Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor!
 Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!

La multi ani @ovidiu21!
 Ciudatenie in legea pensiilor

Corvinul Hunedoara !

Metoda salvatorul, cum se manipul...

Soliști/soliste din Romania ...
 LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...
 

Haideti sa slabim!

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Alina22

Alina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2006
Ieri ne-am hotarat (eu si o prietena) sa ne apucam de cura...uitandu-ne pe mai multe diete, am ales-o pe cea disociata pentru ca pare cea mai simpluta, este dieta la care nu ai ore fixe si pe care o poti respecta si la birou. Numai ca desi pare simpla, bineinteles ca iti trebuie ambitie, asa ca ma gandeam sa ne incurajam reciproc...si atunci cand avem un moment de slabiciune in fata mancarii sa scriem pe acest forum in loc sa mancam!!!   :rolleyes:

#2
gorghitza

gorghitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2007

 Alina22, on Jun 20 2007, 12:50, said:

Ieri ne-am hotarat (eu si o prietena) sa ne apucam de cura...uitandu-ne pe mai multe diete, am ales-o pe cea disociata pentru ca pare cea mai simpluta, este dieta la care nu ai ore fixe si pe care o poti respecta si la birou. Numai ca desi pare simpla, bineinteles ca iti trebuie ambitie, asa ca ma gandeam sa ne incurajam reciproc...si atunci cand avem un moment de slabiciune in fata mancarii sa scriem pe acest forum in loc sa mancam!!!   :rolleyes:
crezi ca daca mananci pana nu mai potzi toate prostiile..(fat food coca cola etc)..si dupa aceea te ingrasi...si ce iti spui...hai sa tin o cura ca sigur o sa slabesc....o sa slabesti din parti...fa sport....misca din cur  din picioare din maini....si dupa aia tine cura de slabire....ca fara sport...nu faci nimic....dute la sala...alearga de nebuna pe strada...dute la bazin fa miscare...nu sta in fata televizorului sau la birou si te infometezi...ca vezi tu domne tin cura de slabire...si sigur o sa isi faca efectul... :lol:

#3
Alina22

Alina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2006

 gorghitza, on Jun 20 2007, 16:29, said:

crezi ca daca mananci pana nu mai potzi toate prostiile..(fat food coca cola etc)..si dupa aceea te ingrasi...si ce iti spui...hai sa tin o cura ca sigur o sa slabesc....o sa slabesti din parti...fa sport....misca din cur  din picioare din maini....si dupa aia tine cura de slabire....ca fara sport...nu faci nimic....dute la sala...alearga de nebuna pe strada...dute la bazin fa miscare...nu sta in fata televizorului sau la birou si te infometezi...ca vezi tu domne tin cura de slabire...si sigur o sa isi faca efectul... :lol:



Am mentionat pe undeva ca nu fac asta???Sau ai tras tu concluziile de unul singur??Oricum, iti multumes foarte frumos pentru sfaturi, nu m-as fi gandit niciodata ca trebuie sa fac si asa ceva! :rolleyes:

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebeluºka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Descrie exact ce mananci, ce bei si ce eviti. Astfel putem dezvolta subiectul.

#5
Alina22

Alina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2006

 Bebeluska, on Jun 21 2007, 10:41, said:

Descrie exact ce mananci, ce bei si ce eviti. Astfel putem dezvolta subiectul.




In general mananc salate, gratar, mezeluri slabe, fiert, fructe....paine nu mai mananc de 2 ani, numai ca au mai fost perioade scurte in care aveam probleme si nu prea mai tineam cont....bineinteles ca sunt zile in care mai scap si mananc o prajitura sau alte prostii....cand se intampla asta stiu clar ca ziua urmatoare nu mai pun in gura dulce...in felul asta greutatea nu creste, dar nici nu scade....si din cauza asta am hotarat sa ma apuc de ceva putin mai drastic, sa tin cat pot dupa care sa revin la alimentatia in care mai fac cate o exceptie (niciodata exagerata sa nu ma pot ridica de la masa). Beau apa plata si rar mai beau si un Cola light.

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
Io trebuie sa ma duc la endocrinolog ... ma ingras extrem de repede, si slabesc foarte, foarte greu .... :deadtongue:

#7
Alina22

Alina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2006

 shiva, on Jun 21 2007, 11:41, said:

Io trebuie sa ma duc la endocrinolog ... ma ingras extrem de repede, si slabesc foarte, foarte greu .... :deadtongue:



Nefacand accese alimenatre tot pui pe tine?Slabesti cand tii ceva drastic.....sau?

#8
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005

 Alina22, on Jun 21 2007, 11:04, said:

In general mananc salate, gratar, mezeluri slabe, fiert, fructe....paine nu mai mananc de 2 ani, numai ca au mai fost perioade scurte in care aveam probleme si nu prea mai tineam cont....bineinteles ca sunt zile in care mai scap si mananc o prajitura sau alte prostii....cand se intampla asta stiu clar ca ziua urmatoare nu mai pun in gura dulce...in felul asta greutatea nu creste, dar nici nu scade....si din cauza asta am hotarat sa ma apuc de ceva putin mai drastic, sa tin cat pot dupa care sa revin la alimentatia in care mai fac cate o exceptie (niciodata exagerata sa nu ma pot ridica de la masa). Beau apa plata si rar mai beau si un Cola light.
Scoate mezelurile, chiar si slabe. Sunt o mare otrava. Numai cand citesti cam ce contin (http://en.wikipedia.org/wiki/Sausage), ca sa nu mai vorbim de toti nitratii si nitritii si restul porcariilor chimice din ele, imi trece foamea.

#9
Alina22

Alina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2006

 Ganditorul, on Jun 21 2007, 12:28, said:

Scoate mezelurile, chiar si slabe. Sunt o mare otrava. Numai cand citesti cam ce contin (http://en.wikipedia.org/wiki/Sausage), ca sa nu mai vorbim de toti nitratii si nitritii si restul porcariilor chimice din ele, imi trece foamea.



Si mie imi trece foame daca stau sa ma gandesc la ce contin, la cat de nesanatoase sunt, numai ca atunci cand ajungi obosit acasa si nu ai nici un chef de nimic, e cam greu sa te mai gandesti si la asa ceva....momentan le-am scos, atat timp cat tin regimul asta....dupa care mai vad... :rolleyes:

#10
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Regimul tau mi se pare excelent. De cate ori pe zi mananci, si cate kilograme ai/vrei sa dai jos?

#11
Alina22

Alina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2006

 Ganditorul, on Jun 21 2007, 12:46, said:

Regimul tau mi se pare excelent. De cate ori pe zi mananci, si cate kilograme ai/vrei sa dai jos?


Mananc de maxim 3 ori, sunt zile poate in care mananc si de 4, dar mai rar....destule am de dat jos...am 65kg si as vrea cam 7, nu este chiar usor sa o fac pentru ca dau destul de greu....dar sper si eu... :D

#12
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Si ai inceput deja cu regimul disociat? Am auzit zeci de variante ale regimului astuia, tu la care te-ai oprit?
Caut un regim sa-l tin impreuna cu nevasta-mea, ca ne-am rotunjit foarte tare in ultimul timp. Pana la urma tot nu stiu de ce sa ma apuc.

#13
Alina22

Alina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2006

 Ganditorul, on Jun 21 2007, 13:32, said:

Si ai inceput deja cu regimul disociat? Am auzit zeci de variante ale regimului astuia, tu la care te-ai oprit?
Caut un regim sa-l tin impreuna cu nevasta-mea, ca ne-am rotunjit foarte tare in ultimul timp. Pana la urma tot nu stiu de ce sa ma apuc.



L-am inceput ieri pe cel cu o zi fructe, o zi lactate, o zi legume si o zi carne. Am mai incercat sa-l tin pe cel care se mananca acelasi aliment timp de 3 zile, dar am abandonat repede nu din cauza foamei si pentru ca deveneam frustrata, nu stiu ce s-a intamplat cu fizicul si psihicul meu in momentul ala, dar cert era ca nu ma simteam bine, asa ca m-am oprit la asta cu o zi....nu stiu cat voi rezista sa-l tin si pe asta pentru ca nu prea am tinut pina acum nici un regim mai drastic...cel mai bine am slabit mancand multe fructe, nemancand seara si tot ce mancam era fiert sau facut la gratar....sau mai gaseam cine stie ce prostii prin magazine care nu aveau foarte multe calorii si mai macam....si pe linga astea tineam contul caloriilor mancate pe zi si chiar functioneaza...nu mai mult de 800-1000. Din pacate activitatea fizica este redusa stand toata ziua la birou, incerc si eu sa ma plimb mai mult pe jos seara si cam la asta se reduce.
Sper sa va hotarati si voi si sa va apucati... :rolleyes:
Si e bine ca sunteti doi, altfel merge... :rolleyes:

#14
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
In doi e bine si nu prea... cateodata eu sunt hotarat sa incepem AZI, si ea incepe cu "hai, maine, uite cata mancare mai avem in frigider..." sau incepe sa manance inghetata si alte prostii in fata mea si atunci gust si eu... si, bineinteles, reciproca e la fel de valabila. Sper ca odata ce ne apucam, sa nu ne mai sabotam unul pe altul.
Tu ai inceput deja? Nu prea stiu la ce regim sa ne oprim - ce zici tu pare interesant. Astept ceva feedback :).

#15
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Sunt un gurmand. Halesc de toate si mininc cu mare pofta. Nu sunt gras sau obez, da's bine cladit. In ultima vreme am sarit calu' si am depus ceva supliment pe mine :(

ok. putin nesatisfacut de felu' in care ma prezint volumetric, am ales, in urma unor indrumari din partea unor amici, o cura de slabire, sanatoasa.

Nu vreau sa renunt sa mininc.

Atasez urmatoarele solutii.

Partea buna e ca's satul tot timpu', mininc suficient si sanatos. Am slabit 3 kg in 10 zile.

De studiat.

Attached Files



#16
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
La mine situatia e invers. Mananc destul de mult, si nu neaparat alimentele cele mai sanatoase de fiecare data, insa nu reusesc sa ma ingras. Si de cativa ani nici sport nu prea mai fac. Dar se pare ca nu reusesc sa pun cu nici un chip nici macar 1 Kg pe mine. Eu ii propun Alinei ca, pe langa sport (si in special recomand inotul, mai ales acum ca e vara) sa incerce o dieta vegetariana, si in special sa renunte la carne (macar o perioada). Si sa manance la ore fixe, cat mai putin intre mese si deloc dupa ora 18:00. Sunt sanse mari sa slabeasca :)

#17
kamataru

kamataru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.06.2007
faptul ca unii mananca mult si nu se ingrasa , si altii mananca putin si se ingrsa , sau invers ......si mai stiu eu cum .......depinde de tipul somatic al fiecaruia .... Fiecare om are un tip soamtic si acestea sunt de 3 feluri : ectomorf , endomorf , mezomorf . Ectomorfu este persoana slaba care oricat ar manca tot nu reuseste sa se ingrashe , endomorfu persoana care mananca normal si se ingrsha destul de usor si de slabit slabeste greu , mezomorf persoanele atletice care slabesc sau se ingrsha echilibrat sa zicem .....      eu recomand sportul pentru exceseul de grasime  , cum ar fi alergatul de 3 ori pe saptamana , sau sa mearga la o sala de fitness ...
Dietele nu prea le recomand decat daca le stiti FOARTE BINE , pentru ca exista riscul sa va imbolnaviti de la tot felul de diete minune. SPORT + ALIMENTATIE ECHILIBRATA

#18
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
5 kg in 16 zile. Incepe sa devina evidenta diferenta :P .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate