Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Influenta impedantei boxelor asupra calitatii sunetului

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
78 răspunsuri în acest subiect

#1
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010
Am observat in general ca in specificatiile amplificatoarelor serioase se da puterea /canal la 8 ohmi, 4 ohmi sau 2 ohmi.
De asemenea distorsiuile se specifica in general la 8 ohmi. Exemplu THD 0.08  ohmi.
Cu cat scade impedanta, cresc distorsiunile.
La receiverul meu Denon 1610 THD = 0.08 la 8 ohmi sau 0.7 la 6 ohmi.
Sa inteleg de aici, ca daca la receiverul meu leg boxe pe 8 ohmi, distorsiunile vor fi mai mici, iar daca leg boxe pe 6 ohmi, distorsiunile vor fi mai mari (aproximativ de 9 ori mai mari  0.7/0.08 ).

Caut un amplificator serios si m-am oprit la Harman Kardon HK 990. In specificatiile lui http://www.harmankar...s...tsT=0&ovT=1   zice asa:
2 x 150W @ 8 ohms / 2 x 300W @ 4 ohms

In manual am gasit si THD:

Continuous Average Power Per Channel (FTC) 8 Ohms: 150 Watts@<0.03%THD
20 Hz – 20 kHz, both channels driven 4 Ohms: 300 Watts@<0.3%THD

Am cateva intrebari:
1. Daca boxele mele sunt pe 6 ohmi ar fi vreo problema? (In sensul ca nu scrie ca HK 990 merge pe 6 ohmi, numa pe 8 si pe 4. La Denon 1610 scrie clar ca merge pe 8 si 6 ohmi)
2. THD pe 6 ohmi va fi undeva intre THD 8 ohmi si THD 4 ohmi, adica undeva intre 0.03 si 0.3 ?

Boxele in discutie sunt astea: http://www.monitorau...0/specification

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.521
  • Înscris: 08.12.2006
Specificațiile sunt date, în general, pentru segmentul marketing>average joe (adică ăla care cumpără după cât de strălucitoare sunt specificațiile). Spre lauda lor, cei de la HK nu își permit să își bată joc de cifre cum o fac mulți alții, totuși fac în așa fel încâ să iasă și ei bine, e o chestie cât se poate de logică.

Mai on topic un pic, orice amplificator poate merge în sarcină de 8, 6, 4, 3,66 sau 2 ohmi, singura întrebare e cum se va comporta la o sarcină de impedanță mai mică respectiv cât de repede va crăpa, dacă se va întâmpla chestia asta. Ca regulă generală și imprecisă, puterea crește invers proporțional cu impedanța, dat fiind sarcina pe finali, adică grosso modo la 300 w / 8 ohmi teoretic ar fi 600 W / 4 ohmi respectiv 1200 W / 2 ohmi, însă în mod practic intervin mai multe variabile care scad relativ mult din aceste valori. Pentru a fi menținute totuși într-un oarecare "standard" de marketing, se folosește valoarea thd-ului.

În practică, deci partea care te interesează, distorsiunile vor fi exact atât cât vrei/suporți tu. Nu te obligă nimeni să dai volumele la maxim :naughty: iar dacă insiști să le dai mai mult de 50-75% cu sarcină de impedanță mai mică decât specifică/recomandă producătorul, se prezumă că ai acceptat agreementul conform căruia vizitele la service sunt obligatorii :P

 zimbru76, on 29th September 2010, 16:35, said:

1. Daca boxele mele sunt pe 6 ohmi ar fi vreo problema?
2. THD pe 6 ohmi va fi undeva intre THD 8 ohmi si THD 4 ohmi, adica undeva intre 0.03 si 0.3 ?
1 Nu
2. La volum maxim da, la volum minim/mediu vor tinde spre zero

Editat de antinari, 29 septembrie 2010 - 18:20.
completare/corecturi, ceva între monitor și spătarul scaunului dădea erori și cum nu eram eu ăla, presupun că era tastatura ...


#3
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.635
  • Înscris: 06.03.2005
Eu nu reusesc sa inteleg cum ai ajuns sa compari astfel de produse.
Dupa specificatii? dupa faptul ca ambele amplifica precum si faptul si merele si perele se mananca.
Nu exista nici un fel de asemanare, cifrele declarate de producatori nu folosesc la nimic si nu te vor ajuta in nici un fel in a aprecia ceva, orice, la ele.

1.Boxele tale nu au 6 ohmi! aia este o impedanta aproximativa, o medie a variatiei impedantei incintei in zona utila.Daca nu scrie cum sta treaba la 6 ohmi atunci inseamna ca nu merg!? nu se aud!?.. :confuzzled:...
2.Conteaza valoarea THD? este vreo diferenta audibila intre 0,3 si 0,03%? este precizat in ce costau aceste distorsiuni, care este distributia armonica?

Intrebarile tale sunt fara nici un sens si nu au nici o finalitate.
Daca vroiai sa afli ceva pur si simplu puteai intrebai cum suna dracia aia si cum suna cealalata, care sunt diferentele intre ele, nu incercai sa compari specificatii inutile.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.521
  • Înscris: 08.12.2006

 FC72, on 29th September 2010, 19:24, said:

2.Conteaza valoarea THD? este vreo diferenta audibila intre 0,3 si 0,03%?
Nu. Da. :)
În rest :OK:

#5
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 800
  • Înscris: 02.01.2007
In cadrul un sistem audio e important in primul rand sa acordam cea mai mare atentie incintelor acustice. Difuzoarele care echipeaza incintele introduc, prin calitatea constructiilor lor, propriile distorsiuni armonice. Cu cat impedanta boxelor e mai mica, curentul care parcurge bobina difuzorului (in speta cel de joase) este mai mare, iar THD-ul propriul al difuzorul s-a demonstrat practic ca este mult mai mare fata de varianta in care difuzorul are avea impedanta mai mare. Acest coeficient de distorsiuni armonice propriu constructiei difuzorului afecteaza cel mai mult calitatea sunetului reprodus (a se vedea articolul pe care l-am tradus in cadrul Tehnium Azi despre constructia si functionarea difuzorului). THD difuzorului poate fi si de circa 100 de ori mai mare decat a amplificatorului. Deci, trebuie sa tinem foarte mult cont de ce incinte cumparam si cu ce difuzoare sunt echipate aceste incinte. Din acest motiv sunt difuzoare mai scumpe si mai ieftine.

In al doilea rand, urechea umana sesizeaza THD mai mare de 1%, deci un amplificator audio cu THD 0,3% fata de unul cu THD 0,03% nu va suna "diferit" pentru ca in cazul unui amplificator audio nu numai THD-ul reprezinta o marime cheie de comparatie a performantelor. Mai sunt si alte caracteristici de care trebuie sa tinem cont si pe care, multi producatori, mai ales de produse "for home", nu le precizeaza. Ba mai mult, multe din specificatiile tehnice prezente din aceste produse sunt mult umflate.  Spre exemplu, HK 990 contine doua transformatoare toroidale de aprox. 160VA fiecare. Puterea debitata pe iesire (nu mai retin exact tensiunile de alimentare) este de aprox. 120W/4Ohm canal iar THD-ul masurat pe 4 Ohmi era aprox. 0,8%, nicidecum ce mentioneaza ei in specificatii. Deci mare atentie ce cumparati.

Numai Bine

Editat de donpetru, 29 septembrie 2010 - 19:31.


#6
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010

 antinari, on 29th September 2010, 17:23, said:

Specificațiile sunt date, în general, pentru segmentul marketing>average joe (adică ăla care cumpără după cât de strălucitoare sunt specificațiile). Spre lauda lor, cei de la HK nu își permit să își bată joc de cifre cum o fac mulți alții, totuși fac în așa fel încâ să iasă și ei bine, e o chestie cât se poate de logică.

Mai on topic un pic, orice amplificator poate merge în sarcină de 8, 6, 4, 3,66 sau 2 ohmi, singura întrebare e cum se va comporta la o sarcină de impedanță mai mică respectiv cât de repede va crăpa, dacă se va întâmpla chestia asta. Ca regulă generală și imprecisă, puterea crește invers proporțional cu impedanța, dat fiind sarcina pe finali, adică grosso modo la 300 w / 8 ohmi teoretic ar fi 600 W / 4 ohmi respectiv 1200 W / 2 ohmi, însă în mod practic intervin mai multe variabile care scad relativ mult din aceste valori. Pentru a fi menținute totuși într-un oarecare "standard" de marketing, se folosește valoarea thd-ului.

În practică, deci partea care te interesează, distorsiunile vor fi exact atât cât vrei/suporți tu. Nu te obligă nimeni să dai volumele la maxim :naughty: iar dacă insiști să le dai mai mult de 50-75% cu sarcină de impedanță mai mică decât specifică/recomandă producătorul, se prezumă că ai acceptat agreementul conform căruia vizitele la service sunt obligatorii :P


1 Nu
2. La volum maxim da, la volum minim/mediu vor tinde spre zero

Bun, m-am linistit. Vreau sa fac o precizare: am spus "boxele mele" pntru a da un exemplu rapid, dar inca nu sunt ale mele, ci doar am intentia sa le cumpar, dar inainte ma documentez ce cumpar si cum se potriveste cu amplificatorul HK 990.

#7
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010

 donpetru, on 29th September 2010, 20:30, said:

In cadrul un sistem audio e important in primul rand sa acordam cea mai mare atentie incintelor acustice. Difuzoarele care echipeaza incintele introduc, prin calitatea constructiilor lor, propriile distorsiuni armonice. Cu cat impedanta boxelor e mai mica, curentul care parcurge bobina difuzorului (in speta cel de joase) este mai mare, iar THD-ul propriul al difuzorul s-a demonstrat practic ca este mult mai mare fata de varianta in care difuzorul are avea impedanta mai mare. Acest coeficient de distorsiuni armonice propriu constructiei difuzorului afecteaza cel mai mult calitatea sunetului reprodus (a se vedea articolul pe care l-am tradus in cadrul Tehnium Azi despre constructia si functionarea difuzorului). THD difuzorului poate fi si de circa 100 de ori mai mare decat a amplificatorului. Deci, trebuie sa tinem foarte mult cont de ce incinte cumparam si cu ce difuzoare sunt echipate aceste incinte. Din acest motiv sunt difuzoare mai scumpe si mai ieftine.

Deci se adevereste ce zicea un amic de-al meu: daca dai tare amplifu, boxele pe 8 ohmi o sa distorsioneze mai putin decat cele pe 6 ohmi.

Quote

In al doilea rand, urechea umana sesizeaza THD mai mare de 1%, deci un amplificator audio cu THD 0,3% fata de unul cu THD 0,03% nu va suna "diferit" pentru ca in cazul unui amplificator audio nu numai THD-ul reprezinta o marime cheie de comparatie a performantelor. Mai sunt si alte caracteristici de care trebuie sa tinem cont si pe care, multi producatori, mai ales de produse "for home", nu le precizeaza. Ba mai mult, multe din specificatiile tehnice prezente din aceste produse sunt mult umflate.  Spre exemplu, HK 990 contine doua transformatoare toroidale de aprox. 160VA fiecare. Puterea debitata pe iesire (nu mai retin exact tensiunile de alimentare) este de aprox. 120W/4Ohm canal iar THD-ul masurat pe 4 Ohmi era aprox. 0,8%, nicidecum ce mentioneaza ei in specificatii. Deci mare atentie ce cumparati.

Numai Bine

Te rog sa-mi spui de ce alte caracteristici sa tin cont la un aplificator. Legat de HK 990 s-ar putea sa-l confunzi cu fratele mai mic HK 980 care are 80 W/canal la 8 ohmi. HK 990 este foarte bine cotat in lumea audiofililor, am dat de el dupa ce am citit niste revieweri pe site-uri dedicate. In combinatie cu CD-playerul HD 990 fac un duo excelent:
http://www.techradar...r-594768/review

Tipul din review zicea "150 watts into 8 ohms, though we had no trouble extracting 200 watts from it in our tests". Deci ma indoiesc ca la 4 ohmi are doar 120 w/canal.
Este considerat "In terms of raw power, the HK 990 is the most muscular amplifier ever to carry the Harman Kardon® name"

A luat si premiul European Audio Amplifier 2009-2010: http://www.harmannor...wins-eisa-award

Dupa multe cautari, am ajuns la concluzia ca bate tot in pretul de 1200 Euro. Daca stiti altul mai bun, sunt deschis la orice idei.
Totul e acum sa gasesc si boxe pe masura care sa sune cat mai bine cu un astfel de amplif.

#8
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010

 FC72, on 29th September 2010, 19:24, said:

Eu nu reusesc sa inteleg cum ai ajuns sa compari astfel de produse.
Dupa specificatii? dupa faptul ca ambele amplifica precum si faptul si merele si perele se mananca.
Nu exista nici un fel de asemanare, cifrele declarate de producatori nu folosesc la nimic si nu te vor ajuta in nici un fel in a aprecia ceva, orice, la ele.

1.Boxele tale nu au 6 ohmi! aia este o impedanta aproximativa, o medie a variatiei impedantei incintei in zona utila.Daca nu scrie cum sta treaba la 6 ohmi atunci inseamna ca nu merg!? nu se aud!?.. :confuzzled:...
2.Conteaza valoarea THD? este vreo diferenta audibila intre 0,3 si 0,03%? este precizat in ce costau aceste distorsiuni, care este distributia armonica?

Intrebarile tale sunt fara nici un sens si nu au nici o finalitate.
Daca vroiai sa afli ceva pur si simplu puteai intrebai cum suna dracia aia si cum suna cealalata, care sunt diferentele intre ele, nu incercai sa compari specificatii inutile.

Eu nu mai inteleg de ce se da THD in specificatiile tehnice daca tu zici ca nu conteaza valaorea THD. La ce sa ma uit atunci? Am citit pareri de-ale altora cum suna HK 990 si mai toti cad pe spate.
Totusi am aflat cate ceva nou si anume de la donpetru am aflat ca mai degraba conteaza THD-ul difuzoarelor decat cel al amplifului, desi sincer sa fiu nu am citit la specificatiile boxelor sa se prezinte THD-ul. La boxe ma uit la Sensibilitate, care imi exprima cat de sensibile sunt la putere. Cu cat sensibiliatea e mai mare cu atat este nevoie de mai putina putere din partea aplifului. Si ma mai uit la frecventa de raspuns. La un interval intre 32 Hz si 43 Kz mie imi spune ca boxele alea se descurca bine la frecvente joase si suporta bine frecventele inalte mai ales la muzica in format HD. Am citit review-uri si la MA Gold GS20 si se pare ca unii le-au ales pe astea dupa comparatii pe viu cu boxe din clasa lor : B&W 704, Paradigm Studio 100, Focals 836v

Am gasit un thread pe un forum pe subiectul asta: http://www.audioasyl.../26/268007.html

Concluziua era ca: "I can tell you the general consensus of the people who compared the brands on your list before they bought is the Monitor Audio speakers are better at simular price points"
Era vorba de modelul MA gold GS20.

Amu eu vroiam sa stiu daca faptul ca GS20 are impedanta nominala de 6 ohmi nu este un impediment in compatibilitatea perfecta cu amplificatorul HK990. Dar am aflat ca de fapt toate apliificatoarele duc 8,6,4,3.66 si 2 ohmi, numa sa nu dau volumul tare la impedanta mica ca s-ar putea sa merg cu el la service :)

#9
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Alte caracteristici importante ale amplificatoarelor audio, pe langa factorul de distorsiuni armonice sunt: viteza de crestere a tensiuni pe iesire (Slew Rate = V/us), raportul semnal-zgomot (in dB) si factorul de distorsiuni de intermodulatie IMD (%). In cazul amplificatoarelor audio distorsiunile de intermodulatie ne dau informatii despre cat de mari si de prezente sunt armonicele semnalului util. Acest armonici coloreaza sunetul in sens negativ si mai mult cu cat, atentie, distorsiunile armonice sunt mai mari. Bineinteles ca fiecare schema de amplificator audio are propria caracteristica THD si IMD, lucru ce ne face sa spunem ca un amplificator reproduce sunetul "mai moale decat un alt amplificator". In acest sens, urechea umana are un cuvant greu de spus, pentru ca audiograma urechii umane este foarte mult diferita de la om la om, si din aceasta cauza unor oameni le place cum suna "X" sistem audio si altora "Y" sistem audio.

Spuneam mai sus despre "THD-ul difuzoarelor", o marime foarte importanta, ca si SPL-ul, care este foarte mult influentat de saturarea si incalzirea miezului difuzorului. Varfurile de tensiune si/sau curent care strabat bobina difuzorului pot aduce pe perioade mai mult sau mai putin scurte miezul magnetic al difuzorului in saturatie. Lucru asta se rasfrange asupra distorsiuni formei de unda pe bobina difuzorului. Deci difuzorul va tinde, dupa un anumit prag sau putere aplicata, sa distorsioneze si mai mult semnalul provenit de la amplificator.

Din acest motiv se prefera sa avem amplificatoare audio cu puteri mai mari decat puterea aparenta ("aparenta", adica luand in calcul inductanta) a difuzorului, pentru ca la semnale mici, amplificatorul va avea distorsiuni mai mici iar proportia distorsionarii formei de unda de catre difuzor va fi mai mica la Pnom difuzor, ca si temperatura de functionare a difuzorului. Daca ne apropiem de puterea nominala a amplificatorului, amplificatorul va distorsiona mai mult, ceea ce va mari exponential si mai mult factorul de distorsiuni a difuzorului, si bineinteles, va supraincalzi bobina acestuia cu repercursiuni destul de grave asupra duratei de viata a acestuia. In plus, pe langa acest aspect, e bine sa ne pastram o rezerva de putere mai mare pe amplificator pentru ca varfurile de putere la puterea maxima a amplificatorului sa fie definite mult mai bine prin bobina difuzorului fara ca acesta sa se distruga. Mai trebuie acordata o atentie deosebita atunci cand corelam puterea boxelor cu cea a amplificatorului si la faptul ca puterea amplificatorului este masurata conform unui anumit standard sau proceduri, iar evaluarea puterii difuzorului este facuta de regula dupa alta procedura care nu consta in folosirea aceleasi frecvente test, de aici si diferite comparatii eronate rezultate pe anumite forumuri de profil.

Referitor la HK 990, v-am spus exact ce contine si ce poate acest amplificator din punct de vedere tehnic. E un amplificator audio scump, fara doar si poate, dar un astfel de amplificator, exceptand design-ul exterior, se poate realiza in regim DIY mult mai performant si mai ieftin, utilizand strict acele componente care nu fac nici macar 0,001% rabat de la calitate. Cu siguranta si in HK 990 am vazut componente de calitate, dar stim cu toti ca orice firma incearca sa maximizeze profiltul si ca sa faca asta, mai scapa cate ceva mai mult sau mai putin important.

In fine, trebuie sa mai retineti ca mai toti producatori calculeaza puterea RMS debitata pe iesire luand in calcul valoarea varf la varf a tensiunii de iesire, lucru de altfel gresit. Pentru "a repara" calculele declarate in specificatii, inmultiti puterea declarata pe canal cu coeficientul 0,354. Nu va mai spun din ce cauza producatorii au apelat la asemenea artificii de calcul, pentru ca e de la sine inteles.

Numai Bine

#10
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010
Foarte complex raspunsul si sper bine documentat. Pacat ca nu pot sa te contrazic la mai nimic din cauza"educatiei" mele sarace la capitolul electronica. Totusi nu pot sa nu raman surprins cand aflu ca puterea reala se calculeaza inmultind puterea din specificatiile tehnice cu 0,354. Asta inseamna ca puterea reala la HK 990 este 150 X 0,354 = 53 W/canal. Iar la un NAD 326 BEE care e declarat de 50 W, puterea reala este 50 X 0.354 = 18 W. Ce parere au ceilalti forumisti care se pricep despre asta?

Ce parere ai de parametrii astia:
High instantaneous current capability (HCC) ±200 Amps
si
Power consumption 1000 W

I-am gasit in manualul HK990.

Sunt tot scosi din burta?
Este HCC-ul afisat real si daca da, ce inseamna asta pentru un amplificator de talia asta? Este o valoare buna?

Editat de antinari, 01 octombrie 2010 - 09:15.
quote inutil


#11
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.846
  • Înscris: 21.02.2009
Ma scuzati daca ma bag aiurea dar am si eu o intrebare.
Sunt paralel cu domeniul asta si din greseala am vazut acest topic. As vrea sa cumpar de la cineva un sistem de boxe 5.1 si un receiver insa acum am aflat ca sistemul e pe 4ohmi si receiverul pe 8 ohmi. Boxele sunt de 100w frontale , suround si centru . Sub-ul e activ si cumparat ulterior aceeasi marca.
Receiverul are tot 100 w iesire dar 8 ohmi cum am zis.
Stiu sistemul de ceva timp si l-am si auzit la aproximativ 75-80% din putere de vreo 2 ori toata noaptea (revelion si ziua lui). Mai mult nu a dat ca sta la bloc si deja zdranganeau geamurile.

Intrebarea e daca il cumpar ,fac o prostie ?

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.635
  • Înscris: 06.03.2005
Amplificatorul ala HK arata grozav pe hartie si in poze dar din pacate nu l-am ascultat asa ca nu pot face nici un fel de apreciere.
In schimb pot sa iti spun ca daca ai mai avea inca 2Kg de maculatura de masuratori si specificatii tot nu vei putea aprecia nici vag cum va suna cu anumite incinte.
Singura solutie este sa le asculti fizic impreuna.

#13
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010
Ma bucur ca esti de acord ca macar pe hartie arata bine.
Daca-l cumpar nu prea ma vad carandu-l dupa mine prin magazine hi-fi sa vad cum suna cu anumite incinte. Mai ales ca in Cluj nu sunt magazine cu boxe serioase. La Domo si Altex banuiesc ca n-are rost sa intru fiindca nu gasesc nici o pereche de boxe calumea. Nu-mi ramane decat sa citesc pareri pe net poate printre straini sunt care au testat amplifu cu diverse boxe si pot sa-mi fac o idee.

Editat de antinari, 01 octombrie 2010 - 09:16.
quote inutil


#14
audiofun

audiofun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 31.12.2009

 zimbru76, on 29th September 2010, 16:35, said:

Am observat in general ca in specificatiile amplificatoarelor serioase se da puterea /canal la 8 ohmi, 4 ohmi sau 2 ohmi.
De asemenea distorsiuile se specifica in general la 8 ohmi. Exemplu THD 0.08  ohmi.
Cu cat scade impedanta, cresc distorsiunile.
Corect

 zimbru76, on 29th September 2010, 16:35, said:

La receiverul meu Denon 1610 THD = 0.08 la 8 ohmi sau 0.7 la 6 ohmi.
Sa inteleg de aici, ca daca la receiverul meu leg boxe pe 8 ohmi, distorsiunile vor fi mai mici, iar daca leg boxe pe 6 ohmi, distorsiunile vor fi mai mari (aproximativ de 9 ori mai mari  0.7/0.08 ).
Da

 zimbru76, on 29th September 2010, 16:35, said:

Caut un amplificator serios si m-am oprit la Harman Kardon HK 990. In specificatiile lui http://www.harmankar...s...tsT=0&ovT=1   zice asa:
2 x 150W @ 8 ohms / 2 x 300W @ 4 ohms

In manual am gasit si THD:

Continuous Average Power Per Channel (FTC) 8 Ohms: 150 Watts@<0.03%THD
20 Hz – 20 kHz, both channels driven 4 Ohms: 300 Watts@<0.3%THD
Ceea ce este de adaugat aici (si deja s-a atins marginal acest subiect mai sus) este corelarea cu puterea maxima consumata de amplificator de la retea, care in acest caz, conform manualului, este de 1000 W. Facand abstractie de partea de preamplificare si procesare de sunet si considerand un amplificator in clasa B alimentat cu o sursa nestabilizata, putem considera o eficienta de aprox. 60% ceea ce inseamna o putere utila totala disponibila in sarcina de aprox. 600 W sau 300 W pe canal, ceea ce concorda cu datele producatorului (pe sarcina de 4 Ohmi). Avand in vedere ca nu se specifica nicaieri utilizarea unei surse de alimentare stabilizate, putem concluziona ca, daca obtin 300 W pe 4 Ohmi, este posibil sa obtin aprox. 200 W pe 8 Ohmi (cu filtrarea de 15000 microF pe canal mentionata in manual) ceea ce concorda cu rezultatele masuratorilor independente. Faptul ca producatorul declara "doar" 150 W pe canal pe o sarcina de 8 Ohmi trebuie interpretat in legatura cu coeficientul de distorsiuni THD: daca ar fi declarat puterea de 200 W ar fi trebuit sa declare un THD mai mare/prost. In plus, pentru cei mai putin avizati, se poate induce ideea ca sursa de alimentare utilizata este ceva mai "speciala" si simuleaza o sursa stabilizata, ceea ce nu mi se pare ca este cazul (in special din perspectiva pretului).

 zimbru76, on 29th September 2010, 16:35, said:

Am cateva intrebari:
1. Daca boxele mele sunt pe 6 ohmi ar fi vreo problema? (In sensul ca nu scrie ca HK 990 merge pe 6 ohmi, numa pe 8 si pe 4. La Denon 1610 scrie clar ca merge pe 8 si 6 ohmi)
Legat de specificatiile amplificatorului/amplificatoarelor pe 8 si pe 4 Ohmi, acestea sunt legate de faptul ca incintele acustice cu impedanta nominala de 8 Ohmi prezinta in general, in functionare dinamica, o impedanta variabila ce poate cobori la 4 Ohmi sau mai jos, prin urmare este o masura de prevedere si buna practica inginereasca sa proiectez/declar comportamentul amplificatorului la impedanta minima considerata.
Avand in vedere cele de mai sus, utilizarea unor incinte acustice cu impedanta nominala de 6 Ohmi poate prezenta amplificatorului impedante mai mici (intuitiv spre 3 Ohmi) decat cele considerate/declarate de producator, ceea ce implica (dupa cum corect a sesizat autorul topicului) distorsiuni mai mari, stres mai mare (supraincalzire) pentru amplificator, posibilitate de clipping mai frecventa la nivele mari (stres mai mare pentru difuzoare si in mai mica masura pentru amplificator), evenimente ce pot fi evitate dupa cum spunea antinari mai sus prin utilizarea amplificatorului la nivele mai mici. Oricum la aceasta putere declarata, se pot obtine presiuni/nivele acustice suficiente cu potentiometrul de volum mult sub "ora 12".

 zimbru76, on 29th September 2010, 16:35, said:

2. THD pe 6 ohmi va fi undeva intre THD 8 ohmi si THD 4 ohmi, adica undeva intre 0.03 si 0.3 ?
Strict pe 6 Ohmi da, pentru impedante mai mici, vezi mai sus. Acest lucru este influentat si de protectiile amplificatorului: daca sunt reglate pentru curent de sarcina corespunzator impedantei de 4 Ohmi dar in realitate curentul de sarcina creste datorita impedantei mai mici, este posibil ca protectia sa actioneze prea devreme si sa limiteze superior semnalul generand distorsiuni masive de tip clipping (rau pentru boxe mai ales, vezi recomandarea de a asculta la volum mai mic).

 zimbru76, on 29th September 2010, 16:35, said:

Boxele in discutie sunt astea: http://www.monitorau...0/specification
Nu se mentioneaza nimic in specificatii/brosura de impedanta dinamica, prin urmare raman valabile consideratiile de mai sus.

In alta ordine de idei, mi se pare ca specificatiile tehnice sunt relevante. Pentru cei avizati, sunt o metoda sigura de a pune echipamentul respectiv pe lista scurta deoarece: (1) interpretarea corecta a specificatiilor/informatiilor din manual da o idee asupra seriozitatii producatorului si (2) ajuta (conform (1)) la corelarea specificatiilor/informatiilor cu asteptarile proprii.

Intrebari:
    1. cati dintre cei care considera nerelevante specificatiile echipamentelor si-au cumparat vreodata ceva fara sa stie nimic obiectiv despre echipamentul in cauza ci doar/exclusiv pe baza unor auditii/impresii subiective?
    2. (am mai pus-o si in alt context) de ce toti producatorii atat "buni" cat si "rai" insista sa ofere specificatii tehnice echipamentelor comercializate?
Toate bune.

Editat de audiofun, 30 septembrie 2010 - 12:32.


#15
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010
Un raspuns la obiect. Bravo audiofun!

#16
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 800
  • Înscris: 02.01.2007

 zimbru76, on 30th September 2010, 09:26, said:

Foarte complex raspunsul si sper bine documentat. Pacat ca nu pot sa te contrazic la mai nimic din cauza"educatiei" mele sarace la capitolul electronica. Totusi nu pot sa nu raman surprins cand aflu ca puterea reala se calculeaza inmultind puterea din specificatiile tehnice cu 0,354. Asta inseamna ca puterea reala la HK 990 este 150 X 0,354 = 53 W/canal. Iar la un NAD 326 BEE care e declarat de 50 W, puterea reala este 50 X 0.354 = 18 W. Ce parere au ceilalti forumisti care se pricep despre asta?

Ce parere ai de parametrii astia:
High instantaneous current capability (HCC) ?200 Amps
si
Power consumption 1000 W

I-am gasit in manualul HK990.

Sunt tot scosi din burta?
Este HCC-ul afisat real si daca da, ce inseamna asta pentru un amplificator de talia asta? Este o valoare buna?
HCC nu este afisat real si nici afirmatia utilizatorului @audiofun de mai sus nu este reala (cred ca e doar o presupunere a domniei sale), citez:

Quote

Facand abstractie de partea de preamplificare si procesare de sunet si considerand un amplificator in clasa B alimentat cu o sursa nestabilizata, putem considera o eficienta de aprox. 60% ceea ce inseamna o putere utila totala disponibila in sarcina de aprox. 600 W sau 300 W pe canal, ceea ce concorda cu datele producatorului (pe sarcina de 4 Ohmi)
Se pare ca treceti cu vederea spusele mele de mai sus, recitez:

Quote

Spre exemplu, HK 990 contine doua transformatoare toroidale de aprox. 160VA fiecare. Puterea debitata pe iesire (nu mai retin exact tensiunile de alimentare) este de aprox. 120W/4Ohm canal iar THD-ul masurat pe 4 Ohmi era aprox. 0,8%, nicidecum ce mentioneaza ei in specificatii.
Haideti sa nu citim acest subiect printre randuri si sa fim obiectivi. Ce am spus mai sus sunt notiuni masurate nu chestiuni ireale preluate din specificatiile tehnice ale amplificatorului.

Observ ca multi utilizatori, nu numai de pe acest forum, raporteaza puterea unui sistem audio la gradul de galagie pe care il face. Chiar de curand am depanat un subwoofer activ 2.1 pe care proprietarul spunea ca e foarte multumit, vorba sa "il scoate din sufragerie" (de cca 15mp). Sa stiti ca acest sistem avea pe parte de amplificare a subwoofer-ului un montaj cu TDA2003 in punte, deci aprox. 15W.
Asadar, @zimbru76 sunt amplificatoare audio Hi-Fi in comert pentru acasa, care sa vand si cu 1200 lei, sau chiar mai mult, si care nu au o putere pe canal mai mare de 40W/4Ohm. Din seria acestor exemple face parte si amplificatorul NAD 326 BEE.

Acum sa explic de ce nu e posibil +/-200A, pentru ca acest lucru ar insemna un curent efectiv pe iesirea amplificatorului de cca.  70A care nu are niciun fundament fizic valabil (tinand cont de puterea sursei de alimentare) iar acest curent depaseste cu mult caracteristicile tehnice (inclusiv limita SOA) a tranzistoarelor finale din amplificator. Asadar, va rog sa nu credeti toate prostiile trecute sau specificate in manualul de utilizare a echipamentelor audio. Inteleg ca pe acest forum ca si pe altele sunt persoane care au afaceri in acest domeniu si care incearca constient sau nu sa mai indulceasca specificatiile produselor sau sa le justifice fara a avea cunostintele tehnice necesare.

Numai Bine

Editat de donpetru, 30 septembrie 2010 - 18:48.


#17
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.635
  • Înscris: 06.03.2005
Pai in ultimi 10 ani nu numai ca mi-am cumparat exclusiv echipamente audio-video, dar am si evaluat astfel de produse numai vizual si acustic, fara sa imi pese nici cat negru sub unghie de declaratiile producatorilor.
Acum 15 cumparam si eu ca ca electronistu Technicsuri marete dupa prospecte si specificatii trecand de la cele simple cu distorsiuni specificate la 0,1% la cele medii (new classA) cu 0,01% THD pana la capete se serie (new classAA) cu 0,001% THD.Bani aruncati pe prostii si specificatii.
Diferentele sau progresul...apa de ploaie, acelasi sunet lesinat, monoton mai degraba complet mort, vag mai precis si mai rafinat pe masura ce crestea pretul dar absolut nesatisfacator de fiecare data.

Momentul in care am facut trecerea de la cultura de prospect si specificatii a fost cand am ascultat la cineva un sistem high-end cu niste specificatii hilare pe langa Technics dar care suna a muzica nu a basina lunga.Ca electronist nu puteam intelege cum draciile alea cu distorsiuni de 1000! de ori mai mari, semnal-zgomot mult mai rau,  pot reda muzica pot produce emotii nu plictiseala.
Proprietarul care era arhitect radea de mine ca putea discerne sunetul mai bine ca mine, ditamai electronistu si nu a scapat niciodata ocazia sa imi dea sa citesc specificatii groaznice la diverse produse care sunau fantastic.Fac o paranteza specificatiile erau dea dreptul proaste insa preturile erau...fanteziste sa nu spun altfel dar daca iti permiteai meritau cu varf si indesat.
Nu intelegeam unde gresesc cand cifrele contraziceau complet ...logica nu neaparat teoria.
Ani de zile am incercat sa vad analogii intre parametrii masurati, nu declarati si caracterul sunetului unui sistem si nu am gasit legatura intre ce se aude si ce se specifica.
Am facut chiar si experimente electronice prin inlocuiri de componente sa observ unde este taina de ce unele chestii suna grozav si altele construite oarecum similar sau cu aceleasi componente suna oribil.
Concluziile si informatiile obtinute nu sunt de ordin public.




Am mai pus problema asta de multe ori: sa incerce cineva sa asocieze focusul unui amplificator cu un parametru electric.Binenteles ca pentru un electronist notiunea de focus este ceva abstract dar pentru cine evalueaza sisteme audio focusul alaturi de stage este unul din principali parametrii de apreciere.
La troacele hi-fi aspecte de genul asta sunt derizorii, chiar si chestiuni de echilibru tonal sau precizie acustica sunt deplasate, acolo se vorbeste daca are bas sau nu, daca suna infundat sau nu daca distorsioneaza putin sau mult.

Ce parametru al unei incinte poate defini viteza sau articulatia midbasului? dar dinamica sau transparenta? cum influenteaza factorul de amortizare la amplificator sunetul unei incinte predominant capacitiva sau al uneia predominant inductive? cum suna un difuzor(incinta) cand intra in zona de neliniaritate si apar deviatii neliniare de la parametrii T/S?
Poate raspunde vreun electronist la intrebarile astea si poate demonstra dependenta parametrilor electrici-acustici in aceste situatii specifice?

#18
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.143
  • Înscris: 22.08.2006
L-am bombardat pe zimbru76 cu foarte multe specificatii care in afara de faptul ca (probabil) il vor face sa reflecteze, cu siguranta il vor si incurca.

Incerc sa simplific putin lucrurile:
1. La intrebarea care da titlul topicului, luand ca exemplu specificatiile (corecte, sau nu!) oferite de tine, raspunsul este destul de logic. Daca ai boxe de 8 ohmi vei obtine o putere mai mica cu distorsiuni mai mici, iar daca ai boxe de 4 ohmi, vei obtine o putere superioara, dar vei suporta consecintele: surplusul de putere vine cu costul cresterii THD-ului. Teoretic, daca vei asculta "la 150 W" si cu boxele de 4 ohmi, THD-ul va ramane mic ca in cazul folosirii unor boxe de 8 ohmi. Am considerat ca boxele respective (de 4, 8 sau 6 ohmi) au acelasi randament, adica presiunea sonora rezultata are acelasi factor de (de)multiplicare raportat la puterea electrica.
Din specificatii rezulta ca nu va fi nicio problema sa conectezi boxe de 6 ohmi. De exemplu, eu am HK 980, iar specificatiile se refera doar la 8 ohmi. Mi-e teama sa folosesc boxe de impedanta mai mica pentru ca e foarte posibil ca radiatoarele sa nu fie dimensionate corespunzator.

2. Find vorba de o suma destul de mare, iti recomand sa-ti cumperi sistemul dupa ce il asculti. Urechea "teoretica" e una, urechea ta e alta. Daca se considera ca urechea "teoretica" percepe THD-ul mai mare de 1%, s-ar putea ca urechea ta sa-l perceapa de la 0.2 %. Sa nu ai incredere in teoreticieni! Ei sunt niste oameni foarte destepti, dar tine cont ca "natura compenseaza": unii dintre ei sunt schiopi, unii sunt muti, iar altii sunt surzi!

Bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate