Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Reguli generale de constructie casa pe teren

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postun_arhitect, on 22 noiembrie 2023 - 19:53, said:

Doar terasa descoperita(aka o placa de beton pe sol)

Depinde foarte mult de functionarul public cu care vei da piept ! Posted Image Mie mi-au spus ca daca vreau terasa descoperita sa mai retrag casa, ca ei nu au nici o garantie ca dupa ce fac receptia lucrarii nu imi acopar terasa respectiva. Posted Image

#38
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Pai terasa descoperita nu pot sa o adaug ulterior ? Si fara sa am nevoie de nicio alta aprobare ?

#39
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

View Postrazvan-softpedia, on 23 noiembrie 2023 - 05:59, said:

Depinde foarte mult de functionarul public cu care vei da piept ! Posted Image Mie mi-au spus ca daca vreau terasa descoperita sa mai retrag casa, ca ei nu au nici o garantie ca dupa ce fac receptia lucrarii nu imi acopar terasa respectiva. Posted Image

Asta este din categoria fiecare functionarului roman care se crede un mic Dumnezeu Posted Image .

Edited by mircea812, 24 November 2023 - 08:31.


#40
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View Postallah2, on 23 noiembrie 2023 - 21:48, said:

Pai terasa descoperita nu pot sa o adaug ulterior ? Si fara sa am nevoie de nicio alta aprobare ?
nu, cf legii risti amenda. tb autorizatie pt ea

#41
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 06.10.2019

View Postmircea812, on 24 noiembrie 2023 - 08:30, said:

Asta este din categoria fiecare functionarului roman care se crede un mic Dumnezeu Posted Image .

Pe mine nu ma intereseaza sa imi fac terasa, deci nu am stat sa imi bat capul. Am zis ca sunt de acord, si cu asta basta. Daca ma interesa, si era o problema cu terenul, cautam legea si vedeam ce zice acolo. Posted Image

Realitatea insa este ca dupa o perioada, 90% din cei care au in proiect terase deschise, le "inchid" ( fara autorizatie, si fara a declara undeva ). Deci, nici "contribuabilii" nu sunt niste sfinti. Posted Image

Ideea este ca si legile sunt prost facute, si ca sa inchizi un rahat de terasa trebuie sa te ploconesti pe la usile unor functonari. Ar trebui ca pentru lucruri simple ( de inchis o terasa, de facut un foisor sau un spatiu de depozitare in curte, etc. ), sa nu ai nevoie de prea multe hartoage. Sa respectii niste chestii de bun simt ( ex. distanta pana la limita de proprietate, valoarea maxima a POT- ului, asemanarea cu constructia principala dpdv al materialelor folosite, etc.), si fiecare sa isi vada de treaba lui, fara sa mai piarda atat timp ( si bani ) aiurea. De asta oamenii mai ocolesc si legea. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate