Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1430 replies to this topic

#1387
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDY2, on 30 martie 2024 - 22:56, said:

Pune te rog o poza de a ta, sa o maresc si eu la 600%, sunt curios ce standarde ai.

Mai jos este Chipul lui Decebal de langa Orsova. L-am pozat de pe malul sarbesc, de la o distanta de aprox. 1 Km, peste Dunare.
Exif : 300mm (600mm echiv.), F/4.0, ISO-800, camera Olympus OM-1.
Sunt editate minimal, fara AI si alte nebunii. Doar asa ca sa vezi cam ce poate sa iasa dintr-un sistem bun.

Poza redimensionata :
Attached File  DEC_02.jpg   1.08MB   27 downloads

Decupaje 100% din centru si din margine :
Attached File  DEC_03.jpg   679.01K   23 downloadsAttached File  DEC_04.jpg   608.09K   26 downloads


PS - Am pozat statuia asta si cu obiectivul de kit 40-150mm. Au iesit bine. Cu telefonul nu avea rost sa incerc de la distanta asta. Oricum cu telefonul au iesit foarte prost si de aproape (de pe malul romanesc, de la 50...100m).

Edited by katran, 31 March 2024 - 13:10.


#1388
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 13.11.2006
Se vad artefactele si la tine, chiar daca ai redimensionat poza.
Eu am avut curajul sa pun poza la rezolutia originala de 108MP neprelucrata si focalizata pe acel sat, facuta cu un banal telefon chinezesc, la 2 km de acele case din sat.
Pai tu cu aparat profesional trebuia sa faci o poza impecabila.
Acum intelegi care este motivul pentru care tot mai multi migreaza spre poze facute cu telefonul?
Telefoanele ajung sa reproduca tot mai bine ce fac aparatele foto dedicate, iar mobilitatea are un rol decisiv in aceasta tranzictie.
Probabil, in viitorul apropiat camerele dedicate vor ramane sa fie folosite in studiouri si pentru activitati profesionale, iar telefoanele vor deservi utilizatorii pentru poze de zi cu zi.

Pune si un crop la 600%, sa vezi ca si la tine sticla de la olimpus are limitari.

#1389
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDY2, on 31 martie 2024 - 13:35, said:

Acum intelegi care este motivul pentru care tot mai multi migreaza spre poze facute cu telefonul?

Iti urez succes in fotografiatul cu telefonul.

Edited by katran, 31 March 2024 - 14:05.


#1390
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 13.11.2006

View Postkatran, on 25 martie 2024 - 22:20, said:

Arata urat rau la 100% poza : texturi artificiale, "pictate". Cerul ala parca e pictat pe o plasa de tantari.
Banuiesc ca cladirile arata ceva mai bine decat restul din cauza ca pot fi mascarite mai usor.


Sa nu uiti ca eu am pus poza la o rezolutie de 12.000 x 9.000 iar tu ai pus poza la rezolutie de 1.200 x 1.600, care este total alta poveste.

Asa arata poza ta la 100% si asa arata la 600% si cum arata o poza facuta de AI pe telefon, la acelasi zoom de 100%, respectiv 600%.
Cred ca esti convins ca nimeni nu va printa o poza la 600%.
AI la 600% face caricaturi, dar la ce obiectiv are telefonul, nu sunt pretentii


Sa ne amintim si de copacii desenati din poza mea precum si copacii din poza ta la o rezolutie de 10 ori mai mica ca poza mea, personal vad ca sunt desenati chiar mai rau decat o face AI pe telefoane:

Attached File  Captură de ecran 2024-03-31 135554.png   2.18MB   14 downloadsAttached File  Captură de ecran 2024-03-31 135640.png   1.65MB   18 downloads

Attached File  Captură de ecran 2024-03-31 141941.png   2.9MB   19 downloads

Attached Files



#1391
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 20.01.2005
N-ai inteles faza cu 600%. Era vorba despre cu totul altceva.
Spuneam ca daca telefoanele aplica AI (texturi false) putem face acelasi lucru si la pozele facute cu camera foto. Sunt programe AI cu care se pot mari pozele. Programele alea adauga texturi si detalii false la fel cum fac si telefoanele.
La sfarsit chipurile facem o comparatie corecta.  Adica comparam poze mascarite cu poze mascarite.  Binenteles ca e o comparatie care nu are sens. E mai degraba o gluma, decat ceva serios.

N-are niciun rost sa compari poza mea cu poza ta. Sunt conditii diferite, cadre diferite, focale diferite, conditii atmosferice diferite.
Copacii aia sunt pozati de la 1Km. Nu se poate face cadrul ala cu telefonul pentru ca nu are atata "zoom". Cu telefonul am pozat statuia aia de la 75..100m si tot nu a iesit prea bine.

Ok, ai cerut o poza si am pus una. Nu am pus-o ca sa facem comparatii cu telefonul, doar ca sa vezi ce se poate scoate cu un sistem bun in conditii extreme (distanta mare, umezeala de la Dunare...etc). Avand in vedere conditiile, mi mie se pare ca a iesit excelent poza. Daca nu ai aceeasi parere, nu e nicio problema pentru mine.

Edited by katran, 31 March 2024 - 22:10.


#1392
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 13.11.2006
Știu și eu ce poate un DSLR, credeam că pui una făcută cu telefonul.
In rest ai dreptate.

Edited by DY2, 31 March 2024 - 23:52.


#1393
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,793
  • Înscris: 16.01.2017
VIVO Project Thanos: "Acesta este într-adevăr pentru a crea o "camera profesională" cu un smartphone atașat la ea..." (VIVO vice president of Product, Huang Tao)

Va fi anuntat in viitorul apropiat.Posted Image
........................................................................
Imagine redusa din original de 50MP. (OPPO X7 ULTRA)

Attached Files


Edited by Ramuran, 13 April 2024 - 11:01.


#1394
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.07.2020
Practic un cameraphone attasat la un smartphone,

Deci un Camera-Smart Dual-Phone.

Nu stiam prea mult despre Vivo, si am citit un pic:

Mi-a placut asta:

Quote

The company develops software for its phones, distributed through its V-Appstore, with iManager included in their proprietary, Android-based operating system,

Eu am crescut in 90-2000s dar imi aduc aminte de Adiaas siPumda shoes.

#1395
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,552
  • Înscris: 21.10.2009
Ce mirrorless recomandati, ca sa fie un upgrade fata de un iPhone 15 Pro?
Zic asta pentru ca desi senzorul foto e mic, compenseaza din greu cu computational photography.
De asemenea, in ceea ce priveste partea de video, mi se pare ca mirorless-urile si DSLR-urile au ramas in urma.

Mirorless Full frame sau APS-C?

Edited by lex2010, 04 May 2024 - 19:38.


#1396
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 06.04.2007
Ce zici de Sony A6700?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J4VRnVjXyPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1397
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,552
  • Înscris: 21.10.2009
Si ce obiective ar trebui sa cumpar ca sa acopar distantele focale de pe iPhone 15 Pro?
Sau chiar pentru un zoom optic de 5x (iPhone are 3x).

#1398
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,919
  • Înscris: 28.12.2006
Dar ifone ce are?

#1399
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 20.01.2005

View Postlex2010, on 04 mai 2024 - 19:38, said:

De asemenea, in ceea ce priveste partea de video, mi se pare ca mirorless-urile si DSLR-urile au ramas in urma.

La ce anume au ramas in urma ?

Exista vreun telefon care poate sa filmeze continuu (1..2 ore) ? Si daca prin absurd ar putea, unde ar stoca ditai fisierele ?

Sau daca vrei sa filmezi un subiect care este departe, calitatea (zoom-ului) si stabilizarea o sa fie penibile.  Nu ai cum sa bati un tele optic bun, stabilizat, facut pentru camerele foto .

Pe langa o scula buna pe video (Panasonic GH6, Sony A7S III), telefonul este doar o jucarie.

#1400
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,135
  • Înscris: 14.08.2007
Stabilizarea nu mai e o problema de multa vreme pe telefoane, e chiar buna. Filmatul continuu cu zoom mare timp de o ora e un scenariu mult prea de nisa ca sa conteze in viata reala.

Faptul ca daca vrei zoom mare trebuie sa te multumesti cu senzori mici e eventual problema.

#1401
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 06.04.2007

View Postlex2010, on 05 mai 2024 - 19:29, said:

Si ce obiective ar trebui sa cumpar ca sa acopar distantele focale de pe iPhone 15 Pro?
Sau chiar pentru un zoom optic de 5x (iPhone are 3x).
https://www.sony.com...lenses/sel1655g
https://electronics....unt/p/sel70350g

#1402
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.07.2020
Stabilizarea in aparat e la fel de proasta si la telefoane ca la ML-uri. Oricine spune altceva, habar nu are despre ce vorbește.

Le poti stabiliza (telefon sau camera) cel puțin cu un gimball, DJI fac si pentru telefoane, si pentru ML-uri.

Camerele ML nu sunt in urma la video, dar sunt mult mai greu de folosit decât telefonu, totuși rezultatele nu se compara, dar depinde ce audiență ai. Pentru reel-uri funny pe instagram cu sunet ca din WC, sunt ok. Daca nu faci cine știe ce video-uri, mai bine cumperi lumini de banii aia.

Un avatantaj mare la camerele dedicate este greutatea când faci video, care te ajuta sa faci din mana când ai nevoie.

De asemenea, cum s-a spus mai sus, când tragi ore întregi de video, un telefon nu merge.Si pentru orice proiect care nu-i 'ete apusu si pisica mergând' ai nevoie de footage de ore întregi pentru câteva minute, deși se pare ca unii artiști emeriți de pe aici cred ca in 'viața reală' nimeni nu filmează mai mult de o ora ha ha ha ...

#1403
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,793
  • Înscris: 16.01.2017
Relativ la dimensiunea pietei, numarul celor care au nevoie sa traga video ore intregi a devenit practic nesemnificativ.

Vivo X100 Ultra & X100s Camera Samples Showcase Pro-Level Photography

#1404
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,919
  • Înscris: 28.12.2006
Dar de unde stiti voi ce nevoi are colegul? El stie cel mai bine, si daca zice ca telefonul rules poate ca asa si e.

Edited by crokodilu, 06 May 2024 - 23:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate