Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 La multi ani @iogamac!

La multi ani @ovidiu21!

Ciudatenie in legea pensiilor

Corvinul Hunedoara !
 Metoda salvatorul, cum se manipul...

Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor
 

Energie eoliana 2

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4734 replies to this topic

#1045
Dan-SNP

Dan-SNP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.10.2009

View Postspirake, on 04 noiembrie 2015 - 21:32, said:

Multumesc pentru sfat,am sa fac refac cablajul ca inca nu l-am executat,si o sa-l postez,Am pus 3 mosfeti din care doar unul il voi folosi ca boost ,ceilalti 2 as dori sa-i folosesc pentru regulatorul din prima schema (load).Vreau sa va intreb daca dupa un anumit curent se poate elimina boostul.Curentul sa treaca prin bobina,dioda spre acumulatori fara ca mosfetul sa mai lucreze .Generatorul meu este calculat sa scoat cam 40A.

Boost-ul va functiona pana in momentul in care tensiunea de intrare generator va fi egala sau mai mare cu tensiunea setata din semireglabilul de 10k (tensiunea iesire boost).
Intradevar poti seta din semireglabilul de curent o valoare mai mica de extragere din generator si automat tensiunea generatorului va creste mai repede pana va ajunge la valoarea setata la iesirea bosst-ului dupa care boost-ul nu mai functioneaza.
Astept si eu cu interes noua versiune de cablaj.

#1046
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View PostDan-SNP, on 04 noiembrie 2015 - 12:01, said:

Hai ca am reusit sa modific schema lui Matache si am si testat-o.Este ok functioneaza perfect!!  nu ca nu ar fi functionat si inainte de modificari.
Incercam sa imbunatatim cumva,mai multe capete...mai multe reusite. Posted Image
Nu am facut nimic special doar am mai adaugat cateva componente pentru un reglaj al tensiunii de iesire.Acum se poate lasa in gol fara probleme,boost-ul functioneaza pana la atingerea tensiunii reglate din semireglabilul de 10k .
Atentie daca tensiunea pe intrare depaseste tensiunea reglata din semireglabilul de 10k (sa zicem 28.5V) atunci automat va creste si la iesire pentru ca acest montaj face doar boost nu si buck! tot ce intra va trece spre iesire prin bobina si dioda schottky.
Modificarea cu divizorul din pinul 2, e binevenita. Altfel, fara acumulator, tensiunea ar creste foarte mult distrugand sursa. Un singur IRF3205, nu mi se pare in regula... Tensiunea maxima de lucru a acestuia e daca nu ma insel, de 55V, iar in drena acestuia, pot exista varfuri peste aceasta tensiune, care in timp vor distruge mosfetul. De aceea recomandam in schema initiala mosfet de 100V...

#1047
spirake

spirake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 11.02.2007
Am modificat cablajul dupa schema noua.Pun si fisierul Lay6

Attached Files


Edited by spirake, 05 November 2015 - 15:56.


#1048
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Avand putin tinp liber, am citit ce sa mai scris pe forum e bun bostul pentru o eoliana care nu e proiectata bine, inperecheat generatorul cu palele dar se perde din energia produsa de eoliana eficenta bostului find undeva la 86-90% mult mai bine sa calculati generatorul dupa pale pentru o eficenta buna.

#1049
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Nu mi se pare in regula cablajul. Pentru o comanda corecta a mosfetilor, conexiunile dintre driverul TC4420 si mosfeti, trebuiesc sa fie cat mai scurte. In cazul de fata, distanta dintre minusul driverului si capetele dinspre masa a rezistentelor de 0,1R, trebuie sa fie minima. Ca sa nu modifici cablajul, incearca un strap cu sarma groasa, intre minus driver si rezistente. La astfel de surse, ca sa pot avea driverul cat mai aproape de mosfeti, eu fac comanda pe un cablaj separat, montat perpendicular pe cablajul de forta, chiar deasupra mosfetilor. Astfel am distanta minima intre driver si mosfeti.

Edited by pisicamatache, 05 November 2015 - 18:05.


#1050
Dan-SNP

Dan-SNP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.10.2009
Corect,asa este!

#1051
CV-03-BTF

CV-03-BTF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.08.2007
Buna sera.. Cum ar trebui calculata ,,puterea ” cilindrului hidraulic, pentru ca sa pot ridica si cobora in deplina sigurantã un stalp de eoliana  de cca 7 metri lungime si greutatea  de cca 400 kg. ( estimez cu tot cu generator). Cam ce greutate trebuie sa actioneze in cazul in care acesta ar fi montat cam ca in aceasta configuratie. Astept un raspuns estimativ .

#1052
macoveiciuc

macoveiciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 30.05.2010
cilindrul nu ar fi o problema.... gaesti la utilaje agricole ceva care face mai mult decat trebuie...
cea mai importanta este pompa hidraulica, ea este cea care trebuie sa faca fata cu brio, si mai depinde si tipul pompei, cu actionare electrica sau manuala... cu pinioane sau tip piston... etc, la fel si   ce tip de ulei folosesti..

#1053
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fGX9lpeur3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostCV-03-BTF, on 05 noiembrie 2015 - 19:11, said:

Buna sera.. Cum ar trebui calculata ,,puterea ” cilindrului hidraulic, pentru ca sa pot ridica si cobora in deplina sigurantă un stalp de eoliana  de cca 7 metri lungime si greutatea  de cca 400 kg. ( estimez cu tot cu generator). Cam ce greutate trebuie sa actioneze in cazul in care acesta ar fi montat cam ca in aceasta configuratie. Astept un raspuns estimativ .


Este foarte greu sant multe calcule de facut ca totul sa decurga normal ,altfel poate iesi rau ...si aici nu ma refer doar la pagube materiale

#1054
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005

View PostCV-03-BTF, on 05 noiembrie 2015 - 19:11, said:

Buna sera.. Cum ar trebui calculata ,,puterea ” cilindrului hidraulic, pentru ca sa pot ridica si cobora in deplina sigurantă un stalp de eoliana  de cca 7 metri lungime si greutatea  de cca 400 kg. ( estimez cu tot cu generator). Cam ce greutate trebuie sa actioneze in cazul in care acesta ar fi montat cam ca in aceasta configuratie. Astept un raspuns estimativ .

Daca dai distantele dintre cele doua puncte de cuplare ale cilindrului hidraulic si articulatia stalpului, se poate calcula, altfel estimarea este orice intre 4tone forta si infinit.

#1055
CV-03-BTF

CV-03-BTF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.08.2007
Este foarte greu sant multe calcule de facut ca totul sa decurga normal ,altfel poate iesi rau ...si aici nu ma refer doar la pagube materiale
..............
Asa cum am precizat si eu... siguranta este  pe primul loc. Tot la un cilindru hidraulic provenind de la un utilaj agricol ma gandesc si eu. Uleiul... evident hidraulic. Pompa , furtunele ... evident trebuie sa  reziste la presiunea ceruta de cilindru. In ce priveste pompa as opta pentru una cu debit mic , care sa reziste la presiune si as fi de parere ca cea mai nimerita ar fi una  cu piston. O solutie ar fi sa supradimensionez totul.. Dar.. Daca la distanta de 3,5 metri, pentru ca sa ridic teava de la sol ar fi deajuns si un banal cric de Tico... ( 500 KG ) la distanta de 1 metru fata de articulatie... cam la ce  valori ( tone ) trebuie sa ma gandesc..?  Prin analogie... cursa diametru tija etc. Daca a gasit cineva descris  proiectul ... eventual pe forum-urile din strainatate. O parere ar fi ca incepand de la 4 tone..???!!!
Ps.. incerc sa ma gandesc la niste distante intre prinderi ( care evident variaza in functie de cilindru ) si articulatie.

Edited by CV-03-BTF, 06 November 2015 - 13:02.


#1056
spirake

spirake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 11.02.2007
Pentru Dan -SNP si pentru altii care doresc sa construiasca bostul ,pun canblajul in format pdf.Eu l-am construit si voi pune cateva poze.

Attached Files


Edited by spirake, 08 November 2015 - 10:10.


#1057
spirake

spirake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 11.02.2007
Si pozele

Attached Files



#1058
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015
asteptam foto @spirache

da multumim mult...

#1059
spirake

spirake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 11.02.2007
Si testul ,dar am filmat cu telefonul si nu l-am tinut cum trebuie dar sper ca se vede
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nPWpcUV2UPo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by spirake, 08 November 2015 - 12:22.


#1060
pation

pation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 16.01.2015
aha...

#1061
fly78

fly78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 26.08.2006
Tocmai ce i-am facut revizie
Dupa 3ani arata bine
Pale noi marca Costel
Stator 24v
Grija mare la discuri,faceti umar pentru magneti
Magnetii mei s-au deplasat la exterior aprox 0,5 mm( recunosc ca am avut si 500 rpm, am folosit stator de 12 V pentru 24 V)  cu toate ca au fost prinsi in rasina

Attached Files



#1062
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,763
  • Înscris: 02.03.2008
LA MULTI ANI! MIHAI SI GABRIEL.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate