Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Demontare termostat boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, am un boiler Ferroli de 140 L.
De curand i am curatat rezistenta ( o gramada de calcar ) si am vazut ca ceasul/termoemtrul numai indica bine .
Vreau sa stiu daca a mai desfacut cineva ceasul, se poate desface cu boilerul plin ? Se gaseste de cumparat ?
Observ ca este destul de bine lipit/prins

Attached Files


Edited by soleavl, 24 April 2018 - 23:58.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Incearca prin rotire 1/4 tura(in orice sens) si extragere. Este cu o pastila de contact daca nu ma insel, nu cred ca are capilar.

#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Trage de el pina ce-l rupi, ca nu se intimpla nimic rau.
Boilerul este dintr-o tabla mai groasa, dupa care vine izolatia cu spuma, iar peste spuma vine tabla esteriora care este din tabla subtire (aia pe care poti pune mina). In tabla subtire si in izolatie este o gaura, iar in gaura respectiva, se baga termometrl ala. Termometrul respectiv nu ajunge piana la tabla groasa a boilerului. Intre termometru si tabla groasa exista un arc ordinar, ca ala de la pix, dar cu un diametru mai mare. Caldura de la tabla groasa la termometru se transmite aiurea prin arcul de "pix" si prin faptul ca-i bagat in gaura aia.
Poti s-l scoti afara foarte usor. De reparat nu se poate reapara. Asa ca da-i pace si cauta alta metoda de citire a temperaturi din boiler, ca-l scoti afara degeaba.

Edited by florin71_skoda, 25 April 2018 - 00:11.


#4
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Pai daca se scoate afara asa de usor, de ce nu l-ar inlocui cu altul nou?

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 florin71_skoda, on 25 aprilie 2018 - 00:10, said:

Trage de el pina ce-l rupi, ca nu se intimpla nimic rau.
Boilerul este dintr-o tabla mai groasa, dupa care vine izolatia cu spuma, iar peste spuma vine tabla esteriora care este din tabla subtire (aia pe care poti pune mina). In tabla subtire si in izolatie este o gaura, iar in gaura respectiva, se baga termometrl ala. Termometrul respectiv nu ajunge piana la tabla groasa a boilerului. Intre termometru si tabla groasa exista un arc ordinar, ca ala de la pix, dar cu un diametru mai mare. Caldura de la tabla groasa la termometru se transmite aiurea prin arcul de "pix" si prin faptul ca-i bagat in gaura aia.
Poti s-l scoti afara foarte usor. De reparat nu se poate reapara. Asa ca da-i pace si cauta alta metoda de citire a temperaturi din boiler, ca-l scoti afara degeaba.
Eu,totusi,am reparat unul...asa, de "amorul artei",ca nu prea merita sa pierzi timpul cu reparatul :) Solutia eleganta e sa montezi in loc un termometru digital.Trebuie doar gasita o solutie eficienta de montare a sondei termometrului.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Plus ca ar fi si mai ieftin cred decat cel original,(daca-l gaseste de schimb).

#7
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Canci.
L am demontat, am gasit altul asemantor, insa nu sta, cel vechi era fixat in spuma.
Acum l am "pus" cu scotch insa nu face contact , nu are nici o prindere nimic, doar pe tabla boilerului...
atasesz o poza .
Vreau sa dau boielrul la minim, insa nu imi dau seama care este min/max. Pana la urma cred ca dau in stanga max, vad temeperatura, iar dupa in dreapta max

Attached Files


Edited by soleavl, 22 May 2018 - 21:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate