Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1877 replies to this topic

#1531
Merlin

Merlin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 02.07.2003

 Angelitto, on 18th October 2011, 12:44, said:

Punctul 2.

#1532
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 Astra_rullz, on 11th June 2007, 15:29, said:

Are foarte mare dreptate. Polistirenul pe exterior izoleaza mult mai bine decat rigipsul si vata pe interior.
Dar din pacate polistirenul are cateva bube mari : durabilitatea in timp, si faptul ca spre nord exista riscul de a aparea mucegai pe perete.
Chiar acum o sapamana am fost la un prieten si i-am dat cu solutie antimucegai pe peretele dinspre nord pe interior caci ii aparusera pete galbene ca de ulei pe lavabila. Crede-ma ca am decopertat pana la beton (sta la bloc)  polistirenul a fost pus acum un an si jumatate si pana atunci nu avusese niciodata asa ceva. Iar in jurul ferestrei peste tot numai mucegai aparut tot in aceeasi perioada.
Ceva nu e in regula cu polistirenul asta.
Nu-mi bat capul prea tare caci e problema furnizorilor insa incerc pe cat posibil sa-l folosesc decat acolo unde este strict necesar.

Si cu vata e o problema. Ea trebuie prinsa in cuisoare si legata cu sarma (foarte foarte putini o fac) deoarece la umezeala ea se stange si cade. Iar partea de sus a camerei ramane decat cu izolatia de gips carton.

Acum o fi si dupa cum pui polistirenul. Acum cativa ani am facut un curs de specializare de la o firma d-asta mare, a auzit toata lumea de ea, care face termoizolatii, adezivi, decorative, etc...si am invatat cum se pune polistirenul ca la carte.
In primul rand trebuie pus foarte compact, adica sa nu ramana goluri, iar daca ele raman sa nu fie umplute cu adeziv sau tencuiala caci au alta densitate si alt indice termic.
Se pune spuma poliuretanica ca la termopane. In fine e un procedeu destul de complex , mult mai complex decat ceea ce se practica. Poate si de aceea apar si atatea bube la polistiren. Ca nu se respecta modalitatile de executie.

Asa ca eu zic ca depinde de necesitate. Daca se poate cu gips carton si vata folositi cu nadejde, daca nu ...polistiren.
La ambele mare grija la cum este executat.

Daca am avea o ordine logica in gandire am zice asa:
1)Care este motivul pentru care izolam? R:Sa ne creem un confort termic si sa reducem cheltuielile cu incalzirea.A ne creea un confort termic inseamna(mai ales iarna) sa avem pierderi cat mai mici de caldura.
2)Cum reducem aceste pierderi de caldura? R:Prin crearea unui perete exterior(in ansamblul lui-componenta de rezistenta si toate straturile cu rol de izolare) care sa "conduca'' dinspre interior catre exterior cat mai putina caldura.In acest sens se va cauta sa se aleaga  unul sau mai multe materiale care sa reduca pierderile de caldura.In acest sens se definesc doua notiuni:conductivitate termica si rezistenta termica a unui perete(in ansamblul lui-componenta de rezistenta si toate straturile cu rol de izolare).Conductivitatea termica a unui material este direct proportionala cu densitatea acestuia(scade densitatea,scade conductivitatea).Rezistenta termica a unui perete este direct proportionala cu grosimea acestuia si a straturilor ce il alcatuiesc si invers proportional cu conductivitatea termica.
Din cele doua notiuni rezulta urmatoarele concluzii/variante:
-fac un perete mai gros(creste rezistenta peretelui).Este o varianta dar acest lucru nu ne convine din diverse motive:reduce spatiul interior si mai ales este mult prea costisitoare
-aleg materiale care sa aiba o conductivitate termica cat mai mica(scade conductivitatea creste rezistenta).
3)OK toate bune si frumoase,dar care sunt aceste materiale? R:Materialele de acest gen sunt:polistirenul,vata minerala si aerul.
4)Pe care il aleg?Tinand cont ca se discuta despre polistiren si vata se va face comparatie intre cele doua.
Conductivitate termica polistiren=0.038
Conductivitate termica vata minerala=0.039
5)Valorile sunt aproximativ aceleasi.dar totusi,eu ce aleg?R:Conductivitatea termica e aceeasi deci nu ma avantajeaza unul fata de celalat in transferul termic prin perete.Cele doua materiale se diferentiaza prin tehnologia de aplicare si pozitia pe fata peretelui pe care se aplica(interior pentru vata si exterior pentru polistiren).Concluzia:Indiferent ca izolez cu polistiren la exterior sau vata minerala la interior(cu aceeasi grosime) rezistenta termica va fi aceeasi.
6)Totusi,care e diferenta dintre ele si pe care il aleg?Lasand la o parte povestea cu mucegai de la polistiren,care este aberanta si cu durabilitatea,pentru care nu avem inca certitudini, vom incerca sa alegem.Ambele izoleaza aproape la fel.Se va tine cont si de tipul structurii(zidarie portanta din caramida,cadre din beton armat si pereti din beton armat).
Daca afara sunt -15 grade Celsius si in casa am +20 grade Celsius undeva in perete se afla temperatura de 0 grade Celsius si temperaturile mai mici de 0 .In momentul in care apa ingheata(la 0 grade Celsius) ea isi mareste volumul de 2 ori si neavand loc unde sa se ''mareasca'' din cauza spatiului limitat din material ea il va distruge.Prin urmare pentru structurile din zidarie portanta si pereti din beton armat,pentru care eforturile din sesim se preiau prin acestea, voi face tot posibilul sa nu le deteriorez.In acest sens voi incerca sa mut punctul cu temperatura de 0 catre exterior(catre temperaturile negative).Acest lucru se face prin placare cu polistiren.Astfel am cele mai mari sanse ca punctul de 0 sa nu se mai afle in componenta de rezistenta a peretelui(zidarie sau beton armat) si sa se afle in grosimea polistirenului.De aceea polistirenul se pune la exterior si nu la interior.In acest sens imi asigur o durabilitate a casei in primul rand si apoi a fatadei.
In legatura cu durabilitatea .......nu putem sti cat o sa ne tina fatada pentru ca depinde de multi factori:respectarea tehnologiei de aplicare,modul in care este intretinuta etc.
7)Dar totusi vata ce dezavantaj are incat nu o folosim?R:Nu are dezavantaje.Se foloseste acolo unde nu se poate folosi polistiren(mansarde,poduri) sau pentru marirea rezistentei termice se foloseste in combinatie cu acesta.
       Si acum sa lamurim si problema cu mucegaiul.
1)Care este cauza mucegaiului?R:Umezeala
2)Unde se dezvolta mucegaiul? R:Pe suprafetele umede.In concluzie ca sa nu apara mucegaiul trebuiesc eliminate suprafetele umede cauzate de igrasie,infiltratii si condens
3)Cum scap de suprafetele umede?R:Condensul apare datorita activitatii zilnice intr-un spatiu interior ( respiratia umana, gatitul, uscarea rufelor, etc ) in momentul in care posibilitatea de aerisire se reduce mult ( in special in timpul iernii ). Cand umiditatea relativa a aerului atinge un anumit prag, se va atinge punctul de roua si vaporii de aer se vor depune pe suprafetele reci.
Astfel,ca solutie se va incerca aerisirea constanta sau cat mai des posibil a incaperilor,lucru care nu este mereu posibil.In acest sens se vor elimina pe cat posibil suprafetele reci,asta insemnand incalzirea corespunzatoare si pastrarea constanta a temperaturii in camere.O camera neincalzita sau neincalzita corespunzator in care se desfasoara diferite activitati,prezinta suprafete reci ce favorizeaza aparitia condensului si implicit a mucegaiului.
In concluzie am elucidat si misterul cu mucegaiul care nu are nici o legatura cu faptul ca peretele respectiv este sau nu izolat cu polistiren.

#1533
LCDMONDEO

LCDMONDEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.05.2011
Eu locuiesc la bloc et 4/4 si am doua camere, una de 17m/p si 14 m/p, cea de 17 m/p este mai rece si are iesire la balcon, iar la balcon usa si geamul sunt termopan + balconul izolat interior pereti, tavan, sub parchet si inchis cu geamuri termopan, deci peretele exterio la acesata camere are 2 randuri de termopan.
M-am am gandit sa izolez acesta camera in interior tavanul si un perete care este comun cu casa scarii.
Ce alt posibilitate ar fi?
E buna izolarea interiara?

#1534
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 21.08.2008
Referitor la placarea cu polistiren: eu am facut-o pe "mamaligi" si am impresia ca daca ciocaneste cineva pe afara se aude in casa; peretele are si 40cm in unele locuri fara polistiren si tot se aude. Citeodata in functie de zgomot pare ca se aude amplificat in loc sa se auda mai atenuat. Sa fie asta o consecinta a modului de placare, era mai bine daca se punea precum faianta, lipit intim cu zidul?

#1535
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Multumesc si eu celor care acum 1 an mi-au oferit informatii despre subiect (in special unuia dintre ei).

#1536
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 21.08.2008
Cit e manopera pe mp de aplicat termosistem? (la gata, fara decorativa)
Se mai poate placa anul acesta sau e cam tirzie vremea? Ma gindesc la inghet... are ceva sau sint povesti?

Edited by danghetau, 22 November 2011 - 14:22.


#1537
kid77xxl

kid77xxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 08.06.2008
Eu am placat peste tencuiala, cu placa lipita la piepten, cu 2 maini de spaclu, 20ron/mp. Si eu am aceiasi problema am ramas cu o jumatate de casa la care trebuie sa dau plasa,dar vremea nu ma mai lasa. Acum nu stiu ce sa fac,sa trag plasa cu riscul de a ingheta sau sa astept sa vina vreme buna, dar asta ar insemna sa astept poate pana laprimavara? Cine mai lucreaza acum la polistiren? Mai e indicat sau sa-l las asa alb ?

#1538
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 21.08.2008
Termosistemul costa 25 lei/mp (intra tot: polistiren, adeziv, plasa, coltare, dibluri, transport la 100km) si mina de lucru 20 lei? Ca sa e fara etaj, se pune vorba aia, din picioare... Hm, poate o fac in regie proprie...
Casa mea facuta anul trecut in martie are 300mp si m-a costat 5000 lei manopera dar mult mai complicata, demisol, parter, demietaj, mansarda...

Edited by danghetau, 23 November 2011 - 08:57.


#1539
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 21.08.2008
Dar daca insist sa izolez cu 10cm casa in viitorul apropiat (1-2saptamini), pe vremea asta e necesar sa am adeziv cu proprietati antiinghet; acesta e mult mai scump fata de ala normal, de 16-18 lei/sac? Daca pun doar placile de polistiren si trag plasa la primavara nu e tocmai corect, nu? Casa ar avea cca 100-120mp si e pe plan, inaltimea peretilor de placat cca 3-3,2m cu tot cu soclu, merge terminata in o saptamina?
Am gasit pe un site un aditiv la bidon de 25kg, 150 lei aproximativ si se pune asa:  betoane - cca. 1% din cantitatea de ciment; mortare - variabil, funcție de temperatură, conform fișei tehnice. Pentru cca 50 saci de adeziv de 25kg ar ajunge?
http://baumitdistrib...g...t&Itemid=45

Edited by danghetau, 25 November 2011 - 17:22.


#1540
sourcer*****

sourcer*****

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.08.2004
Va salut, imi cer scuze daca intervin abuziv cu problemele mele :P

Pe scurt, incerc sa fac o izolare termica in limita posibilitatilor la exterior. Casa este batrana si arhitectul cu siguranta a fost un betiv, este o casa in stil vagon iar camera mea principala este locomotiva... care are 3 pereti exteriori care in fiecare iarna au facut mucegai/igrasie. Doi dintre acestia am posibilitatea sa ii izolez la exterior iar unul da in curte la vecina asa ca l-am izolat la interior (prost acum ceva ani).

Din ce am citit am nevoie de polistiren expandat EPS 80 de 10 cm. Am fost am cumparat din Dedeman, produs de ARCON.. adeziv pentru izolatii exterior denumit "PRIMUS Adeterm"..un coltar cu plasa de care aveam nevoie si plasa exterioara.  Despre produse ce stiti? Nu am pretentia sa fie calitatea cea mai buna da macar sa fie ok..

Pot exista probleme datorita faptului ca maine vor fi 8 grade? Puteti sa imi spuneti cam cum ar trebui facuta izolarea astfel incat sa scap de mucegai? Din ce am inteles de la ei.. pur si simplu placile vor fi lipite cu adeziv apoi peste plasa cu adeziv si aia e.. nu trebuiesc dibluri? Nu trebuie, cum spunea un user in acest topic, "montarea lui cu un rost intre placi , pentru respiratie/eliminarea vaporilor ...iar rostul sa fie umplut cu mortar termoizolant si hidrofob"? Cum ar trebui adezivul pus? In puncte sau gramada asa intins?

Va multumesc pentru rabdare si imi cer scuze ca am spamat cu asa multe intrebari dar vin maine baietii si na.. vreau sa devin expert pana dimineata  :rolleyes:

#1541
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 21.08.2008
Produsele sint cumparate, asta este... Sint aditivi antiinghet, se pun in adeziv (in aceeasi dilema sint si eu pentru casa mamei). Tragi sperante sa termine intr-o zi tot? Daca miine sint 8 grade si poimiine sau luni cind pun plasa sint 3 grade am inteles ca nu e tocmai bine dar poti lua un bidon de 5-25kg de aditiv (costa 50-150 lei) si pui in adeziv, intreaba mesterii, daca au habar vor pune si esti asigurat.
Daca ai casa veche, din paianta (cum are mama) diblurile sint de prisos, merg la zidarie doar. Daca e peretele drept spre foarte drept se lipeste intim, ca faianta/gresia dar daca e strimb se pune pe mamaligi, in puncte.

Edited by danghetau, 25 November 2011 - 19:45.


#1542
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009

 danghetau, on 25th November 2011, 20:44, said:

Produsele sint cumparate, asta este... Sint aditivi antiinghet, se pun in adeziv (in aceeasi dilema sint si eu pentru casa mamei). Tragi sperante sa termine intr-o zi tot? Daca miine sint 8 grade si poimiine sau luni cind pun plasa sint 3 grade am inteles ca nu e tocmai bine dar poti lua un bidon de 5-25kg de aditiv (costa 50-150 lei) si pui in adeziv, intreaba mesterii, daca au habar vor pune si esti asigurat.
Daca ai casa veche, din paianta (cum are mama) diblurile sint de prisos, merg la zidarie doar. Daca e peretele drept spre foarte drept se lipeste intim, ca faianta/gresia dar daca e strimb se pune pe mamaligi, in puncte.
Aceiasi problema am avut-o si eu, am vb cu cei de la Baumix(de la ei aveam adezivul) care mi-au spus ca pot sa-l dau cu conditia sa pun un aditiv antiinghet. Diblurile se pun oricum, parerea mea.:)

#1543
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 21.08.2008
Si daca ai casa din chirpici de ce mai pui diblurile?

#1544
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 21.08.2008
Am stabilit ca de simbata sa izolam casa mamei, cca 120mp din estimarea mea. Se va folosi expandat de 10cm Termofix si la glafuri voi pune extrudat de 2 cm. Placarea se va face pe mamaligi peretii fiind aproape drepti dar cu diferente de cca 1cm. Casa nu are etaj, e pe parter si inaltimea ar fi de cca 3,5m. Credeti ca se poate placa si trage plasa+ polifixul in 3 zile? Prognoza este nemaipomenita pentru aceasta perioada, noaptea la limita de inghet (cca 1 grad) iar ziua pina la 10 grade. Pentru spacluit se va folosi in apa un aditiv antiinghet. Nu stiu daca sa pun sau nu dibluri peretii fiind de paianta.

#1545
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Am bagat polistiren expandat in peretele exterior la bloc de beton si se simte, pierde 5 grade in opt ore, cu incalzirea oprita, adica ma culc la 27 si ma trezesc la 22 de grade cu minus vreo 3 grade afara. Initial am cautat polistiren extrudat dar e scump fata de asta expandat la 43ron/5mp.

#1546
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,595
  • Înscris: 21.08.2008
Am cautat expandat vs extrudat si pste 90% din opinii sint pentru expandat la fatada. Extrudatul este impermeabil la vapori si se curbeaza la caldura solara din timpul verii. Pretul/mp este de cca 20 lei fata de 15 lei in medie pentru expandat.
Eu am obtinut pret de 36 lei/bax de polistiren, 20 lei/sac de Polifix si manopera 13 lei/mp fara decorativa.

#1547
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011

 DKN1, on 29th November 2011, 18:06, said:

Am bagat polistiren expandat in peretele exterior la bloc de beton si se simte, pierde 5 grade in opt ore, cu incalzirea oprita, adica ma culc la 27 si ma trezesc la 22 de grade cu minus vreo 3 grade afara. Initial am cautat polistiren extrudat dar e scump fata de asta expandat la 43ron/5mp.

Inainte cate grade pierdeai?

#1548
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008

 rhdghdhs, on 29th November 2011, 20:34, said:

Inainte cate grade pierdeai?
Ajungea la un 16-18 cam asa, sunt la ultimul etaj, pe colt. Pune termometru in camera si experimenteaza un pic inainte sa investesti in izolatie, sunt locuinte care nu pierd la fel in functie si de dimensiunea spatiului, amplasare si vecini, ca mediul iti fura caldura pe de-o parte dar pe de alta parte vecinul iti cedeaza din caldura lui cand tu nu incalzesti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate