Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Metropolitan Residence Aviatiei

- - - - -
  • Please log in to reply
901 replies to this topic

#37
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Sunt speculanti doar nu credeati ca e o firma serioasa.

#38
c1234d

c1234d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.07.2015
Referitor la comentariul lui Tudor751, cum ca preturile apartamentelor cresc cu 7-10k EUR, o sa ma folosesc de postul lui itzi-bitzi, cu link-urile de pe imobiliare.ro:

Acest tip de apartament, s-a scumpit recent: http://www.imobiliar...amere-X5650000N
Schita este prezentata la poze. Acest tip de apartament, nu avea hol de intrare pana acum 1-2 luni. Acolo unde acum figureaza holul de intrare, inainte era casa scarii. Ce fac acum, mananca din casa scarii, maresc apartamentele, si cer mai multi bani. Iesi din lift, faci un pas, si ai intrat in casa. Pasul urmator probabil, ne vom trezi cu liftul direct in casa.

Edited by c1234d, 18 July 2015 - 15:23.


#39
joey01

joey01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2009
Buna ziua,

Ati mai verificat stadiul lucrarilor la complex? Nu vreau sa creez panica, dar printr-o cunostinta de la bcr am aflat ca ar avea ceva probleme financiare, ca sa nu zic ceva mai rau. Pe mine m-ar fi interesat un apartament la Mihai Bravu, unde ar fi trebuit sa inceapa in mai, apoi pe site au modificat in august, dar nu se intampla nimic. Oricum sa termine un bloc de 11 etaje cu subsol si mezanin pana in mai anul viitor nu se va intampla niciodata.

#40
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Ei spun ca au vandut 25% dar va zic ca nu au vandut mai mult de 10-15% la Aviatiei din ce liste mi-au scapat in fata ochilor.

Pai cu ce sa il termine daca au vandut cateva apartamente din el?

La Policolor erau la etaj 4 si nu se lucra la ora 6 cand am trecut eu. Stiu ca cumpara toata platforma Policolor in transe. Cu ce bani?

Poate ca nu au vandut cat trebuie in toate complexurile si s-au blocat financiar?!

Toate proiectele lor au fost intarziate, inclusiv acest Aviatiei.

Proiectul din Mihai Bravu a avut si el o intarziere considerabila inca de la start.

Acum un an, am primit oferta pentru Mihai Bravu 2 Soseaua Mihai Bravu nr. 491-495 ce era vorba sa se termine anul asta, iar acum nici nu mai are termen estimat de incepere... si nici nu a mai fost inceput.

E cam ciudat, nu?!

La inceputul anului am primit pt Aviatiei de la Ramona:

Termenul de finalizare este luna septembrie 2015.

TIP APARTAMENT            PRET              SUPRAFATA UTILA (CU BALCON)

2 CAMERE TIP 1            101.000 Euro      74,45 MP
2 CAMERE TIP 2            100.000 Euro      71,98 MP
2 CAMERE TIP 3            97.000  Euro      67,60 MP
2 CAMERE TIP 4            112.000 Euro      78,29 MP

3 CAMERE TIP 1            141.000 Euro      99,24 MP TRONSON 2
3 CAMERE TIP 1            137.500 Euro      96.82 MP TRONSON 2'
3 CAMERE TIP 2            142.000 Euro      100,03 MP
3 CAMERE TIP 3            152.000 Euro      122,45 MP
3 CAMERE TIP 4            145.000 Euro      101,18 MP
3 CAMERE TIP 4 CU TERASA  215.000 EURO      105,43 MP+Terasa 390 MP
3 CAMERE TIP 5            170.000 Euro      119,99 MP
3 CAMERE TIP 6            140.000 Euro      97,99 MP

3 CAMERE DUPLEX TIP 1      170.000 EURO      117.57 MP
3 CAMERE DUPLEX TIP 2      170.000 EURO      118,70 MP

4 CAMERE  TIP DUPLEX      199.000 EURO      138,44 MP

Locul de parcare este inclus in pret in cazul apartamentelor de 2 camere,
in cazul celor de 3 camere se achizitioneza separat si costa 10.000 euro.


Pretul la 2 camere a crescut in aprilie dar suprafata NU a crescut si ea?! La 3 camere preturile sunt cam la fel.
La 2 camere primeai si parcare la inceputul anului!

De asta pretul e secret, pentru ca pretul e variabil si nu e raportat la costuri. Specula e in floare, sper sa se arda genul asta de firme.

Edited by sovu, 19 July 2015 - 16:35.


#41
cumparat0r_inspirat

cumparat0r_inspirat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.07.2015
Am trecut pe acolo duminica, au inceput sa puna tamplaria exterioara. Au ajuns pana pe la et 4/5. S-au mai extins si cu placarea/tencuirea pe exterior. Cu finisajele la interior (tencuit etc) nu parea ca au mai inaintat.
Se misca ceva, dar ritmul pare incet. Avand in vedere ca trebuie sa termine in 2-3 luni, mi se pare un ritm foarte incet.

#42
SzRobert88

SzRobert88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2015
Eu tocmai am fost acolo ieri si am fost si in apartament pentru sa fac cateva masurari si ceea ce pot sa zic ca cablurile au trase in apartament, s-a tencuit in interiorul apartamentului respectiv au pus rama de la geamuri. Am vazut ca au pus schelele pentru izolatia termica pe exterior pe partea de est. Cei drept mai au de construit cat un nivel pe fiecare tronson. dar ceea ce am observat ca lucreaza simultan la mai multe. Acuma desigur pare ca merg lucrurile incet dar nu cred ca nu o vor finaliza (probabil nu la termen) dar profitul este prea mare ca sa nu il finalizeze. Eu am reusit sa negociezi cateva detalii in antecontract, fata de ceea ce a zis in aprilie/mai.

#43
c1234d

c1234d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.07.2015
Salut. Rama de la geamuri era pusa si pe interiorul blocului, sau doar pe exterior?

#44
SzRobert88

SzRobert88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2015

View Postc1234d, on 21 iulie 2015 - 10:08, said:

Salut. Rama de la geamuri era pusa si pe interiorul blocului, sau doar pe exterior?

Salut,

te referi la curtea interioara? daca da, acolo sincer sa fiu nu m-am uita pentru ca nu aveam privire acolo si nici nu m-am deplasat sa vad curtea interioara. Vineri ma duc pe acolo si o sa ma uit. Ramele de la geam ce am vazut erau puse pe partea de vest in primul turn de 9 etaje si in lucrau pentru cele de la tronsonul cu 7 etaje.

#45
SzRobert88

SzRobert88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2015
salutari,

Este cineva cine a semnat un ante contract? In cat timp va dat//trimis ante contractul? Eu de o saptamana astept sa imi trimita ante contractul! Parca iar incep sa vb cu peretii....Ceva de ne imaginat femeia aia.

Edited by SzRobert88, 23 July 2015 - 10:56.


#46
c1234d

c1234d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.07.2015

View PostSzRobert88, on 23 iulie 2015 - 10:54, said:

salutari,

Este cineva cine a semnat un ante contract? In cat timp va dat//trimis ante contractul? Eu de o saptamana astept sa imi trimita ante contractul! Parca iar incep sa vb cu peretii....Ceva de ne imaginat femeia aia.


Salut. Ti-l va trimite cu 1-2 zile inainte de termenul de semnare. Moment in care vei mai avea putin timp sa efectuezi schimbari, sa discuti clauzele cu ei etc. Cu totii vorbim cu peretii stai linistit. Sa vezi dupa ce semnezi tratament Posted Image acum mai e cum mai e, de bine de rau trebuie sa iti ia banii. Pe noi acum nici nu ne mai baga in seama. Eu ma intreb daca dezvoltatorii realizeaza cum se cumporta ea cu noi, si cat de mult le afecteaza business-ul si reputatia treaba asta.

Edited by c1234d, 23 July 2015 - 12:05.


#47
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015

View Postc1234d, on 23 iulie 2015 - 12:05, said:

...Eu ma intreb daca dezvoltatorii realizeaza cum se cumporta ea cu noi, si cat de mult le afecteaza business-ul si reputatia treaba asta.

Tu pleci de la ipoteza ca dezvoltatorii sunt dintr-o alta stofa, care ar trebui sa fie implicit mai buna. Impresia mea a fost tocmai invers.

#48
Ratonus

Ratonus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.07.2015

View Postc1234d, on 23 iulie 2015 - 12:05, said:

Salut. Ti-l va trimite cu 1-2 zile inainte de termenul de semnare. Moment in care vei mai avea putin timp sa efectuezi schimbari, sa discuti clauzele cu ei etc. Cu totii vorbim cu peretii stai linistit. Sa vezi dupa ce semnezi tratament Posted Image acum mai e cum mai e, de bine de rau trebuie sa iti ia banii. Pe noi acum nici nu ne mai baga in seama. Eu ma intreb daca dezvoltatorii realizeaza cum se cumporta ea cu noi, si cat de mult le afecteaza business-ul si reputatia treaba asta.

E clar ca nu i-ai cunoscut pe nici unul dintre dezvoltatori :)) Poti sa incepi prin a citi despre ei.
Daca nu ar fi fost amplasarea excelenta in una din cele mai bune zone din Bucuresti(din punctul meu de vedere), nici nu am fi stat pe ganduri. Dar trebuie sa faci si compromisuri pentru a obtine in final ceea ce doresti.

#49
ccinvisibile

ccinvisibile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.08.2015
Salutare Am platit avansul pt 2 cam tip1 in luna mai  Am solicitat 2 prize si 4 becuri in plus fata de standard Dna Ramona a spus ca nu este nici o problema ,calculeaza comunica pretul si ulterior facem modificarile  Au facut  modificarile si ulterior am aflat ca am de plata 4000+tva ( ron ) Am spus ca nu platesc  si au anulat tot ce au facut ( am fost si am vazut ) Cind am semnat contractul au spus ca usile din interior vor fi  Pinum si acum sunt Porta Doors Despre finisajele exterioare cind am intrebat au spus ca nu stiu nimic inca (este  5 august  ) Sper sa avem numai surprize placute ............... Posted Image

#50
c1234d

c1234d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.07.2015
Salut,

Usile poti sa iti alegi ce vrei tu de bugetul pe care il ai, cel de 600 RON, de oriunde din oras, apoi iti deconteaza. De unde treaba asta cu Pinum, Porta Doors et ? Nu e nimic inpus la usi, etc., e la alegere in functie de buget. S-a schimbat ceva?
Cu prizele si becurile, da. Sunt niste preturi nesimtite. 400 + tva pe buc presupun. E din cauza caracterului persoanelor de la Metropolitan. Si eu vreau in plus, dar la preturile astea te lipsesti.
Nu stiu ce sa zic cu termenul de finalizare. Si noi suntem ingrijorati. Nu cred ca vor termina la timp. Macar sa termine..
Oricum nu le dam niciun ban pana nu e facuta casa scarii, lift functional, parcarea amenajata etc. Mai e cale lunga.
Numai bine.

Edited by c1234d, 08 August 2015 - 08:35.


#51
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Apartament de 2 camere vandut cu 100000 euro cica premium/lucs cu usi de 600ron. Serios?!
Cam greu sa gasesti usi de Porta mai rasarite in banii astia. Cele mai basic si fara geam poate. La Pinum nu te incadrezi oricum. Mai sunt si Classen doar cele basic fara geam. Fara tocuri rotunjite si alte minuni.

Au profit 200% la un apartament de asta, cum toate finisajele nu sar insumate de 5-7 mii de euro?

Edited by sovu, 08 August 2015 - 22:34.


#52
c1234d

c1234d

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 08.07.2015
Salut,

Mai are cineva informatii referitoare la data de finalizare? Inteleg ca s-a decalat termenul de finalizare. Pe la bloc ritmul de finisare pare incet spre foarte incet. Am vazut ca s-au apucat de ultimul etaj, probabil au obtinut aprobarea. Insa cu restul pare ca stagneaza. Nu au mai avansat cu termopanele etc. Ceva sanse sa ne mutam anul asta? :)

#53
SzRobert88

SzRobert88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2015

View Postc1234d, on 17 august 2015 - 13:24, said:

Salut,

Mai are cineva informatii referitoare la data de finalizare? Inteleg ca s-a decalat termenul de finalizare. Pe la bloc ritmul de finisare pare incet spre foarte incet. Am vazut ca s-au apucat de ultimul etaj, probabil au obtinut aprobarea. Insa cu restul pare ca stagneaza. Nu au mai avansat cu termopanele etc. Ceva sanse sa ne mutam anul asta? Posted Image

eu am fost saptamana trecuta acolo, dar nu mi-a zis nimic de decalarea termenului de finalizare. Desigur ritmul de finisare este ceva de ne inteles, din moment ce au luat si credit s-au dat multe apartamente, deci bani sunt doar ca sunt niste tarani. In cazul in care s-a decalat termenul de finalizare ar trebui sa ne anunte.

#54
SzRobert88

SzRobert88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.04.2015

View PostSzRobert88, on 18 august 2015 - 08:33, said:


eu am fost saptamana trecuta acolo, dar nu mi-a zis nimic de decalarea termenului de finalizare. Desigur ritmul de finisare este ceva de ne inteles, din moment ce au luat si credit s-au dat multe apartamente, deci bani sunt doar ca sunt niste tarani. In cazul in care s-a decalat termenul de finalizare ar trebui sa ne anunte.

l-am sunat mai devreme pe Ramona si a zis ca au primit aprobarea pentru ultimul etaj si ca nu se lucreaza la altele pana cand nu se finalizeaza utlimul etaj iar ca termen in momentul de fata se mentioneaza in antecontracte 30 noiembrie. Mi-a zis ca sa nu ne gandim inca la finisaje pentru ca se vor face finisajele in interior pana cand nu termina ultimul etaj... deci rabdara multa si nervi tari...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate