Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

aparat anticartite

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007
are cineva pus in gradina aparat anticartite, sau anti daunatori? am ceva greutati din parte dumnealor si as vrea sa cumpar un asemenea aparat si as vrea sa stiu daca este eficace, ma poate ajuta cineva?

#2
greenworld

greenworld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.01.2009
am aparat anticartite si e destul de eficient. o singura bucata nu acopera mai mult de 150 m2. e cu baterii, pe care trebuie sa le schimbi de 2 ori pe vara. l-am luat de pe net si cred ca am dat cam 90 lei pe bucata.

#3
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007
nu ma deranjeaza schimbatul de baterii, dar am gasit ceva , tot pe net cu acumulatori cu incarcare solara, sper sa fie ceva de capul lui. Dar tu ai scapat de cartite?

#4
greenworld

greenworld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.01.2009

View Postgino2006, on 11th November 2009, 17:45, said:

nu ma deranjeaza schimbatul de baterii, dar am gasit ceva , tot pe net cu acumulatori cu incarcare solara, sper sa fie ceva de capul lui. Dar tu ai scapat de cartite?
da, le-am scos din aria gradinii.

#5
ttr_tgv

ttr_tgv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.04.2009
de cand suntem in UE, cartitele ar fi protejate prin lege; exista o floare care alunga cartitele: Fritillaria imperialis. este foarte frumoasa, impunatoare. se planteaza de obicei departe de alte flori. bulbii de fritillaria se gasesc in fitofarmacii si se planteaza toamna sau primavara

Edited by diorama, 20 November 2009 - 16:45.
Scos link


#6
greenworld

greenworld

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.01.2009

View Postttr_tgv, on 20th November 2009, 03:17, said:

de cand suntem in UE, cartitele ar fi protejate prin lege; exista o floare care alunga cartitele: Fritillaria imperialis. este foarte frumoasa, impunatoare. se planteaza de obicei departe de alte flori. bulbii de fritillaria se gasesc in fitofarmacii si se planteaza toamna sau primavara
aparatul doar le alunga, nu le omoara.

Edited by diorama, 20 November 2009 - 16:45.


#7
great_duck

great_duck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.11.2009
Acest plante in ce perioada a anului infloresc?

#8
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,172
  • Înscris: 03.07.2008

View Postttr_tgv, on 20th November 2009, 03:17, said:

de cand suntem in UE, cartitele ar fi protejate prin lege; exista o floare care alunga cartitele: Fritillaria imperialis. este foarte frumoasa, impunatoare. se planteaza de obicei departe de alte flori. bulbii de fritillaria se gasesc in fitofarmacii si se planteaza toamna sau primavara
Cam cati mp protejeaza o asemena floare?  :)

#9
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009
Protejate sau nu(cartitele), au plecat datorita labradorului din dotare.Restul vecinilor au in continuare.
Dezavantaje:labradorul sapa  prin curte.

Edited by rechinitza, 21 November 2009 - 12:43.


#10
euverde

euverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2009

View Postgreat_duck, on 21st November 2009, 07:06, said:

Acest plante in ce perioada a anului infloresc?

View PostImperathor, on 21st November 2009, 12:31, said:

Cam cati mp protejeaza o asemena floare?  :)
Si pe mine ma chinuie cartitele. In ce fitofarmacie din Bucuresti pot gasi bulbi? Multumesc.

#11
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

Lalea pestrita (Fritillaria imperialis)
Origine: Europa si Asia
Perioada de inflorire: din aprilie pana in mai.
Marimea: 60- 100 cm

http://en.wikipedia....aria_imperialis

#12
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Decat buruiana mai bine catelul din dotare.

#13
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007
am luato pe aceea de pe net cu acumulatori cu incarcare solara si intr-adevar am scapat pe perimetrul activ de toate cartitele in plus si soarecii care se aciuase pe langa depozitul de grane (porumb, grau, tarate, srot) au disparut. Pana acum sunt multumit.

#14
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postgino2006, on 7th February 2010, 14:24, said:

am luato pe aceea de pe net cu acumulatori cu incarcare solara si intr-adevar am scapat pe perimetrul activ de toate cartitele in plus si soarecii care se aciuase pe langa depozitul de grane (porumb, grau, tarate, srot) au disparut. Pana acum sunt multumit.
o metoda batraneasca de alungat cartitele e implantarea de ramuri de soc in musuroi.vara.

#15
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.12.2008
iti spun din toata inima ca aparatul cu ultra sunete e un super bullshit am dat 100 si ceva de lei si l-am pus in gradina iarcartitele si-au facut de cap si ghici ce au scos un musuros exact unde era aparatul daramandu-l oare le atrage ?

#16
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.05.2007

View Postturkkkkku, on 7th February 2010, 14:52, said:

iti spun din toata inima ca aparatul cu ultra sunete e un super bullshit am dat 100 si ceva de lei si l-am pus in gradina iarcartitele si-au facut de cap si ghici ce au scos un musuros exact unde era aparatul daramandu-l oare le atrage ?
asta pe care l-am cumparat eu nu este cu ultrasunete ci cu unde seismice

#17
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Am luat 4 aparate, 2 cu sunete 2 cu vibratii, ultime racnete in materie pe care le-am inghesuit pe vreo 2500 mp. la vreo 20 m unu de altul, m-au costat 600 RON aparatele si 120 RON bateriile ca am luat Dur...l sa tina o viata. Se spune ca e anticartite si orbeti dar e mai eficient ca jucarie erotica cred, mai ales ala cu vibratii. :idea:  Am avut lalele in zona, cateva mii, au scapat doar cele care le-am plantat in ladite si laditele in pamant cu marginea la nivelul solului. Asa a si fost prins de cainii mei un orbete din asta, cand incerca sa sape de deasupra pamantului in ladita, enervat ca nu poate gauri ladita cred; a fost observat si rapus dupa o bataie cu 2 din ei. M-am speriat cand l-am vazut, am crezut ca e jder prima data, cand am citit cat cresc mi-am dat seama ca ala era un record  cred ca avea 1,5 kg, doar corpul era cat latimea unui sac de ciment adica vreo 50 cm, coada era si ea de vreo 30 lunga. Am mutat aparatele alea langa musuroaie proaspete, le puneam intre musuroi si urmatorul grup de lalele ce urma a fi atatcat, NIMIC, doar isi deviau traseul ca nu aveau cum sa roada si corpul de aluminiu al aparatului, asa ii incurcam. Ca sa fie eficiente aparatele trebuie facut gard din ele la 50-60 cm in pamant imprejurul plantei, adica pt o gradina sa-ti tor trebuiasca 4000-5000 de bucati din astea :D dar si asa cred ca le mananca dedesubt. Acum vreo 7-8 ani aveam plantata o suprafata de vreo 30-40 m.p. cu morcov radacinos din ala mare care l-am impartit jumi-juma cu ei, ca ei au culec mai devreme. Le-am gasit o galerie de-a lor in pamant si am ramas impresionat de cum au ordonata camara, fiecare leguma era pusa diferit la locul ei: tubercul de lalea, cartofi, morcovi, patrunjel toate ordonate frumos intr-un depozit de cateva zeci de kg. Am incercat cu de toate: apa in galerii, aparate minune :thumbdown: , motorina, benzina, gaz, fumigene, sulf, mancare otravita, (dinamita mai lipsea) dar degeaba asa ca mi-am luat gandul sa mai scap de orbetii astia sau tancii pamantului cum li se mai zice, am sa evit de acum sa le mai dau de mancare adica tuberculi si radacinoase care nu am sa le mai plantez ca muncesc degeaba, s-au aciuat acolo vreo 30 de bucati care imi fac viata un calvar si se si inmultesc foarte repede.

#18
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Hai ca m-ai facut sa rad! Eu ma gandeam ca daca tot ai caini poate iti iei un foxterier (eventual de talie mica), care sunt specializati sa sape si sa se bage prin toate gaurile. Au si multa energie; cineva are un caine de talie mica si zici ca e bagat in priza! Eu ii spun catelul electric!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate