Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

50 de bani, garantie pentru ambalaje

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1591 replies to this topic

#1495
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,738
  • Înscris: 06.07.2005

View Postwertyck, on 21 aprilie 2024 - 16:41, said:

Dar le ai deja lângă bloc, sunt pubelele galbene unde poți arunca pet-urile.
Poate nu stiu sa citesc sau nu interpretez bine culorile de nu le-am vazut. Poate nu exista langa bloc ca doar aia am zis mai sus. O enigma....

#1496
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,925
  • Înscris: 13.03.2005
Fiecare bloc are pubele gri pentru gunoi menajer, si pubela galbena, pentru cel reciclabil.

Pana si la sate/comune in Timis au distribuit pubele galbene, in loc de sacii galbeni pentru gunoiul reciclabil.

#1497
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,736
  • Înscris: 06.08.2004
E frumos ca exista pubelele alea dar reciclarea se termina acolo din pacate (pentru banii aruncati pe propgram).
Masina care vine sa ridice gunoiul le pune de-a valma, cel putin in zonele de care am cunostinta.

#1498
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,859
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAdm, on 15 aprilie 2024 - 05:15, said:

Secretul e sa nu mergeti in week-end.
Vin romanii cu porbagajul plin de saci si apoi dureaza un mileniu pana le potrivesc pe fiecare pe gaura. Zici ca le da cineva ca rigla peste degete daca nu le aseaza tacticos acolo.

In zona mea foarte rar am gasit aparate care nu merg sau care sunt pline.

Noapte sunt inchise pe motiv de vandalism, caci ati fi uimiti cati tampiti exista.
Nu mai e nimeni uimit in Romania, stai relax! :D

Si da, am luat pana acu' vreo 45 lei.
De la Lidl si Kaufland.
Ca mai sunt sincope, mai gasesti oameni care nu stiu clar ce au ei de facut, da, da' asta nu inseamna ca sistemu' e prost, e doar la inceput de cariera.

#1499
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,498
  • Înscris: 24.02.2017

View PostCris007, on 23 aprilie 2024 - 06:40, said:

E frumos ca exista pubelele alea dar reciclarea se termina acolo din pacate (pentru banii aruncati pe propgram).
Masina care vine sa ridice gunoiul le pune de-a valma, cel putin in zonele de care am cunostinta.


E posibil ca masina care le ridica sa aiba in interior sectiuni distincte care nu se vad din exterior. Deci deseurile sa fie totusi colectate selectiv.

#1500
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,463
  • Înscris: 27.10.2007
N-ai sa vezi treaba asta cu masina care le depoziteaza separat
La nivel de principiu, daca masina le ia la gramada, le si pune la gramada si sortarea se face in statii separate, asa numitele Statii de Tratare Mecanica si Biologica. In tara s-au construit multe astfel de statii cu bani europeni, dar eu nu cred ca a functionat vreuna, pe bune, la capacitate.
Asta este dealtfel si motivul pt care s-a impus SGR.

#1501
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007
Vecinul meu lucrează ca șofer pe autobuz la o firma ce dimineața la 4 ia 30 40 de oameni din comuna Glina, ii duce la groapa de Gunoi Rudeni (zona Chiajna) iar oamenii ăștia asta fac, lucrează pe un fel de banda unde sortează gunoaiele.

acum nu știu exact proveniența gunoaielor  sortate de oamenii Aia, mai ales ca din ce stiu in jurul Bucureștiului singura groapa de gunoi ce mai funcționează este cea de la Vidra deci la Rudeni in teorie nu vine nimic din ce se colectează zilnic

Edited by bossake, 05 May 2024 - 04:11.


#1502
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,244
  • Înscris: 30.11.2021
Am observat ieri 2 indieni care aveau sticle recicle de plastic in plase, cred ca se duceau la reciclare, cred ca louiau pe undeva in chirie ca in zona aia sunt imigranti.
Si mi-am adus aminte de programul asta, cate sticle am aruncat la gunoi.

Asa ca intreb si eu 2 treburi:
1 - Toate sticlele merg la reciclare? Ma refer la alea micute de 500ml apa sau coca cola? Tot 50 de bani platesc?
2 - Este aglomeratie de obicei la reciclare, banuiesc ca discutam de masinile din curtea LIDL si Kaufland, sa zic ca acolo am observat containerele respective.
3 - Merg orice sticle sau au ceva ambalaj diferit, ma refer de cand a inceput programul?
Am 2 sticle cumparate ieri, sa ma uit pe ele daca au vreun cod? Sau pur si simplu pot duce orice sticla de plastic si primesc 50 de bani?
4 - Pot sa folosesc bani la orice magazin?
Adica ma duc si duc sticlele la kaufland? trebuie sa cumpar de la kaufland cu bonul respectiv sau de la orice magazin doresc?

#1503
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,350
  • Înscris: 24.11.2006
Sa-ti raspund pe scurt, desi s-a mai discutat:

1. Da, toate ambalajele care au simbolul SGR merg la reciclat, insclusiv cele de 500ml. Ca idee:

Quote

Tipul de ambalaje la care se refera legislatia SGR  sunt:
Ambalaje primare nereutilizabile din sticlă, plastic sau metal, cu volume cuprinse între 0,1 l şi 3 l inclusiv, utilizate pentru a face disponibile pe piaţa naţională bere, mixuri de bere, mixuri de băuturi alcoolice, cidru, alte băuturi fermentate, sucuri, nectaruri, băuturi răcoritoare, ape minerale şi ape de băut de orice fel, vinuri şi spirtoase.

sursa: https://smartmediu.r...legislatia-sgr/

2. Depinde de o gramada de lucruri. Toate magazinele mari au automate pentru reciclare, nu-i vorba doar de cele mentionate de catre tine.

3. Ambalajele care nu au simbolul SGR le duci in locurile speciale pentru reciclare.

4. Cumperi doar din magazinul in care le-ai dus la reciclat. Nu poti duci recipientele la Kaufland iar dupa aceea sa faci cumparaturi din LIDL. Daca te referi la magazine din cadrul aceleasi retele, nu stiu ce sa-ti spun. A mai intrebat un coleg acelasi lucru. Mai pe romaneste am dus la reciclat in magazinul Kaufland din cartierul x dar vreau sa folosesc voucherul sau sa-mi recuperez banii la un alt magazin Kaufland din cartierul y. N-am apucat sa intreb lucrul asta, eram si eu curios. Daca exista vreun coleg care ne poate lamuri, explicatia ar fi binevenita.

Asa arata simbloul SGR:

Attached Files

  • Attached File  sgr.jpg   12.58K   4 downloads

Edited by un_el, 05 May 2024 - 06:58.


#1504
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 14.09.2021
Eu am auzit că un magazin a scos din priză aparatele de reciclat și primește ambalaje doar de la cumpărătorii care cumpără din magazin.

Ei fac așa că se umple aparatele cu ambalaje aduse de boschetari și clienții magazinului nu mai pot recicla.

Nu se poate pune afiș ca să nu mai vină boschetarii cu ambalaje și așa se scot din priză aparatele.

Edited by anonimuI, 05 May 2024 - 06:49.


#1505
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,244
  • Înscris: 30.11.2021
Deci inteleg ca este o sparla, adica reciclez la kaufland si sunt obligat sa cumpar tot de la ei.
Sa inteleg ca pot sa optez pentru plata banilor sau a unui voucher?

Sa nu para ciudat ce intreb, sumele respective, voucher-ul are perioada de valabilitate?
Sa ma uit pe ce sticle am cumparat zilele astea, sa ma uit cum naiba arata simbolul ala SGR.

#1506
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 14.09.2021
Mai e ceva - când boschetarul întreabă de ce nu funcționează aparatul i se spune să nu mai vină că e stricat aparatul și nu va fi reparat.

#1507
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,350
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMindArchitect, on 05 mai 2024 - 06:48, said:

Deci inteleg ca este o sparla, adica reciclez la kaufland si sunt obligat sa cumpar tot de la ei.
Sa inteleg ca pot sa optez pentru plata banilor sau a unui voucher?

Sa nu para ciudat ce intreb, sumele respective, voucher-ul are perioada de valabilitate?
Sa ma uit pe ce sticle am cumparat zilele astea, sa ma uit cum naiba arata simbolul ala SGR.

Da, doar din magazinul din care ai dus la reciclat.

Exact, tu alegi.

La Kaufland are valabilitate un an de zile.

Am pus deja o imagine, vezi postarea anterioara.

View PostanonimuI, on 05 mai 2024 - 06:48, said:

Eu am auzit că un magazin a scos din priză aparatele de reciclat și primește ambalaje doar de la cumpărătorii care cumpără din magazin.

Ei fac așa că se umple aparatele cu ambalaje aduse de boschetari și clienții magazinului nu mai pot recicla.

Nu se poate pune afiș ca să nu mai vină boschetarii cu ambalaje și așa se scot din priză aparatele.

Nu stiu ce ai auzit tu, dar magazinul ala risca o amenda zdravana.

Nu are ce anunt sa puna, asta se numeste discriminare. Toti suntem egali in fata legii.

Edited by un_el, 05 May 2024 - 06:55.


#1508
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 14.09.2021

View Postun_el, on 05 mai 2024 - 06:57, said:

Nu stiu ce ai auzit tu, dar magazinul ala risca o amenda zdravana.

Nu are ce anunt sa puna, asta se numeste discriminare. Toti suntem egali in fata legii.

Uite că nu am știut că ăia pot primi amendă. Nu știam că magazinul ăla e groapa de gunoi a boschetarilor.

Edited by anonimuI, 05 May 2024 - 07:04.


#1509
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,244
  • Înscris: 30.11.2021
Cand au aparut aparatele astea la Kaufland, am luat si eu o plasa de sticle de acasa, eram liber, am zis hai ca ma duc pana la kaufland sa reciclez. Ma duc acolo, nu mai tin minte daca nu functiona aparatul sau pur si simplu era plin.
A mai stupida senzatie, sa te plimbi cu o plasa de sticle prin oras si sa nu functioneze aparatul.

M-am uitat pe la bucatarie si am 2 sticle cu semnul respectiv. Ambalaj cu garantie.
Ma gandesc ca la ceva timp arunc un tomberon de plastice, cu sticle de plastic, poate le pun in plasa si cand ma duc pe la kaufland "reciclez".

Sa ma uit cat costa un carucior de cumparaturi, sa stiu in cat timp-l amortizez din sticle :)

#1510
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,463
  • Înscris: 27.10.2007

View PostMindArchitect, on 05 mai 2024 - 07:14, said:

M-am uitat pe la bucatarie si am 2 sticle cu semnul respectiv. Ambalaj cu garantie.
Ma gandesc ca la ceva timp arunc un tomberon de plastice, cu sticle de plastic, poate le pun in plasa si cand ma duc pe la kaufland "reciclez".
Nu reciclezi, ci recuperezi.
Tu deja ai lasat la magazin garantie pe ele, acum o recuperezi.
Daca le arunci la tomberon, o sa le ia altcineva si o sa recupereze banii (tai) pe ele.

#1511
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,350
  • Înscris: 24.11.2006
Situatia e urmatorea: reciclezi si recuperezi garantia. Nu vrei sa-ti recuperezi garantia? Duci respectivele ambalaje in locurile destinatate reciclarii.

#1512
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,463
  • Înscris: 27.10.2007

View Postbossake, on 05 mai 2024 - 04:10, said:

Vecinul meu lucrează ca șofer pe autobuz la o firma ce dimineața la 4 ia 30 40 de oameni din comuna Glina, ii duce la groapa de Gunoi Rudeni (zona Chiajna) iar oamenii ăștia asta fac, lucrează pe un fel de banda unde sortează gunoaiele.
Acolo functioneaza doua statii mari de tratare mecanica si biologica a deseurilor.
Una apartinand IRIDEX si una apartinand  3R GREEN, iar prima e destul de mare,


Quote

acum nu știu exact proveniența gunoaielor  sortate de oamenii Aia, mai ales ca din ce stiu in jurul Bucureștiului singura groapa de gunoi ce mai funcționează este cea de la Vidra deci la Rudeni in teorie nu vine nimic din ce se colectează zilnic
Fluxul de tratare a deseurilor presupuneâ ca acestea, dupa ce sunt stranse din oras sunt tratate intr-o astfel de statie (unde sunt sortate mecanic, la banda, si apoi tratate  pentru a deveni inerte biologic) si doar fractia care nu a putut fi separata este dusa la groapa. In realitate, deseurile, cand stranse in aceeasi masina, sunt contaminate iremediabil si atunci sortarea lor pe banda in vederea reciclarii este aproape compromisa.
Din acest motiv s-a introdus SGR, ca fiind o metoda prin care o mare parte a deseurilor din ambalaje nu mai ajung in fluxul deseurilor municipale.

Edited by strongsss, 05 May 2024 - 08:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate