Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2076 replies to this topic

#667
portabrand

portabrand

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.05.2012
Va pot recomanda si eu un site foarte serios producatori de usi de exterior Poloneze. Aici -->> Usi Delta

#668
adicrl

adicrl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.05.2006
mda. google "mottura lockpick" si veti fi dezamagiti, se gasesc online produsele pentru deschis usa fara cheie. sau sa sper ca baietii veseli care nu vin la pont (ca aia cu pont nu se deranjeaza pentru un lcd si un pc) nu dau 200 eur pe o scula de-asta?

unul din rezultate: http://www.locks.su/...full.asp?lg=eng (.su vine de la Soviet Union, from Russia with love Posted Image  )

Edited by adicrl, 24 October 2012 - 13:41.


#669
Goenitz

Goenitz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.08.2007
Ok ai sa va plictisesc putin  cu povestea mea  Posted Image  .   Ma duc pe  Valea Cascadelor sa-mi cumpar usa .  Ma uit putin pe acolo si  aleg Beyler la 950 lei  usa + 130 lei montaj .  Usa are MDF pe o parte si alta   ,  foaie de metal ,  butuci DAF   [ probabil destul de slabuti la siguranta ]   si inauntru  polistiren expandat [ scartaietoare ]  .   Chestia nasoala a fost ca eu nu stiam ca usile nu sunt universale si nici vanzatoarea nu ma intrebat daca am masurat usa  .  I-au sclipit ochii in cap cand a vazut avansul si  probabil ca a uitat .  Vin oamenii sa faca montajul si observa fara sa mai care usa ca nu o sa intre   [ nu stau pe mijloc  ca sa aibe loc sa sparga  ]  .  Vanzatoarea imi zice ca imi poate aduce o usa mai mica pe comanda dar ca mai trebuie sa platesc 150 lei  .  Oricum montajul se facea in tije metalice sudate  + spuma  .  M-am dus sa-mi iau avansul inapoi  si cam asta a fost .  

In felul asta m-am indreptat spre  Far Est  sau Maco .   La  Far Est am trecut  [ din nou ]  pe la reprezentanta  sa ma documentez  .  La Maco m-am documentat doar din ce scrie pe site .  Pana la urma am sunat la Maco sa le zic ca vreau o usa cat mai repede .  Le-am zis sa trimita pe cineva sa masoare usa  si in acelasi timp sa-i dau si avansul  .  Mai vazusem o usa Maco la cineva in bloc si mi-a placut cum arata  . A  doua zi au venit cu  usa  Maco Civica  sa o monteze   [ culoare wenge ]  .  Aveau deja aceasta usa pe stoc .  Practic am luat usa fara sa o vad  Posted Image   .  Oricum cand am venit acasa de la munca mi-a placut culoarea  .   Ca pret am dat  - usa Maco Civica 1400 lei  + 200 lei montaj  + 120 lei sa-mi faca si supralumina  .  La montaj sau bagat   in patru locuri si pe o parte si pe cealalta tije metalice + ciment turnat in toc  .  La supralumina au bagat 13 caramizi de buna calitate + ciment pe o parte si alta  .  In total 1720 lei .  Usa este Maco Civica + sistem de siguranta  maco+maco .  Butuci sunt Abus  . Jos  cheie amprenta   sus e normala  .  Cheia de jos are un cod scris pe ea  .  Mi-au dat 5 seturi de chei  si un plastic cu codul  Abus  .  Posibil sa fi gasit usa si mai ieftina  [ pe la 1300 lei ]   dar daca m-am enervat si  am vrut usa imediat a doua zi  asta e   Posted Image  .   Oricum sunt multumit   , se inchide bine  , izoleaza bine  si e cat de cat safe  Posted Image   .  Colantul pare de calitate   .   Poate pun  zilele astea si  2  poze  Posted Image   .  Oricum nu am nimic de valoare in casa dar am zis sa  pun  una mai scumpa  ca este un obiect pe care nu vrei sa-l schimbi la 2 ani  .

Edited by Goenitz, 26 October 2012 - 23:38.


#670
DoryZ

DoryZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 03.12.2010
Salutare ,am si eu o problema cu o usa metalica montata de curand .Usa se inchide  ,dar cand trag de ea cu manerul lasat in jos ,se deschide cativa mm 3-4.Din cate stiu eu nu are voie sa se deschida daca este incuiata .
Va rog sa-mi spuneti ce pot face sa remediez problema.
Va multumesc .

Edited by DoryZ, 05 November 2012 - 17:58.


#671
mausro

mausro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2008
Va salut .
De usile MEGA stie cineva ceva? Sunt in jur de 1300 lei cu montaj , respectiv 1500lei cu un sistem de inchidere mai bun .
I-am gasit pe Valea Cascadelor si mai noi cei din Dedeman le-au introdus la vanzare .
Sincer mi-a placut tabla , foarte groasa , usi facute in Romania, sistemul de inchidere nu stiu ce poate. Scria MEGA pe el ...dar mi-a spus clar doamna de acolo ca e facut de cineva pentru ei , din ce am inteles eu "faimosul"  Kale..

#672
ackeadrian

ackeadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 07.07.2009

 DoryZ, on 05 noiembrie 2012 - 17:57, said:

Salutare ,am si eu o problema cu o usa metalica montata de curand .Usa se inchide  ,dar cand trag de ea cu manerul lasat in jos ,se deschide cativa mm 3-4.Din cate stiu eu nu are voie sa se deschida daca este incuiata .
Va rog sa-mi spuneti ce pot face sa remediez problema.
Va multumesc .

Salut,
Trebuie stransa usa. Una din solutii este sa bati putin in toc acolo unde se face inchiderea astfel incat sa se micsoreze spatiul unde se face inchiderea.

Am o intrebare pentru posesorii/producatorii/distribuitorii de usi Maco. Am de 1 an si jumatate 2 usi Maco montate la exterior (casa). La ambele am observat de curand ca se face condens, iar dimineata e serioasa treaba incat gasesc apa pe jos. Au venit cei de la Maco, le-au strans putin insa fara rezultat. Ce-i drept, in timpul constructiei casei, chederul usilor a patit anumite accidente (s-a ciupit in unele locuri). Pe de alta parte, dragii de ei mi-au arata un cheder dublu (cele pe care le am au un cheder simplu) pe care de altfel i-am rugat sa vina sa-l monteze in locul celui vechi.
Intrebarea mea: va fi asta o rezolvare? de ce apare condensul la usile astea super izolate (şi scumpe, au fost undeva la 2000 euro amândouă)? Partea ciudată este că la etaj am la balcon o uşă din termopan doar cu geam termopan (tripan de fapt) şi fără panou şi nu am absolut nicio problemă de genul condens sau altceva. Ce-i drept asta are 3 chedere şi nu mai spun că mai bate şi vântul de multe ori direct în ea, pe când cele de la Maco sunt oarecum ferite. Unde e problema?

Edited by ackeadrian, 06 December 2012 - 19:00.


#673
monik315

monik315

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 02.01.2008
Buna,

Despre usile celor de la Megadoor stiti ceva ?
Noi am inclina sa cumparam de la ei usa si ne-ar prinde bine sa aflam parerea voastra.
Eventual daca sunt persoane care au cumparat de la ei sa ne spuna daca sunt multumiti.

Multumesc ! :)

#674
anto84

anto84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 08.09.2012
Cu ce as putea etansa mai bine o usa metalica de apartament? Cheder de geamuri din acela subtire sau exista si mai gros?
In principal impotriva mirosului de pe scara, am vecini mari amatori de usturoi si varza murata:).  Imi miroase in hol numai a mancare (de pe scara) mereu.

Edited by anto84, 24 December 2012 - 20:13.


#675
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010
Salut !

Imi puteti recomanda un sistem (broasca sau ilocuitor al clantei din exterior) pentru o usa metalica cu deschidere doar din apartament ? Broasca montata pe usa permite deschiderea cu ajutorul cheii fara sa mai apas pe clanta. Din ce am vazut in afara tarii erau unele broaste care aveau piedica taiata in 3 : 2 din lateral cu partea dreapta in interior iar la mijloc cu parte dreapta spre exterior(pentru siguranta ma gandesc).

Multumesc !

#676
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010
Salut!
Stie cineva daca la o usa Hormann de exterior , se poate monta Incuietoare Digitala Maner Cititor Amprenta Touch Pad Samsung Ezon??? Ma refer daca broasca se poate adapta?  As fii indatorat pentru un raspuns profesional!! Multumesc!

 novigelu, on 29 ianuarie 2013 - 05:34, said:

Salut!
Stie cineva daca la o usa Hormann de exterior , se poate monta Incuietoare Digitala Maner Cititor Amprenta Touch Pad Samsung Ezon??? Ma refer daca broasca se poate adapta?  As fii indatorat pentru un raspuns profesional!! Multumesc!


#677
chitsro

chitsro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 26.10.2011
Buna ziua,

Am o usa maco civica 03 cu incuietoare abus.Intrebarea mea este daca se poate copia cheia (cea de jos este cu amprenta) fara acel card.Am avut un chirias si nu as vrea sa risc .Eventual daca aveti idee cat ar costa inlocuirea butucului si cheilor .Ma gandeam ca pot face upgrade la un butuc mai bun.

#678
Mosgerilla

Mosgerilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.05.2012

 opus850, on 21 aprilie 2012 - 17:41, said:

Este un forum util pentru ca se obtin informatii utile. Problema apare atunci cand dorim sa punem totul in practica si ne izbim de indiferenta, incompetenta si stupiditate din partea unor firme cu renume. De fapt poate sa fie doar un angajat nelalocul lui si este suficient sa nu reusim ...sa achizitionam, construim usa mult dorita. Dar situatia este binecunoscuta si acceptatata la noi in tara asa ca nu ma mai plang.  Totusi am reusit sa fac un pas in directia buna si  daca sunt persoane din Tirgu Mures care doresc sa achizitioneze o usa metalica de calitate sa i-mi trimita mesaj personal. Voi raspunde cu detalii, poze, pret si ofer si garantia unui montaj pe masura !

Unde as putea sa achizitionez o usa de calitate model deosebit pt  intrare rezidentiala ?  multumesc

#679
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
Aveti PM !

#680
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
Referitor la intrebarile despre usile Megadoor.... DA, merita achizitionate ! Sunt cele mai bune usi romanesti care se gasesc la 1000-1500 Lei. Prin upgrade la cilindru oricine poate creste gradul de securitate cat despre usa chiar nu avem nimic de comentat la acest pret. Usa robusta, bun izolator fonic ,  d.p.d.v. estetic are mici nereguli dar acestea sunt observate doar de criticii cu ochi formati...atat vopsitul cat si MDF-ul bine aplicate ! Orice laic isi poate achizitiona linistit o astfel de usa, mai repede va desface hotul peretele decat sa sparga usa !

#681
mausro

mausro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2008
Salut .
Stiu ca a trecut mult de atunci , dar am fost sa iau usa Megadoor , model pe la 1300 lei + montaj . Am platiti 1000 lei avans. si mi s-a spus ca dureaza 3-5 zile . Dupa 7 mi-am luat banii inapoi ca nu mai fac modelul . Au in showroom niste modele superbe ca finisaj dar cand ceri modelul respectiv iti recomanda altul mai ieftin cu 100 lei . Mai pe romaneste era un model cu aplice , dar cu melamina aceea peste aplice . model pe care l-am si dorit . Dupa 5 zile mi-au spus ca nu mai fac acel model si ca de fapt aplica acele baghete peste melamina ...si i-am intrebat cum - rapsuns = se lipsesc !! Am fugit si mi=-am luat banii inapoi .
Pe scurt si acum imi plac usile , si da sunt romanesti , cu tabla mai groasa decat chinezariile, dar in standard cu  inchidere Kale . Pacat ca nu stiu cum sa se dezvolte si se bucura la faptul ca vand 5 usi pe zi . In final cred ca tot de la ei iau , dar nu de la showroom-urile lor din Bucuresti ci de la un dealer

#682
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
@mausro.... Din pacate te-ai lovit si tu de incompetenta celor care trebuiau sa te serveasca pentru banii tai, treci peste eveniment fara nervi deoarece nimeni nu e interesat sa schimbe ceva in urmatorii 200 ani la noi ...asta e ! Uita-te pe aici, http://www.megadoor....ige-2-crom.html , in Mures un Prestige 2 Crom face 1500 Lei ,( nu stiu cat o fi la Bucuresti ) eu zic ca usa merita indiscutabil toata atentia ! In timp schimbi cilindrii Kale cu ceva  mai bun ( un Abloy Protec de ex ) si dormi linistit !)

#683
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Salut,

Am stat candva cu chirie si usa avea un sistem de yala foarte interesant, practic imi trebuia cheie doar and veneam acasa pentru descuiat.
In rest, daca apasam clanta dinauntru se descuia, daca ridicam clanta in sus se incuia.
Cand ieseam, ridicam in sus clanta din exterior si se incuia.

Este vreun tip special chestia asta, sau are un nume?

O alta intrebare ar fi, poate fi schimbata yala sau cheia? In ideea ca voi renova un apartament complet, si nu vreau sa risc ca la terminare muncitorii sa aiba copie la chei.

#684
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,661
  • Înscris: 14.10.2004
La rugamintea unei prietene de a recomanda o usa metalica pentru un apartament la bloc si cum nu ma pricep va rog sa imi dati o mana de ajutor.
Bugetul este 1000-1200 lei. Locatia Bucuresti.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate