Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Reguli generale de constructie casa pe teren

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
40 răspunsuri în acest subiect

#37
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.216
  • Înscris: 06.10.2019

View Postun_arhitect, on 22 noiembrie 2023 - 19:53, said:

Doar terasa descoperita(aka o placa de beton pe sol)

Depinde foarte mult de functionarul public cu care vei da piept ! Posted Image Mie mi-au spus ca daca vreau terasa descoperita sa mai retrag casa, ca ei nu au nici o garantie ca dupa ce fac receptia lucrarii nu imi acopar terasa respectiva. Posted Image

#38
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Pai terasa descoperita nu pot sa o adaug ulterior ? Si fara sa am nevoie de nicio alta aprobare ?

#39
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.994
  • Înscris: 08.06.2005

View Postrazvan-softpedia, on 23 noiembrie 2023 - 05:59, said:

Depinde foarte mult de functionarul public cu care vei da piept ! Posted Image Mie mi-au spus ca daca vreau terasa descoperita sa mai retrag casa, ca ei nu au nici o garantie ca dupa ce fac receptia lucrarii nu imi acopar terasa respectiva. Posted Image

Asta este din categoria fiecare functionarului roman care se crede un mic Dumnezeu Posted Image .

Editat de mircea812, 24 noiembrie 2023 - 08:31.


#40
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View Postallah2, on 23 noiembrie 2023 - 21:48, said:

Pai terasa descoperita nu pot sa o adaug ulterior ? Si fara sa am nevoie de nicio alta aprobare ?
nu, cf legii risti amenda. tb autorizatie pt ea

#41
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.216
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmircea812, on 24 noiembrie 2023 - 08:30, said:

Asta este din categoria fiecare functionarului roman care se crede un mic Dumnezeu Posted Image .

Pe mine nu ma intereseaza sa imi fac terasa, deci nu am stat sa imi bat capul. Am zis ca sunt de acord, si cu asta basta. Daca ma interesa, si era o problema cu terenul, cautam legea si vedeam ce zice acolo. Posted Image

Realitatea insa este ca dupa o perioada, 90% din cei care au in proiect terase deschise, le "inchid" ( fara autorizatie, si fara a declara undeva ). Deci, nici "contribuabilii" nu sunt niste sfinti. Posted Image

Ideea este ca si legile sunt prost facute, si ca sa inchizi un rahat de terasa trebuie sa te ploconesti pe la usile unor functonari. Ar trebui ca pentru lucruri simple ( de inchis o terasa, de facut un foisor sau un spatiu de depozitare in curte, etc. ), sa nu ai nevoie de prea multe hartoage. Sa respectii niste chestii de bun simt ( ex. distanta pana la limita de proprietate, valoarea maxima a POT- ului, asemanarea cu constructia principala dpdv al materialelor folosite, etc.), si fiecare sa isi vada de treaba lui, fara sa mai piarda atat timp ( si bani ) aiurea. De asta oamenii mai ocolesc si legea. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate