Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

SSD M.2 NVMe nu este recunoscut d...
 

Academia Tehnica Militara sau UBB

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ElCez

ElCez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2019
Salut!
Sunt o fata in clasa a 11-a indecisa.
Oscilez intre ATM, la Calculatoare și Sisteme Informatice(e singurul departament care mi se pare ca e mai aproape de programare, daca stiti unul mai apropriat chiar va rog sa-l specificati), si UBB, la Informatica.
Imi place partea de programare a informaticii, ma bazez pe invatatul pe cont propriu.
Ma descurc ca si parte teortica la fizica, insa nu cred ca partea de hardware ar fi pentru mine.
Ce ofera aceste doua facultati? Una libertatea de a alege si cealalta siguranta locului de munca.
Ce pareri aveti despre ambele facultati?
La ATM cat de strict este?
Merita riscul de a merge la Cluj, lucrand part-time, sau merita siguranta locului de munca in cadrul ATM?

Edited by ElCez, 05 January 2019 - 12:45.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,613
  • Înscris: 30.07.2003
Informatica nu o vei desavarsi in armata. Aici mergi daca vrei sa ai o solda.
Cand vrei sa fii meserias in asa ceva, sa umbli fara restrictii de contract, sa-ti negociezi viata, alegi calea civila.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2019 - 12:46.


#3
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Sa inteleg ca daca termini atm iti garanteaza aia loc de munca? Sau ca nu te poti angaja in armata fara facultatea aia?

#4
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

 neagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2019 - 12:45, said:

Informatica nu o vei desavarsi in armata. Aici mergi daca vrei sa ai o solda.
Cand vrei sa fii meserias in asa ceva, sa umbli fara restrictii de contract, sa-ti negociezi viata, alegi calea civila.

ei, de parca la ubb o desavarseste.
Ca absolvent ATM (in 2012) iti recomand academia. Masterul l-am facut la Poli, cand m-am lovit de profii de acolo mi-am dat seama ca am facut o alegere foarte buna (fusesem admis si la automatica si la academie)

Nu mai e asa strict cum era odata, dar tot o sa ai instructie, sectoare, permisii, tot ce tine de militarie.  Acum se poate trece cu restante de pe un an pe altul. Cazarea si masa vor fi asigurate, sunt conditii bune.
Cand termini ai siguranta locului de munca dar nu inseamna ca nu poti pleca din sistem. Spuneai de Cluj, stiu pe cineva care a plecat iar acum e la Porsche acolo pe un salariu frumusel. Nu uita ca va trebui sa platesti contractul (la admitere semnezi pe 10 ani de la terminare). Cred ca in jur de 10000 euro costa daca pleci imediat.
In academie profii sunt mult mai deschisi sa te ajute, stau oricum 8-16 la birou, ii gasesti mai repede Posted Image)

 TruthHurts, on 05 ianuarie 2019 - 13:00, said:

Sa inteleg ca daca termini atm iti garanteaza aia loc de munca? Sau ca nu te poti angaja in armata fara facultatea aia?

da, academia iti garanteaza locul de munca, intri direct pe locurile beneficiarilor. Inainte de admiterea propriu zisa mergi la interviuri, probe medicale, fizice. Se gasesc toate detaliile pe site-ul academiei.
Te poti angaja si daca nu ai academia, se numeste incadrare din sursa externa.


si daca vrei poti lucra part time si in privat

Edited by Maryus89, 05 January 2019 - 13:30.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,613
  • Înscris: 30.07.2003

 Maryus89, on 05 ianuarie 2019 - 13:04, said:

Nu uita ca va trebui sa platesti contractul (la admitere semnezi pe 10 ani de la terminare). Cred ca in jur de 10000 euro costa daca pleci imediat.
E foarte important asta. Asa ca initiatoare, alege bine. Informatica n-are granite, daca ti se pune pata te poate incurca contractul.

#6
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
UBB Informatica

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,613
  • Înscris: 30.07.2003

 Maryus89, on 05 ianuarie 2019 - 13:04, said:

ei, de parca la ubb o desavarseste.
Macar nu pierde timpul cu:

 Maryus89, on 05 ianuarie 2019 - 13:04, said:

dar tot o sa ai instructie, sectoare, permisii, tot ce tine de militarie.

 Maryus89, on 05 ianuarie 2019 - 13:04, said:

Ca absolvent ATM (in 2012) iti recomand academia.
Spune-i avantajele din perspectiva informaticii. Si ce va lucra o viata daca ramane in sistem.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2019 - 13:59.


#8
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

 neagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2019 - 13:57, said:

Spune-i avantajele din perspectiva informaticii. Si ce va lucra o viata daca ramane in sistem.

iti imaginezi ca in armata va spala podele toata viata? Ai ajuns la 3 posturi in topicul asta si nimic util, ea ar trebui sa puna intrebarile astea, tu doar pare ca te bagi in seama si cauti nod in papura.
Daca ai stii cati colegi noi am, veniti din multinationale si care spun ca s-au saturat de ele....de viata aia fara restrictii Posted Image) Poate tu esti unul norocos care a prins un post bun, mini manager, salariu de 5 cifre etc. Dar nu toti sunt acolo, masa sunt cei noi veniti dornici de afirmare care trag ca animalele pentru bonusul si  marirea din martie (sau februarie, in ce luna este evaluarea?)

E nevoie de programatori si in armata si in servicii nu doar in multinationale.
Desigur, salariul va fi mai mic, dar ai de ales intre ceva sigur si mai putin stresant si "meserias,  sa umbli fara restrictii de contract, sa-ti negociezi viata"

Edited by Maryus89, 05 January 2019 - 14:21.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,613
  • Înscris: 30.07.2003

 Maryus89, on 05 ianuarie 2019 - 14:11, said:

iti imaginezi ca in armata va spala podele toata viata?
Nu, am o idee si eu despre ce inseamna armata. Eu ziceam de profesie.

 Maryus89, on 05 ianuarie 2019 - 14:11, said:

ea ar trebui sa puna intrebarile astea
Eu o ghidez sa descopere ce tu nu-i spui.

 Maryus89, on 05 ianuarie 2019 - 14:11, said:

Desigur, salariul va fi mai mic, dar ai de ales intre ceva sigur si mai putin stresant si "meserias,  sa umbli fara restrictii de contract, sa-ti negociezi viata"
Am zis si eu concis, cand vrei o solda si sa te multumesti cu lucruri profesionale marunte. Cine devine meserias (via armata ori civilie, nu conteaza) nu va plange/fugi de negociere.

 Maryus89, on 05 ianuarie 2019 - 14:11, said:

Poate tu esti unul norocos care a prins un post bun, mini manager, salariu de 5 cifre etc.
Lasa-ma pe mine, ea poate vrea sa ajunga aici ori mai departe, vorbim de inceput si aspiratii.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2019 - 14:27.


#10
ElCez

ElCez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.01.2019
Ce profile mai sunt in cadrul ATM-ului legate de programare?

Aceasta libertate de alegere este ceea ce m-ar face mai mult sa aleg UBB, gandindu-ma "nu risti, nu castigi"

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,613
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt impletite cu hardware, cele care la baza inseamna electronica ori automatizari dar ai zis ca nu vrei asa ceva. Pana la urma armata nu are ca scop informatica, rolul ei e altul chiar daca are nevoie pe ici pe colo de unii.

 ElCez, on 05 ianuarie 2019 - 14:42, said:

gandindu-ma "nu risti, nu castigi"
E cu doua taisuri. Acum tu stii ce poti din liceu ca sa speri ori nu.

Edited by neagu_laurentiu, 05 January 2019 - 14:59.


#12
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,397
  • Înscris: 07.05.2018
Ambele variante au plusuri si minusuri.
La UBB esti la CJ, e foarte diferit fata de Bucuresti, iti traiesti studentia cum trebuie.
La ATM este totul mai strict, ceea ce nu e neaparat un lucru rau.

Cand termini, ai loc asigurat de la ATM.Salariul cred ca e mai mic decat al unui programator in CJ.

Eu spun sa te duci unde iti place mai mult si sa nu te uiti doar la bani/loc de munca stabil.

#13
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Du-te la armata !!! Chiar te vezi la 60 de ani stand cu ochii in calculator la un particular avar ? Mai militarie este in firme.

#14
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
ATM nu se pune problema,odata cu maririle viitoare ajungi la un salariu de 5000 lei fara probleme, respect in societate ,beneficii ,etc ,etc.Daca vrei sa nu ai viata sociala si sa muncesti ca sclavul pe la multinationale tu sa produci de 10000 de euro si tie sa iti dea 1500 ,atunci da multinationale.....daca tii la clisee (esti liber/iti negociezi salariu) atunci la multinationale!!

#15
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

 neagu_laurentiu, on 05 ianuarie 2019 - 14:55, said:

Pana la urma armata nu are ca scop informatica, rolul ei e altul chiar daca are nevoie pe ici pe colo de unii.


http://cci.mapn.ro/
http://www.mai.gov.ro/daacti.html
https://www.politiar... altii, am pus astea 3 pentru ca au site.

astia instaleaza doar windowsuri toata ziua daca ne luam dupa tine Posted Image)  

Baieti, eu zic sa ne oprim, il avem aici pe guru member neagu laurentiu care o va indruma in cariera pe micuta nehotarata

Edited by Maryus89, 05 January 2019 - 16:31.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,613
  • Înscris: 30.07.2003
Amesteci informatica si ingineria de sistem (condensata povestea enumerata de tine).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate