Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri

Musuroi mare
 

Cagiva vs 206 - 25 octombrie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pt cine e din Bucuresti si stie intersectia despre care e vorba aici, vreau sa va rog sa imi spuneti si mie cam cum vin strazile alea, eventual cu un desen. O cunosc pe tipa implicata in accident chiar bine, si sunt curios cine a avut dreptate de fapt... martorii se pot influenta asa usor, fie de o parte, fie de alta... in fine, nu am auzit nimic de la ea, probabil nu da de veste pe acasa pana nu isi rezolva treburile... cumva. Am intrebat aici pt ca pe motociclism.ro clar conservarul e vinovat. :death:  

Multumiri in avans.  :worthy:

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Uite aici
Si eu am patit aceeasi chestie  :death: . Noroc ca am franat la timp
Ce mi s-a intamplat mie: ca sa mergi drept in fata sau la stanga,, pe baba novac, trebuie sa te incadrezi pe banda din stanga. Numai ca sint si dobitoci care se incadreaza pe banda din dreapta si vor sa faca stanga, sa intre pe mihai bravu, si se baga ca neghiobii  :death:

Attached Files


Edited by renderman, 27 October 2005 - 21:12.


#3
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Multumesc renderman. :worthy:

Cine avea prioritate pe drumul respectiv? Cunoaste cineva marcajele in intersectie?

edit: si daca te incadrezi pe stanga si vrei sa faci dreapta? Ai dreptate?

Edited by AlexIP, 27 October 2005 - 21:14.


#4
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
O sa iti fac o schema rapida, din cate imi aduc aminte.
Cam asta am inteles eu din ce am citit in postul ala

Attached Files


Edited by renderman, 27 October 2005 - 21:36.


#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Deci tipul o gresit, de fapt? Ea s-a inscris pe drum cu prioritate si el de pe banda a doua a intersectat banda 1 spre Baba Novac? Motoristul a intrat in masina si nu masina in motorist, din spusele lui. :blink:

Mersi de desen.

#6
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
M-am inselat putin, uite aici poza exacta. O impresie poti sa-ti faci si tu. PArerea mea e ca tipa s-a incadrat prost, trebuia sa fie pe cea mai din stanga banda daca voia sa o ia pe Mihai Bravu.

Attached Files



#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Si el nu trebuia sa fie pe cea mai din dreapta? :scratchchin:

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
E culpa comuna, fata trebuia sa se incadreze pe banda din stanga si moto pe cea din dreapta, ambii n-au fost atenti...



Greets,

Speedo

#9
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
S-ar putea sa fi gresit si el, nu mai stiu sigur cum sint marcajele pe asfalt. S-ar putea ca banda cea mai din stanga sa fie pt obligatoriu la stanga. Insa fata a gresit sigur, a inercat sa faca stanga de pe o banda care o obliga ori inainte ori la dreapta, si putea cel putin sa astepte sa treaca motociclistul daca avea de gand sa faca la stanga. In orice caz stiu ca si eu era sa patesc exact acelasi lucru tot in intersectia aia. Si cu unul care facea stanga de pe banda cea mai din dreapta, care e nupai pt la dreapta cred (cred ca sint 3-4 benzi acolo)

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Multumesc pt ajutor.

#11
alexmohora

alexmohora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 25.05.2005
Este o intersecție tare urâtă, eu o știu bine că stau în zonă: e un fel de intersecție cu sens giratoriu, semaforizată și ”tăiată” pe mijloc de Mihai Bravu - mulți folosesc asta ca să nu se mai învărtă...

Străzile prin care se intră în intersecție sunt inegale și e foarte nașpa să te încadrezi când vii de pe alea mai subțiri

Aici amândoi au greșit - conform bunului simț... dar conform legii (dacă îmi amintesc și interpretez eu bine că s-ar putea să fiu total în crăci cu legislația) bazându-ne pe poză și pe descriere:

Tipa era pe banda 1 într-o intersecție cu sens giratoriu cu 2 benzi
avea voie să se învârtă de câte ori vroia (și avea verde) și să o ia în dreapta pentru a ieși din intersecție pe oricare stradă (de exemplu mihai bravu) - nu se consideră că făcea la stânga ci că se menținea în intersecție (asta dacă nu cumva ea a intrat peste banda 2)

Motociclistul a intrat de pe banda 1 pe banda 2 cu intenția de a ieși din intersecție pe Baba Novac fără să se asigure. (de fapt a tăiat banda 1 - lucru care i s-a părut firesc pentru că unității și baba novac sunt un în prelungirea celeilalte - nu a ”simțit” sensul giratoriu care e și nu prea e)

Aste e problema: intersecția are linii drepte care îi cam anulează sensul giratoriu și toți dar absolut toți șoferii normali o tratează ca având mai multe intersecții adică s-ar fi încadrat pe stânga în locul tipei și nu s-ar fi încadrat pe dreapta neapărat în locul motociclistului. Dacă s-ar fi încadrat totuși pe dreapta din diverse cauze orice șofer cu un pic de experiență și-ar fi căscat ochii când o lua spre stânga ca să intre pe Mihai Bravu - dar tanti nope

Acuma și motociclistul putea căsca ochii (mai ales când a văzut o femeie la volan) - poate tipa a semnalizat, trebuia să o fi văzut că doar era în fața lui... e greu să-ți dai seama dacă nu ai văzut exact...

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Aha. Multumesc.

#13
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Mie imi mai sare un pic in ochi un aspect. Motociclistul era primul la semafor iar peste cateva zeci de metri, dupa a 1-a si a 2-a ajunge pe la 30-40 Kmph. Motocicletele au un demaraj mult mai usor decat masinile (chiar daca 206-le e mai usor decat alte masini). In plina intersectie vine Peugeotul din spate astfel incat motoristul nu are timp sa o vada bine ca ii intra in fata => estimativ cam 50-60 Kmph pentru Peugeot pe aceeasi distanta (dat fiind ca au plecat amandoi de la semafor cand s-a facut verde.... ba chiar, daca motocicleta era prima peugeotul a plecat mai tarziu nitel). Ca sa ajungi sa depasesti un motociclist cand s-a facut verde si ai plecat in spatele lui e nevoie de un condus destul de sportiv, cam putin probabil pentru o fata care amuteste dupa accident.
Si la urma urmei, daca se incadrau amandoi bine nu aveau cum sa se atinga. Daca motorul se incadra bine si masina prost inseamna ca plecau amandoi de pe aceeasi banda si fiecare isi vedea de drum, mai ales ca motorul era primul la semafor. Daca masina se incadra bine si motorul prost iarasi inseamna ca erau amanoi pe aceeasi banda si isi vedea fiecare de drum (in cazul asta motorul trebuind sa fie atent la ce vine de pe banda pe care trebuia sa se incadreze el). Singurul caz probabil e ca s-au incadrat amandoi prost.

Edited by narcis_epm, 16 November 2005 - 11:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate