Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Cu mașina spre Albania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#55
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Când am ajuns la răscrucea drumului de a continua pe SH98 sau a de trece cu bacul, am hotarat să-mi încerc norocul "pe apă", și până la urmă nu a fost o alegere proastă, ...recomand

Attached Files



#56
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 20.01.2007
Dinspre Salonic spre Sarande care varianta e mai rapida (sosea, vama) ? Vama de la Qafe Bote e deschisa cu program? Multumesc

#57
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Egnatia Odos pana in Igoumenitsa, apoi un drum superb de cativa km prin livezi de lamai si portocali. In 2016 se închidea intre orele 21.00 si 06.00

#58
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Alin, era închisă între 22 şi 6. Albania e cu o oră în urmă faţă de noi şi greci, şi ei considerau că e închisă între 21 şi 5.
Când am fost eu, în iunie 2016, am luat plasă şi am plecat cu o oră mai devreme de pe plaja de la Ksamil, de frică să nu se-nchidă vama. Nu mi-am dat seama că Albania e cu o oră în urmă decât la vreo săptămână - două după ce am revenit în România, ţii minte ...

Deci @justy, pentru conformitate, în 2016 vama de la Sagiada - Qafe Bote era închisă între 22 şi 6 (ora României şi Greciei).
Şi normal ar fi să fie la fel şi-n prezent.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 14 April 2018 - 20:59.


#59
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 20.01.2007

View PostOvidiuNS, on 14 aprilie 2018 - 20:58, said:

Alin, era închisă între 22 şi 6. Albania e cu o oră în urmă faţă de noi şi greci, şi ei considerau că e închisă între 21 şi 5.
Când am fost eu, în iunie 2016, am luat plasă şi am plecat cu o oră mai devreme de pe plaja de la Ksamil, de frică să nu se-nchidă vama. Nu mi-am dat seama că Albania e cu o oră în urmă decât la vreo săptămână - două după ce am revenit în România, ţii minte ...

Deci @justy, pentru conformitate, în 2016 vama de la Sagiada - Qafe Bote era închisă între 22 şi 6 (ora României şi Greciei).
Şi normal ar fi să fie la fel şi-n prezent.


Sănătate şi tcb !


Va multumesc!

#60
justy

justy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 20.01.2007
Cei care ati intrat anul acesta dinspre Grecia ce varianta ati ales?

#61
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Sunt si eu in Sarande si ma doare capul relativ la variantele de intors spre Ohrid, Macedonia...In nici un caz nu vreau sa ma intorc pe unde am venit (de la Tirana), tranzitarea orasului FIer cred ca a durat doua ore...Ceva infernal, bara la bara, nu ne miscam minute in sir. Viamichelin ma trimite prin Grecia, pe la kastoria, sau mai scurt, cu revenire in ALbania pe la Korce. Multumesc mult, sper sa raspunda cineva in urmatoarele 24 ore :)

#62
gabriel17

gabriel17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 18.12.2005

View Postvirgil67, on 18 august 2018 - 08:20, said:

Sunt si eu in Sarande si ma doare capul relativ la variantele de intors spre Ohrid, Macedonia...In nici un caz nu vreau sa ma intorc pe unde am venit (de la Tirana), tranzitarea orasului FIer cred ca a durat doua ore...Ceva infernal, bara la bara, nu ne miscam minute in sir. Viamichelin ma trimite prin Grecia, pe la kastoria, sau mai scurt, cu revenire in ALbania pe la Korce. Multumesc mult, sper sa raspunda cineva in urmatoarele 24 ore Posted Image
Mergi prin Grecia, spre Bitola si de acolo la Ohrid.
Ai un punct de trecere a frontierei la 30 km de Igoumenitsa si de acolo ai o bucata buna de autostrada pana in Macedonia. Urmareste SH97 din Albania si vezi unde este trecerea in Grecia. Drumul  in Albania bun, pana la Igoumenitsa cam valurit si ingust. Cred ca in 6 ore esti la Ohrid. Am fost la inceputul lui august pe drumul acesta, un pic de aglomeratie in vama, dar in 15 minute ai trecut.

#63
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Daca vret sa eviti Fier:
Sarande-SH99- vama Kakavia-Ioanina-Kozani-Ptolemais- Vama Niki- Bitola- Ohrid, e mai lung cu 50 km dar cel mai scurt la timp, ai foarte multa autostrada în Grecia.

Eu asi face: Sarande- Vlore-Fier- Rrogojine-Peqin-Elbasan-Vama Qafe Thane-Struga Ohrid ( dar cu plecare la 5 dimineața )
Am patit anul trecut, am stat pana la 9 pentru micul dejun la hotel si am stat 3 ore la vama intre Albania si Muntenegru De anul asta renunt la micul dejun in ultima zi si plec la 5 dimineata , asa stiu ca am o zi plina , fara stat in vami sau trafic.

#64
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@agp626: dacă tot e să treacă în Grecia şi să folosească autostrada, eu zic că e mai bine (şi mai liber) să facă cum a zis Gabriel17, adică să treacă vama Qafe Bote - Sagiada, şi din Igoumenitsa are mai multă autostradă. E mai rapid aşa. Am fost pe la Qafe Bote, pe la Kakavia nu, însă ştiu cum e să ocoleşti Ioannina, plus semafoarele până la Egnatia Odos, care te disperă. N-am decât o săptămână de când am fost la Ioannina. Mai bine pe drumuri mai puţin umblate plus autostrada.

Sănătate şi tcb !

#65
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Multumesc muuuult!

Asa voi face, cum a zis OvidiuNS...Ies din Albania pe la Qafe Bote - Sagiada...Daca ziceti ca ar fi un drum de 6-7 ore, as fi tentat sa intru o ora si la Butrint, dimineata. E fezabil?

PS Sotia nu ar mai vrea sa ne intoarcem pe SH 99 pe serpentine, deoarece acolo a cam dat la boboci cel mic :(

#66
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Neaparat sa vezi și Butrintul, îti ajunge o ora la pas alegator, de acolo iei si bacul.

#67
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Multumim inca odata!

#68
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Am reusit! Nu foarte usor, insa. Am luat-o pe soseaua care merge la Kafe Bote, am facut la un moment dat dreapta spre Xarre, am ajuns la acel bac, dar l-am trecut fara masina, pe care am lasat-o ca si alti turisti intr-o parcare improvizata. Am vizitat Butrint in circa 80-90 de minute cu tot cu doua traversari (3 euro, doi adulti si un copil) si apoi ne-am indreptat spre vama de la Kafe Bote.Necazul a fost insa ca, desi duminica, sau tocmai de aceeea, s-a stat enorm in vama. Peste o ora, poate o ora si jumatate! Asa incat am avut de tras pe autostrazile grecesti. Cea de la Kozani la Florina e in constructie, presupun, e mai mult drum national, dar banuiesc ca se va face in curand. In vama de la Niki din fericire am fost rapizi, si pe la 19 eram cazati la Ohrid

#69
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postvirgil67, on 20 august 2018 - 08:15, said:

... Necazul a fost insa ca, desi duminica, sau tocmai de aceeea, s-a stat enorm in vama. Peste o ora, poate o ora si jumatate ...

Stai liniştit, sunt convins că la Kakavia stăteai mai mult. Pt. locuitorii din Ioannina acela este drumul, şi atunci vama Kakavia e mult mai aglomerată.


Sănătate şi toate cele bune !

#70
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Anul asta am decis sa merg si eu in Albania (pina acum am preferat Grecia, dar anul asta vreu sa schimb "peisajul"). In propotie de 99% o sa merg in zona Sarande -Ksamil. Momentan nu stiu ce drum sa aleg. Mi se pare ciudat sa ma duc tot prin Grecia. Prin Macedonia as vrea sa trec, ca sa-mi cumpar tigari. Ramine de vazut ...

#71
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Depinde de unde pleci... Eu, venind din Iasi, am facut asa acum 2 ani: Iasi-Giurgiu-Plevna(cazare 1 noapte)-Sofia-Kyustendil-Skopje-Ohrid(2 nopti)-Elbasan-Tirana-Durres-Fier-Ksamil. Insa a fost un moft chestia cu Tirana si Durres; la traseul asta prin Macedonia, se face direct Elbasan-Fier, cu trecere implicita prin pasul Llogara. Se poate face direct Ohrid-Ksamil prin Korce insa e cu trecere prin Grecia si vei pierde frumusetile alea de la Llogara.

Edited by Skiuc, 18 February 2019 - 08:34.


#72
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Depinde si de ce se doreste să se viziteze în afara de destinația de baza Sarande -Ksamil și de durata excursiei.
Dupa experienta a trei concedii la Ksamil, Durres , Vlora ( vine si al 4-lea la Shengjin), propun urmatorul traseu:
La dus cazare intermediara la Ohrid (chiar 2 nopti, adica ai la dispozitie o seara și o zi intreaga) -Elbasan-Rrogojine-Fier-Girokaster(vizitat)-Blue Eye(vizitat)- Sarande/Ksamil.
Sejur Sarande/Ksamil-plajele din apropiere și obligatoriu Buthrint.
La întoarcere inca vreo 2-3 zile pe riviera Albaniei de exemplu cazare la Himare si vizitat plajele vecine-pasul LLogara (seamana cu Transalpina dar la 1800 m deasupra mării), poate tot la întors Vlore sau Durres , apoi intoarcerea tot prin Elbasan dar de data asta cazare intermediara 1-2 zile la Skopje.
O zi buna.

Edited by agp626, 18 February 2019 - 10:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate