Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @iogamac!

La multi ani @ovidiu21!

Ciudatenie in legea pensiilor

Corvinul Hunedoara !
 Metoda salvatorul, cum se manipul...

Soliști/soliste din Romania ...

LG: "Serviciul Alexa nu este ...

Probleme hidrofor
 Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 

Pareri despre CHEVROLET AVEO

- - - - -
  • Please log in to reply
1059 replies to this topic

#631
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

View PostOctavian___28, on Dec 5 2008, 12:55, said:

Vezi ce fac acei ''unii'' , cum te fac sa pui accent pe anumite chestii si in replica apar si alte treburi mai nasoale, de unde se produc si parerile pur subiective (si acide).
La Aveo n-am auzit sa pice directia, la motorizarea 1.4 16V chiar e OK in general.
Un minus real ar fi susp spate, pe drum denivelat nu sta bine, daca mai e si curba pierzi pur si simplu aderenta, la viteze relativ mici.


Cu suspensia spate ai dreptate intr-un fel. Ce spui tu am observat si eu, dar numai pe drumuri denivelate. Daca soseaua e buna, nu fuge spatele. Am impresia ca suspensia spate e un pic mai tare decat trebuie. Dar cu timpul se "balegareste" ea. :lol:

#632
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Am mers cu noul Aveo hatch,varianta full,ce sa zic-masina se tine bine pe drum doar ca suspensia zdruncina binisor si la gropile noastre.....in rest designul este chiar reusit,interiorul destul de ergonomic, daca se va dovedi fiabila in timp cred ca este un mare pas inainte,eu daca as vinde sparkul sotiei as lua una,nu vrea nimeni un spark de 0,8l cu AC si servodirectie cu 3300 km la bord?

Edited by RamboX, 06 December 2008 - 10:10.


#633
flrflr

flrflr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 02.07.2008

View PostRamboX, on Dec 6 2008, 10:09, said:

Am mers cu noul Aveo hatch,varianta full,ce sa zic-masina se tine bine pe drum doar ca suspensia zdruncina binisor si la gropile noastre.....in rest designul este chiar reusit,interiorul destul de ergonomic, daca se va dovedi fiabila in timp cred ca este un mare pas inainte,eu daca as vinde sparkul sotiei as lua una,nu vrea nimeni un spark de 0,8l cu AC si servodirectie cu 3300 km la bord?


Si la sedan zdruncina sospensia. E setata mai tare pentru un plus de stabilitate iar in combinatie cu gropile din ro si cu cauciucuri de 188/55/15, pare zgomotoasa.

#634
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,207
  • Înscris: 13.07.2005
Eu am detinut pana de curand un Kalos hatch (3 usi) 1.4 16V.
Am folosit-o 3 ani si am facut cu ea 57.000 km fara nici o problema.
Singurele costuri au fost cele legate de revizii, benzina, parbrizol si becuri (aaa, si cauciucuri de iarna).
A vazut tot felul de drumuri si s-a achitat cu brio de sarcini.
Consuma rezonabil (6-7 l/100 km afara, 9-10 in oras), se misca bine (fara a avea pretentii sportive), este confortabila (am facut si 1200 km intr-o zi fara dureri de spate sau carcei) si, nu in ultimul rand, nu mi-a facut probleme.

In concluzie, pot sa spun, in cunostinta de cauza, ca este o masina corecta si ofera foarte mult in banii ei (a mea a fost 7500 Euro CIP).

#635
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
intr-adevar, confortul e peste ce te-ai astepta de la clasa mica.
rezisti destul de bine la un drum lung.

#636
zoli1966

zoli1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 07.07.2006

View Postundercoverbrother, on Dec 7 2008, 10:15, said:

intr-adevar, confortul e peste ce te-ai astepta de la clasa mica.
rezisti destul de bine la un drum lung.
Nu stiu de ce se pune in clasa mica, in timp ce Loganul e intr-o clasa mai superioara. Totusi nu este  o masina mica. Ce mai zicem de Fiat 500?

#637
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
fiat 500 e clasa mini. la fel matiz, panda, aygo/107/c1, Hyundai i10 etc

loganul e tot clasa mica. alaturi de Fiat grande punto, corsa, fiesta etc

focus, astra, octavia, golf etc sunt clasa compacta

mondeo, vectra, Passat sunt clasa medie
...............

Edited by undercoverbrother, 08 December 2008 - 16:23.


#638
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 06.10.2006

View Postzoli1966, on Dec 8 2008, 16:10, said:

Nu stiu de ce se pune in clasa mica, in timp ce Loganul e intr-o clasa mai superioara. Totusi nu este  o masina mica. Ce mai zicem de Fiat 500?
Mi-am pus initial si eu aceasta intrebare insa raspunsul in cazul lui Chevy e evident....daca un Chevy hatch-back seamana cu o masina intre clasa mica si cea compacta, un Chevy sedan e o masina de clasa mica care a cunoscut o cosmetizare a caroseriei astfel incat sa fie cat mai mare sa semene astfel cu clasa compacta. Loganul a fost gandit in acelasi mod, pe tiparul unei masini mici au facut-o sa para cat mai mare....de aici si-a castigat si renumele de frigider.

Pot sa-i transmit amicului romaximus ca dupa un an si jumatate de la achizitie, un drum pana in Viena si unul in Bulgaria am inregistrat prima pana la masina pe care el a denumit-o "sicriul pe 4 roti".....singura precizare e ca aceasta pana e dezumflarea unei anvelope iar cauza e un surub metric 6 care infipt in anvelopa imi dezumfla in cateva zile roata stanga spate. Pentru o masina de 11820+250 euro (pret de catalog) pe care am platit aprox. 300 milioane lei vechi, cu euro=3.3ron si deducere de TVA e chiar perfect.......cu banii astia astazi mi-as lua o masina de 7600 euro. Nu spun ce masina ar putea fi (marca)....si cheluta fata de "sicriul" meu full-options (un full la nivel de Aveo, binenteles).
Sarbatori fericite!

Edited by starsteel, 26 December 2008 - 16:55.


#639
koss_x_treeme

koss_x_treeme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 776
  • Înscris: 01.10.2007
eu cred ca e mai buna decat logan

#640
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 17.07.2008

View Postundercoverbrother, on Dec 8 2008, 16:18, said:

fiat 500 e clasa mini. la fel matiz, panda, aygo/107/c1, Hyundai i10 etc

loganul e tot clasa mica. alaturi de Fiat grande punto, corsa, fiesta etc

focus, astra, octavia, golf etc sunt clasa compacta

mondeo, vectra, Passat sunt clasa medie
...............

gura pacatosului adevar graieste.

i ti dau dreptate la maxim.
si continui...

E classe , 5 series , a6 , Opel omega , acura TL sunt masini executive

seria 7 , S classe , a8 , lexus LS , sunt masini full size.

#641
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
stie cineva daca aveo are esapamentul de inox? mi se pare ca modelul american are chestia asta!

#642
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Slaaaabe sanse.

#643
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 06.10.2006
Lucian ce s-a intamplat cu forumul dedicat....de cateva zile nu l-am mai putut accesa.

#644
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ileana mi-a zis ca VAXXi lucreaza la site si ca e gata sambata. Adica sambata care a trecut. Am vorbit si cu Viorel- nici el nu stie care e treaba. Sper sa se rezolve cat mai repede.

#645
MihaiAveo

MihaiAveo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2009
Am verificat Aveo la ciocnire frontala.S-a comportat foarte bine.Daca vreti am poze.

#646
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai vrei sa venim cu lautari la tine sa le pui! sa intelegem ca ai avut accident!?

#647
MihaiAveo

MihaiAveo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2009
Da, am avut accident cu zero raniti.Derapat , intrat pe contrasens si ciocnit cu o Dacie.Masina deformata pana la stalpi.Airbagurile nu au functionat.

Attached Files



#648
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
WTF? Dupa cum observ, impactul nu a fost direct rontal, ci ma mul piezis. Din cate stiu eu, pungile declanseaza la unghi maxim de 30 grade. Ori, din cate vad, unghiul a fost cam 50-60 grade.
Sper ca ai casco. Daca insa esti vinovat de accident, o sa-ti creasca la anul casco de-o sa te usture (reintregire). Ce model de echipare era? Vad ca nu e platinum.
Daca iti schimba ce vad eu ca trebe pe acolo- se ridica valoarea reparatiei la vreo 3-4 k de euro (depinde de service- daca o duci la g&p- o sa fie devizul mare, ca au niste adaosuri de pici in cap).
Spor cu reparatiile si sa-ti pui gume de iarna.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate