Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Pedalatul, intre pasiune si bani

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Mr_Nihai

Mr_Nihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2016
Buna seara , as dori sa va cer si voua un sfat , pentru repararea unui sei la bicicleta mea personala Posted Image . Dupa cum o sa vedeti in pozele postate de mine , o sa observati faptul ca invelisul exterior al seii a inceput sa crape . De ce nu stiu nici eu , si totusi as dori sa pot face ceva sa o repar permanent , e foarte confortabila la drum lung , si nu as dori sa o schimb . In poza cu janta de pe spate , o sa observati ca e ruginita Posted Image) o janta de 60 de lei dintr-un bazar , am schimbat originala deoarece am avut o problema mare in gasirea unei piulite de prindere .Apoi de schimbat pedalele .  Sper sa va placa , oricum mai am de lucrat la ea .

Attached File  WP_20160326_17_31_16_Pro.jpg   278.35K   34 downloadsAttached File  WP_20160326_17_31_25_Pro.jpg   854.69K   38 downloadsAttached File  WP_20160326_17_31_53_Pro.jpg   387.08K   36 downloadsAttached File  WP_20160326_17_32_14_Pro.jpg   322.27K   33 downloads

#38
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,074
  • Înscris: 06.09.2008
Sei din alea mari au fost la oferta in Lidl acum 2 saptamani la 33lei, si in magazinele de profil gasesti la pret asemanator.
Dar e prea mare, de aia a crapat, ai impins cu picioarele şi fiindca nu au destul loc ai impins şi in şa in jos, astfel a crapat pe laterale.

Janta las-o asa, e problema estetica, nu ai Vbrake sa zici ca janta afecteaza franarea.

La pedale ce cauti ?
Mai multa aderenta, şi la ce pret.. ?

#39
Mr_Nihai

Mr_Nihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2016

View Postsirgoofy, on 27 martie 2016 - 09:43, said:

Sei din alea mari au fost la oferta in Lidl acum 2 saptamani la 33lei, si in magazinele de profil gasesti la pret asemanator.
Dar e prea mare, de aia a crapat, ai impins cu picioarele şi fiindca nu au destul loc ai impins şi in şa in jos, astfel a crapat pe laterale.

Janta las-o asa, e problema estetica, nu ai Vbrake sa zici ca janta afecteaza franarea.

La pedale ce cauti ?
Mai multa aderenta, şi la ce pret.. ?
Ceva mai rezistent :) si cu un pret decent . La sa ma gandeam sa ii fac o husa . Iar janta sa o vopsesc cu lovitura de ciocan ^_^

#40
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Janta as sabla-o, daca ar ajuta la ceva... Saua as duce-o la un tapiter sa-i puna o piele maro cu niste cusaturi frumoase. Eventual as transforma bicicleta in ceva cu tematica S.T.A.L.K.E.R. sau Mad Max.

#41
Mr_Nihai

Mr_Nihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2016

View Posttibi_filip, on 28 martie 2016 - 08:58, said:

Janta as sabla-o, daca ar ajuta la ceva... Saua as duce-o la un tapiter sa-i puna o piele maro cu niste cusaturi frumoase. Eventual as transforma bicicleta in ceva cu tematica S.T.A.L.K.E.R. sau Mad Max.
De ce nu as face chiar o ipostaza din walking dead , ce mai :)) . Dar ca sa fiu politicos te las pe tine sa incerca asta prima data :P

#42
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
Salut ,in legatura cu rugina de pe janta, eu as da jos roata de pe cadru , demonta anvelopa si camera sa raman doar roata . Apoi cu o carpa moale si cu un spray WD-40 as curata rugina de pe janta si evident remontata camera si cauciucul. Asta bineinteles daca nu sunt si alte probleme cu butucul, adica daca in rest funtioneaza corect, e centrata etc.
La sea nu ma pricep Posted Image

Wd-40 se gaseste pe la magazinele de spray-uri auto , am vazut si prin cora parca , e cam peste tot sunt si tuburi mici de 200 ml.

Edited by kinguins, 28 March 2016 - 19:50.


#43
Mr_Nihai

Mr_Nihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2016

View Postkinguins, on 28 martie 2016 - 19:48, said:

Salut ,in legatura cu rugina de pe janta, eu as da jos roata de pe cadru , demonta anvelopa si camera sa raman doar roata . Apoi cu o carpa moale si cu un spray WD-40 as curata rugina de pe janta si evident remontata camera si cauciucul. Asta bineinteles daca nu sunt si alte probleme cu butucul, adica daca in rest funtioneaza corect, e centrata etc.
La sea nu ma pricep Posted Image

Wd-40 se gaseste pe la magazinele de spray-uri auto , am vazut si prin cora parca , e cam peste tot sunt si tuburi mici de 200 ml.
Salut , eu ma gandeam la urmatoarea chestie , avand in vedere ca am reconditionat multe lucruri . Sa folosesc o perie se sarma otelita sau niste glasspaper pentru a nu luat din material , apoi sa folosesc o vopsea anticoroziva ^_^ evident eliminand cauciucul .

#44
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
daca ai pus smirghel sau peria pe janta ai matuit-o si trebuie vopsita .
acuma, nu cred ca dai jos butucul, deci tu zici ca o vopsesti asa cum e . nu stiu daca o sa iasa ceva ...tre sa ai grija sa acoperi spitele pana la nipluri si apoi nu stiu ce fel de vopsea la cutie , la spray ... in fine .
e si asta o varianta sa scapi de rugina .
dar o sa ai bicla cu roti de culori diferite , sau tonuri diferite.

#45
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Attached File  IMG_20160403_124704.jpg   435.26K   37 downloads

Attached File  IMG_20160403_124713.jpg   480.13K   35 downloads

Attached File  IMG_20160403_124722.jpg   390.77K   33 downloads

Schimbat ghidon, manere frana si cam atat. Bicicleta merge cu succes din iarna pana acum, fara sa-i reglez nimic sau sa repar ceva la ea. In principal e pentru off-road, o bag prin orice noroi si unde-i balta mai mare, ma bag si eu cu ea. O sa caut poze de la ultima ploaie... Am folosit-o si prin oras, mi-a luat cam o ora sa ajung dintr-un capat in celalalt, eram cu limba de-un cot si vreo 3 litri de apa consumati. Ea rezista, eu nu prea, nu am antrenament. Calatoria continua!

#46
MaxIULIAN30

MaxIULIAN30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.06.2015
Ce am avut :
...si cea portocalie cu "verde army" e din prezent :

Attached Files


Edited by MaxIULIAN30, 09 September 2016 - 21:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate