Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Compatibilitate Mint/ Ubuntu cu placi grafice laptopuri puternice

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Sal!

DISCLAIMER:  
Stiu ca aceasta intrebare ar fi fost poate pusa mai bine in sectiunea Achizitii, dar aspectul crucial este compatibilitatea sistemelor de operare Linux Mint sau Ubuntu cu placa grafica din urmatoarele laptopuri din lista.
Deci aspectul principal e OS-ul, nu laptopul in sine!

Acum sa trec la subiect...

Pe care din laptopurile puternice din lista urmatoare, linux mint sau ubuntu  (stiu ca sunt foarte apropiate, dar au si diferente!) ar fi compatibile fara probleme cu driverele nvidia ? (adica fara black screen, kernel panic, screen tearing etc).

Ideea e ca vreau sa aleg un laptop pe care un Linux Mint 18.3 (sau 19 care urmeaza) LTS sau ubuntu 18.04 LTS, sa poata folosi fara probleme placa grafica a sa!

Fac editare grafica in ultima vreme - destul de avansata (mai mult fortat de imprejurari Posted Image), incluzand: GIMP, InkScape, Blender cu Cycles (engine-ul mai pretentios).

Laptopurile pentru o eventuala cumparare sunt:

1) HP Omen
Caracteristici: procesor Intel® Core™ i7-7700HQ pana la 3.8GHz, 15.6" Full HD, 8GB, 1TB, NVIDIA® GeForce® GTX 1050 2GB, Free Dos

2) Asus GL503VD
   Caracteristici: Intel® Core™ i7-7700HQ pana la 3.8GHz, 15.6" Full HD, 8GB, 1TB + 8GB cache, NVIDIA GeForce GTX 1050 4GB

3) HP Omen
Caracteristici: Intel® Core™ i7-7700HQ pana la 3.8GHz, 15.6" Full HD, 8GB, 1TB + SSD 128GB, NVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti 4GB, Windows 10 Home
  
4) Lenovo ideaPad
Caracteristici: Intel® Core™ i7-6700HQ pana la 3.5GHz, 15.6" Full HD, 8GB, HDD 1TB + SSD 256GB, nVIDIA GeForce GTX 960M 4GB, Windows 10
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Am dat caracteristicile tehnice in full, fiindca am vazut pe forumurile Linux Mint oficiale (cele cu verde), ca unii spun ca sunt ceva diferente intre generatiile subsecvente de laptopuri cu i5, i7 si ce placi grafice au!

De asta le-am descris in full, cu link!

Voi ce ati alege, pt compatibilitate maxima?
Daca ma intrebati de buget, ma tem ca trebuie sa ma limitez la 6500 ron, de aceea acestea au fost alegerile mele, desi exista probabil unele mai puternice!

Multumesc

Edited by pinguinul666, 05 June 2018 - 20:18.


#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postpinguinul666, on 05 iunie 2018 - 20:17, said:


  
4) Lenovo ideaPad
Caracteristici: Intel® Core™ i7-6700HQ pana la 3.5GHz, 15.6" Full HD, 8GB, HDD 1TB + SSD 256GB, nVIDIA GeForce GTX 960M 4GB, Windows 10
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Nu stiu daca are rost sa il iei pe asta pentru ca celelalte par mai potente atat la placa video cat si la procesor dar in configuratia asta la mine zbarnaie Linux Mint KDE de aproape doi ani fara nici o eroare chiar si dupa update-ul de SO.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postpinguinul666, on 05 iunie 2018 - 20:17, said:

Sal!
Daca au video dedicata GTX 10xx, toate laptopurile sunt compatibile nativ cu Linux.
Stiu asta ca si eu am cumparat video dedicata exclusiv pt. Linux Mint Posted Image
Attached File  video.gtx.1050.png   252.31K   20 downloads

Singurul criteriul de alegere trebuie sa fie pretul si performanta.

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Si poti usor trece intre 1050 si cea integrata (pt economie la baterie, daca e cazul) ?

Se simte mult in aplicatii, nu ?

Multumesc

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 08.02.2011
Cred ca cel mai bine testezi la fata locului cum se comporta.  Nu lua nimic de "sigur" pana nu testezi inainte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate