Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Despre Uși Metalice

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2077 replies to this topic

#703
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
De ex eu mi-am luat Ikon w10.

#704
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
opus850, iti multumesc frumos pentru raspuns si obiectivitate! Jos palaria!

#705
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
unde gasesc garnitura/cheder/izolatie pentru usa metalica ? am fost la baumax si nu aveau decat ceva cauciucat pentru geamuri, dar trebuie sa fie mai groasa ! mai exact caut asta

#706
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
@opop... Daca este vorba despre garnitura originala a usii, cea care intra in acel canal atunci e mai bine sa te gandesti la alternative de rezolvare a problemei deoarece in Targu Mures de exemplu am cautat cam in toate magazinele atat mari cat si mici si nimeni nu a putut sa ma ajute. Voi posta o poza cand ajung acasa sa vezi cum am rezolvat eu desigur e valabil doar daca mai e intreg garnitura veche. Mai pe scurt doar producatorul usii te-ar putea ajuta, el stie de unde comanda garnitura respectiva.

#707
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu sunt din Targu Mures Posted Image), astept detalii, garnitura veche s-a "uscat" , nu mai era buna de nimic si am aruncat-o. Usa are peste 7 ani, magazinu s-a desfiintat de 5 .

Edited by opop, 29 November 2013 - 00:31.


#708
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
Fara garnitura e mai greu.... eu am aplicat garnitura maro peste cea neagra originala care nu era suficienta pentru a etansa perfect. Vezi insa garnitura groasa indicata cu sageata, gasesti la Dedeman este mult mai groasa si a-r putea sa te ajute.  ( Cauta la standul unde se vand usi metalice Mega , de acolo te ajuta domnii raspunzatori de raion) Daca cunosti modelul usii mai ai sanse totusi sa gasesti cheder original. Daca nu te descurci nicicum spune-mi , pot arunca o privire pe usa si a-r trebuii sa reusim sa rezolvam problemele de etansare care sunt extrem de neplacute atat d.p.d.v fonic cat si termic !

Attached Files



#709
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
@opop Recunosti vreun profil de garnitura ?: http://www.decori.ro...de-etansare.php

#710
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Am sa mai caut la dedeman, am fost la deschidere dar am vazut doar niste garnituri moi albe

View Postopus850, on 29 noiembrie 2013 - 18:50, said:

@opop Recunosti vreun profil de garnitura ?: http://www.decori.ro...de-etansare.php

nu imi dau seama cred ca DS 9608, dar banuiiesc ca oricare ar fi buna, sau cel putin ar fi o imbunatatire, problema e ca nu gasesc garnituri ca alea in magazine

Edited by opop, 03 December 2013 - 18:30.


#711
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
Iata sortimentele de garnituri care se gasesc momentan la Dedeman. Calitatea lor este foarte buna si cu un pic de imaginatie iti rezolvi problema.  Daca ai nevoie neaparat ca o parte a garniturii sa iti intre in canalul tocului nu ai decat sa le combini . Vezi in poze incercarea mea...succes !

Attached Files



#712
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Mersi mult !
Cele date de tine mi se pare ca sunt de caicuc/burete, ce este/era pe usa era un fel de silicon/pvc cauciucat dar si-a pierdut elasticitatea, s-a "uscat" si s-a intarit. Cele de la dedeman sunt mai pune decat cele din fabrica ?
Cred ca cea maro bombata ar trebui sa fie buna.

#713
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008

View Postopop, on 04 decembrie 2013 - 13:06, said:

Mersi mult !
Cele date de tine mi se pare ca sunt de caicuc/burete, ce este/era pe usa era un fel de silicon/pvc cauciucat dar si-a pierdut elasticitatea, s-a "uscat" si s-a intarit. Cele de la dedeman sunt mai pune decat cele din fabrica ?
Cred ca cea maro bombata ar trebui sa fie buna.

Produse din cauciuc sintetic alveolar EPDM; * Au suport autoadeziv; * Durata de viata lunga (minim 5 ani); * Rezistente la razele UV; * Rezistente la umiditate; * Rezistente la ozon; * Rezistenta la temperatura : - 55 gr.C + 100 gr.C; * Culori: Alb / Maro / Negru;

Edited by opus850, 11 December 2013 - 23:49.


#714
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
In alta ordine de idei o usa cu 3 yale sigure si-a montat cineva? Majoritatea din ce am vazut eu sunt cu 2 yale, sau cu broasca cu cheie dubla.

#715
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
Fara sa te contrazic ca "3 yale" sunt mai sigure decat doua sunt de parere ca o usa cu  doar doua broaste multipunct cu bolturi pline  si cat mai lungi, adica sa fie nevoie sa rotesti cheia de minim trei ori si cu cilindrii de calitate e mai mult decat suficient ! Sa nu uitam ca cilindri de calitate aparati de rozeta si protectii antigaurire NU pot fi deschise, cel putin nu in putinul timp pe care il are hotul. De exemplu chiar daca deschizi un cilindru Mauer cu un speraclu poti face doar o rotire a broastei  dupa care iar te apuci sa descifrezi pinii . La usile termopan e doar o rotire deci se deschid mult mai repede !! Am avut ocazia sa vad o usa antiefractie de productie Ungureasca, din tabla de 2 mm, cu ranforsari serioase si multe, inclusiv la cele trei broaste dar fara optiunea montarii din fabrica a sildurilor antiefractie, protectiei antigaurire rotor, stator si echipat cu trei cilindrii pe care chiar ii deschizi  sub 3 minute toate trei !!! Pe o astfel de usa o singura broasca cu un cilindru Abloy Protec face ca hotul sa renunte la intentia lui.

#716
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Acesti Abloy Protec unde se gasesc si pe la ce pret se invart? Este suficient sa pun cilindru Abloy Protec sau trebuie si rozeta lui? Intreb asta pentru ca nu stiu daca se potrivesc toate rozetele de protectie de la diferiti producatori, stiu ca au gauri diferite, grosimi diferite si ca nu pica bine cu yala suplimentara.
Ideea e ca pot comanda o usa cu Mottura 774 (cu cheie tip seif dubla, inchizatoarea de jos blocand inchizatoarea de sus principala) + o yala suplimentara assa abloy tip carlig, care se prinde de toc si se invarte de 2 ori sau o yala suplimnetara Kale cu 3 bolturi care se invarte de 3 ori.
La una din aceste yale suplimentare vreau sa ii pun un cilindru de calitate + eventual daca se poate o rozeta (un defender).

#717
mirceaiosip

mirceaiosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 12.01.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uj4myR2XlWc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#718
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
Acest filmulet il stie si fiica mea de sapte ani... ce doreai sa ne spui, ca se poate intra cu tancul in casele noastre ????.... stiam acest lucru. Pentru cei care nu inteleg despre ce se vorbeste aici le recomand sa isi monteze cilindrii cu 20 de lei, eventual si mai ieftine.....

#719
opus850

opus850

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 30.01.2008
@Piratul. Aici poti comanda Abloy Protec http://www.bizoo.ro/...loy-protec.   ( http://www.abloy.com...ers/9312741.pdf ) Eu comandasem de  la Assa Abloy prin intermediul unei firme din Targu Mures si impreuna cu patru chei tot acesta a fost pretul. Cilindrul are incorporat deja o pastila antigaurire si corpul cilindrului este din otel calit deci ai protectie antigaurire. Adaugand rozeta antiefractie cu pastila antigaurire faci ca tipul din filmuletul de mai sus sa mai strice inca vreo doua, trei, patru freze din acelea si in sfarsit intoducand cheia originala sa scoata miezul...... in deplina liniste si sub 15 minute. Verificasem cam toate rozetele din comert ( si de la Urbis si de la Ikon si altele mai ieftine) si niciunul nu a prezentat incompatibilitate cu cheia cilindrului Abloy Protec.  Dar va trebui sa cumperi intai rozeta si in functie de locasul interior al acesteia unde intra cilindrul sa masori lungimea cilindrului  nou.... sau faci un test cu cilindrul vechi. Atentie ca pastila antigaurire sa se poata roti usor!  Cum sunt sigur ( nu conteaza cum dar sunt!!)  ca niciodata cineva nu iti va descuia usa pe care ai un Abloy Protec a-s merge pe broasca Urbis cu cioc,  ( mare atentie ca broasca sa iti permita montarea rozetei, adica sa aiba cele doua gauri  pe unde trec suruburile rozetei si sa corespunda si distanta intre axe !!!) fixeaza mai bine usa si aici nu mai conteaza numarul rotirilor cheii fiindca NIMENI nu iti va deschide cilindrul cu speraclu. Sigur ! In rest pace , voie buna si Craciun fericit !

Edited by opus850, 18 December 2013 - 00:03.


#720
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
opus850 multumesc frumos pentru informatii.
Stiu si eu ca orice cilindru se poate deschide/sparge intr-un fel sau altul, nu sunt asa naiv dar mai stiu ca pot castiga timp cu niste cilindrii/yale bine alese, de calitate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate