Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1885 răspunsuri în acest subiect

#1549
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 712
  • Înscris: 15.07.2007
Bună!
Am pus expandat de 10cm cu spumă TYTAN (fără economie la spumă). Ce se probleme ar putea apărea dacă iarna asta rămâne așa alb, fără plasă și adeziv peste polistiren?
Merci.

#1550
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.782
  • Înscris: 25.11.2009
Pentru izolare tavan beci ce grosime de expandat trebuie ? Temperaturile sint cam 8-12 grade iarna.

#1551
aurel1985

aurel1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 07.12.2011
salutare
am si eu citeva intrebari,daca ma poate ajuta cineva si pe mine
1.daca pun pe soclu pol.extr. de 5 si pe fatada exp. de 10,trebuie sa ma retrag cu  zidaria 5cm ca sa vada fatada dreapta
2piatra decorativa mai sta ia lipita de polistirenu extrudat? soclu se si hidroizoleaza inainte de placare?
3pol.extudat de la soclu  se mai prinde si in dibluri ?
mersi mult

#1552
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 176
  • Înscris: 20.01.2006

 bsam, on 7th December 2011, 01:08, said:

Bună!
Am pus expandat de 10cm cu spumă TYTAN (fără economie la spumă). Ce se probleme ar putea apărea dacă iarna asta rămâne așa alb, fără plasă și adeziv peste polistiren?
Merci.
problema pasarilor,in speta vrabia,care efectiv mananca polistirenul,in rest nici o problema.

#1553
dare83

dare83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 24.03.2008
Salutare,

Stie  cineva mai multe despre adezivulde polistiren de la tassullo  , a lucrat cineva cu el?Am inteles ca se poate aplica pe ambele parti , si pentru lipire si pentru spacluire...
Mentionez ca vreau sa lipesc cu el polistiren de la Caparol eps 80
Adezivul de la tassullo il pot cumpara la un pret bun  ( 12,5 lei / sac )  dar nu stiu daca este bun .....de la acelasi furnizor mai pot lua adeziv de polistiren de la hankel cu 16,5 lei /sac
sau  direct de la caparol adeziv cu 18,5 lei/sac.
Ce imi recomandati?

#1554
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 23.06.2006
vreau sa va rog sa'mi spuneti si mie ce as putea face la bloc - vecinii nu prea se agita cu izolatia blocului cu toate ca am tot insistat. pe exterior nu prea pot izola pentru simplu fapt ca blocul este in ditamai bulevardul si are niste elemente de decor pentru care nu ma lasa bunul simt sa izolez pe exterior.

Deci, ce as putea face sa izolez pe interior ?  Ce'mi recomandati ? Eu as vrea ca intre peretele de caramida al blocului si interiorul camerei sa izolez cu ceva - polistiren expandat, extrudat, vata, "nisip" ... orice imi ziceti, apoi sa pun rigips peste, iar intre rigips si restul vreau sa fac o retea de tevi de cupru care sa incalzeasca peretele cumva ...

M'am decis sa schimb si tamplaria pvc cu rehau geneo poate - fac un efort, dar vreau sa am confort !

Astept un raspuns si va multumesc anticipat !

#1555
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008
pe inauntru nu se pune polistiren.

rigips si vata cu bariera de vapori etansa(mare atentie sa fie etansa), iti ingusteaza din camera 5 cm dar cu o vata buna obtii rezultate bune.

nu inteleg ce e cu reteaua de tevi de cupru?!

alege vata bazaltica cu coeficient de 0.035, bariera de vapori buna,cu AL si bule, si ai rezolvat problema.

si vezi ca daca pui si tamplarie geneo o sa fie nevoie de aerisire regulata si control umiditate cu hidrometru.

Editat de msn2, 31 ianuarie 2012 - 11:12.


#1556
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 23.06.2006
pt ca eram cam strain ... m'am documentat, am citit etc ...

am gasit pt peretii dinspre exterior, solutii de la rehau instalatii sau variotherm ( austria cred ) ... principiu similar cu incalzirea prin podea ... nu ma intereseaza sa fac cald in casa, ci sa ajut la izolare si daca se poate si incalzire aia e :) caloriferu va ramane pe perete sub geam ... la variotherm am gasit ceva de genul 25Eur/mp -- si 35Eur discutabil cu nu stiu ce izolatie pt pereti daca nu este deja izolat !

legat de geamurile geneo ... ei nu au guri de aerisire in tamplarie ?? sau nu se pot pune ?? acum real vb nu vreau sa stau cu geamul deschis tot timpul ca nu am ce face ...

tamplarie mai buna ca geneo exista ?

multumesc !

#1557
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 482
  • Înscris: 31.12.2009

 oSerX, on 31st January 2012, 13:38, said:

pt ca eram cam strain ... m'am documentat, am citit etc ...

am gasit pt peretii dinspre exterior, solutii de la rehau instalatii sau variotherm ( austria cred ) ... principiu similar cu incalzirea prin podea ... nu ma intereseaza sa fac cald in casa, ci sa ajut la izolare si daca se poate si incalzire aia e :) caloriferu va ramane pe perete sub geam ... la variotherm am gasit ceva de genul 25Eur/mp -- si 35Eur discutabil cu nu stiu ce izolatie pt pereti daca nu este deja izolat !

legat de geamurile geneo ... ei nu au guri de aerisire in tamplarie ?? sau nu se pot pune ?? acum real vb nu vreau sa stau cu geamul deschis tot timpul ca nu am ce face ...

tamplarie mai buna ca geneo exista ?

multumesc !

pai stai asa. incalzirea prin perete nu va ajuta la izolare . este doar o sursa de caldura in plus. nu le amesteca.
fie ca pui polistiren fie vata + folie ermetica nuuita sa aerisesti bine de tot pt ca izolatia se comporta ca o amvelopa impermeabila si vcapori nu pot migra inspre interiorul peretelui.
pt timplarie ia leagatura cu konu ;) e printre cei mai buni
:peacefingers:

#1558
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.033
  • Înscris: 23.06.2006
gandindu'ma la izolatie am dat peste variotherm. sistemul este similar si la rehau instalatii. deoarece o sa folosesc coloana de caldura radet necontorizat (aparent) - nu ma intereseaza ce metoda folosesc atata timp cat peretele o sa ramana cald,--- atata timp cat mosii din bloc se incalzesc cu aragazul de eu platesc gazul cat lumina pe luna ( si consumam o gramada pe luna ) - cu toate ca aprindem aragazul cam o data pe saptamana pentru ca mancam majoritatea timpului in oras sau la parinti ... in fine ...

la variotherm am vb cu dl care se ocupa si mi'a zis ca exista si varianta pt pereti neizolati, suportul pt serpentina aia este, cred, dintr'o forma de polistiren - in fine asta o sa fie solutie pe care o aleg ... nu mai stau sa caut ...

unde pot sa pun - o sa pun asemenea serpentina in peretii exteriori, si unde nu o sa izolez cum oi putea ... sa gasesc o firma de asemenea izolatii !

LE: pt tamplarie am vb doar cu DigiX pana acum - preturile sunt in zona preturilor pe care le'am gasit din alte surse, asa ca nu stau sa ma dau cu capul de pereti mai mult ! Vad ca are si feedback bun pe forum, e in zona mea ... etc etc

pt tamplarie m'am decis pe rehau geneo, cu toate ca DigiX mi'a sugerat sa iau in calcul si varianta cu veka nu stiu cum de 90mm ...

Editat de oSerX, 31 ianuarie 2012 - 23:07.


#1559
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 736
  • Înscris: 26.08.2010

 nflorinel, on 12th December 2011, 10:30, said:

problema pasarilor,in speta vrabia,care efectiv mananca polistirenul,in rest nici o problema.

total gresit domnu nflorinel

inainte de un raspuns studiaza o fisa tehnica de la polistiren si ai sa vezi ca el se pastreaza in locuri ferite de expunere directa in soare, fara ploaie si alte fenomene atmosferice.

in cazul in care este montat termosistemul si nu este finalizat se recomanda razuirea stratului superficial .
si, daca tot e iarna, polistirenul expandat fiind permeabil la vapori, te rog sa te gandesti ce se intampla daca este ud, ingheata de mai multe ori pe perioada unei ierni iar pe urma vine soarele....de primavara, vara etc.?
adezivul cu care sunt lipite bilele de polistiren isi pierde din caracteristici la inghet;

Editat de Sir_Mario, 01 februarie 2012 - 01:54.


#1560
alix71

alix71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 18.06.2008
am si eu o mare problema,si anume in primavara anului trecut am izolat casa,fiind la rosu nu am mai tencuit-o pe exterior doar am placat-o cu polistiren de 10 cm densitate 18 de sus pana la nivelul solului.nu avem hidroizolatie la fundatie ci doar nu stiu cum se cheama ceva bituminos intre fundatie si caramida.in casa nu exista deloc umezeala sau mucegai nicaieri.pe partea de soclu,care i-am spus noi soclu pentru ca l-am placat mai jos decat se termina fundatia peste acel polistiren expandat prins in dibluri apoi plasa si adeziv cu care se si tencuieste polistirenul am placat cu gresie de exterior lipita de polistiren cu batosan.dupa toate astea s-a tras tencuiala decorativa,toate materialele adica adezivul si tencuiala decorativa sunt weber,deci destul de buna calitate cred eu,neexpirati.in aceasta iarna dupa acele minus 20 si ceva de grade se cojeste tencuiala decorativa pe doi pereti intr-o zona mai umbrita a casei,nu sta nici zapada nici ploaia mult timp pentru ca marea majoritate a peretelui e acoperit pentru ca acolo sunt scarile de la usa de intrare.tencuiala decorativa se cojeste cam la terminatia fundatiei.adica unde se imbina fundatia cu caramida,dar arata foarte rau mai ales ca stiu ca o reparatie la decorativa orice ai face se observa destul de tare.unii mesteri spun ca e igrasie si acum fiind foarte frig a inghetat si a dat jos decorativa.eu m-am gandit la solutia de a mai aduga un rand de gresie de xterior desigur cum e si cealalta care sa depaseasca limita fundatiei.poate ca igrasia daca intr-adevar asta este a prins imbinarea placilor de polistiren si pe acolo a iesit si a dat jos decorativa.am pus gresia pe polistiren ca sa fie la acelasi nivel cu fatada ca altfel arata urat ingopata sub polistirenul de 10 cm.ca sa o fi aplicat direct pe fundatie.dar gresia nu misca,adica nu se desprinde de pe fundatie ,doar decorativa crapa si cade in unele locuri pana la nivelul gresiei.oare chiar nu e de folos solutia la care m-am gandit,adica sa aplicam inca un rand de gresie care va depasi cu 20 de cm cu aproximatie delimitarea fundatiei cu caramida e posibil sa urce umezeala tot mai sus ?si sa cada din nou decorativa de data asta mai sus?fundatia era uscata si peretii la fel cand s-au inceput finisajele atat interioare cat si exterioare casa a stat la rosu la uscat un an,acoperita cu tigla desigur si a fost constrita vara din iulie pana in septembrie.va multumesc.

#1561
titigeolgau

titigeolgau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 22.04.2009

 bsam, on 7th December 2011, 01:08, said:

Bună!
Am pus expandat de 10cm cu spumă TYTAN (fără economie la spumă). Ce se probleme ar putea apărea dacă iarna asta rămâne așa alb, fără plasă și adeziv peste polistiren?
Merci.
Eu am curte niste polistiren de mai mult timp si iti spun ca dupa un an pe suprafata lui s-a produs un fel de praf (dai cu degetul si ramane urma adanca fara sa apesi prea tare)si ma indoiesc ca mai face priza vreun adeziv!Oricum raspunsul e tardiv dar poate foloseste altcuiva

Editat de titigeolgau, 06 martie 2012 - 17:36.


#1562
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.351
  • Înscris: 03.08.2006

 Sir_Mario, on 1st February 2012, 01:54, said:

.... polistirenul expandat fiind permeabil la vapori ....
:w00t:

#1563
alix71

alix71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 18.06.2008

 motanul13, on 6th March 2012, 17:44, said:

:w00t:
polistiernul e permeabil la vapori?????????????

#1564
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 482
  • Înscris: 31.12.2009

 alix71, on 7th March 2012, 15:34, said:

polistiernul e permeabil la vapori?????????????

intr-o oarecare masura da. mai este si cel de tip "open" care permite transferul vaporilor intr-o masura mai mare :peacefingers:

#1565
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.757
  • Înscris: 21.08.2008
Ala expandat oarecum, ala extrudat ioc.

#1566
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.834
  • Înscris: 30.03.2009

 aurel1985, on 12th December 2011, 02:10, said:

salutare
am si eu citeva intrebari,daca ma poate ajuta cineva si pe mine
1.daca pun pe soclu pol.extr. de 5 si pe fatada exp. de 10,trebuie sa ma retrag cu  zidaria 5cm ca sa vada fatada dreapta
2piatra decorativa mai sta ia lipita de polistirenu extrudat? soclu se si hidroizoleaza inainte de placare?
3pol.extudat de la soclu  se mai prinde si in dibluri ?
mersi mult

1. asa este. trebuie sa te retragi ci zidaria, desi ar fi bine sa existe acel picurator dat de diferenta de grosime al polistirenului
2. sta lipita daca pui plasa metalica peste polistiren, pe care o vei prinde in dibluri. ar fi bine sa-l hidroizolezi. vei gasi in Dede... diferite emulsii care se intind cu mala si pe care poti lipi polistirenul
3. daca se lipeste bine cu emulsia hidroizolanta, nu. daca vei pune piatra, ar fi bine totusi.


am o intrebare : dpdv al izolatiei termice exterioare, care este grosimea de polistiren expandat necesara sa echivaleze grosimea de 5cm al vatei bazaltice?

intreb deoarece vreau sa termoizolez casa, si stiu ca din toate punctele de vedere vata bazaltica este superioara(inclusiv pret :) ) si, desi mi-as dori, nu am bani pentru vata de 10cm grosime.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate