Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Cu mașina spre Albania

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
174 răspunsuri în acest subiect

#37
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.865
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Vineri, pe 24 iunie 2016 am făcut o excursie de o zi în Albania la Ksamil (via Sarande) şi retur.
Fiind cazaţi în Ammoudia (lângă Parga), am trecut graniţa Sagiada - Qafe Bote destul de greu, avînd în vedere că în faţa noastră nu era decât un "merţan" albanez. El a trecut repede, dar poliţistu' de frontieră albanez s-a câcâit vreo 20 - 30 de minute să ne introducă în calculator datele de pe CI-uri (3 adulţi) şi de pe talonul maşinii.
Şi cum n-am avut curaj să activâm internetu' pe tabletă, am condus fără GPS şi fără hartă, doar după indicatoare şi din amintirile mele de pe google.earth. A fost ok, doar la întoarcere la giratoriul unde se despart drumurile 97 şi 98 am luat-o spre vama de la Kakavia în loc de Qafe - Bote, dar ne-am dat seama după vreo 2 - 3 km că nu venisem pe drumul ăla, aşa că am întors şi am remediat situaţia.

Am fi vrut să stăm mai mult, însă la Qafe - Bote vama albaneză se închide seara la ora 21, iar cea grecească la ora 22, activitatea reluîndu-se abia dimineaţă la 6. Şi cum voiam să dormim noaptea în paturile noastre, am ţinut seama de orele respective, scurtînd excursia.

Asfaltul este excelent, exceptînd câteva îmbinări între straturile noi (maşina urcă brusc sau coboară exact ca la îmbinările între straturile noi de asfalt dintre Jilava şi Adunaţii-Copăceni), precum şi lucrările de reasfaltare de la intrarea în Sarande.
Unde era drum drept în afara localităţilor am mers ca pe autostradă (120 la oră), ştiind că şoferul străin e "regele" şoselei în Albania.

Benzina 95 era cca. 160 leka, dar mi-a fost frică să pun (şi mai apoi mi-am dat seama că am fost un prost, pt. că se pare că au benzină bună).

Am remarcat şi eu procentul imens de "merţane" vechi (cred că peste 80% din totalul automobilelor cu număr de înmatriculare albanez), şi legat de semnalizatoarele de pe şosele am remarcat că sunt minuscule şi că nu se specifică nicăieri numărul de kilometri rămaşi până la diferitele destinaţii de pe indicatoare.

Aaaa, încă ceva, la ieşirea din Albania, am fost întrebaţi de vameşul grec dacă avem alcool sau ţigări cumpărate de la albanezi, însă la răspunsul meu instantaneu că "no way", ne-a făcut semn să trecem fără să mai efectueze vreun control.


Sănătate şi toate cele bune !

#38
nactec_2016

nactec_2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 98
  • Înscris: 27.07.2016
Daca nimeni nu a postat impresii de pe drumul Craiova - Sofia - Skopje - Tirana -Durres , iata ca o fac eu acum.
Am plecat din Craiova la 01,00
Vama Calafat trecura in 5 min.  la ora 2,00.
Podul Calafat -Vidin 28 lei.
Vinetta pe 7 zile 8 euro.
Drumul Vidin Sofia prin Dimovo , Montana ,Vratsa este in lucru pe alocuri , dar se circula bine - pentru Bulgaria.
S-a dat drumul la o bucata de autostrada care ocoleste Montana - semn ca bulgarii se misca mai bine decat ai nostrii?
Dupa Sofia am luat o pauza de somn de o ora , si la 9,00 intram in Macedonia .
Drumuri in lucru dar nu impiedicau traficul .
Autostrada pe linga Tirana spre Ohrid . Am crezut ca este autostrada tot drumul dar m-am inselat. Pina la Ohrid 170 km am facut 2,5 ore .
Multe serpentine camioane dar se lucreaza la o noua autostrada spre Albania.
Cel mai bum lucru este pretul motorinei - 48 dinari macedoneni.
Am platit cu cardul si am ramas mut cand am vazut conversia 130 lei si am alimentat 42,92 l.
Asta da pret la motorina.
Granita cu Albania se afla pe varful muntelui.
La 14 eram in vama si am stat cam  25 minute in conditiile in care vamesii aveau treaba cu  ai lor care intrau.
La noi au scanat pasapoartele au verificat talonul masinii si cartea verde .
Masina este in leasing si nu i-a interesat.
Deci nu este o regula sa ai imputernicire.
Am ajuns la hotel pe la 17 -ora noastra avan in vedere ca ei sunt cu ora in urma.
Zilele urmatoare va dau detatii despre preturile de aici.
Oricum impresiile sunt bune , deocamdata

#39
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 15.06.2007
Va salut.
Voi fi foarte pe scurt despre drumul prin Albania.
La vama Kakavia, formalitatile au durat 2 minute, inregistrarea CI, fara control.
In Albania nu sunt taxe de drum si nici vigneta.
Concediul fiind in Ksamil, am ales sa intru in Albania prin Kakavia- SH99 -Sarande -Ksamil. Drum de munte, un pic valurit, fara gropi. majoritar viteza 2-3, 30-50 la ora, fara probleme.
In zona Sarande, Ksamil , Butrinth drumul e nou. In Sarande am gasit greu loc de parcare cu 100 lek (1 eur face 135 lek)
La intoarcere, drumul SH4 Gjirokaster-Fier- Rrogojine e nou, pe multe portiuni tip autostrada cu 2 benzi pe sens, despartite de parpet metalic, fara protectie laterala, marcat, cu indicatoare. Pe margini un soi de banda de urgenta mai ingusta , aduce mai mult cu pistele de biciclete. Scurte portiuni in lucru.
Din Rrogojine am facut dreapta pe SH7 via Elbasan spre lacul Ohrid Mk., deasemenea drum nou, un pic virajat  gen valea Oltului.
Despre drumurile locale nu stiu sa ma pronunt.
Viteza maxima admisa 90 la ora, inclusiv pe portiunile de autostrada.
La toate intersectiile cu drumurile laterale, precum in zonele cu depasirea interzisa erau retrictii de 40 sau 50 la ora, nu le-am respectat.
Aproape in fiecare localitate era la sosea patrula de politie, cu sau fara masini.
Legenda cu mertanele vechii e partial adevarata, dar am vazut si foarte multe masini noi, (inclusiv Logan si Sandero )nimic mai prejos decat la noi.
Legenda cu condusul prost e neadevarata, se conduce exact ca la noi, cu mana pe telefon,semnalizarea e optionala si nu sa da prioritate la pietoni. nici pietonii nu sunt mai breji, trec pe unde vor, inclusiv in diagonala sensurilor giratorii.
Si la vama de iesire Qafe Thana am stat cateva minute, fara control.
GPS m-a bagat prin centrul localitatilor care pe Gmaps au centura.
Benzinarii la fiecare pas, pret ca in poza.
Drumuri bune va doresc.

Fișiere atașate


Editat de agp626, 19 septembrie 2016 - 18:13.


#40
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.422
  • Înscris: 30.04.2008
Pentru a ajunge la Ksamil (Albania) venind prin Grecia dinspre Thessaloniki (Salonic) pe autostrada A2, nu ma pot hotara pe la care din cele doua puncte de frontiera Kakavia sau Qafe Bote/Sagiada sa trec intre orele 14-16 din Grecia in Albania.
Nedumerirea mea consta in faptul ca nu stiu (de obicei) cat de aglomerate si ce timpi medii de asteptare sunt in fiecare din cele doua puncte de trecere a frontierei, distanta in km fiin aproximativ egala (o diferenta de doar 10 km) intre cele doua trasee.
Astept sfaturi de la cei ce au ceva experienta sau informatii.

Editat de w140, 15 iulie 2017 - 19:16.


#41
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 15.06.2007
Am avut si eu anul trecut aceiasi dilema.
Am ales Kakavia si a fost super OK.
Daca alegi Qafe Bote/Sagiada trebuie sa treci cu bacul la Butrinth.
O zi buna.

#42
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.422
  • Înscris: 30.04.2008
Multam de raspuns.
Nici nu am luat in considerare traversarea cu bacul, deoarecee am inteles ca exista si varianta terestra. https://goo.gl/maps/fUHe8rPyRTC2

Editat de w140, 15 iulie 2017 - 21:43.


#43
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 15.06.2007
@w140
Atentie mare:
La varianta pe Kakavia, GPS si Gmaps indica (ca in link-ul tau) drumul SH78 prin Delvine, nu e bun.
Daca maresti harta un pic, vezi ca din Muzine faci stanga-Bistrice-Mesopotam-Sarande, drumul SH99 e bun.
Parca îmi amintesc ca au fost niste discutii aici despre variantele Qafe Bote-Sarande, ca au si portiuni neasfaltate?

#44
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.865
  • Înscris: 04.07.2010
Nu trebuie să treci cu bacul pentru Ksamil, am scris anul trecut. Şi drumul pe la Quafe Bote este superbun, nu e nimic neasfaltat.
Anul trecut lucrau la lărgirea drumului la intrarea în Sarande, atâta tot, a fost vorba de vreo 200 de metri.
Eu aş alege tot Quafe Bote, ca şi anul trecut. Dar, bine, eu veneam de la Ammoudia, nu de la Salonic, dinspre Ioannina cred că e ok şi Kakavia.


Sănătate şi tcb !

Editat de OvidiuNS, 16 iulie 2017 - 10:47.


#45
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.422
  • Înscris: 30.04.2008
Anul trecut pe vremea asta venind de la Dures, in jurul orei 12:00 am iesit din Albania spre Grecia pe la punctul de frontiera Kakavia, si-mi aduc aminte ca era coada destul de mare spre Grecia, unde am pierdut in jur de 1:30 ore intre vami. Nu retin daca era coada si pe sensul de intrare in Albania.
De intrat am intrat rapid (fara coada si formalitati) in Albania venind de la Budva/Munte Negru

Vizualizare mesajagp626, pe 16 iulie 2017 - 07:11, a scris:

Atentie mare:
La varianta pe Kakavia, GPS si Gmaps indica (ca in link-ul tau) drumul SH78 prin Delvine, nu e bun.
Daca maresti harta un pic, vezi ca din Muzine faci stanga-Bistrice-Mesopotam-Sarande, drumul SH99 e bun.
Parca îmi amintesc ca au fost niste discutii aici despre variantele Qafe Bote-Sarande, ca au si portiuni neasfaltate?
Multumesc frumos de atentionare , e bine de stiut acest aspect important ce face diferenta intre SH78 si SH99.

Vizualizare mesajOvidiuNS, pe 16 iulie 2017 - 10:43, a scris:

Nu trebuie să treci cu bacul pentru Ksamil, am scris anul trecut. Şi drumul pe la Quafe Bote este superbun, nu e nimic neasfaltat.
Anul trecut lucrau la lărgirea drumului la intrarea în Sarande, atâta tot, a fost vorba de vreo 200 de metri.
Eu aş alege tot Quafe Bote, ca şi anul trecut. Dar, bine, eu veneam de la Ammoudia, nu de la Salonic, dinspre Ioannina cred că e ok şi Kakavia.
Sănătate şi tcb !
Multumesc frumos, ...ca si timp pare ca este mai rapid de parcurs drumul via Quafe Bote, datorita autostrazii.
Banuiesc ca din punctul de frontiera Quafe Bote, drumul corect/bun spre Ksamil este pe SH98.

Editat de w140, 16 iulie 2017 - 16:24.


#46
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.865
  • Înscris: 04.07.2010
Da, când intri în Albania eşti pe SH97, după care faci stânga pe SH98 şi mergi până la Sarande. Intri în oraş, apoi pentru Ksamil faci stânga spre spre sud.


Sănătate şi tcb !

#47
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.422
  • Înscris: 30.04.2008
Mulțam, ...am băgat la cap. Posted image

Editat de w140, 16 iulie 2017 - 22:55.


#48
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 15.06.2007
@W140
Intra in gmaps , pune la lucru omuletul in modulul street view si plimba-te un pic si pe SH97 si pe SH98.
Vei vedea ca SH98 este destul de prost, vezi mai ales zona lacului Mursi.

#49
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.422
  • Înscris: 30.04.2008
Multumesc, voi studia mai in amanunt si cu modul "street view"

#50
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.865
  • Înscris: 04.07.2010
Nu, nu, fără street-view !
Pe street-view sunt imagini vechi, deja anul trecut SH97 şi SH98 erau super, asfaltul e impecabil. Nu apare nici noul sens giratoriu de la intrarea în Saranda. Deocamdată uită de street-view pe zona aia. Trebuie avut puţin grijă la îmbinările între zonele asfaltate, fiindcă nu sunt la nivel. Adică sunt ceva gen DN5 între Jilava şi Adunaţii Copăceni, mergi pe zonă nou asfaltată câţiva kilometri şi apoi urci puţin pe o zonă şi mai nou asfaltată, mai mergi câţiva km, cobori, iar mai mergi, iar mai urci, iar cobori etc. E puţin deranjant, fiindcă asfaltul e impecabil, mergi cu 120 la oră şi brusc saltă asfaltul cu 5 centimetri, şi asta de mai multe ori. Asta-i problema, altfel drumul e impecabil, e o plăcere să conduci pe SH97 - SH98.
De când am fost noi a trecut un an, poate au egalizat diferenţele alea de nivel, deşi mă îndoiesc, asfaltul nu mai era chiar negru şi nu erau semne că lucrează încă la drum.
Mai bine eşti atent şi încetineşti când vezi că pe drum urmează să treci peste o linie subţire mai închisă la culoare şi dispusă transversal pe tot asfaltul şoselei.


Sănătate şi tcb !

Editat de OvidiuNS, 18 iulie 2017 - 11:43.


#51
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.422
  • Înscris: 30.04.2008
Multumesc, ...asta inseamna ca cel mai bun traseu Quafe Bote - Ksamil (via Sarande) este https://goo.gl/maps/4sEEDL7oJQm

Editat de w140, 20 iulie 2017 - 17:26.


#52
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 619
  • Înscris: 15.06.2007
Cel mai bun traseu e cu baculPosted image

Fișiere atașate



#53
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.422
  • Înscris: 30.04.2008

Vizualizare mesajagp626, pe 20 iulie 2017 - 17:31, a scris:

Cel mai bun traseu e cu baculPosted image
...alternativa de rezerva

#54
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.865
  • Înscris: 04.07.2010

Vizualizare mesajagp626, pe 20 iulie 2017 - 17:31, a scris:

Cel mai bun traseu e cu baculPosted image

Haaaaaide, nu mai fă mişto ! Eu n-am avut curaj să trec pe acolo.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate