Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Despre asigurari si pensii private

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

 Gabysh, on Feb 20 2009, 14:16, said:

Nu mai credeti in pensiile private ca sunt o facatura. Nu veti vedea niciodata o pensia privata. Uitati`va la alte tari din Europa ce s-a intamplat cu Pensiile Private!!

Probabil se refera la:
1. pensia privata nu este viagera, desi am prieteni carora agentii de vanzari le-au bagat asta in cap
2. randamentul nu este garantat

#38
ralucatyo

ralucatyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.02.2008

 Gabysh, on Feb 21 2009, 10:58, said:

Ai sa remarci la batranete daca ai sa mai ai asa zisa "pensia privata". Nu mai fiti naivi si credeti tot de pe la televizor.

Nici nu trebuie sa demonstrez intr`un fel afirmatia mea, pentru ca de-a lungul anilor multe dintre deciziile politicienilor s-au dovedit a fi foarte proaste. Dupa ce au furat timp de 20 de ani si au runiat economia, ai impresia ca acum au venit firmele de pensii private sa`ti doreasca binele ?

In primul rand de la titlu incepe prost, "pensii private obligatorii", de ce obligatorii, poate eu vroiam sa raman tot la stat, pentru ca la batranete sa am siguranta ca imi pot lua o paine.  Daca firmele private vor da faliment, nu iti va mai da nimeni nicio pensie. La batranete o sa ajungi in strada sa cersesti si ai sa vezi cum "firmele private" isi fac vile si se distreaza pe banii tai.

In al doilea rand cunosc situatia din Polonia si Ungaria cand cateva fonduri de pensii au plecat cu banii contribuabilor. Statul roman a vrut doar sa scape de pensii si au dat-o firmelor private fara sa se gandeasca la siguranta contribuabilor. Nu au facut nici macar un plan cum sa gestioneze toti acesti bani, inca o masura ca nu se gandesc la binele cetatenilor. Adica, furi cu acte in regula !!



Eu pot sa iti spun ca toti banii (cei 2%) dati de un participant la un fond de pensii privat sunt asigurati. Nici statul nici fondul respectiv nu pot sa iti opreasca banii cu care tu ai contribuit. In cazul unui faliment al fondului nu vei primi banii pe care fondul i-a investit in numele tau, banii care s-au adunat in plus fata de contributie. Nici eu nu am incredere in stat si in guvern pentru ca schimba legile dupa bunul plac. Dar banii sunt asigurati.



Raluca

#39
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 ralucatyo, on Feb 25 2009, 16:21, said:

Eu pot sa iti spun ca toti banii (cei 2%) dati de un participant la un fond de pensii privat sunt asigurati. Nici statul nici fondul respectiv nu pot sa iti opreasca banii cu care tu ai contribuit. In cazul unui faliment al fondului nu vei primi banii pe care fondul i-a investit in numele tau, banii care s-au adunat in plus fata de contributie. Nici eu nu am incredere in stat si in guvern pentru ca schimba legile dupa bunul plac. Dar banii sunt asigurati.



Raluca
Respectivii bani sunt asigurati doar pa niste hartii, sunt chestii birocratice aici, nu e ceva real. Asa ca, u va faceti sperante prea mari cu "pensia privata" = 0, nu exista asa ceva.
Ia gandeste-te daca toate firmele de pensii private ar da faliment acum.  Cine asigura toti acei bani, firma proprie, alte firme de asigurari, statul, institutiile de stat sau nimeni ? In acest caz, este nimeni.
Poate sa vina institutia de stat care ar trebui sa asigure acei bani si sa spuna pretene or fi banii asigurati dar, eu nu am bani trait-ar familia ta. Canta draqului la alta masa sau mori draqului.

Nu va faceti sperante ca o sa primiti bani de la firma privata, pe motivul ca tu ai cotizat la ei si ai nevoie de pensie.

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Unde sunt asigurati banii de pensii frate ? Astea sunt vorbiri populare, de adormit copii. Dati textul de lege care vorbeste de asa ceva, sa stim si noi cine si ce asigura.

#41
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 overseas, on Feb 26 2009, 09:41, said:

Unde sunt asigurati banii de pensii frate ? Astea sunt vorbiri populare, de adormit copii. Dati textul de lege care vorbeste de asa ceva, sa stim si noi cine si ce asigura.
Asta ziceam ca banii de pensii nu sunt asigurati. Nici statul nu isi asigura proprii bani. Statul se bazeaza pe banii de impozite, taxe, etc care ii platim pe anul in curs. Cu alte cuvinte, daca angajatii incep sa emigreze, atunci statul nu va mai avea bani sa plateasca pensiile.

Poi nush legea respectiva, care asigura banii de pensii. Nu sunt eu avocat ca sa am idee.

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

 ralucatyo, on Feb 25 2009, 16:21, said:

Eu pot sa iti spun ca toti banii (cei 2%) dati de un participant la un fond de pensii privat sunt asigurati. Nici statul nici fondul respectiv nu pot sa iti opreasca banii cu care tu ai contribuit. In cazul unui faliment al fondului nu vei primi banii pe care fondul i-a investit in numele tau, banii care s-au adunat in plus fata de contributie. Nici eu nu am incredere in stat si in guvern pentru ca schimba legile dupa bunul plac. Dar banii sunt asigurati.

Raluca

Clarifica ce vrei sa spui. Daca sustii ca pensia privata este asigurata, sustii o prostie.
Daca sustii ca statul trebuie sa respecte decizia ta de a contribui la fondul de pensii priviate, iar e pe alaturi. Contributia o plateste angajatorul direct la fond.
Daca vrei sa faci reclama pensiei private lasa-ne. Am aprecia informatii reale si la obiect.
Ti-am zis ca m-am saturat de agentii de pensii care aberau ca pensia privata e viagera.

#43
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 overseas, on Feb 26 2009, 11:10, said:

Clarifica ce vrei sa spui. Daca sustii ca pensia privata este asigurata, sustii o prostie.
Daca sustii ca statul trebuie sa respecte decizia ta de a contribui la fondul de pensii priviate, iar e pe alaturi. Contributia o plateste angajatorul direct la fond.
Daca vrei sa faci reclama pensiei private lasa-ne. Am aprecia informatii reale si la obiect.
Ti-am zis ca m-am saturat de agentii de pensii care aberau ca pensia privata e viagera.
Chiar daca banii sunt asigurati, nu are statul roman asa multi bani astfel incat sa acopere toate pierderile cauzate de falimentele firmelor de pensii private. Statul roman de abia acorda o pensie mica, mizera, unui batran si mai vrei sa acopere pierderile firmelor de pensii private. Aceasta problema seamana foarte mult cu falimentele bancilor. Suma asigurata este de 50.000E, dar cand firma intra in faliment si te duci sa scoti banii, iti ofera numai cateva 2000E si gata.

Daca un cetatean are de dat o suma de bani la banca sau are o datorie la ei, te cauta si in mormant, numai sa fie ei impacati, iar cand vine vorba sa`ti ofere banca banii proprii, ii doare fix in patru litere.

#44
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Situatii ipotetice in care dau toti faliment raman doar la gradul de ipoteza.

Edited by filipxxx, 06 March 2009 - 10:53.


#45
ralucatyo

ralucatyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.02.2008
"Contributia o plateste angajatorul direct la fond."
La pensiile private contributia ajunge la fond de la CNPAS pentru fiecare CNP in parte. Angajatorul depune Declaratiile nominale, CNPAS ia 2% si trimite la fonduri. Asa ca, angajatorul nu ia legatura direct cu fondul. Confunzi cu pensia facultativa.

#46
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008
Deja au aparut primele probleme la firmele cu pensii private. Problemele au aparut la evidenta contavila si raportarile catre stat. Deci, e clar ca probleme de abia au inceput. Vom vedea partea rea peste caiva ani.

#47
BoBynel

BoBynel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2009
Am citit toate discutiile de aici si observ k oamenii sunt prost informati la Tv cat si de catre consultanti ... nu le sunt explicate cu amanunt toate obligatiile companiei cat si a potentialului client ...

#48
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 BoBynel, on Mar 22 2009, 01:33, said:

Am citit toate discutiile de aici si observ k oamenii sunt prost informati la Tv cat si de catre consultanti ... nu le sunt explicate cu amanunt toate obligatiile companiei cat si a potentialului client ...
Poi consultantul lucreaza pentru patronul de la pensii private nu pentru cetaeanul obisnuit. Iar consultanul executa in tocmai si la exact ce spune patronul. Presa si consultantul ne "intoxica" numai cu porcarii.

Uitati-va pe acest site: http://w4.csspp.ro/r...m...2&Itemid=75 si informati-va ca pensiile private nu sunt asigurate.

Edited by Gabysh, 22 March 2009 - 09:54.


#49
BoBynel

BoBynel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2009

 Gabysh, on Mar 22 2009, 09:52, said:

Poi consultantul lucreaza pentru patronul de la pensii private nu pentru cetaeanul obisnuit. Iar consultanul executa in tocmai si la exact ce spune patronul. Presa si consultantul ne "intoxica" numai cu porcarii.

Uitati-va pe acest site: http://w4.csspp.ro/r...m...2&Itemid=75 si informati-va ca pensiile private nu sunt asigurate.

Cred k si tu esti putin dezinformat una este pensia privata si alta este pensia obligatorie ceea ce spui tu acum este despre pensia obligatorie pensiile private sunt cu totul altceva

#50
Gabysh

Gabysh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 06.08.2008

 BoBynel, on Mar 23 2009, 12:17, said:

Cred k si tu esti putin dezinformat una este pensia privata si alta este pensia obligatorie ceea ce spui tu acum este despre pensia obligatorie pensiile private sunt cu totul altceva
Eu am scris despre pensiile private. Eu nu fac confuzie.

Asta si spune in site respectiv: "Consiliul Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) a aprobat proiectul de Lege privind Fondul de garantare a pensiilor private."

#51
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Ma intereseaza mai multe detalii despre o asigurare de viata traditionala, fara capitalizare.
Care ar fi cea mai buna oferta acum?

#52
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 BoBynel, on Mar 23 2009, 12:17, said:

Cred k si tu esti putin dezinformat una este pensia privata si alta este pensia obligatorie ceea ce spui tu acum este despre pensia obligatorie pensiile private sunt cu totul altceva


 Gabysh, on Mar 23 2009, 12:24, said:

Eu am scris despre pensiile private. Eu nu fac confuzie.

Asta si spune in site respectiv: "Consiliul Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP) a aprobat proiectul de Lege privind Fondul de garantare a pensiilor private."

si pilonul II si pilonul III sunt pensii private!
diferenta e ca Pilonul II reprezinta pensia privata OBLIGATORIE, pe cand cel III se numeste pensie privata FACULTATIVA


CSSPP reprezinta ambele piloane!

 petman, on Mar 23 2009, 14:39, said:

Ma intereseaza mai multe detalii despre o asigurare de viata traditionala, fara capitalizare.
Care ar fi cea mai buna oferta acum?


in conditiile date, eu as merge pe mana celor de la ING sau eventual Generali.
Ca si tarife, nu-ti pot da o suma, dar in general asigurarile de viata fara capitalizare nu sunt f "scumpe" (nu e asta termenul potrivit, dar ca sa prinzi ideea).
mergi la un broker de asigurari si roaga-l sa-ti faca niste oferte, iar apoi discutam care oferta ar fi mai potrivita. nu doar valoarea primei inseamna totul

#53
elementus

elementus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2009
Buna ziua.Se dezbate un subiect despre asigurari,cine are la ING sa renunte repede,deoarece (fara sa le faca reclama negativa,doar sa informez) ei investesc pe UNITLINK-URI mai exact pe bursa de valori,cei ce nu stiu bursa este oscilanta iar in contract este stipulat o suma garantata foarte mica,in cazul in care anul de primire al banilor este unul nefast pt ursa primiti o suma foarte mica.Cei de la ING sunt niste ,,vrajitori" si pe nimeni nu informeaza corect.Va recomand cu toata caldura asigurarile de viata de la GRAWE ....de ce? deoarece au sume asigurate foarte mari,strica piata .....au asigurari bune....mai sunt si altele...de exemplu GENERALII sunt iar foarte buni,dar pt mai multe informatii....astept noi postari ;)

#54
elementus

elementus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2009
Buna ziua.Se dezbate un subiect despre asigurari,cine are la ING sa renunte repede,deoarece (fara sa le faca reclama negativa,doar sa informez) ei investesc pe UNITLINK-URI mai exact pe bursa de valori,cei ce nu stiu bursa este oscilanta iar in contract este stipulat o suma garantata foarte mica,in cazul in care anul de primire al banilor este unul nefast pt ursa primiti o suma foarte mica.Cei de la ING sunt niste ,,vrajitori" si pe nimeni nu informeaza corect.Va recomand cu toata caldura asigurarile de viata de la GRAWE ....de ce? deoarece au sume asigurate foarte mari,strica piata .....au asigurari bune....mai sunt si altele...de exemplu GENERALII sunt iar foarte buni,dar pt mai multe informatii....astept noi postari ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate