Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Placare cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1513
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

 Sirius, on 7th September 2011, 13:42, said:

Sunt in curs de termoizolare a constructiei cu polistiren expandat de 20 cm grosime. Cam jumatate l-am lipit cu adeziv poliuretanic  :peacefingers: (spuma). Din cauza faptului ca manopera presupunea mult mai multa atentie din partea mesterilor (care au doar intersul de a face treaba de mantuiala si sa-i platesti la mp) cam de la jumatate incolo am inceput sa-l lipez cu adeziv.
Eu am incercat sa le impun executarea unei lucrari de calitate, sper sa fie aproximativ bine lipit.
Daca presupunem ca e lipit bine mai am nevoie de dibluri ? Pot sa risc sa nu-l prind cu dibluri? Nu am unde gasi dibluri de acea lungime ... probabil ar trebui sa aiba cam 30 cm lungime.

ce polistiren folosesti? cit a costat?
te rog sa pui citeva poze cu operatiunea in desfasurare
multam mult :kisstogether:

#1514
Sirius

Sirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 11.10.2005

 peter_memo4, on 8th September 2011, 08:52, said:

ce polistiren folosesti? cit a costat?

Polistirenul e taiat la comanda pt. mine este EPS 80, placa are 2 x 1 m si grosimea de 20 cm. E produs "loco" in orasul meu de bastina....

Cu poze pot reveni ulterior.

 CristiALF, on 7th September 2011, 21:39, said:

Nu stiu pentru 20cm, dar am vazut acum la mine (10cm) ca desi am luat dibluri, sunt convins ca puteau fi ignorate. Deci polistirenul lipit nu il mai dai jos decat rupandu-l, si te chinui putin..Asa ca sa cada singur la o casa - slabe sanse...

Am vazut si eu ca "lipeste" bine, cu vreo 2-3 placi (de 2 mp placa) care au trebuit date jos din cauza "priceperii" meseriasului, a fost mult de munca.
Dar ma refer la ce se intampla in timp, etc. Ca doar n-o fi moda cu diblurile inventata degeaba.

#1515
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Repet, si eu le-am pus, ca pentru 250 RON nu merita riscul, dar cred ca sunt degeaba totusi.

#1516
rokos

rokos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.11.2008
as dori si eu sa fac termoizolatia cu polistiren la un apartament la etajul 10/10.
am vorbit cu mesterii ( alpinisti utilitari ) si abia dupa 19 septembrie sunt disponibili.
cam care ar fi conditiile meteo favorabile / nefavorabile pentru o astfel de lucrare ? are imporanta daca a plouat inainte sa puna polistirenul pe pereti ?
din ce am vazut la alte lucrari din zona, mesterii intind adezivul doar pe cateva locuri de pe placa de polistiren, e normal asa ? practic nu o acorpera cu material in intregime...

#1517
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Suportul trebuie sa fie uscat.
Aplicarea adezivului depinde si de suport, mai exact de planeitatea lui. Daca suportul este drept si plan, se poate aplica cu pieptenele, adica pe toata suprafata (de preferat). Daca nu, se aplica pe "mamaligi" pentru a rezolva problema planeitatii.

#1518
freemind

freemind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2004

 rokos, on 10th September 2011, 09:44, said:

as dori si eu sa fac termoizolatia cu polistiren la un apartament la etajul 10/10.
am vorbit cu mesterii ( alpinisti utilitari ) si abia dupa 19 septembrie sunt disponibili.
cam care ar fi conditiile meteo favorabile / nefavorabile pentru o astfel de lucrare ? are imporanta daca a plouat inainte sa puna polistirenul pe pereti ?
din ce am vazut la alte lucrari din zona, mesterii intind adezivul doar pe cateva locuri de pe placa de polistiren, e normal asa ? practic nu o acorpera cu material in intregime...

Daca suprafata de lucru nu are abateri mai mari de 1 cm sau nu te intereseaza ca tencuiala decorativa finala sa se incadreze in normativele producatorului (Ceresitul are niste abateri draconice), poti pune polistirenul cu adezivul intins cu pieptenul cu dinti de 10 mm. Daca vrei o suprafata perfecta iar stratul suport are abateri mari, se aplica adezivul pe placa de polistiren, pe conturul acesteia iar pe mijlocul placii 2...3 "mamaligi" de adeziv. Este bina sa nu ploua in urmatoarele 24 ore de la aplicare, suprafata sa fie desprafuita, daca este tencuita, se verifica prin lovire cu un ciocan sa nu fie desprinsa, iar temperatura la care se pune in opera sa nu fie mai jos de -5 grade Celsius... si nici in urmatoarele 24 ore. Pot sa-ti trimit agremente tehnice sau alte materiale de documentare ale Ceresitului.

RESPECT!

#1519
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Ridic si eu o problema aici, (recunosc ca nu am apucat sa citesc intreg topicul, am citit peste 1000 posturi:) )
Am construit anul asta casa din caramida eonomica Soceram , grosimea peretilor exteriori fiind de 30 cm.

Pe la mijlocul lunii mai era gata casa la rosu. In luna august am tencuit-o pe interior (cam 3 cm de tencuiala).
Acum in octombrie vreau sa ii fac termoizolatia cu EPS de 10 cm. Am vorbit deja cu echipa care se va ocupa de lucrare. A vrea sa fac tot acum si finisajele exterioare cu tencuiala decorativa sau vopsea structurata, inca nu m-am decis.
Intre timp m-am intalnit cu un cunoscut care mi-a spus, a insistat chiar pe ideea ca nu ar trebui sa o izolez acum si ca ar trebui sa o las sa se mai usuce si sa fac termosistemul la anul.

Precizez ca in iarna aceasta casa nu va fi locuita, si voi avea ferestrele instalate. In perioada de iarna  vreau sa mai fac lucrari in interior (compartimentare cu rigips, montat usi la intreior, glafuri, eventual gresie, faianta, obiectele sanitare).

As dori sa aflu parerea dumneavoastra dara ar trebui sa fac izolatia acum sau ar trebui sa o aman pentru la anul. In aceest al doilea caz probabil ca ar trebui sa fie la anu' tot prin toamna, nu?

Edited by adipa, 28 September 2011 - 12:45.


#1520
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
Raspunsul este foarte simplu.
Si il gasesti si in fisa tehnica a caramizii - daca o ai
Si anume - caramida trebuie acoperita si ferita de inghet - dezghet.
Si asta pentru ca absoarbe apa, apa ingheata si se crapa :) Asta este o explicatie fooarteee simpla si in cuvinte putine.
Iti recomand un test: scufunda o caramida in apa 10 minute. Dupa care, scursa 1 minut, introduo in congelator pentru 30 minute/1 ora.
care crezi ca e rezultatul?

daca nu vrei sa pui termosistemul atunci cel putin tencuieste exterior serios..

Edited by Sir_Mario, 28 September 2011 - 18:53.


#1521
adipa

adipa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 01.04.2004
Nu m-am gandit la asta, este un argument foarte pertinent. Multumesc.

#1522
Sir_Mario

Sir_Mario

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.08.2010
cu placere..

#1523
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,656
  • Înscris: 14.10.2004
A folosit cineva adeziv poliuretanic Soudal?
La mine doua tuburi au ajuns fix pentru 5 metri patrati. :(
Polistirenul folosit a fost  de 10cm eps 80, aplicat pe o placa, deci stratul suport a fost drept.

Sunt curios daca nu am stiut eu sa folosesc adezivul.  :scratchchin:

De zgarcit sa nu mai cumpar si pistolul de aplicare (50 lei) am luat produsul mentionat, am zis ca nu merita investitia doar pentru 5 metri. :)

#1524
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009

 Sir_Mario, on 28th September 2011, 19:52, said:

Raspunsul este foarte simplu.
Si il gasesti si in fisa tehnica a caramizii - daca o ai ...

Am nevoie de sfatul celor experimentati de aici ...
Stau intr-un bloc de 4 etaje construit in `78 din prefabricate de 25cm grosime (cred) si vreau sa-mi izolez la exterior apartamentul cu polistiren grafitat de 10cm in sistemul 5+5cm, care beneficiaza de o interfata dubla de grafit la mijloc pt. ca placile se vor lipi una peste alta. Ei bine intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Care va fi coeficientul de transfer termic al intregului ansamblu dupa izolare? Acest coeficient imi este necesar pt. achizitia initiala a unor "termopane", urmand ca dupa aceea sa fac izolarea ...
2. Stiind faptul ca trebuie un polistiren cu EPS cat mai mare, ce imi recomandati si (argumentat) de la ce firma?
3. Dintr-un mic studiu de piata am vazut ca pretul polistirenului grafitat la aceeasi suprafata acoperita si aceeasi grosime ca cel negrafitat este cu cca. 50% mai mare, insa transferul termic se imbunatateste doar cu cca.20%. Intrebarea este daca merita sa cumperi unul grafitat raportand performanta de izolare versus pret?
4. In conditia ca se vor lipi placile una peste alta: cu cat se imbunatateste transferul termic (dat fiind faptul ca vor fi la mijloc doua suprafete grafitate)?
5. Exista riscul aparitiei de puntii termice daca se vor lipi una peste alta?
6. Cum trebuie lipite placile intre ele si mai ales cu ce?
Tin sa precizez ca situatia financiara este medie si ca in toate achizitiile mele m-am ghidat dupa raportul optim intre calitate vs. pret.

#1525
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

 xymzar, on 3rd October 2011, 14:55, said:

A folosit cineva adeziv poliuretanic Soudal?
La mine doua tuburi au ajuns fix pentru 5 metri patrati. :(
Polistirenul folosit a fost  de 10cm eps 80, aplicat pe o placa, deci stratul suport a fost drept.

Sunt curios daca nu am stiut eu sa folosesc adezivul.  :scratchchin:

De zgarcit sa nu mai cumpar si pistolul de aplicare (50 lei) am luat produsul mentionat, am zis ca nu merita investitia doar pentru 5 metri. :)
Eu am folosit niste Den Braven cu pistol, pe flacon scria ca ajunge pentru 10mp dar faceam cam 7mp. La inceput mai putin ca mai imi scapa cate un jet tare, pana m-am prins cum se regleaza pistolul. Depinde si cat ai dat de mult sau cum ai dat. Se da dreptunghiular aproape de margini plus pe mijloc latura lunga. Avantajul pistolului e si ca mai poti baga pistolul prin placa, dupa ce ai pus-o, si sa mai adaugi spuma unde mai vrei.

#1526
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,656
  • Înscris: 14.10.2004
Sunt convins ca este mai simplu cu pistolul.
Am facut un cordon perimetral cam de 3cm si inca o "dunga" pe mijloc.
Este adevarat ca a mai scapat si mai mult, este greu de controlat cu "tuturoiul" cu care vine tubul.

Bine, nu fac un capat de tara, data viitoare cumpar pistol si o sa testez mai multe produse, Tytan STYRO 753 (cam 13 lei la Metro), CT 84 si Den Braven.

#1527
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005

 xymzar, on 5th October 2011, 12:45, said:

Bine, nu fac un capat de tara, data viitoare cumpar pistol si o sa testez mai multe produse, Tytan STYRO 753 (cam 13 lei la Metro), CT 84 si Den Braven.
Daca iei pistol, trebuie neaparat sa iei si cleanar-ul, care consta cam cat un flacon cu spuma. Insa tine la zeci de spalari ale pistolului.

#1528
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Cam ce coeficient de transfer termic are un perete din caramida de 24cm (T30 Siceram)  , tencuit si placat cu polistiren de 10cm (grafitat) ?

#1529
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Am si eu o intrebare. Cum se trage plasa?
Varianta 1. Se intinde plasa pe polistiren apoi cu gletiera cu partea dreapta se trage adezivul peste plasa. Asa e usor de facut.
Varianta 2. Se intinde Adezivul cu gletiera zimtata apoi de sus in jos, se intinde plasa si se inglobeaza in material. Apoi cu gletiera cu partea dreapta se netezeste materialul.

#1530
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Ne-am gandit sa aplicam tavan fals peste rigips pt a scapa de fisurile care apar intre placi
deja au inceput sa apara desi am pus plasa si glet ,numai ca a venit frigul si a crapat
e ok aceasta solutie sau exista o solutie mai buna?
Lipirea polistirenului pe tavane sa face cu adeziv de polistiren,cum e corecta aplicarea pe mamaligi sau pe toata suprafata ei?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate