Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Real sau uman ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Claudiu09

Claudiu09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2007
salut!  
Am o problema si te-as ruga mult sa ma sfatui ce-ar fi mai bine sa fac.
Anul acesta trec in clasa a noua. va trebui sa-mi aleg un profil: real sau umanist. Iar profilul acesta va trebui sa-la aleg in functie de meseria pe care o voi practica mai tarziu. Aici m-am blocat: cum sa-mi aleg meseria si cum sa-mi dau seama ca am ales ce trebuie ?Mie mi-ar place sa fac facult. de management !
sfaturi, pareri, sugestii, experiente?!

#2
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
Da la un liceu economic.

#3
MamaVoastra

MamaVoastra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,035
  • Înscris: 10.07.2006
real real real!

Oricum iesi mult mai uman de la real decat ai putea iesi in cinci vieti de la filologie. Viel Glück!

#4
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Meseria nu ti-o alegi in clasa a 9a, dar pentru a avea un orizont cat mai larg in clasa a12a, du-te la real(mate-info sau stiinte ale naturii).

#5
gio_bari

gio_bari

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 246
  • Înscris: 27.12.2007
Pai ce iti place mai mult ?
Matematica sau celelalte materii umaniste?Fizica si Chimia din gimnaziu sunt doar o introducere.

#6
MassimoBoy

MassimoBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 16.07.2007

 MamaVoastra, on May 8 2008, 08:11, said:

real real real!

Oricum iesi mult mai uman de la real decat ai putea iesi in cinci vieti de la filologie. Viel Glück!
De ce zici asta ? De exemplu eu m-am hotarat , ma duc la filologie. Niciodata nu mi-a placut matematica,fizica,chimia, etc
Te-as ruga sa explicitezi putin ce ai zis mai sus :)

#7
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 MassimoBoy, on May 8 2008, 21:55, said:

De ce zici asta ? De exemplu eu m-am hotarat , ma duc la filologie. Niciodata nu mi-a placut matematica,fizica,chimia, etc
Te-as ruga sa explicitezi putin ce ai zis mai sus :)
Cred ca vrea sa spuna ca la filologie se fac numai abureli, toti au medii uriase, de invatat se invata mai putin, sunt materii grele foarte putine, iar dupa ce termini esti in plop; nu prea ai multe facultati unde ai putea sa te duci.

#8
AlinAlinush

AlinAlinush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 03.04.2008
Real, o spun cifrele, job-uri mult mai bine platite si mult mai multe, asta daca nu doresti sa ajungi AVOCAT unde iti iese si acolo bine, eu unul dau la Real .

#9
4321

4321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.03.2008
Spui tu acuma ca alegi managementul.Sper sa nu te razgandesti...oricum iti recomand real ul...e cu totul altceva decat filologia unde nu ai decat note mari si 0 cunostinte...Am priteni care au terminat uman si au dat la management si sa stii ca acolo faci si un pic de mate in primul an

#10
catalaur

catalaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 24.09.2005
Profilul pe care il vei studia la liceu este un factor important in formarea ta ca individ atat pe plan profesional cat si intelectual. Daca iti place matematica ar trebui sa mergi pe real, dupa parerea mea iti dezvolta altfel mintea, te face mai ordonat , mai calculat , mai adaptabil la un mediu nou. Daca hotarasti sa mergi pe uman te vei trezi prin clasa a 12-a cu foarte putine posibilitati pentru facultate si mai tarziu servici.

Nu cred ca cineva iti poate spune mergi pe un anumit profil pentru ca totul depinde de tine, insa ai grija ca aceasta alegere este una foarte importanta pentru mai tarziu.

Succes!

#11
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

 4321, on Jun 11 2008, 14:55, said:

...oricum iti recomand real ul...e cu totul altceva decat filologia unde nu ai decat note mari si 0 cunostinte...n


da ce bine le zici... " ca un om mare"   <_<

cunostinte 0 la uman ?!  de unde ai mai scos'o si pe asta. si nu mai generaliza.
eu, de ex, am terminat filologia bilingv germana si acum merg la ase si drept. nu conteaza asa de mult ce profil alegi atat timp cat te pregatesti intens la ce te intereseaza sa faci mai tarziu. si aici ma refer la facultate(apoi loc de munca etcetc). poti foarte bine sa ai cunostinte 0 si la un profil real.

Edited by shadowgign2, 17 June 2008 - 13:19.


#12
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

 shadowgign2, on Jun 17 2008, 14:15, said:

da ce bine le zici... " ca un om mare"   <_<

cunostinte 0 la uman ?!  de unde ai mai scos'o si pe asta. si nu mai generaliza.
eu, de ex, am terminat filologia bilingv germana si acum merg la ase si drept. nu conteaza asa de mult ce profil alegi atat timp cat te pregatesti intens la ce te intereseaza sa faci mai tarziu. si aici ma refer la facultate(apoi loc de munca etcetc). poti foarte bine sa ai cunostinte 0 si la un profil real.
esti unul dintre norocosi! aproape toti pe care ii stiu ca au terminat filologie sau limbi straine(cum era acu vreo 10-15 ani) au regretat alegerea!

#13
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
eu te sfatuiesc sa alegi profilul real ;).

#14
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
daca stii ca ai bibilica buna alege ce vrea muschiul tau  ;)

#15
radon3

radon3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 08.01.2008
du-te la uman ca treci mult mai usor de bac :crybaby:

#16
forcewithin

forcewithin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.06.2008

 radon3, on Jun 21 2008, 16:25, said:

du-te la uman ca treci mult mai usor de bac :crybaby:

Aceasta ar fi singurul lucru pentru care m-am gandit vreodata ca era mai bine sa fiu la profil uman, in rest insa...

#17
Fishhh

Fishhh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.06.2008
Real normal , ca nu ma duc sa pierd timpu cu romana , latina , etc ..

#18
LE5100

LE5100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 23.06.2008
da la un liceu de info, profil REAL. lasa-i pe umanisti cu sentimentele lor, cu tocitu, cu invatatu a nu stiu cate pagini la romana/latina. mergi pe ceva exact, care iti foloseste. mergi pe info, fa si o facultate sa vezi dupa aia ce bine va fi ca eventual programator

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate