Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Focus shifting/stacking in camera foto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
Pentru focus-stacking "manual" din 3 poze (mod landscape, stacking pe verticala de la landscape), la cat credeti ca ar fi mai bine de pus diafragma: 5.6, 8 sau 11 ?

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,908
  • Înscris: 28.12.2006
Depinde cat de larg e dof-ul si cat vrei sa te duci cu focusul. Faci teste si iti vei da seama singur.

Ce inseamna "stacking pe verticala"?

Edited by crokodilu, 20 August 2022 - 08:07.


#21
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Discutia despre profunzime nu are sens daca nu stim si focala. Sunt focale mici la care chiar si F/2.8 da un DOF suficient de mare.

Teoretic vrei profunzime cat mai mare, ar trebui sa folosesti F/11.
Din pacate rezolutia scade la F/11 din cauza difractiei.
Si atunci eu as merge pe F/8.0, exceptand cazurile cand chiar vreau difractie ca sa iasa luminile cu stelute.

Edited by katran, 20 August 2022 - 22:19.


#22
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022

 crokodilu, on 20 august 2022 - 08:04, said:

Depinde cat de larg e dof-ul si cat vrei sa te duci cu focusul. Faci teste si iti vei da seama singur.

Ce inseamna "stacking pe verticala"?

Asta înseamnă:

[ https://i.imgur.com/UdEzEFe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Paulvw

Paulvw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 20.03.2008
Canon a lansat ceva cu focus stacking integrat?

#24
bitplay

bitplay

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 13.08.2022
La OM-D (Olympus) am vazut ca au integrat focus stacking direct in camera! E o chestie foarte tare! Dar nu stiu cat de bine funcioneaza pentru ca nu l-am testat, nu am Opympus, dar unii care au OM-D zic ca e ok. Pe un Sony am pus aplicatia de focus bracketing si nu ma da pe spate, mai bine iese daca le faci manual nu cu aplicatia si oricum e doar pentru bracketing, adica e pistol cu apa pentru ca tot trebuie sa muncesti si sa-ti pierzi timpul sa le faci pentru ca nu stie sa le faca camera singura...

#25
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 bitplay, on 19 septembrie 2022 - 07:50, said:

Dar nu stiu cat de bine funcioneaza pentru ca nu l-am testat, nu am Opympus, dar unii care au OM-D zic ca e ok.

Functioneaza foarte bine la Olympus.
Din camera ies mai bine decat daca le lipesti in Photoshop. Am facut o comparatie la un moment dat.

Edited by katran, 19 September 2022 - 19:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate