Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Focus shifting/stacking in camera foto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cativa producatori foto au implementat in camerele foto functiile de "focus shifting" si "focus stacking" : Panasonic, Olympus, Nikon...etc. Probabil ca urmeaza si ceilalti.

Si atunci a aparut nevoia unui topic dedicat in care sa discutam aceste functii:
-cand sa le folosim;
-cum functioneaza si cum sunt implementate de catre producatorii foto;
-avantaje si dezavantaje;
-tehnici de lipire (stacking) in programele de editare;
-experientele noastre si fotografii prin care sa exemplificam aceste tehnici noi de fotografiere.

Pentru ca este important sa inteleaga toata lumea despre ce discutam aici, pun doua definitii :
1. "focus shifting" sau "focus bracketing" - atunci cand camera face un numar predefinit de cadre mutand punctul de focalizare in fata si in spate cu un pas predefinit.
2. "focus stacking" - cand camera face un numar predefinit de cadre mutand punctul de focalizare si apoi le lipeste generand in camera un JPEG final cu un camp de profunzime mult mai mare.


In saptamanile care au trecut, am testat functia de "focus stacking" la peisaj. Am ceva poze, am si cateva observatii interesante. O sa postez curand.
Cine are deja materiale de postat sau intrebari, sa posteze deja...

Edited by katran, 02 December 2020 - 23:32.


#2
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Sunt situatii cand trebuie sa facem peisaje cu tele-ul.
Problema la tele este ca avem un camp de profunzime foarte ingust.
Am facut peisaje cu tele-ul (300mm) si toate cadrele au fost compromise de campul ingust.

Si atunci m-am gandit sa folosesc focus stacking.

Am postat deja niste cadre pe un alt topic care aratau foate bine diferentele.
Mai pun o comparatie - niste poze facute intr-un moment cand nu stapaneam tehnica la fel de bine. A iesit binisor poza finala, dar diferentele nu mai sunt la fel de mari.
Attached File  CH_01_SM.jpg   1.02MB   61 downloadsAttached File  CH_02_SM.jpg   1.11MB   62 downloads


Dupa cateva sesiuni de tras peisaje cu tele-ul am ajuns la urmatoarele concluzii:

-"focus stacking" aduce un mare plus, mareste mult campul de profunzime.

-cand fac peisaje cu tele-ul meu obtin rezultate mai bune atunci cand pun un pas mic la focus (1) si inchid la F/8.0. Poza de mai sus este facuta cu pas de 5 si F/4.0, setari care nu dau rezultate la fel de bune, in sensul ca focusul nu mai acopera toata zona.

-pozele ies clare, ok, atunci cand sunt conditii bune (nu bate vantul);

-atunci cand bate vantul, asa cum a observat si colegul Reactor, poate sa apara fenomenul de "ghosting". Camera aliniaza cadrele, dar elementele din ele (frunzele) nu pot fi aliniate.

-poza finala este un decupaj cam de 75% din cadrul initial ca si incadrare, dar camera o genereaza la aceeasi rezolutie - 20 de Mp. Probabil camera pierde din cadru atunci cand aliniaza imaginile. Decupajul este afisat de camera in vizor, in asa fel incat sa gandesti compozitia tinand cont de acest decupaj.

-camera pastreaza si rafala de poze in ambele formate (jpeg + raw). As putea sa incerc sa la lipesc si in PS sau alte programe de editare.



Eu am adus pozele la aceeasi incadrare ca sa le puteti compara.

Concluzie finala : focus stacking este bun pentru peisaj. Trebuie gasite setarile optime si de evitat atunci cand bate vantul.

Edited by katran, 03 December 2020 - 09:28.


#3
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
faceam asa ceva prin anii 2007/2009 pentru macro

Edited by HAL9000, 03 December 2020 - 09:36.


#4
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Tehnica asta este folosita de multi ani, doar ca acum este mult mai simplu.
Camera face tot.

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 03 decembrie 2020 - 09:19, said:

..un pas mic la focus (1) ..
Ce inseamna pas (1)? Adica mai concrect ce poti seta la pasul de focus si in ce interval?

Edited by crokodilu, 03 December 2020 - 10:57.


#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pasul il pot seta intre 1 si 10.
Este greu de dat un reper, pentru ca acest pas depinde de obiectiv (focala), probabil ca depinde si de deschiderea diafragmei, poate chiar si de numarul de cadre din rafala. Una este sa tragi 10 cadre, alta este sa tragi 1000.
Practic trebuie sa faci niste teste si sa "calibrezi" setarile, sa inveti singur ce impact are pasul asupra fotografiei.

Nici producatorul nu spune prea multe, face doar niste recomandari:

A focus step refers to the amount of focus movement where 1 is the smallest setting.  When shooting at the widest aperture value, I would recommend using focus step 1 or 2.


Asta este greseala pe care am facut-o eu la inceput : am tras cu obiectivul deschis la maxim si cu pasul de focalizare setat la 5. Am vazut deja acolo pe teren ca ultimele doua poze din secventa de 10 erau complet in afara focusului.

Si atunci am schimbat setarile, am mers pe F/8.0 si pas=1. Cred ca la F/8.0 ar merge mai bine un pas de 2 sau 3. Vorbesc strict de peisaje facute cu tele-ul si numar de cadre de 8...10 poze.

La macro este alta discutie. Probabil acolo trebuie setat un pas mic si mai multe cadre (30...50). Eu nu prea trag macro, dar cand o sa fac niste teste, o sa postez aici.

Edited by katran, 03 December 2020 - 11:25.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Eram curios in cazul maco cum se comporta, daca pasul de 1 (care e cel mai fin) e suficient in situatii de DOF ff ingust. O alta intrebare: de unde pleaca focusul, adica baleiaza tot domeniul sau poti seta de unde pleaca (de ex. de la punctul curent de fosus), sau directia in care merge (catre infinit sau catre distanta minima)?

Edited by crokodilu, 03 December 2020 - 12:37.


#8
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
katran, ai si RAW-urile? Daca da, si ai timp/chef, ai putea compara cu diverse softuri de prelucrare?
Silkypix 10, de exemplu, are asa ceva.

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nu merge la infinit cu focusul. Am vazut ca la fotografiile macro, fundalul ramane bine estompat (OOF). Din cate am observat, fata de punctul unde pui focusul, merge vreo 2 pasi in fata si restul in spate.

La macro daca tragi un numar mic de cadre (10-15), un pas de 3...5 este ok.
Daca vrei sa tragi un numar mai mare de cadre (50-100), atunci probabil ca un pas de 1..2 are sens.

Exemple de pe pagina producatorului si ponturi:
https://www.olympus-...focus-stacking/

Typically, at 1:1 magnification I would aim to use 15 frames with the focus differential set to 5 and set an aperture of F5.6.


Am postat acum 3-4 ani un link cu un tip care facea macro cu entry-levelul E-M10. Facea rafale de ordinul sutelor de imagini. Rezultatul final arata excelent.
Din pacate link-ul respectiv nu mai merge.




@TS030
Am raw-uri, am si JPEG-uri, pot incerca sa le lipesc si in alte programe.
Singura mea problema este ca nu sunt multumit inca de ce am scos, ma refer inclusiv la partea artistica.
O sa incerc sa le lipesc si in PS.

Edited by katran, 03 December 2020 - 12:57.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Stie sa foloseasca si blitzul la declansari? Ca la macro iti trebuie blitz.

#11
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Stie sa foloseasca si blitz.

Daca nu folosesti blit Olympus, exista in acel meniu optiunea de "CHARGING TIME". Acolo setezi pauza dintre cadre in secunde ca sa dai timp blitului sa se incarce.
Daca folosesti blit Olympus, nu mai este nevoie sa setezi acest timp. Il aloca dinamic camera in functie de incarcarea blitului.

In primul caz daca setezi pauza dintre cadre sa zicem la 2 secunde ca sa fii sigur ca se incarca blitul, o sa dureze 20 secunde pana face 10 cadre. Daca faci mai multe cadre, o sa dureze si mai mult. Ar cam trebui sa pui camera pe trepied ca nu poti pastra incadrarea atatea secunde.

Edited by katran, 03 December 2020 - 14:53.


#12
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
I-am povestit crocodilului toate astea când punea poze macro sau microscopice la rame de ras. Dar nu s-a lipit de el Posted Image

Și cu bliț de la Godox se sincronizează cu camera dacă e pentru Olympus. Ori cu controler de bliț-uri, pentru că poți avea mai multe.

Edited by Reactor2015, 03 December 2020 - 15:10.


#13
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Articol despre focus stacking la peisaj in general :

https://www.bhphotov...9115/kbid/10779

#14
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Incepe sezonul de floricele/insecte.  Ati mai iesit, ati mai incercat ceva ?
Eu am facut deja niste teste pe teren, fara trepied, acum o saptamana.  (Intre timp a revenit iarna si floricelele au fost acoperite complet de zapada).

Pozele lipite in camera au iesit mult mai bine decat atunci cand le-am lipit in PS.
PS-ul pare sa nu-si dea seama foarte bine care sunt zonele in clar si care nu. Iar eu n-as sta sa bibilesc "mastile" la o secventa de cadre de 8-10 fotografii, de fapt nici nu cred ca as reusi sa le scot bine. Posted Image

Cele lipite in camera au avut probleme minore care s-ar putea sa fie de la reglaje. Oricum arata mult mai bine decat cele lipite in PS, sunt singurele folosibile.
Focus stacking in camera pare cea mai buna optiune pentru cei care nu vor sa bibileasca pozele cu "radiera".

Daca ies weekendul asta si gasesc subiecte, poate postez ceva fotografii.

Edited by katran, 12 March 2021 - 09:28.


#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
In weekend am pozat paianejeni lupi, cei mai mari paianjeni din Romania. Din cauza marimii sunt denumiti si tarantule romanesti.

Am avut ocazia sa folosesc focus stacking. Din pacate a batut vantul.
Am pus camera pe trepied, am folosit cu 300mm F/4.0 + TC 2x.

Pun o comparatie :
#1  fara focus-stacking (F/9.0)
#2 cu focus-stacking (8 poze lipite in camera).


Attached File  Lycosa singoriensis_02_F.jpg   1.57MB   61 downloadsAttached File  Lycosa singoriensis_01_F.jpg   2.1MB   61 downloads


Pozele sunt in rezolutie suficient de mare ca sa se vada diferenta de detalii.

Edited by katran, 25 April 2021 - 18:48.


#16
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Asta este Gentianella bulgarica, fotografiata astazi pe munte, mai sus.
Este pitica - cam 1cm inaltime. A trebuit sa o plivesc de iarba un pic. Posted Image   Este greu de scos ceva artistic pentru ca este lipita de pamant.

Pun in comparatie:
  #1 fara focus stacking  300mm F/7.1
  #2 focus stacking in camera - 8 cadre cu aceleasi setari ca primul. Cadrul asa a iesit din camera.

Attached File  01_S2.jpg   359.02K   34 downloadsAttached File  02_S2.jpg   512.93K   35 downloads

(de vizualizat la rezolutie mai mare)

Edited by katran, 03 October 2021 - 17:59.


#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
E bun stackingul la casa omului. Probema e ca in acest caz a scos in evidenta si buruienile de pe langa si astfel cadrul nestackuit parca arata mai bine. Pentru un atlas e ok cu stacking, pentru artistic mai trebuie vazut...

Edited by crokodilu, 03 October 2021 - 21:42.


#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Si fara stacking iesea cu buruieni.

Florile alea sunt lipite de pamant, sunt flori alpine, pipernicite.

Macar asa le-am scos pe toate clare.


In general, cu focus stacking-ul poti scoate fundalul mai bine (poti deschide mai mult diafragma).
In cazul asta nu mi-am batut capul pentru ca oricum nu scapam de fundal.

Edited by katran, 04 October 2021 - 09:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate