Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

aparat anticartite

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#19
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.323
  • Înscris: 21.01.2009
La mine au mers foarte bine cele cu vibratii. Pe ele scrie ca suprafata protejata sa fie in afara zonelor cu vibratii ( sosele de exemplu ) ca altfel  cartitele se obisnuiesc si  nu mai sunt deranjate de vibratii.

#20
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.253
  • Înscris: 04.02.2007
Dar la animalele domestice nu le face rau? Ma refer la faptul ca poate esti posesor de pisica sau catel.

#21
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.323
  • Înscris: 21.01.2009
La catel ( acum dualu ) nu am remarcat si chiar  a fost 2 saptamani  la 4 m  de cusca lui. Alte animale n-am .

#22
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Care ati avut rezultate cu aparate anticartite, spuneti ce marca erau. Isitronic sunt bune de ceva?

#23
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.323
  • Înscris: 21.01.2009
Pe al meu scrie Exit , produs de Bioservice International. Parca l-am luat de la Baumax.

#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.253
  • Înscris: 04.02.2007
Si face treaba?

#25
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.011
  • Înscris: 25.12.2009
Daca o cartita are ce manca in zona nu cred ca va pleca speriata de aparatele astea,cu timpul se va obisnui cu vibratile.Ramele fac parte din hrana lor cea mai la indemana.Baiul este ca pe galeriile lor circula si soarecii.Ei fac depozite pentru "vremuri negre".Singura metoda de a scapa de cartite este de a le captura.Cu aparatele de vibrat sau cainii (daca nu le si prind) doar le haituiesti si vor reveni sa manance.Au o foame teribila ! Am incercat sa capturez cartite cu aparate confectionate de mine artizanal dupa modele gasite pe net.Rezultate ? Zero . S-ar putea sa fie vina mea pentru ca nu am respectat intocmai designul capcanelor ,dar nu m-am mai preocupat sa imbunatesc  aparatele din lipsa de timp.Apa,socul bagat in musuroi,fumigene cu sulf le-am incercat ,dar tot fara rezultat.Mai bune rezultate am obtinut cu catelele mele si sapa sau harletul,dar aici iti trebuie noroc (adica ca tu sau cainii sa fiti aproape de locul unde cartita incerca sa-si faca musuroi).

#26
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.323
  • Înscris: 21.01.2009
La mine nu au ce manca , am doar cativa pomi si trandafiri. Chiar ma mir ca apar din cad in cand pentru ca in vecinatate este un camp de cartofi. Aparatul este eficace adica la cca. o saptamana pleaca din gradina .

#27
gino2006

gino2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 11.05.2007
"Cârtița este activă atât ziua cât și noaptea; sapă neîncetat galerii și caută hrană.
Galeriile cârtiței se află la adâncimi diferite, uneori aproape de suprafața solului, alteori la 70 de cm adâncime. Când cârtițele sapă aproape de suprafață, aruncă pământul și astfel se formează mușuroiul. Astfel, traseul lor poate fi urmărit cu ușurință.
Fiecare cârtiță trăiește în propria rețea subterană, lungimea galeriilor putând să varieze între 30 și 50 m. Cârtița se deplasează aproape 4 ore prin galerii căutând hrană, apoi, tot atât timp se odihnește.

Teritoriul mai multor cârtițe se poate suprapune parțial, exemplarele însă încearcă să se evite, cel puțin în afara perioadei de împerechere. Dacă două cârtițe se întâlnesc are loc o luptă aprigă, uneori mortală.
Se presupune că delimitarea teritoriului revendicat, se face cu ajutorul secreției glandelor aflate pe abdomen.

Reproducere

Perioada de împerechere a cârtiței este scurtă; în Europa Centrală este între aprilie și iunie. Masculul vizitează femela în locuința subterană și se împerechează cu ea. După aceea își lasă partenera și nu participă la îngrijirea urmașilor. Puii vin pe lume între lunile mai-iulie, în cuibul săpat de femelă lângă  cămară. Puii sunt complet lipsiți de blană la naștere, dar cresc foarte repede consumând laptele matern, astfel că în 14 zile au blană și la vârsta de 35 de zile părăsesc cuibul. „Viața de familie” se termină repede, deoarece puii părăsesc cuibul și își caută propriile teritorii.

Alimentație și mod de hranire

Hrana principală a cârtiței este reprezentată de râme, în plus distrug o cantitate mare de larve, insecte și melci. De regulă cârtița găsește hrana în galerii, făcând trasee; aici consumă delicatesele găsite. Cârtița are nevoie de o cantitate mare de hrană; probabil consumă zilnic echivalentul a jumătate din greutatea sa.
Cârtița nu dispune de un simț olfactiv și auditiv dezvoltat, totuși depistează de la distanță hrana și apa. în incursiunile ei subterane nu are nevoie de vedere, în schimb este de remarcat simțul tactil cu care sesizează totul în jur. Nasul este deosebit de mobil,  aproape ca o trompă și este acoperit cu mii de perișori sensibili, ce probabil o ajută la descoperirea hranei."

daca este insectivora cum de mananca si morcovi?

Editat de gino2006, 30 mai 2010 - 14:23.


#28
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.253
  • Înscris: 04.02.2007
Coropisnite mananca?

#29
AnaMara

AnaMara

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 05.10.2007

 dorel232004, on 30th May 2010, 14:31, said:

Coropisnite mananca?
Mi-am luat si eu 'cartitzor' solar acum 3 ani. Nemtesc. Am dat ceva bani pe el. Nu mi-au scos musuroaie chiar sub el, dar as putea sa spun ca au fost destul de curioase. In timp, studiind problema, si pe net si prin popor, am ajuns la urmatoarea concluzie: bulbii de lalele sunt mancati de soareci - habar n-am ce soi, inca n-am avut onoarea sa ii cunosc. Cartita mananca insecte, inclusiv coropisnite. Va spun sigur, pentru ca eu nu dau cu nici un fel de pesticid in curte, spre deosebire de vecinii mei. La ei coropisnitele toaca rosii la greu - la mine nu au taiat nici un fir niciodata. In afara de musuroaiele insestetice (care-i supara in special pe posesorii de gazon) si de faptul ca uneori mai ridica vreo planta din radacina (dar eu apas cu piciorul pe musuroi, planta se aseaza la locul ei si creste fericita in continuare) mie rele nu mi-au facut. Desi initial am crezut ca sunt cei mai mari inamici ai gradinii... Iar pentru soareci mi-am luat doua pisici. Astept rezultatele finale, pentru ca pisicile mele se infrupta zilnic cu soricei proaspat prinsi in gradina. :-)

#30
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 127
  • Înscris: 16.06.2010
cel mai bine e electrosocul homemade chestia e ca si la plasa de pescuit electrica

#31
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011
Va salut.
Si eu am probleme cu cartitele.Imediat ce da caldura voi incerca o rezolvare astfel:In zona in care voi planta bulbifere si radacinoase voi sapa o groapa de 50 cm adancime pe toata suprafata 25*3m=75mp,apeland la o vola.Pe fundul gropii si pe margini voi intinde plasa Rabitz,astfel incat sa iasa cam 10 cm afara pe toate laturile.plasele le voi coase cu sarma de cupru de la un bobinaj defect.Va fi destul de costisitor, asa ca, daca voi avea sau nu succes voi posta rezultatele aici.Dar abia la vara-toamna. p.s.  Doua valuri de sarma Rabitz de 50/1 m,galvanizata =315 lei. O ora sapat cu vola=150 lei. Acoperit groapa =multa munca/si odihna dupa.Daca a avut cineva probleme cu plasa Rabitz, referitor la rozatoare,(iepuri,sobolani...),sa-mi spuna si mie cat mai repede sa nu m-apuc sa arunc banii aiurea.Multumesc :rolleyes:

#32
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.011
  • Înscris: 25.12.2009

 sudest_om, on 27th February 2011, 10:01, said:

Va salut.
Si eu am probleme cu cartitele.Imediat ce da caldura voi incerca o rezolvare astfel:In zona in care voi planta bulbifere si radacinoase voi sapa o groapa de 50 cm adancime pe toata suprafata 25*3m=75mp,apeland la o vola.Pe fundul gropii si pe margini voi intinde plasa Rabitz,astfel incat sa iasa cam 10 cm afara pe toate laturile.plasele le voi coase cu sarma de cupru de la un bobinaj defect.Va fi destul de costisitor, asa ca, daca voi avea sau nu succes voi posta rezultatele aici.Dar abia la vara-toamna. p.s.  Doua valuri de sarma Rabitz de 50/1 m,galvanizata =315 lei. O ora sapat cu vola=150 lei. Acoperit groapa =multa munca/si odihna dupa.Daca a avut cineva probleme cu plasa Rabitz, referitor la rozatoare,(iepuri,sobolani...),sa-mi spuna si mie cat mai repede sa nu m-apuc sa arunc banii aiurea.Multumesc :rolleyes:

O modalitate de a captura o cartita aici .Distrugi o portiune de galerie activa ,infigi un bat (sau chiar doua in ambele capete al galeriei )pe post de semnalizator si stai la panda in liniste si fara sa faci miscari bruste.La cea mai mica vibratie a solului cartita se va retrage ,deci trebuie sa stai aproape si sa-i tai calea de intoarcere.

Un alt coleg - trestie de balta - spunea de o metoda cu petrol lampant.Mai este un topic pe "dezbateri" depre cartite.

Daca ramai la ideea ta de a sapa o groapa si sa pui rabitz atunci ai grija sa iei cu vola pamantul pe straturi astfel incat sa nu amesteci stratul mai fertil de la suprafata cu cel mai putin fertil de mai jos.Rabitz-ul se "coace" in pamant,mai degraba ar putea fi folosita o plasa plastifiata.

#33
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011
[Daca ramai la ideea ta de a sapa o groapa si sa pui rabitz atunci ai grija sa iei cu vola pamantul pe straturi astfel incat sa nu amesteci stratul mai fertil de la suprafata cu cel mai putin fertil de mai jos.Rabitz-ul se "coace" in pamant,mai degraba ar putea fi folosita o plasa plastifiata.
[/quote]
Am specificat: galvanizata.Si testata.Pai amestecatul pamintului face bine,nu crezi?Aratura adinca chiar asta face, ca doar radacinile se duc in profunzime.Cat cu statul la panda linga galerie...crezi ca ele se deplaseaza linear?Au cel putin 3-4 iesiri!

#34
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.011
  • Înscris: 25.12.2009

 sudest_om, on 27th February 2011, 23:02, said:

Am specificat: galvanizata.Si testata.Pai amestecatul pamintului face bine,nu crezi?Aratura adinca chiar asta face, ca doar radacinile se duc in profunzime.Cat cu statul la panda linga galerie...crezi ca ele se deplaseaza linear?Au cel putin 3-4 iesiri!
Daca crezi ca cea galvanizata rezista mai bine decat cea galvanizata +plastifiata (stiu ca este mai scumpa),atunci fa cum crezi.Amestecatul pamantului nu face bine !Fertilitatea solului intre 0-20 cm este mult mai mare decat intre 30-50 cm.Cartitele nu se deplaseaza linear,dar nimic nu te impiedica sa le strici o portiune de galerie ACTIVA chiar si curba.Este suficient pe o distanta de 40 cm.Ideea este caci cartita va incerca sa isi refaca galeria si atunci va lovi sau misca unul dintre cele doua bete (depide din care parte a galeriei vine).Cand ai vazut ca misca unul dintre bete stai pregatit cu o lopata sau sapa si o scoti afara .Miscarea trebuie facuta astfel incat sa-i blochezi fuga inapoi in galerie.Practic ridici pamantul incepand de la spatele cartitei.Musuroiele sunt doar guri de aerisire ,dar ele te vor duce la galeria activa.
Nu-i musai sa ma crezi sau sa faci ceea ce spun eu !

Editat de mircea11s, 27 februarie 2011 - 23:31.


#35
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011
...Miscarea trebuie facuta astfel incat sa-i blochezi fuga inapoi in galerie.Practic ridici pamantul incepand de la spatele cartitei.Musuroiele sunt doar guri de aerisire ,dar ele te vor duce la galeria activa.
Nu-i musai sa ma crezi sau sa faci ceea ce spun eu !
[/quote]


Sarma asta am testat-o.De vreo doi ani protejez niste butasi de vie,(ca sa nu-i strice gastele) si sta ingropata vre-o 10 cm in pamint. De cate ori o scot ca sa sap e integra,n-are pic de rugina.Am luat si un val care a ruginit complet,dar de la alt distribuitor.Asta e si putin otelita.Cea plastifiata e mai scumpa si n-am testat-o.Daca plasticul crapa si nu e bine tratata e cam tot aia .Multumesc pt sugestie,dar la mine nu se poate aplica.Am in total 7400 mp si nu e doar o cartita,ci "vreo multe".Am si un labrador nelegat care sapa dupa ele si le sperie,da' nu le prinde.Cei doi copii mici pe care-i am n-ar fi de acord sa-mi impart timpul intre ei si cartite.Oricum multumesc foarte mult :peacefingers:

#36
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.132
  • Înscris: 22.02.2011
Eficient vreo doua saptamani pana se obisnuiesc.Testat de parinti. Aparatul dintr-o brazda de vreo 5mp de morcov, le-a tinut la distanta vreo doua saptamani dupa care au defrisat aproape tot.La fel sunt si cele cu ultra sunete sau infrasunete...se obisnuiesc si nu se mai sperie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate