Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

"Efectul Groșan" la Spitalul din Oradea

* * * - - 4 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
62 răspunsuri în acest subiect

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.665
  • Înscris: 30.08.2017

 Hunor_66, on 24 martie 2021 - 14:24, said:


In cazul furtunei de citokine care determina tromboza si embolie pulmonara, pacientul nu de ventilare fortata si de aport suplimentar de oxigen are nevoie, ci de tratament anti-trombotic, fiind o afectiune hematologica, nu pneumologica.

In aceste cazuri, intubarea cu ventilatie fortata si aport excesiv de oxigen provoaca moartea pacientului. ;)

Ma îndoiesc că cel care a refuzat masca de oxigen a făcut-o pentru că știa cele menționate de tine. Chiar dacă au fost situații în care medicul a aplicat un tratament greșit, nu e o soluție să faci cum te taie capul pentru că "știi tu mai bine, ai citit pe net". Sunt șanse extrem de mari să nu știi, iar uneori poate fi fatal.

#38
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 12.08.2020

 Hunor_66, on 24 martie 2021 - 14:45, said:


Banuiesc ca ei considera ca intubare + oxigen = solutia panaceu pentru aia de respira greu. Posted Image


Poate nu am văzut eu bine dar nu este vorba de intubare. Este vorba doar despre o mască de oxigen cu ajutorul căreia pacientul respiră mai ușor singur. La intubare parcă este un pic altfel.

Sunt doar un termopanist care se pricepe la toate, sau doar crede că se pricepe. Nu vreau flame și nici un altfel de contre, doar îmi spun și eu părerea.

#39
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

 george_alexandru, on 24 martie 2021 - 17:04, said:

Ma îndoiesc că cel care a refuzat masca de oxigen a făcut-o pentru că știa cele menționate de tine.
Presupun ca nu stia.
Dar presupun totodata ca auzise ca in anumite situatii intubarea si oxigenul omoara, in loc sa amelioreze.
Si mai presupun ca nu i-or facut investigatii suplimentare si ca nimeni n-o vorbit cu el, ca sa-i explice la ce diagnostic or ajuns medicii, dupa CT, hematologie, biochimie etc.
Banuiesc ca nici nu i s-or facut astfel de investigatii amanuntite pentru precizarea diagnosticului. :)

Quote

Chiar dacă au fost situații în care medicul a aplicat un tratament greșit, nu e o soluție să faci cum te taie capul pentru că "știi tu mai bine, ai citit pe net". Sunt șanse extrem de mari să nu știi, iar uneori poate fi fatal.
Perfect de acord, numa' ca procentu' ala mioritic de 90% dintre intubati care dau coltu', il face pe orice om sa aiba rezerve.

#40
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 428
  • Înscris: 14.05.2008

 george_alexandru, on 24 martie 2021 - 17:04, said:

Ma îndoiesc că cel care a refuzat masca de oxigen a făcut-o pentru că știa cele menționate de tine. Chiar dacă au fost situații în care medicul a aplicat un tratament greșit, nu e o soluție să faci cum te taie capul pentru că "știi tu mai bine, ai citit pe net". Sunt șanse extrem de mari să nu știi, iar uneori poate fi fatal.

Nu este niciodata in regula ca un medic sa aplice un tratament gresit, daca a aplicat tratament gresit la 3 pacienti este suficient sa imi ridice semne de intrebare. Eu de ex cand m-am operat mi s-a dat un consemtamant de semnat si mi s-au spus toate riscurile ca de exemplu sa nu ma mai rezesc din anestezie, sa fac hemoragie puternica si sa mor etc, si am intrebat direct, daca nu ma operez ce alternative am si ce mi se poate intampla iar raspunsul a fost nu exista alternative, voi sangera intern si voi muri (in situatia mea nu erau alternative) si oricum citisem si eu cat a durat pana au venit toate analizele de urgenta. Am semnat dar in cunostiinta de cauza.

La stat din experienta prorpie in multe cazuri nu ti se explica nimic sau ti se spun 3 cuvinte nu exact ce inseamna fiecare procedura cu riscuri si avantaje, de aceea si lipsa de incredere in medici

Editat de WhimsicalPeanut, 24 martie 2021 - 17:15.


#41
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

 Dorel-Jefuitorul, on 24 martie 2021 - 17:08, said:

Poate nu am văzut eu bine dar nu este vorba de intubare. Este vorba doar despre o mască de oxigen cu ajutorul căreia pacientul respiră mai ușor singur.
Omul o sosit intubat la UPU.

Quote

„Asta se întâmplă de joia trecută. Vă dau un exemplu concret de azi dimineaţă. Un pacient de circa 40 de ani, care era într-o stare atât de gravă încât ulterior a ajuns la ATI, întubat, şi a fost pus şi pe circulaţie extracorporală, deşi abia putea respira, s-a dat jos de pe targă implorându-ne să nu-i dăm oxigen”, a declarat dr. Hadrian Borcea pentru eBihoreanul.

Chestia e ca oamenii NU se pricep.
Dar atunci, tu medic, nu stai de vorba cu el, nu-i explici, nu-i prezinti diagnosticul in urma tuturor acelor investigatii amanuntite ?
Intrebarea e: or facut acele investigatii ? :)

#42
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.707
  • Înscris: 12.08.2020
Scuze, am citit dimineață și am răspuns acuma fără să recitesc.

#43
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu-i bai.
Ideea e ca nu poti trata oamenii ca pe niste animale.
Trebuie sa vorbesti cu ei, sa le explici.
Pe intelesul lor, pe nivelul lor de pricepere.
Pana la urma stresul de spital face ravagii la un pacient.
Pe langa afectiunea organica respectiva.

#44
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.896
  • Înscris: 06.10.2003

 Hunor_66, on 24 martie 2021 - 17:27, said:

Nu-i bai.
Ideea e ca nu poti trata oamenii ca pe niste animale.
Trebuie sa vorbesti cu ei, sa le explici.
Pe intelesul lor, pe nivelul lor de pricepere.
Pana la urma stresul de spital face ravagii la un pacient.
Pe langa afectiunea organica respectiva.

Ahahahahahahahahahahahahahahahahahhahaha!

Citez din memorie "Hai semnați mai repede, că mai așteaptă la ușă" - asta când ne-am internat. Jur că habar n-am ce-am semnat la internare. Copie n-am primit, de citit nu m-a lăsat dom' asistent - puteam să-mi donez organele, să-mi vând casa, orice.
Ca să scot de la doctor care-i "worse case scenario" la operație - nici poveste. Și am fost la el în privat, nu la stat.

Nu cred că se fac nici acum la UMF cursuri de psihologie a bolnavului  și restul de soft skills necesare. Doctorii noștrii-s toți mutalăi - le e frică că li se scurge știința dacă deschid gura să explice.

Circulă o vorbă prin IT "Dacă nu poți explica un lucru la un copil de 6 ani înseamnă că nici tu nu-l știi"

L.E: Oricum te simți ca o bucată de carne în fabrica de mezeluri în spital.

Editat de shiva, 24 martie 2021 - 18:32.


#45
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.815
  • Înscris: 29.09.2006

 shiva, on 24 martie 2021 - 18:28, said:

Nu cred că se fac nici acum la UMF cursuri de psihologie a bolnavului  și restul de soft skills necesare. Doctorii noștrii-s toți mutalăi - le e frică că li se scurge știința dacă deschid gura să explice.
Adevarat, insa la UMF nu se fac nici cursuri de postasi, insa orice medic iti poate anticipa o suma de bani dintr-un plic mai bine ca orice postas care distribuie pensiile...

#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.110
  • Înscris: 23.09.2005
Dar nu stiu de ce-i zice "efectul Grosan", ca eu am auzit de luni de zile faptul ca aparatele de oxigen pot face rau, si asta de la TV, nu din surse ascunse. Posted Image

Era anul trecut, in plina pandemie, un medic spunea pe un post, Digi sau ceva de genul, cum ca aparatul de oxigen poate provoca unele leziuni (zic dupa cum am retinut, poate nu exact asa s-o fi exprimat), si ca daca ai ajuns la un astfel de aparat, ai sanse bune sa mergi spre mai rau, si ca aparatul n-ar trebui sa fie prima optiune (in anumite stadii ale bolii) in cazul unor pacienti, ca ar mai fi si alte optiuni pana sa ajunga la aparat.

Si ca se face mare tam-tam cu achizitionarea a astfel de aparate (asa era atunci), dar parerea lui era ca exact din cauza asta, trebuie foarte multa chibzuinta atunci cand pui un pacient la oxigen pentru ca implica anumite riscuri.

Editat de Phobos, 24 martie 2021 - 19:50.


#47
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 27.10.2007
stiu un caz, medic pensionar cardiolog, internat cu COVID, care si-a scos masca in repetate randuri,  pe motiv ca il "omoara astia"...
la un moment dat, n-a mai intrat nimeni la el in rezerva. dimineata l-au gasit in coma si asta e...se intampla prin toamna, lucrurile astea s-au intamplat mereu, acum au devenit mai vizibile.
la mine in oras, daca n-ai o forma grava nu te mai interneaza, chiar daca te duci la spital. iar daca ai o forma grava, ar putea fi prea tarziu.
o cunostinta mi-a spus direct: din cei care ajung la ATI, o treime mor de virus, o treime din cauza complicatiilor date de tratament sau infectii intraspitalicesti iar o treime.. Dumnezeu cu mila, nici astia nu e sigur ca scapa.

#48
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 miki07, on 24 martie 2021 - 11:29, said:

.....nu cred că doctorii de la ATI pun ceva în oxigen cu bună știință.

Posibil sa puna ceva in oxigen, din nestiinta...? zici tu?

#49
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 428
  • Înscris: 14.05.2008

 shiva, on 24 martie 2021 - 18:28, said:

Citez din memorie "Hai semnați mai repede, că mai așteaptă la ușă" - asta când ne-am internat. Jur că habar n-am ce-am semnat la internare. Copie n-am primit, de citit nu m-a lăsat dom' asistent - puteam să-mi donez organele, să-mi vând casa, orice.


Apai a cui e vina ca n-ai stat sa citesti inainte sa semnezi? Eu eram bocita toata ca pot sa dau coltul si tot n-am semnat pana n-am citit tot si n-am intrebat.

Bine la privat mai au o smecherie la unele contracte - de ex de nastere - ai o clauza cum ca tu iti asumi toate riscurile/consecintele procedurilor medicale solicitate sau ca daca tu nu faci toate investigatiile "recomandate" ei pot sa-ti refuze tratamentul medical , adica nasterea, daca considera ca n-au "suficiente date medicale"

#50
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010
Eu nu mai am incredere in sistemul medical romanesc in aceasta perioada. Prea multi morti in spitale , prea multi medici spagari . . .  un medic spagar nu poate fi medic bun, ala e macelar , si face totul doar asa sa se spuna ca e medic, nu ca il intereseaza viata si sanatatea pacientului.

#51
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.367
  • Înscris: 09.07.2005
La 90 % sanse sa dai coltul intr-un spital romanesc  nu-i de mirare ca refuza aia sa fie intubati. Un calcul simplu pentru cei care zic ca pacientul e tampit, 90% sanse sa dai coltu' contra incertitudine.Ce decizie ai lua? Medicii aia care ies pe sticla sa ne spuna ce prosti sunt oamenii ca refuza tratamentul lor mai bine ar lucra  sa scada numarul de decese la ATI. Altfel nu restabilesti increderea oamenilor in spitale. Si cand televiziunile o scot la inaintare pe Mahler aia, de ce nu o intreaba si de ce mor 90% la suta din pacienti la ATI cand in alte tari cu apa calda procentul este de sub 30%.

#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.651
  • Înscris: 15.06.2004
Adevarul e ca printre medicii ramasi Romania sunt foarte multi idioti care nu ar trebui sa profeseze.
Au ramas ( cu rare exceptii )  doar cei slab pregatiti si care si-au ales profesia doar ptr bani nu ptr a ajuta pe altii.

Maica-mea era sa moara anul trecut din cauza unei doctorite neurolog care i-a prescris un medicament gresit.
Practic in 2 zile avea deja bifate toate efectele adverse din prospect si desi i-am zis sa nu mai ia medicamentul, ca sa vedem daca e de la el, a mai luat 2 pastile ( una pe zi era prescris ). In 2 zile a cazut de 4 ori, ultima punand capac - ia prins si piciorul sub ea intr-o pozitie aiurea.
Cand a venit salvarea avea glicemia 350 - aproape de coma. evident au zis ca nu are rost sa mearga la spital ca sta pe holuri degeaba - doar daca stie un doctor la un spital ca sa o interneze.
Mi-a luat o luna sa o repun pe picioare. Din pacate a venit Covid-ul si n-am apucat sa dau nas in nas cu doctora.
Canda fost la diabet s-a luat doctora de-acolo cu mainile de cap - medicamentul se administra  o pastila pe luna - si nu era recomandat la bolile care le mai are.

Editat de eiffel, 25 martie 2021 - 10:02.


#53
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016
Din pacate, incompetenta in RO este in toate domeniile.
Si asta se intampla in general fiindca meritocratia este ocolita cu desavarsire.

#54
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.014
  • Înscris: 14.09.2004
Eu zic ca mai mult de 80% din personalul medical din Romania este afectat de stresul post traumatic. Dar nu vrea nimeni sa recunoasca asta. Si nici sa le acorde sprjin.
Asa ca fiecare isi gaseste scapare in ce poate. Majoritatea devin cinici, pierd orice urma de empatie in relatia cu pacientii ( sint precum la banda in fabrica moare unul ...vine altul), devin alcolici, abrutizati....
Uita cum erau la inceputurile carierei ....asta daca nu au ales cariera doar pentru banuti...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate