Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Revocare contract - vicii de consimtamant

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Am un curs de drept civil care-mi mananca zilele.. fiindca io-s contabil, da' altii cred ca nu-i suficient sa fiu contabil si ca mai tre' sa am habar si de notiuni de drept civil.

In fine.. ideea e ca mi-am prins urechile in revocarea vietii..

Speta mea suna cam asa:

Quote

Precizați dacă un contract încheiat sub imperiul unui viciu de consimțământ poate fi:

- anulat;
- reziliat;
- revocat;
- supus rezoluțiunii.

Eh, am reusit sa gasesc lucruri relevante si generale[caci asta ma intereseaza] pentru toate situatiile de mai sus, mai putin pentru revocare. Codu' Civil ma plimba de la Ana la Caiafa, contracte de donatie, draci, laci.. chestia e ca nu as vrea asa ceva. As vrea o definitie mai generala. Unde as putea gasi asa ceva?

Saru'mana!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,244
  • Înscris: 13.03.2017
Cea mai simpla definitie care imi vine in minte, si se aplica in acest caz, ar fi în sensul de desfacere a unui contract prin acordul părţilor - revocare.

Ceva material (probabil) folositor aici;
https://legeaz.net/d...uridic/revocare

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cred că trebuia să începi cu viciile de consimțământ.  
https://legeaz.net/d...de-consimtamant

Părerea mea e că doar a) e bun.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
rezilierea, revocarea si rezoluţiunea presupun un act juridic valabil încheiat, iar consimtamantul este o conditie esentiala pentru validitatea unuio contract (conform Art. 1179 din Noul cod civil)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate