Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Dureri foarte mari a 5-a zi dupa extractie masea de minte

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Exista material de refacere tesut, e o granula roz inchis , costa ceva dar odata introdusa in cavitate reface foarte rapid acea gaura . Nu da cu periuta, nu suge din ea , clateste bine cu apa si scuipa imediat dupa ce ai mancat , incet se astupa natural. Se va forma un cheag albicios - sa nu cumva sa-l scoti afara cu scobitoarea crezand ca e mancare ! lasa-l acolo , asa reactioneaza natural organismul.

Edited by ldpe, 17 July 2018 - 21:25.


#20
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
In mod normal trebuia sa te coasa; acum nu stiu ce sa zic...este alegerea doctorului, poate stie el ceva.
Chiar daca nu mananci pe parea cu maseaua scoasa incearca sa clatesti bine dupa fiecare masa.
Cumpara de la farmacia o solutie de apa cu sare, parca NaCl scrie pe ea (costa 5 lei maxim) si o seringa + cel mai gros ac. Dupa ce mananci, cureti locul cu seringa cu presiune ca sa iasa toate resturile de acolo (ai grija sa nu te intepi cu acul), daca gasesti o seringa mare (multi ml) poti si fara ac.

#21
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
mi-a dat spray cu lidocaina sa ma dau acolo.ideea e ca ma doare f.tare cand mananc,la periaj-nu periez zona aia-la clatirea dupa periaj sau cu apa de gura.
mi-a spus ca e ok sa incerc sa scot resturile de mancare cu o scobitoare daca pot
a spus ca daca in maxim o zi nu ma lasa durere sa ma duc maine sa curete zona cu anestezie
sa nu mai iau altceva decat nurofen forte sau ketobal duo-dar asta isi face efectul mai greu.
nu arcoxia,nu tador,nu antibiotic

a spus ca nu e nevoie de radiografie.
si sa dau mereu cand am dureri cu spray cu lidocaina,cu care da si el la cabinet

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
"mi-a spus ca e ok sa incerc sa scot resturile de mancare cu o scobitoare daca pot"
Gresit ! ma refer la scobitoare.

"ketobal duo...sa dau mereu cand am dureri cu spray cu lidocaina"
Kentonal duo
Gresit in cantitati mari si pe durata mare de timp !
Ambele sunt hepato toxice , redu cat posibil intervalele , doar cad doare tare iei .

partea aia cu scobitoarea ma face sa cred ca nu ai prea nimerit unde trebuie ...

#23
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
mda...
in fine,a spus ca ma pune pentru un chiuretaj.sa vada pe unde
nici nu stiu ce inseamna asta

#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
"nu stiu ce inseamna asta"
Redeschide si curata sub anestezie.

#25
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
am fost la medic. m-a pus pe chiuretaj. m-a redeschis si curatat acolo.
mi-a spus ca osul arata bine. din cei 3 pereti ai osului 2 nu aveau deloc gingie crescuta pe ei. a dat drumul la sange.
mi-a pus si antibiotic si a acoperit gaura.probabil ca sa nu mai intre mancare acolo. mi-a pus si o granula sa refaca tesutul.
au trecut mai bine de 2 zile de atunci. tot am dureri cumplite si stau numai cu calmante. nurofen forte, ketonal duo...
luni ma duc la control.
nu stiu de ce nu s-au linistit durerile.
dupa ce a curatat acolo nu trebuiau sa se linisteasca?

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
"dupa ce a curatat acolo nu trebuiau sa se linisteasca?"
Nu , daca a bazait iar, doare .

Edited by ldpe, 21 July 2018 - 17:02.


#27
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
am citit o gramada de chestii aici pe topic si ma doare capul..e si hazliu.

cel mai probabil e asta... cam asa e descris si prin cartile de specialitate de unde invata dentistii:
http://www.dentistul...onala-1444.html

mai cautati "alveolita postextractionala"
sunt multe site uri unde medicii au luat de prin carti si postat catre pacienti.

daca pac n-a mai avut macar o pulpita (durere de nerv) o sa i se para acesta alveolita...durerea durerilor. :)

asta e, doare tare si mult timp...si tratata sau nu..in mod normal tot trece.

poti sa consideri ca ai tras un loz necastigator.

#28
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
am avut dureri de masele,extractii -inclusiv de minte,dureri de nervi.nu mai am in gura masea
netratata,neplombata si neimbracata.deci stiu ce inseamna dureri mari de masea.
dar ca acum niciodata.

nu exista varianta la calmante cu acelasi efect?.deja ma doare stomacul,imi apar pete pe corp,am ameteli si palpitatii.nu dorm bine

#29
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Normal ca te doare stomacul, maxim 3 zile se ia ketonal , te da peste cap cu totul.
Locuiesti undeva izolat , numai un singur medic exista acolo ? el ar trebui sa-ti prescrie ceva , nu te poti juca pe termen lung cu asemenea medicamente ca-ti distrugi ficatul si stomacul

#30
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
ma duc maine la control si daca nu reuseste caut altul.
nu stiu in ce masura se baga altul peste

#31
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

 sergiu88888, on 17 iulie 2018 - 10:50, said:

Sunt normale aceste dureri foarte mari la atatea zile dupa extractie?

Multumesc!
Nush ce sa zic, mie cand mi-a fost extrasa maseaua de minte tin minte ca mi-a dat aulin /ketorol(e o pastila verde) si augmentin  , insa tin minte ca a doua zi nu am mai avut deloc durere
Esti sigur ca te doare locul unde  a fost facut extractia sau te doare tot maxilarul ?
Este posibil ca senzatia de durere sa fie din cauza celorlalti nervi vecini ,poate au fost "deranjati" atunci cand ti s-a facut extractia.

De asemenea mai este testul cu cubul de gheata. Eu stiam ca daca durerea cedeaza la rece atunci este de natura infectioasa(bacterii, etc) daca in schimb durerea creste la rece
atunci este nevralgie locala.(nervi sensibili)

Edited by CrocodiluMereuVesel, 23 July 2018 - 10:52.


#32
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
in ultimele 24 de ore nu am mai avut dureri atroce si nici nu am mai luat calmante.mai am dureri dar sunt parfum fata de ce a fost pana acum...

#33
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Dureri nu am decat daca clatesc,ma spal pe dinti.Nu mananc pe partea aia deloc.Durerile sunt mult mai mici.La efort,cand intra aer rece,cand vorbesc.Cand beau apa rece.Ceva mai tare cand clatesc mai energic acolo cu apa.Singura chestie ca intra mancare in gaura aia.Gaura nu s-a astupat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate