Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Amigdalectomie - extirparea amigdalelor - anestezie locala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015
Luna viitoare voi suferi interventia de extirpare a amigdalelor .
Intrebarea mea este : ce parere aveti de anestezia locala ? Poate fi indurata aceasta operatie fara anestezie generala ? Medicul a spus ca pot alege , dar ca el ar prefera anestezia generala . Mie nu-mi place deloc senzatia aceea de a fi adormit , exact cu o secunda inainte de a adormi , cand imi pierd cunostinta , asa ca as prefera sa o evit .
Cat dureaza operatia ? Voi putea tine gura deschisa atata timp ?

#2
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Iti faci viata grea.

Nici mie nu imi place senzatia, dar acolo pe masa nu prea iti dai seama. Odata esti perfect treaz si in secunda doi nu mai reusesti sa ti ochii deschisi. Plus ca nici nu vezi ce fac, nu te stresezi deloc.

Edited by Kersim, 10 August 2018 - 21:51.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 flowwr, on 10 august 2018 - 21:47, said:

Luna viitoare voi suferi interventia de extirpare a amigdalelor .
Intrebarea mea este : ce parere aveti de anestezia locala ? Poate fi indurata aceasta operatie fara anestezie generala ? Medicul a spus ca pot alege , dar ca el ar prefera anestezia generala . Mie nu-mi place deloc senzatia aceea de a fi adormit , exact cu o secunda inainte de a adormi , cand imi pierd cunostinta , asa ca as prefera sa o evit .
Cat dureaza operatia ? Voi putea tine gura deschisa atata timp ?

Da, se recomanda anestezia generala. Operatia dureaza cca. 30 min, iar gura va fi sigur deschisa ca ti-o fixeaza ei mecanic sa n-o poti inchide in timp ce are loc operatia.
Riscuri nu prea sunt dar vei avea parte de sangerari mai prelungite, care sunt enervante si nu vei putea sa consumi mai nimic.. dar se vindeca pana la urma.

#4
2savage4you

2savage4you

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.08.2018
Topicul ar trebui mutat in aria ORL...off topic.
On topic : este prima oara cand aud ca un orl-ist recomanda anestezie generala in cazul amigdalectomii...de curiozitate,ti s-au facut ceva examinari in prealabil (ekg,capacitate pulmonara,teste alergologice,timpi de coagulare,etc) ?

#5
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015

 2savage4you, on 10 august 2018 - 22:00, said:

Topicul ar trebui mutat in aria ORL...off topic.
On topic : este prima oara cand aud ca un orl-ist recomanda anestezie generala in cazul amigdalectomii...de curiozitate,ti s-au facut ceva examinari in prealabil (ekg,capacitate pulmonara,teste alergologice,timpi de coagulare,etc) ?
Nu mi s-au facut inca , dar le voi face , desigur . A spus ca am amigdalele mici si atrofiate . Tu spui ca in general se face anestezie locala ?

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,146
  • Înscris: 22.05.2003
Eram destul de mare cand s-au hotarat ai mei sa imi scoata polipii.
Am si acum amintirea acestei proceduri.

Recomand anestezia totala.

#7
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
La mine nici nu mi-a oferit varianta cu anestezie locala. A zis ca la cei mici e mult mai usor cu anestezie locala, dar deja peste 12 ani este mult mai aiurea.

Sa bei foarte multa apa dupa operatie, chiar daca doare si grija la ce calmante iei, sa nu iti provoace sangerari.

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 flowwr, on 10 august 2018 - 21:47, said:

Luna viitoare voi suferi interventia de extirpare a amigdalelor .
Intrebarea mea este : ce parere aveti de anestezia locala ? Poate fi indurata aceasta operatie fara anestezie generala ? Medicul a spus ca pot alege , dar ca el ar prefera anestezia generala . Mie nu-mi place deloc senzatia aceea de a fi adormit , exact cu o secunda inainte de a adormi , cand imi pierd cunostinta , asa ca as prefera sa o evit .
Cat dureaza operatia ? Voi putea tine gura deschisa atata timp ?
Dar ce probleme ai cu ele?
Infectii repetate?

#9
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015

 I2O, on 10 august 2018 - 22:48, said:

Dar ce probleme ai cu ele?
Infectii repetate?
Da . Cate 4-5 pe an , cam de fiecare data ajungand la antibiotic .

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Dar exudate ai facut de fiecare data pana sa ajungi la antibiotic?

Ar fi interesant sa ne spui si ce antibiotice luai

ps:dupa operatia asta e posibil sa te confrunti cu laringite repetate sau nu....altii au ajuns sa faca si asm dupa operatie de amigdale

Edited by I2O, 10 August 2018 - 23:23.


#11
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015

 I2O, on 10 august 2018 - 23:21, said:

Dar exudate ai facut de fiecare data pana sa ajungi la antibiotic?

Ar fi interesant sa ne spui si ce antibiotice luai

ps:dupa operatia asta e posibil sa te confrunti cu laringite repetate sau nu....altii au ajuns sa faca si asm dupa operatie de amigdale
Nu am facut exudat de fiecare data , dar in general nu imi iesea nimic . O data mai de mult mi-a iesit streptococ .
Am luat azitromicina , ciprofloxacina , augmentin .

PS : laringitele cum se trateaza ? se manifesta prin febra ? se poate ajunge la antibiotic ?

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am fost operat de polipi si de amigdale, dar am fost mic, aveam 4 ani. Am fost anesteziat total. Tin minte ca nu am vrut sa fac operatia pana maica-mea nu mi-a cumparat o papusa mare. M-am dus cu papusa la operatie si doctorul a anesteziat si papusa si s-a facut ca o opereaza, asa m-a convins si pe mine.

#13
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
off-topic: Eu nu am mai luat antibiotic de aproape 7-8 ani, sunt si alte solutii de a trata o infectie. Nu exclud antibioticul, dar nici nu ma duc imediat catre el. Ca idee, pentru infectii usoare (numai din astea am avut, mai ales la dinti) am folosit preparate pe baza de propolis.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 flowwr, on 10 august 2018 - 23:41, said:

Nu am facut exudat de fiecare data , dar in general nu imi iesea nimic . O data mai de mult mi-a iesit streptococ .
Am luat azitromicina , ciprofloxacina , augmentin .

PS : laringitele cum se trateaza ? se manifesta prin febra ? se poate ajunge la antibiotic ?
Pentru streptococ injectabilul e solutia...nu pastile
Nu am facut pana acum laringite asa ca nu stiu cum se trateaza,dar bag seama ca se poate ajunge si la antibiotic,eu am avut doar puroi(destul de rar) si rosu in gat(am niste amigdale de daca le vezi iti vine sa lesini,mari si gaurite)

Edited by I2O, 10 August 2018 - 23:55.


#15
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015

 ionut76, on 10 august 2018 - 23:46, said:

off-topic: Eu nu am mai luat antibiotic de aproape 7-8 ani, sunt si alte solutii de a trata o infectie. Nu exclud antibioticul, dar nici nu ma duc imediat catre el. Ca idee, pentru infectii usoare (numai din astea am avut, mai ales la dinti) am folosit preparate pe baza de propolis.
Am incercat multe tratamente naturiste , mai ales pe baza de propolis . Nu functionau , sau ajutau doar in faza incipienta . Daca gatul ajugea sa fie inflamat nu mai erau de folos.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,643
  • Înscris: 07.02.2003

 flowwr, on 10 august 2018 - 23:11, said:

Da . Cate 4-5 pe an , cam de fiecare data ajungand la antibiotic .
Si daca scoti amigdalele si infectiile merg spre plaman ce faci, ce mai scoti ? Posted Image Alea au un rol acolo...

 flowwr, on 10 august 2018 - 23:52, said:

Am incercat multe tratamente naturiste ,
Apa chioara.

Edited by andreic, 10 August 2018 - 23:54.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 andreic, on 10 august 2018 - 23:55, said:

Si daca scoti amigdalele si infectiile merg spre plaman ce faci, ce mai scoti ? Posted Image Alea au un rol acolo...
Speri ca infectia sa fie localizata, de ce sa mearga la plamani ? Daca extragi o masea infectata, automat infectie trebuie sa mearga undeva ? O poti extirpa odata cu organul infectat.

#18
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
off-topic: gitul inflamat se trateaza foarte bine cu sirop din muguri de brad, catina si miere sau...pastile din farmacie, nu neaparat cu antibiotic
acum...tinctura de propolis, daca ti-o faci tu sau o iei de la un apicultor serios, este cu totul altceva fata de ce cumperi din farmacie

Edited by ionut76, 11 August 2018 - 00:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate