Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

"Efectul Groșan" la Spitalul din Oradea

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
62 replies to this topic

#1
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

Quote

În spitale începe să apară „efectul Groșan”. Șeful UPU-SMURD Bihor, dr. Hadrian Borcea, a declarat că după mediatizarea cazului doctoriței Flavia Groșan, care a declarat că în spitale sunt omorâți pacienți inclusiv prin oxigenoterapie, care ar provoca edeme cerebrale, personalul de la Urgențe are mari dificultăți să convingă pacienții de necesitatea administrării oxigenului, chiar dacă aceștia abia respiră, scrie eBihoreanul.ro.

Șeful UPU-SMURD de la Spitalul Județean din Oradea, dr. Hadrian Borcea, a confirmat acest fenomen apărut după declarațiile controversate ale doctoriței Flavia Groșan.
„Asta se întâmplă de joia trecută. Vă dau un exemplu concret de azi dimineață. Un pacient de circa 40 de ani, care era într-o stare atât de gravă încât ulterior a ajuns la ATI, întubat, și a fost pus și pe circulație extracorporală, deși abia putea respira, s-a dat jos de pe targă implorându-ne să nu-i dăm oxigen”, a declarat dr. Hadrian Borcea pentru eBihoreanul.

„Colegele mele, văzând că refuză oxigenul, l-au lăsat în pace. Au zis Ok, nu vreți? Bine, stați 5 minute liniștit. După 5 minute, neputând respira, omul și-a pus singur masca de oxigen”, a spus dr. Borcea, care s-a arătat dezamăgit că „oameni în stare gravă, fără cunoștințe medicale, sunt învățați să refuze ajutorul medical, fiind convinși că acesta le face rău”.

Medicul Flavia Groșan a susținut că a tratat mii de pacienți și că boala COVID-19 este „o răceală zdravănă, o gripă mai fițoasă un pic”. Medicul pneumolog, care are propriul cabinet, susține că protocolul medical din spitale „ucide” pacienți, că oxigenul medical în cantități mari provoacă edeme cerebrale și că pacienții COVID cu saturație de 80% pot să se trateze acasă. Declarațiile sale au fost aproape unanim respinse de colegii pneumologi. De asemenea, aceasta ar avea o schemă proprie de tratament cu medicamente pe care le numește „copiii mei”, potrivit digi24.

https://republica.ro...b1fU8Fx70KO2q6U

Știrea asta îmi aduce aminte de niște oameni de la Suceava, care tot așa, au refuzat masca de oxigen, că îi salvează Divinitatea. Și, din păcate, au murit. Să implori un doctor să nu îți dea oxigen, pentru că zici că te va omorî... Da, spitalele sunt cum sunt. Dar nu cred că doctorii de la ATI pun ceva în oxigen cu bună știință.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
Prosti, prosti si nebuni cat vezi cu ochii, maica!

#3
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Daca n-ai morti de covid nu esti medic.. Deja imi este sila de circul asta, si cum a disparut gripa pentru ca purtam masca, dar covidul nu dispare. Penibil totul.

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
de unde ai scos ca a disparut gripa?
ca se vb doar de covid e altceva, gripa a fost si ramane cu noi

#5
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

Quote

Vă dau un exemplu concret de azi dimineaţă. Un pacient de circa 40 de ani, care era într-o stare atât de gravă încât ulterior a ajuns la ATI, întubat, şi a fost pus şi pe circulaţie extracorporală, deşi abia putea respira, s-a dat jos de pe targă implorându-ne să nu-i dăm oxigen”, a declarat dr. Hadrian Borcea pentru eBihoreanul.
Un singur exemplu si este de ajuns ca dr. Hadrian sau cei care ii preiau spusele, sa generalizeze. Aham!

#6
Peeta

Peeta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.04.2015
O sa sune crud ce zic insa pana la urma daca idiotii nu vor ajutor medical ar trebui lasati in treaba lor,asta este mai moare unul,mai moare altul,pana la urma e si asta un fel de selectie naturala.

#7
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postmiki07, on 24 martie 2021 - 11:29, said:

Știrea asta îmi aduce aminte de niște oameni de la Suceava, care tot așa, au refuzat masca de oxigen, că îi salvează Divinitatea.
Nu inteleg unde este problema. Sa primeasca un pix si o foaie de hartie pe care sa scrie cu mana lor:

Subsemnatul ...., nascut la data de ..., refuz tratamentul.


Data ....

Semnatura ....


Apoi ambulanta sa-l duca inapoi acasa.


View PostSOIMMALTEZ, on 24 martie 2021 - 11:47, said:

si cum a disparut gripa pentru ca purtam masca, dar covidul nu dispare.
Cine-a zis c-a disparut? Aneta3?

Edited by unu999, 24 March 2021 - 12:12.


#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postunu999, on 24 martie 2021 - 12:11, said:

Nu inteleg unde este problema. Sa primeasca un pix si o foaie de hartie pe care sa scrie cu mana lor:

Subsemnatul ...., nascut la data de ..., refuz tratamentul.


Data ....

Semnatura ....


Apoi ambulanta sa-l duca inapoi acasa.
Inca nu s-a legiferat si la noi eutanasierea voluntara. ;)

#9
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010

View Postunu999, on 24 martie 2021 - 12:11, said:


Apoi ambulanta sa-l duca inapoi acasa.


Bine ca facem serviciu de taxi pentru toți prosti, si cei care chiar au nevoie nu mai ajung la spital.
daca a refuzat oxigenul inseamna ca starea lui nu era chiar asa de grav(conform propriei decizii), in consecinta sa mearga cu busul sau taxi pa banii lui acasa.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
SI noi suntem si mai prosti decat ei, daca aruncam vina pe nestiutorii care nu mai stiu ce sa creaza, zapaciti la cap exact de medicii care ii privesc acum cu manile in sold. Ca am impresia ca au terminat scoli diferite, sau nu stiu cum sta treaba de au pareri diametral opuse despre aceleasi chestiuni. Ceva putred aici. Vina nu este a omului de rand, ci a celui care l-a ametit. Nici eu nu a curaj sa ma duc in spital. Sunt convins ca fara mari eforturi convingi un medic sa administreze ceva experimental. Se poate face asta la nivel national chiar. Sau poate credeti ca medicii nu sunt stimulati sa prescrie anumite tratamente.
Deci problema e mai complexa, haideti sa o vedem in intregime.

#11
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020

View Postunu999, on 24 martie 2021 - 12:11, said:

Cine-a zis c-a disparut? Aneta3?

Asta-i din putul penibilului.
Cauta si tu statistici.
Creatorul testului PCR a spus ca testul lui nu face diferenta intre virusii gripali coronarieni si covid-19, deci daca ai gripa sezoniere zilele astea testul de covid te scoate pozitiv.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008
de ce sa mearga acasa,direct la tanti doctor nu e mai bine?
stai ca o poate suna,atunci direct la farmacie,sa cumpere ”copiii” lu tanti

#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Pe lângă declarațiile dr. Groșan mai avem și scandalurile (rapid băgate sub preș) legate de modul de îngrijire a bolnavilor în spitalele românești și modul lamentabil de comunicare cu familiile pacienților, mai ales că spitalele sunt închise bicoz Covid.

Are cineva încredere în declarațiile guvernamentalilor? Nu.
Are cineva încredere în personalul medical de stat? Nu.
Are cineva încredere în Colegiul Medicilor? Nu
Are cineva încredere  în justiție? Nu.

Deci nu. Fiecare-i pe cont propriu că știm deja că pe stat îl doare-n **r de noi toți, ăștia mici și invizibili.

Am fost internată cu copilul în Februarie pt. o intervenție chirurgicală simplă dar necesară. Nici draqu' nu ne-a întrebat dacă-i bine sau nu, dacă inciziile sunt ok înainte de externare. Nici după ce i sa făcut rău de 2 ori din cauza anesteziei nu ne-a vizitat medicul de gardă. L-au sunat pe ăla care l-a operat.
Și asta în condițiile în care am fost acolo, lângă copil. Dar pt. adulți, care-s singuri? Da, sunt absolut convinsă că spitalele românești mai mult ucid decât vindecă. Și nu văd pe nimeni să-și pună întrebări de ce sunt ratele de deces așa de mari per spital/cod de boală?

#14
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 21.03.2016
Cum spunea cineva, "de frica mortii, am uitat sa traim". La asta se ajunge cand te uiti la televizor si ai impresia ca traiesti sau cand iti iei informatia de pe goagle fara sa o filtrezi.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postmiki07, on 24 martie 2021 - 11:29, said:

cu medicamente pe care le numește „copiii mei”,

Eu am avut oroarea sa calc intr-un cabinet stomatologic in care tanti de acolo (sa o numesc medic ar fi prea mult), numea un medicament "solutia prostului", o descria asa: "bagi asta pe canale, astupi si aia e"

Asta ca alternativa la curatat corect canalele curbate si de-abia apoi de pus plomba.
Desigur ca prostul e ala care accepta o asemenea "solutie" pt tratament.

Cine stie, poate or fi chiar rude.

Edited by gumball3000, 24 March 2021 - 12:39.


#16
Log-off

Log-off

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 03.08.2008

View Postshiva, on 24 martie 2021 - 12:29, said:

Și nu văd pe nimeni să-și pună întrebări de ce sunt ratele de deces așa de mari per spital/cod de boală?
Pierderea gandirii critice in situatii de stres/teama. Iau cu lingura tot ce le zice mainstream media. In general, romanii sunt extrem de creduli si panicosi.

View PostBahuru, on 24 martie 2021 - 12:33, said:

Cum spunea cineva, "de frica mortii, am uitat sa traim". La asta se ajunge cand te uiti la televizor si ai impresia ca traiesti sau cand iti iei informatia de pe goagle fara sa o filtrezi.
Exact. Degeaba ai filtru la masca daca nu ai filtru de bullshit.

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,005
  • Înscris: 14.03.2013
Pai e simplu. Refuza, nu le da si gata. Cand totul este gata, il predau familiei si viata merge mai departe. De ce si-ar bate capul sa convinga niste prostovani ca trebuie sa le salveze viata? Serios vobind, se pune prea mult accentul pe convingerea prostilor ca albul este alb nu este negru. Este viata lor, problema lor daca nu vor ajutor.

#18
Peeta

Peeta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.04.2015

View PostYOUR_GOD, on 24 martie 2021 - 12:21, said:

SI noi suntem si mai prosti decat ei, daca aruncam vina pe nestiutorii care nu mai stiu ce sa creaza, zapaciti la cap exact de medicii care ii privesc acum cu manile in sold. Ca am impresia ca au terminat scoli diferite, sau nu stiu cum sta treaba de au pareri diametral opuse despre aceleasi chestiuni. Ceva putred aici. Vina nu este a omului de rand, ci a celui care l-a ametit. Nici eu nu a curaj sa ma duc in spital. Sunt convins ca fara mari eforturi convingi un medic sa administreze ceva experimental. Se poate face asta la nivel national chiar. Sau poate credeti ca medicii nu sunt stimulati sa prescrie anumite tratamente.
Deci problema e mai complexa, haideti sa o vedem in intregime.
Sunt oarecum de acord cu tine insa in cazul meu de exemplu am un prieten caruia incerc sa ii explic unele lucruri,ii trimit articole medicale,ii mai zic una alta si ce face omul meu?Incepe sa arunce cu rahat in mine ca o maimuta,imediat cand eu ii zic ceva,lucruri logice de obicei,el incepe sa imi povesteasca ce a vazut el pe facebook "coronavirus e mai slab ca o raceala normala,eu ma vindec cu ceapa si usturoi,bill gheitz vrea sa reduca populatia planetei,sa ne omoare,arahat vrea sa ne tina in casa,iarasi si ala sa ne omoare,vaccinul e satanic ca are cip in el si desigur e facut de bill gheitz,medicii ce sa vezi si aia vor tot sa ne omoare".
Din pacate in nebunia lor au si oamenii astia un gram foarte mic de dreptate,pentru ca intradevar probabil au murit si o sa mai moara oameni si din cauza autoritatilor si medicilor insa asta e din cauza incompetentei nu din cauza faptului ca vrea bill gheitz,soros sau cabala sa te omoare ca astea deja sunt SF-uri.

Edited by Peeta, 24 March 2021 - 12:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate