Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre asigurari si pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
clau1842002

clau1842002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.10.2008

View Postadrianatoma, on Oct 20 2008, 18:38, said:

Salut,

Sunt trainer de mai bine de un an intr-o companie de asigurari si pensii private, in Bucuresti. Data fiind natura job-ului, am invatat foarte multe despre asigurari, atat generale (CASCO,  RCA) cat si de viata, dar si despre pensii si m-am gandit sa va impartasesc din experienta mea.
Va pot ajuta cu un sfat sau va pot ajuta sa descifrati termenii de prin contractele pe care le aveti.

In ceea ce priveste pensiile private facultative, va pot ajuta sa va faceti o imagine a tuturor companiilor de pe piata si a mecanismului de functionare a unui astfel de produs, mai ales ca aceste informatii imi sunt extrem de cunoscute (tocmai ce am revenit de prin tara unde am avut cursuri intensive pe Pilonul 3)

Nu va pot sfatui in legatura cu tarifele (nici nu am prea mult contact cu ele) si nici nu vreau sa va influentez alegerea.

Astept intrebarile voastre si sper sa va pot raspunde. Acolo unde nu stiu ce sa va spun, ma uit prin manuale si revin... :)

Cu drag,
Adi

Am si eu o intrebare, am o asigurare la AIG LIfe + parca, platesc pe an vreo 4800 ron daca vreau sa scad suma pe care o platesc anual se poate ? si daca da pana la cat ?

#56
aqna

aqna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2008

View PostTLGsoft, on Jan 9 2009, 00:13, said:

Pe mine ma interesa acum catva timp o asigurare de viata combinata cu pensie de genul:

- estimez eu ca 800 Euro pensie o sa fie de ajuns peste 30 de ani si ca o sa o duc inca 10 ani de atunci (Doamne-ajuta)
- deci ma intereseaza o suma de 800x12x10 = 96000 Euro
- daca dau coltul, familia sa primeasca toti banii
- daca nu, pensie
- in caz de accident (incapacitate de munca), sa primesc ceva

Cat trebuie sa platesc lunar timp de 30 de ani sa ajung la sumele de mai sus?

te-ai interesat la Generalli sau Eureko? s-ar putea sa gasesti ceea ce cauti.

#57
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postclau1842002, on Apr 14 2009, 18:05, said:

Am si eu o intrebare, am o asigurare la AIG LIfe + parca, platesc pe an vreo 4800 ron daca vreau sa scad suma pe care o platesc anual se poate ? si daca da pana la cat ?
cei 4800 lei reprezinta prima de asigurare care se plateste pentru Suma Asigurata stabilita in contract. Dat fiind ca suma asigurata nu poate fi micsorata ci doar crescuta, implicit prima ta de asigurare nu poate sa scada.

#58
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
Constatul amiabil, de la 1 iulie 2009

Constatarea amiabila a accidentelor rutiere in care au fost implicate doua vehicule si din care au rezultat numai pagube materiale va intra in vigoare de la 1 iulie 2009. Astfel, ordinul CSA privind punerea in aplicare a normelor de utilizare a formularului de constatare amiabila de accident a fost publicat recent in Monitorul Oficial. Actul normativ se aplica pentru politele de asigurare RCA a caror valabilitate incepe de la data publicarii acestuia.

Astfel, de la jumatatea acestui an, accidentele rutiere survenite pe teritoriul Romaniei, in urma carora au rezultat numai pagube materiale si in care au fost implicate doua vehicule, vor putea fi solutionate fara documentele de constatare eliberate de politie, cu conditia ca formularul sa fie completat si semnat de catre ambii soferi implicati in accident.

Odata completat cu numele soferilor, date despre accident si semnat de cei doi conducatori auto, formularul trebuie prezentat companiei de asigurari, care, in baza acestuia, va elibera documentele necesare intrarii in reparatie a autovehiculelor.  

Constatul amiabil conduce la scurtarea procedurilor de recuperare a prejudiciilor in caz de accidente de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale si reprezinta o alternativa in solutionarea lor, protocolarea acestora de catre organele de politie ramanand in vigoare in conditiile legii.

#59
thcthc

thcthc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 25.06.2006
am si eu o intrebare
daca contribui pe o perioada de 25 ani la un fond de pensii administrat privat, la pensie ce obtin ? ms

#60
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postthcthc, on 21st June 2009, 03:15, said:

am si eu o intrebare
daca contribui pe o perioada de 25 ani la un fond de pensii administrat privat, la pensie ce obtin ? ms


vrei sa stii suma? imposibil de spus... :rolleyes:

#61
tomtom4931

tomtom4931

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 08.07.2009
Buna ziua!Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea...am fost inscris printr-un fals la AVIVA PensiiPrivate;varsta de 37 ani de atunci mi-a permis sa aleg sa raman la stat deci n-am contactat nici un agent privat.Asadar am sesizat pol locala si ca sa n-o mai lungesc, s-a descoperit faptasul,instanta mi-a dat castig dar surpriza:nu pot parasi Fondul de Pensii Privat ci doar sa renunt la AVIVA...eu doresc la stat!Asa sa fie oare?

#62
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
nu inteleg cum ai fost inselat in conditiile in care pentru a adera e nevoie de semnatura ta atat pe act cat si pe copia de buletin :huh: cine naiba a facut asa ceva?

oricum, the deed is done, nu te mai poti retrage din sistemul de pensii obligatorii administrate privat. da, poti opta pentru alta companie, dar nu te mai poti retrage odata efectuata aderarea.
doar la pilonul 3 te poti retrage cand vrei, ca d-aia de facultativ. dar asta, avand caracter obligatoriu, odata aderat ramai inscris pana la final, indiferent ca tu aveai peste 35 de ani atunci

#63
tomtom4931

tomtom4931

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 08.07.2009
Cine a facut asta?Cineva care a castigat cateva miliarde-din spusele politiei-iar eu si mai vre-o 'nspe mii pacaliti.De fapt el recunoscut falsul si a fost amendat cu...1 milion de lei vechi!!!As vrea sa scap cu orice pret de ei(AVIVA sau orice alt Fond de Pensii Privat) dar din spusele tale se pare ca situatia e clara...legea e in favoarea lor si sunt dezamagit ca nu pot face mai nimic.Oricum,multumesc de raspuns.

#64
geeoboss

geeoboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.01.2007
parerea mea este:intr-adevar omul ala merita puscaria care te-a inselat punct. Dar ce este bun in asta ?urmatorul lucru :fara sa vrei tie ti-a facut un mare bine.....nu stiu daca tu stii ,tocmai astazi se discuta despre pensiile de stat si anume ca au ramas fara fonduri si trebui sa se imprumute pentru a da pensii....nu stiu cat timp o mai tine asta?dar eu ca contribuabil ,ca un om cinstit care munceste peste program ,nu prea mai sant de acord sa platesc pentru cei care nu stiu sa economiseasca,eu as fi de acord ca banii mei care ii platesc sa se duca catre sanatate,invatamant,armata...etc...nu vreau sa se duca in alta parte si anume catre cei care platesc doi lei si vor zece in schimb......voi mai reveni!!!!

#65
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Posttomtom4931, on 7th August 2009, 20:04, said:

Cine a facut asta?Cineva care a castigat cateva miliarde-din spusele politiei-iar eu si mai vre-o 'nspe mii pacaliti.De fapt el recunoscut falsul si a fost amendat cu...1 milion de lei vechi!!!As vrea sa scap cu orice pret de ei(AVIVA sau orice alt Fond de Pensii Privat) dar din spusele tale se pare ca situatia e clara...legea e in favoarea lor si sunt dezamagit ca nu pot face mai nimic.Oricum,multumesc de raspuns.

imi pare rau ca ai patit asa ceva. eu chiar cred ca astfel de actiuni sunt optiunea persoanala fiecaruia dintre noi...
sfatul meu este sa mai astepti putin si sa incepi sa analizezi piata, sa vezi ce fond de pensii preferi. nu-i asa mare diferenta intre ele si cum sunt practic reglementate la fel o sa vezi ca alegerea se va baza mai mult pe o parere buna/proasta despre compania X.

asa cum spune insa mai jos colegul de forum, Pilonul 2 nu este chiar cel mai rau lucru care ti se poate intampla. mai rau ca la stat....cam greu. insa da, e clar ca e si o chestie de principiu pana la urma, daca nu vrei nu ai de ce adera pentru ca asa i s-a .... unuia din deal.

#66
manchimen

manchimen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 26.05.2003
Salut Adriana,

Vad ca stii destul de multe chestii si as vrea sa te intreb si eu ceva, concret, legat de situatia mea.

Am 22 ani, lucrez ca si freelancer pe net si castig o anumita suma pe luna.
Venitul e nedeclarat. Adica nu-l declar la nimeni. Deci lucrez fara carte de munca.
As vrea sa-mi dai cat mai multe detalii sau lamuriri ca si raspuns la urmatoarele intrebari:
1) Pot sa-mi platesc o pensie integral privata fara sa trebuiasca sa declar venitul ? Adica sa-mi fac un fel de "depozit" sa zic asa (nu prea ma pricep) in care sa depun o anumita suma
lunar si cand fac varsta de pensie, sa o primesc ca si o pensie, cum e primita de restul angajatilor cu carte de munca.

2) Legat de asigurarea de sanatate. Inca platesc parintii asigurarea mea de sanatate, dar curand nu va mai fi cazul si cum nu am carte de munca si venit declarat, ce solutie am sa-mi fac o asigurare de sanatate egala in beneficii ca si cea de la stat (de la CAS). Sau pot sa platesc la stat asigurarea de sanatate chiar daca oficial nu lucrez niciunde ? Care e mai avantajoasa, o asigurare "privata" sau la stat ? Banii nu sunt un factor de decizie foarte important.

Multumesc :)

#67
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postmanchimen, on 23rd September 2009, 14:55, said:

Salut Adriana,

Vad ca stii destul de multe chestii si as vrea sa te intreb si eu ceva, concret, legat de situatia mea.

Am 22 ani, lucrez ca si freelancer pe net si castig o anumita suma pe luna.
Venitul e nedeclarat. Adica nu-l declar la nimeni. Deci lucrez fara carte de munca.
As vrea sa-mi dai cat mai multe detalii sau lamuriri ca si raspuns la urmatoarele intrebari:
1) Pot sa-mi platesc o pensie integral privata fara sa trebuiasca sa declar venitul ? Adica sa-mi fac un fel de "depozit" sa zic asa (nu prea ma pricep) in care sa depun o anumita suma
lunar si cand fac varsta de pensie, sa o primesc ca si o pensie, cum e primita de restul angajatilor cu carte de munca.

2) Legat de asigurarea de sanatate. Inca platesc parintii asigurarea mea de sanatate, dar curand nu va mai fi cazul si cum nu am carte de munca si venit declarat, ce solutie am sa-mi fac o asigurare de sanatate egala in beneficii ca si cea de la stat (de la CAS). Sau pot sa platesc la stat asigurarea de sanatate chiar daca oficial nu lucrez niciunde ? Care e mai avantajoasa, o asigurare "privata" sau la stat ? Banii nu sunt un factor de decizie foarte important.

Multumesc :)

Salut,

In prima situatie, poti opta pentru o asigurare de viata cu acumulare de capital. Cred ca am explicat mai sus cum functioneaza. In mare, platesti anual o prima de asigurare corespunzator cu Suma aisigurata decisa impreuna cu consultantul. Daca se intampla ceva cu tine pe parcursul contractului, SA ajunge la beneficiar impreuna cu un cont in care se acumuleaza banii veniti din participarea la profit (o parte din prima platita de tine se investeste). Daca la finalul contractului esti in viata, SA si contul de beneficii pot ajunge la tine fie intr-o singura transa si tu decizi ce faci cu ei, fie sub forma de renta viagera pe X ani.
O alta optiune ar fi Unit Link-urile, dar implica un grad de risc putin mai mare. Accentul insa este pus pe componenta de investitie mai degraba decat pe cea de economisire si desi fct putin diferit de o asigurare de viata traditionala.

In ceea ce priveste cea de-a doua situatie, exista deja in tara cateva firme care ofera asigurari de sanatate care includ diverse servicii. Oferta nu este foarte variata, dar daca chiar te intereseaza poti cauta ceva sa ti se potriveasca.
La stat nu stiu exact cum sta treaba, stiu ca iti poti plati CAS-ul chiar daca nu ai carte de munca, dar nu stiu exact conditiile in care poti face asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate