conditii ale fondului absorbant se vor putea transfera fara penalitati de transfer la un alt fond de pensii administrat privat.

Preluarea participantilor care nu s-au transferat de la fondul de pensii absorbit la fondul de pensii absorbant, cat si preluarea activelor ramase dupa transferul participantilor la alte fonduri de pensii administrate privat se vor efectua dupa obtinerea autorizarii definitive a fuziunii, atunci cand va incepe derularea efectiva a operatiunii de fuziune a fondurilor de pensii administrate privat.

De retinut ca, de la data comunicarii deciziei de autorizare prealabila a fuziunii fondurilor de pensii, administratorului ii este interzisa incheierea de noi acte individuale de aderare la fondul de pensii absorbit.

Administratorii fondurilor care fuzioneaza trebuie sa faca public anuntul de fuziune a celor doua fonduri de pensii administrate privat prin publicarea acestuia in cel putin doua cotidiene de circulatie nationala si pe website-urile celor doi administratori. Totodata, decizia de autorizare prealabila va fi disponibila si pe site-ul www.csspp.ro, Rubrica: Legislatie, pana la eliberarea autorizarii definitive de fuziune.

sursa

Edited by adrianatoma, 19 February 2009 - 10:22.


#34
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Nu mai credeti in pensiile private ca sunt o facatura. Nu veti vedea niciodata o pensia privata. Uitati`va la alte tari din Europa ce s-a intamplat cu Pensiile Private!!

#35
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
poti sa si argumentezi ce sustii cu tarie?

#36
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

View Postadrianatoma, on Feb 20 2009, 22:17, said:

poti sa si argumentezi ce sustii cu tarie?
Ai sa remarci la batranete daca ai sa mai ai asa zisa "pensia privata". Nu mai fiti naivi si credeti tot de pe la televizor.

Nici nu trebuie sa demonstrez intr`un fel afirmatia mea, pentru ca de-a lungul anilor multe dintre deciziile politicienilor s-au dovedit a fi foarte proaste. Dupa ce au furat timp de 20 de ani si au runiat economia, ai impresia ca acum au venit firmele de pensii private sa`ti doreasca binele ?

In primul rand de la titlu incepe prost, "pensii private obligatorii", de ce obligatorii, poate eu vroiam sa raman tot la stat, pentru ca la batranete sa am siguranta ca imi pot lua o paine.  Daca firmele private vor da faliment, nu iti va mai da nimeni nicio pensie. La batranete o sa ajungi in strada sa cersesti si ai sa vezi cum "firmele private" isi fac vile si se distreaza pe banii tai.

In al doilea rand cunosc situatia din Polonia si Ungaria cand cateva fonduri de pensii au plecat cu banii contribuabilor. Statul roman a vrut doar sa scape de pensii si au dat-o firmelor private fara sa se gandeasca la siguranta contribuabilor. Nu au facut nici macar un plan cum sa gestioneze toti acesti bani, inca o masura ca nu se gandesc la binele cetatenilor. Adica, furi cu acte in regula !!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate