Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...
 Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...
 Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 

xp pe stick.merge?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dragosellu

dragosellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.12.2007
xp pe stick.merge?
vreau sa imi bag un alt windows pe calc pe care il folosesc mai rar. pot sa il bag pe stick sau ce optiuni am? vreau ceva micutz! un hdd extern e deja mare!vreo idee, solutie!

#2
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Lol ce tampenii debitezi.

Se pot instala 2 sau mai multe sisteme de operare pe acelasi hard, pe partitii diferite.

Daca vrei ceva mic, cauta microXP .

#3
dragosellu

dragosellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.12.2007
eu vreau sa am ceva mic si mobil.
nu vreau sa cumpar un laptop nou sau un hdd extern.vroaim sa stiu daca merge sa instalez windowsu pe un stick si sa booteze dupa el, sa imi mearga.
se poate?se poate ca windowsul sa booteze dupa un stick ca dupa un hdd extern?
inca o intrebare : dak as avea un hdd extern, cu windows xp.in my computer o sa imi apara si partitiile de pe hdd de pe laptop?(pot sa fac sa dispara,si cand bootez normal sa fie totu OK?)
mia venit mie o idee!

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Cum iti imaginezi ca citeste dupa stick? Ca sa citesti sticku si in general ce este pe usb, trebuie drivere, unde ti-ai propus sa le bagi in situatia ta? :rolleyes:

Raman la ce am zis mai sus.

#5
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 dragosellu, on Feb 21 2009, 19:11, said:

xp pe stick.merge?
vreau sa imi bag un alt windows pe calc pe care il folosesc mai rar. pot sa il bag pe stick sau ce optiuni am? vreau ceva micutz! un hdd extern e deja mare!vreo idee, solutie!

incearca un windows xp usb stick edition.

#6
dragosellu

dragosellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.12.2007

 starpom, on Feb 22 2009, 13:48, said:

incearca un windows xp usb stick edition.
pai cand ai un hdd extern, tot pe usb merge!de ce nu ar merge si pe stick!
am auzit ca e un program de implementare pe stick!si de bootat dupa stick ii dau din bios- USB!
am mai intrebat ca merge, dar mai am o intrebare ... cum ar merge dupa un stick de 8 gb?
ce imi trebuie?ce mi`ar trebuii?

#7
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

 dragosellu, on Feb 22 2009, 20:43, said:

pai cand ai un hdd extern, tot pe usb merge!de ce nu ar merge si pe stick!
am auzit ca e un program de implementare pe stick!si de bootat dupa stick ii dau din bios- USB!
am mai intrebat ca merge, dar mai am o intrebare ... cum ar merge dupa un stick de 8 gb?
ce imi trebuie?ce mi`ar trebuii?

daca pui un windows xp nornal atunci ai mari sanse ca pe alt calculator sa nu mearga. deci daca e problema pusa ca sa bootezi doar pe un singur pc care e problema daca nu este intentie criminala?

#8
dragosellu

dragosellu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.12.2007
vad ca nu mai scrie nimeni!
poate ma ajuta cineva cu un sistem de implementare pas cu pas. sau cu un motiv pt care nu ar merge!
imi trebuie pt un singur calculator, nu am intentie criminala.am facut un pariu, nu vreau sa il pierd!
luat o versiune PORTABLE XP , dar nu are decat applicatii de recovery pt hdd si pe date in general.
sunt sigur ca merge!
dak nu, zicetimi poate merge un linux! sa fie dupa stick si sa pot accesa internetu , sa intru si sa va multumesc dupa el:))
pls!

 starpom, on Feb 22 2009, 21:42, said:

daca pui un windows xp nornal atunci ai mari sanse ca pe alt calculator sa nu mearga. deci daca e problema pusa ca sa bootezi doar pe un singur pc care e problema daca nu este intentie criminala?

salut! nu e nici o intentie criminala!
cum pun un xp normal? cum il instalez pe stick?
am facut un pariu. trebuie sa mearga! cum pun un xp pe un hdd extern, ca tre sa fie la fel?

#9
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005

 dragosellu, on Feb 27 2009, 13:49, said:

vad ca nu mai scrie nimeni!
poate ma ajuta cineva cu un sistem de implementare pas cu pas. sau cu un motiv pt care nu ar merge!
imi trebuie pt un singur calculator, nu am intentie criminala.am facut un pariu, nu vreau sa il pierd!
luat o versiune PORTABLE XP , dar nu are decat applicatii de recovery pt hdd si pe date in general.
sunt sigur ca merge!
dak nu, zicetimi poate merge un linux! sa fie dupa stick si sa pot accesa internetu , sa intru si sa va multumesc dupa el:))
pls!



salut! nu e nici o intentie criminala!
cum pun un xp normal? cum il instalez pe stick?
am facut un pariu. trebuie sa mearga! cum pun un xp pe un hdd extern, ca tre sa fie la fel?
sunt fff multe editii de xp care merg de pe stick!
sunt multe tutoriale pe net!
se poate!

Edited by TADY85, 27 February 2009 - 13:50.


#10
ike_dubaku

ike_dubaku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 23.02.2009

 dragosellu, on Feb 27 2009, 13:49, said:

vad ca nu mai scrie nimeni!
poate ma ajuta cineva cu un sistem de implementare pas cu pas. sau cu un motiv pt care nu ar merge!
imi trebuie pt un singur calculator, nu am intentie criminala.am facut un pariu, nu vreau sa il pierd!
luat o versiune PORTABLE XP , dar nu are decat applicatii de recovery pt hdd si pe date in general.
sunt sigur ca merge!
dak nu, zicetimi poate merge un linux! sa fie dupa stick si sa pot accesa internetu , sa intru si sa va multumesc dupa el:))
pls!



salut! nu e nici o intentie criminala!
cum pun un xp normal? cum il instalez pe stick?
am facut un pariu. trebuie sa mearga! cum pun un xp pe un hdd extern, ca tre sa fie la fel?
Uite,mura'n gura :)

Install Windows XP to SD Card  

Note: This process will wipe all data from your 3epc, backup any personal files you want to keep.

Requirements

PC running Windows XP/2000 with a CD/DVD burner.
USB Flashdrive (Or some way to transfer files to the 3epc once Windows is installed)
SD Card, a fast SDHC is recommended of at least 2GB.
XP3eSD Utility
Hitachi Microdrive Filter Drivers

Partedmagic (or another bootable CD with disk cloning software)
Windows XP CD (SP2 Only Tested, may work with  others)

Asus Eee PC (Of course!!)
Instructions:

Copy all files from your XP Install CD to a folder on your Hard Drive
Download the XP3eSD utility and run it to create a new install CD capable of installing Windows to boot off the SD card reader
Boot your 3epc from the CD made in step 2
Install Windows onto a FAT partition, deleting all the existing partitions

When windows boots for the first time turn off the swap file, system restore, and the screensaver.
Then stick your USB thumb drive into the EEE with the Hitachi Microdrive Filter.
Next copy the files from your thumb drive to the desktop and then properly remove the thumb drive.
Unzip the microdrive files to a folder on the desktop. And Insert your SDHC Card into the EEE.
You need to then Hit Start go to run, and type regedit. Navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Enum\USBSTOR\
Inside that you should find a directory called something like Disk&Ven_USB2.0&Prod_CardReader_SD0&Rev_0100. Open it. Inside that you should find another directory wich is just a bunch of numbers. Open it. In the right pane you should see a key called “Hardware ID” Right click on it, and select modify. It should list about 7 lines of text. Copy ONLY the first line to the clipboard. Hit cancel, close regedit.
Open cfadisk.inf in the directory you unzipped the microdrive filter to. Edit the section called [cfadisk_device] so that rather than containing 11 lines, just have one line. The line begins with: %MicroDrive_devdesc% = cfadisk_install,
After the comma, hit ctrl V to paste what you coppied from the registry into the file then save the file.
Go to Device manager. Under disk drives, you should see SiliconMotion and USB2.0 Card Reader. Right click on the card reader and click update driver. Direct the driver updater window to the Hitachi driver you just edited. It won’t detect the driver automatically, you have to specifty that your supplying the disk for the hardware and force it to use the driver.
Reboot using the Partedmagic CD or USB Flashdrive, Download it here
Create a FAT32 partition on the SD card, same size as the one on the SSD in your 3epc
Use 'fdisk -l' to find out the partition names of your SSD and SD.

Type this command into a prompt: 'dd  if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1'  When it finishes (it will take some time) type this command: 'dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=512 count=1' (Note: If fdisk reported your SSD and SD as different than sda and sdb respectively, you must change that in the dd commands, if unsure ask in the support forums)

When it finishes the task is complete, reboot and select to boot from the card reader
Re-image the SSD of your 3epc with your restore DVD or USB.

#11
loco21

loco21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.02.2008
Am studiat si eu problema dar n-am incercat inca. In orice caz, vad ca am salvate aici citeva linkuri despre chestia asta, poate sint de ajutor:

http://download.chip...1.8_176935.html

http://en.wikipedia.org/wiki/BartPE (linkul la site e jos)

http://www.bootcd.us/index.php

Se pare ca nu toate placile de baza suporta boot de pe USB.

#12
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
XP pe stick merge execrabil, e sadism de-a dreptul sa il folosesti
daca tii mortis sa fie portabil, atunci pe hdd extern e mai nimerit

#13
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,940
  • Înscris: 26.05.2007
Propun sa vorbeasca concret cel care a reusit sa ruleze un Windows XP de pe USB stick..............

#14
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,065
  • Înscris: 20.06.2005
Nu cred ca a reusit cineva  :D . E ca o fantoma, toti spun ca se poate , dar nimeni nu a reusit.

#15
mirceasandu1991

mirceasandu1991

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 21.07.2008
eu mi-am pus xp-u pe un HDD portabil de 250, dar daca conectez hdd'ul la alt calk nu vrea sa mearga, decat la calculatorul meu... ca sa fac sa se instaleze pe hdd'ul care ii conectat la USB o trebuit sa modific ceva fisiere din cd'u de instalare si sa inscriptionez un nou cd cu acele fisiere. totorialul de instalare l-am luat de pe situ asta dar se pare ca acum ii suspendat temporar... da faza ii ca am reusit sa pun si xp pe hdd portabil, iar ieri am reusit sa pun Linux Mint pe stick de USB, si asta la orice calk il conectez imi mere brici ;)

#16
vladone1

vladone1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 08.02.2009
incearca un micro XP sunt 50% sanse sa mearga

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate