Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1585
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006

 dl_dr25, on 31st March 2012, 22:49, said:

inainte de a aplica polistirenul ai dat cu amorsa ceva sau apa pe perete ??? te intreb fiindca pe tub scrie ca este mai bine sa fie umezit peretele

da, am dat cu amorsa inainte de a lipi polistirentul.

#1586
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010

 crull, on 31st March 2012, 08:03, said:

Vreau sa dau o tencuiala decorativa weber min 100 peste masa de spaclu si apoi lavabila de exterior.
A mai folosit cineva weber min 100? Cum rezista in timp?
Nimeni?
Trebuie sa iau o decizie pana luni si nu sunt prea hotarat.

#1587
minisoferul

minisoferul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.09.2008
Ce varianta imi dati pentru izolarea soclului la fatada , sa il las mai in interior , mentionez ca pe fatada pun polistiren de 10 , pe soclu sa pun de 5 si pentru rezistenta sa dau '' o mana'' de incarcatura multibat peste polistiren ? Numai bine

#1588
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009

 dare83, on 23rd January 2012, 22:02, said:

Salutare,

Stie  cineva mai multe despre adezivulde polistiren de la tassullo  , a lucrat cineva cu el?Am inteles ca se poate aplica pe ambele parti , si pentru lipire si pentru spacluire...
Mentionez ca vreau sa lipesc cu el polistiren de la Caparol eps 80
Adezivul de la tassullo il pot cumpara la un pret bun  ( 12,5 lei / sac )  dar nu stiu daca este bun .....de la acelasi furnizor mai pot lua adeziv de polistiren de la hankel cu 16,5 lei /sac
sau  direct de la caparol adeziv cu 18,5 lei/sac.
Ce imi recomandati?
Adezivul de la Tassulo e ok la Leroy Merlin e 10 lei sacul.

#1589
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Mda, ce belea am :
Mesterul lipeste polistirenul Austrotherm AF80 (destul de dur pt un expandat) cu Baumit DuoContact, peste caramida Soceram.
Spune ca nu este nevoie de dibluri pt ca face chestia asta de 10 ani cu acest adeziv si nu a avut probleme.
Acum vin altii si spun ca de fapt trebuie cu dibluri.
Proiectantul casei spune ca si el a facut fara dibluri la casa fiicei sale pentru ca Soceram este mai casanta si nu tine diblurile ca Porothermul
Cei de la Baumit Romania spun insa ca la DuoContact se recomanda dibluri si la alte sortimente de adeziv ceva mai scumpe nu ar fi necesare.
Eu sa cred pe .... ?

#1590
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Juma din dilema asta o am si eu. Doar juma pentru ca am Porotherm.  :P
Merge si cu dibluri si fara. Zic eu!
Sau il poti pune sa dea gauri pentru dibluri fara percutie.
Sau in gaura bagi spuma si apoi introduci diblu.
Sau ii spui ca daca pica vreo placa ii rupi capul.
Sau lasi asa.

#1591
bm77

bm77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2012
Sunt utilizator nou si cunosc destul de putine, as aprecia daca cineva m-ar putea ajuta cu un sfat practic .
M-am mutat acum acum un an intr-un apartament 2 camere la parter situat pe S-V, chiar pe colt, inclusiv pereti pe casa scarii, geamuri termopan, fara izolatie nimic, cu incalzire de la centrala termica a orasului.
Iarna trecut am innebunit de frig, mucegai, miros de mucegai,cu tot cu incalzirea de la calorifere,  am stat numai cu caloriferul electric in priza si in fiecare zi am aerisit apartamentul.
Mi-am stricat mobila, haine ..si copilul mi-a stat numai racit, avand nenumarate discutii cu sotia, drept pt care inainte de craciun am facut o izolatie la interiorul apartamentului ,pe peretii de pe casa scarii,....nu se mai putea sta, peretii trebuia sa-i sterg la trei zile din cauza mucegaiului care rasarea :(.
Anul asta m-am debransat de la incalzirea termica a orasului, am pus centrala cu calorifere din otel, tevi ppr, am facut izolatie exterioara a apartamentului cu polistiren expandat de 10( doar peretii exteriori ai blocului, pe casa scarii avand deja izolatia interioara) .
Acum vreau sa fac izolatie la subsol , intrucat e ceva umezeala acolo si mare parte din mucegai de acolo imi vine. As opta pentru polistiren extrudat, nu stiu exact care ar fi cel mai bun, banuiesc ca unul pentru baze, nu stiu exact cum ai zice, ar trebui unul mai poros,,,sau daca nu exista ar tb sa-l dau cu smirghel intrucat doresc sa-l lipesc pe tavanul subsolului cu adeziv poliuretanic pentru polistiren de la den braven(am inteles ca-i destul de bun) dupa care astept cam 3 ore sa faca priza si sa ma apuc sa dau gauri si sa-l prind.
As avea rugamintea la voi..daca ma puteti sfatui in privinta acestui lucru.
1.Ce tip de polistiren extrudat sa folosesc,
2.daca tipul de adeziv este bun,  
3.daca peste placi dupa ce le prind sa mai dau si tencuiala(tinci) si
4.daca e nevoie sa pun polistiren si in colturile unde se imbina placa cu peretii verticali.
Mi-ar trebui o varianta de compromis, mai ieftina, intrucat bani nu prea mai sunt:(.
Va multumesc mult!

#1592
bm77

bm77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2012
Sunt utilizator nou si cunosc destul de putine, as aprecia daca cineva m-ar putea ajuta cu un sfat practic .
M-am mutat acum acum un an intr-un apartament 2 camere la parter situat pe S-V, chiar pe colt, inclusiv pereti pe casa scarii, geamuri termopan, fara izolatie nimic, cu incalzire de la centrala termica a orasului.
Iarna trecut am innebunit de frig, mucegai, miros de mucegai,cu tot cu incalzirea de la calorifere,  am stat numai cu caloriferul electric in priza si in fiecare zi am aerisit apartamentul.
Mi-am stricat mobila, haine ..si copilul mi-a stat numai racit, avand nenumarate discutii cu sotia, drept pt care inainte de craciun am facut o izolatie la interiorul apartamentului ,pe peretii de pe casa scarii,....nu se mai putea sta, peretii trebuia sa-i sterg la trei zile din cauza mucegaiului care rasarea :(.
Anul asta m-am debransat de la incalzirea termica a orasului, am pus centrala cu calorifere din otel, tevi ppr, am facut izolatie exterioara a apartamentului cu polistiren expandat de 10( doar peretii exteriori ai blocului, pe casa scarii avand deja izolatia interioara) .
Acum vreau sa fac izolatie la subsol , intrucat e ceva umezeala acolo si mare parte din mucegai de acolo imi vine. As opta pentru polistiren extrudat, nu stiu exact care ar fi cel mai bun, banuiesc ca unul pentru baze, nu stiu exact cum ai zice, ar trebui unul mai poros,,,sau daca nu exista ar tb sa-l dau cu smirghel intrucat doresc sa-l lipesc pe tavanul subsolului cu adeziv poliuretanic pentru polistiren de la den braven(am inteles ca-i destul de bun) dupa care astept cam 3 ore sa faca priza si sa ma apuc sa dau gauri si sa-l prind.
As avea rugamintea la voi..daca ma puteti sfatui in privinta acestui lucru.
1.Ce tip de polistiren extrudat sa folosesc,
2.daca tipul de adeziv este bun,  
3.daca peste placi dupa ce le prind sa mai dau si tencuiala(tinci) si
4.daca e nevoie sa pun polistiren si in colturile unde se imbina placa cu peretii verticali.
Mi-ar trebui o varianta de compromis, mai ieftina, intrucat bani nu prea mai sunt:(.
Va multumesc mult!

#1593
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

 cornel001, on 2nd July 2012, 12:41, said:

Mda, ce belea am :
Mesterul lipeste polistirenul Austrotherm AF80 (destul de dur pt un expandat) cu Baumit DuoContact, peste caramida Soceram.
Spune ca nu este nevoie de dibluri pt ca face chestia asta de 10 ani cu acest adeziv si nu a avut probleme.
Acum vin altii si spun ca de fapt trebuie cu dibluri.
Proiectantul casei spune ca si el a facut fara dibluri la casa fiicei sale pentru ca Soceram este mai casanta si nu tine diblurile ca Porothermul
Cei de la Baumit Romania spun insa ca la DuoContact se recomanda dibluri si la alte sortimente de adeziv ceva mai scumpe nu ar fi necesare.
Eu sa cred pe .... ?


Pune dibluri nu te mai lua dupa toti ne-avenitii!! Eu am pus sistem Baumit si am folosit Pro contact ca masa de spaclu si am pus dibluri ca in documentatia firmei!! Si eu am caramida Brickston si tencuita! Ala vrea sa scape sa nu faca treaba si sa-ti doar banii,sa munceasca !! Daca lipesti azi ,maine pui diblurile ,deci lasi sa treaca 24 ore dupa lipire!!! Apoi dai cu grund si apoi tencuiala decorativa!!! Eu am pus EPS 80 grafitat densitate 20 kgf/cm2 , tot de la Baumit !!Cat platesti pentru tot termosistemul? Mie-mi ia 35 Ron/m2 si-i dau!! Se ia 20 Ron/m2 pentru pus polistirenul si 15 ron/m2 decoartiva, asta e in Romania!!

#1594
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Pt cei interesati in Leroy Merlin adeziv polistiren Tassulo este 10 lei sacu de 20 kg si decorativa Stiky 82 lei galeata de 20 kg si Danke 120 galeata de 30.Culorile la decorativa sunt date de ei, merita sa incercati.

#1595
silwer

silwer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 30.05.2008
Buna,

urmeaza sa imi pun si eu termosistem la apartament (etajul 5/10) si cum vecinul de deasupra nu isi monteaza voi ramane cu marginea de sus 'dezgolita'. Marginea respectiva cum e cel mai indicat sa o protejez fata de intimperii: cu sarpanta sau cu 'acoperis' de tabla?

#1596
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Cei ca tine ar trebui impuscati, iar cei ca vecinul de sus spanzurati(sa se chinuie mai mult).
Cum  va arata fatada la blocul asta?
Mai lipseste sa mai dai si o decorativa roz sau verde si tacamul e complet.

#1597
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.11.2010
Apelez la un cunoscator:
am aplicat polistirenul pe pereti, urmeaza sa pun si extrudatul la soclu. Problema mea este ca soclul in anumite locuri  depaseste planul fatadei iar in alte locuri estoclu , e sub acesta.
Cum sa aplic extrudatul pe soclu?
1. Sa sparg fundatia ca sa aduc planul sub polistiren... greu dalta, ciocan, slabesc fundatia
2. Sa incarc soclu pana vine la nivel cu portiunea iesita aflata la mijlocul peretelui 9cofrajul a facut burta). Va rezulta o suprafata pe care se va strange toata apa de pe fatada..
  Ms pentru sfaturi

#1598
silwer

silwer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 30.05.2008
@misu78, sper ca a fost o gluma... nici eu nu sunt adeptul izolarii partiale, dar nici nu mi se pare corect ca eu sa nu am parte de confort deoarece am niste vecini care ori nu se implica, ori nu au posibilitati.... oricum buna ideea, cred ca am sa vopsesc lucrarea roz, promit sa iti trimit poze...

deci... tabla sau sarpanta?

#1599
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cel mai simplu cu tabla, dar vezi sa o etansezi bine pe latura superioara cu un "silicon" de calitate.

#1600
renno

renno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.11.2010
Am aplicat polistirenul pe fatada caseii, urmeaza sa pun si extrudatul la soclu. Problema mea este ca soclul in anumite locuri  depaseste planul fatadei iar in alte locuri  e sub acesta.
Cum sa aplic extrudatul pe soclu?
1. Sa sparg fundatia ca sa aduc planul sub polistiren... greu dalta, ciocan, slabesc fundatia
2. Sa incarc soclu pana vine la nivel cu portiunea iesita aflata la mijlocul peretelui 9cofrajul a facut burta). Va rezulta o suprafata pe care se va strange toata apa de pe fatada..
  Ms pentru sfaturi.

#1601
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008
salut
urmeaza sa plachez cu polistiren casa saptamana viitoare: expandat swisspor EPS80, 10 cm si extrudat de 5 cm

am parcurs tot topicul si nu am gasit nimic referitor la daca sa pun sau nu pe soclul casei (am o casa P+1, la rosu) doar polistiren extrudat, sau sa mai pun si folie de carton  bituminos ?
daca trebuie pus acest carton bituminos, unde se pune? direct pe soclu si apoi se lipeste extrudatul, sau se pune extrudatul?
am citit ca ar mai exista un adeziv special pt extrudat, care sa fie rezistent la infiltratii?

din anumite motive, nu pot cumpara tot sistemul de la swisspor, cu doar expandatul.
stie cineva daca adezivul Polistirol de la Adeplast este bun pt lipirea  expandatului (si a plasei ) de la swisspor direct pe poroterm? Sau este mai bun adezivul Termouniversal de la Ceresit?

multumesc anticipat

#1602
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

 cornel001, on 02 iulie 2012 - 11:41, said:

Mda, ce belea am :
Mesterul lipeste polistirenul Austrotherm AF80 (destul de dur pt un expandat) cu Baumit DuoContact, peste caramida Soceram.
Spune ca nu este nevoie de dibluri pt ca face chestia asta de 10 ani cu acest adeziv si nu a avut probleme.
Acum vin altii si spun ca de fapt trebuie cu dibluri.
Proiectantul casei spune ca si el a facut fara dibluri la casa fiicei sale pentru ca Soceram este mai casanta si nu tine diblurile ca Porothermul
Cei de la Baumit Romania spun insa ca la DuoContact se recomanda dibluri si la alte sortimente de adeziv ceva mai scumpe nu ar fi necesare.
Eu sa cred pe .... ?

e simplu, daca producatorul adezivului zice ca trebuie - pui.eu zic ca pt un regim de inaltime de doar citiva metri (p sau p+m )poti merge si fara dibluri daca nu esti intro zona cu vinturi f puternice.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate