Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 Musuroi mare

Binoclu Swarovski

Tv nou

De ce nu miros hainele a balsam d...
 

Epilarea cu zahar

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#1
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009
A-ti incercat epilarea cu zahar? :)   Mie mi se pare cea mai buna solutie deoarece o prepari in mai putin de 10 minute acasa si nici nu te costa foarte mult...plus ca ceara asa din zahar chiar smulge firele de par si nu mai ai probleme timp de o saptamana. :coolspeak:
Tot ce iti trebuie este:
- o lamaie mare( sau daca nu 2 mici)
-o cana de zahar
-o cana cu apa.
Se stoarce lamaia si se toarna peste zahar si apoi aaugam apa..amestecam din cand in cand si lasam la  foc mic. La un momentdat cand fiebe o sa faca ca o spuma deasupra..niste bulbuci, mai lasam pe foc putin si verificam daca este gata astfel: cu o lingurita iei putin din compozitie si o racesti sau torni apa rece pe ea...daca aceasta cand vei incerca sa o iei in mana sa o faci ca o billutza nu se lipeste de degtete si o poti intinde( ca pe plastilina) atunci este gata...daca nu mai lasam pe foc. dupa ce este gata, luam compozitia si o turnam pe o tava( sau ceva plat) ca sa se raceasca...verificati daca este destul de rece luand o parte din compozitie in mana si incercand sa o modelati.Daca nu se lipeste de maini inseamna ca e numai buna de folosit...  O faceti ca pe o bila in maini dupa care o intindeti usor pe piele in sesul invers cresterii firelor de par si apoi trageti in senul cresterii firelor de par, daca e nevoie repetati actiunea. La un moment dat ceara o sa devina lipicioasa, o sa se lipeasca de picrioare si de maini si nu o sa mai puteti trage de ea de pe picioare, in cazul asta eu am intins tot ce mai aveam in mana pe picior fara sa trag apoi am luat o carpa de bumbac si am lipit-o peste ceara, si am tras carpa si s-a dus cu tot cu ceara. Continuati la fel pana terminati epilarea...

Mie imi place metoda asta pt ca nu este mai dureroasa decat epilatul cu ceara rece si lasa pielea fina.
E pozsibil ca compozitia(scuzati cacofonia) sa nu va iasa din prima...daca este prea subtire, mai lasati-o pe foc, iar dak v-a iesit prea groasa sau e prea tare mai turnati putina apa si lasati-o pe foc pana obtineti rezultatul dorit.

Bafta la epilat!   :OK:

Scuzati..am spus ca firele de par nu mai cresc timp de o saptaman....vroiam sa spun timp de o luna...nu o sa trebuiasca sa va batei capul sa va epilati mereu

Am gasit si niste filmulete care ajuta :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7v-p8pW07iE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RK0TOZoAp-8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008

 Darala, on Apr 21 2009, 15:08, said:

o intindeti usor pe piele in sesul invers cresterii firelor de par si apoi trageti in senul cresterii firelor de par

Parca era invers, sau in cazul epilarii cu cu zahar e altfel?

#3
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009

 bubu30, on Apr 21 2009, 14:48, said:

Parca era invers, sau in cazul epilarii cu cu zahar e altfel?


da...cand te epilezi cu ceara din zahar procedura este inversa celei obisnuite...se poate observa asta si in cel de al doilea filmulet postat mai sus de mine  :)

#4
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Mi s-a parut destul de interesanta ideea, asa ca am facut un topic separat ca sa vorbim numai despre asta.



Totusi, nu dureaza mai mult decat epilarea cu ceara sau cea cu epilatorul?

Edited by Jaqueline, 22 April 2009 - 17:07.


#5
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Pentru o lună, merită să pierzi un pic mai mult timp. Deși sunt un pic sceptică....


LE: din al doilea link am vizionat și filmulețul Zena pasta, aceeași cremă de zahăr, dar acolo se aplică procedura exact ca la epilarea cu ceară. Cred că merge oricum, după câte se vede.

Edited by amonra_71, 22 April 2009 - 18:20.


#6
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009

 Jaqueline, on Apr 22 2009, 16:07, said:

Mi s-a parut destul de interesanta ideea, asa ca am facut un topic separat ca sa vorbim numai despre asta.



Totusi, nu dureaza mai mult decat epilarea cu ceara sau cea cu epilatorul?


pai da...dureaza mai mult decat epilarea cu ceara sau epilatorul, cel putin in cazul meu asa sta treaba...cand ma fac cu epilatorul nu dureaza mai mult de 2 saptamani si parul creste la loc, insa la epilarea cu ceara obtinuta din zahar  picioarele raman fine pt mai mult timp, si pielea este mai catifelata, eu zic ca merita din plin  :)

#7
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
si siropu ala facut dintr-o lamiie, cit iti ajunge? e de unica folosinta, inteleg, e suficient sa epilezi un picior?

#8
web_dude

web_dude

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 24.02.2009
de acuma ma apuc sa imi fac parul cu apa si zahar,c'mon ppl!

#9
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
am vazut si al doilea filmulet, adica zeama de la lamiie si zaharul se face asa de gros? mi se pare cam improbabil, am facut anu trecut sirop de portocale, era gros, da' in niciun caz nu era plastilina, si nu vad de ce ar fi altfel cu lamiie.
si daca nu e lamiie+zahar+apa, atunci ce e plastilina aia?

ah, si ps, domne, ce dezordine la fata aia in camera, putea sa le stringa si ea intr-un colt care nu se vedea, daca tot se filma sa se puna pe net <_<

Edited by tonks, 22 April 2009 - 19:54.


#10
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009

 tonks, on Apr 22 2009, 18:49, said:

si siropu ala facut dintr-o lamiie, cit iti ajunge? e de unica folosinta, inteleg, e suficient sa epilezi un picior?
eu am folosit doua lamai mici si mi-a iesit cam un sfert de cana, sau putin mai mult

iar din reteta aceea iti ajunge sa te epilezi pe un picior intreg, depinde cat de bine o poti folosi

daca nu iti ajunge, dublezi portiile si iti faci mai mult

 tonks, on Apr 22 2009, 18:53, said:

am vazut si al doilea filmulet, adica zeama de la lamiie si zaharul se face asa de gros? mi se pare cam improbabil, am facut anu trecut sirop de portocale, era gros, da' in niciun caz nu era plastilina, si nu vad de ce ar fi altfel cu lamiie.
si daca nu e lamiie+zahar+apa, atunci ce e plastilina aia?

daca ai fi fost putin mai atenta la reteta mea si modul de preparare ai fi observat ca aceea compozitie cu cat o lasi mai mult pe foc cu atat se face mai vascoasa si mai tare

siropul tau de portocale are probabil putin mai multa apa, iar daca nu e vorba de cantitati si sunt aceleasi ingrediente in masuri egale, atunci inseamna ca l-ai lasat mai putin pe foc, daca ai fi lasat mai mult probabil ca s-ar fi facut ceara de epilat  :D

 tonks, on Apr 22 2009, 18:53, said:

ah, si ps, domne, ce dezordine la fata aia in camera, putea sa le stringa si ea intr-un colt care nu se vedea, daca tot se filma sa se puna pe net <_<
  ce sa le faci...asa is unii  :D....mie mi-ar fi rusine

#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
What's the point? O rezerva de Karaver costa vreo 25 de lei sau mai putin si se poate refolosi de cateva ori. Zaharul ala e bun de aruncat dupa o singura folosire si mai si stai o gramada pana-i gata.

#12
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009

 web_dude, on Apr 22 2009, 18:50, said:

de acuma ma apuc sa imi fac parul cu apa si zahar,c'mon ppl!

daca vrei sa ramai chel... :D

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Nu-i domeniul meu, dar suna bine! Rezultatul acestei epilari va fi placut: picioare fine dulci acrisoare. :P

#14
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009

 jay333, on Apr 23 2009, 15:27, said:

What's the point? O rezerva de Karaver costa vreo 25 de lei sau mai putin si se poate refolosi de cateva ori. Zaharul ala e bun de aruncat dupa o singura folosire si mai si stai o gramada pana-i gata.
  nu e adevarat, o poti folosi de mai multe ori...pana devine lipicios si procedezi cum am spus prima data

iar aceasta metoda e mult mai ieftina, nu se compara 25 ron cu o lamaine si o cana de zahar si una de apa
Dar fiecare face ce vrea, mie una asta mi se pare cea mai convenabila metoda  <_<  no offence...

Edited by Darala, 23 April 2009 - 16:35.


#15
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Nu zic ca nu e mai ieftina metoda cu zaharul insa prefer ca timpul pierdut pentru a prepara "zaharul" sa-l castig contra a 25 de lei si sa fac cu totul altceva.  ;) Si, normal, fiecare face cum considera ca-i mai bine pentru el/ea. Nu criticam metoda si nici pe cei care-o folosesc.

#16
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009

 jay333, on Apr 24 2009, 11:05, said:

prefer ca timpul pierdut pentru a prepara "zaharul" sa-l castig contra a 25 de lei si sa fac cu totul altceva.

nu dureaza mai mult de 10 minute sa faci ceara, oricum, daca ceara ta la 25 de lei te face sa te simti mai bine nici o problema, la urma urmei fiecare cu ale lui  :)

#17
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Te rog eu mult, cand mai vorbesti de compozitia aia nu-i mai spune "ceara" pentru ca se poate intelege altceva si poti induce oamenii in eroare. Zii si tu ca pregatesti zaharul, cred ca e mult mai ok :)

#18
DianaV

DianaV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.02.2009
Ma epilez cu zahar de foarte multa vreme. Eu combin zaharul numai cu suc da lamaie, nu adaug apa decat daca cumva am gresit proportiile si mi-a iesit prea tare amestecul.
Intreba cineva de avantajele fata de metoda clasica. Ei bine, eu prefer sa ma epilez cu ceva care nu e fierbinte, sa pot modela amestecul cum vreau si sa smulg de unde vreau. Spre exemplu mi-e infinit de mult mai simplu sa-mi fac brazilian waxing cu asta. Pentru metoda clasica ar trebui sa merg la salon.
alt avantaj foarte serios este ca o toot folosesti pana termini de epilat. nu isi schimba consistenta precum ceara clasica, astfel incat o fasie pe care ai folosit-o odata sa fie deja tare si sa trebuiasca sa o topesti iar ca sa o poti folosi. Pur si simplu cantitatea cu care ai inceput poate fi folosita pentru tot corpul, consistenta e tot timpul aceeasi: o plastilina mai tare, lipicioasa pe care o modelezi si remodelezi cum vrei, unde vrei pana termini tot ce ai de facut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate