Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Ce sanse are un IT-ist in Germania sau Austria?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#19
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In UK in domeniul tau vad ca sunt salariile duble, care e baiul tau? Vine sfarsitul lumii, invazie de zombie, va vinde regina la martieni la kilogram? Nu mai citi tabloide.
Cu 2.800 brut in De esti cam parlit daca nu parlit de-a binelea. Si oricum tu mai ai mult pana la average.

Edited by Friskey, 09 December 2014 - 19:00.


#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
sintaxa de sql se poate invata in 2 sapt. query-uri eficiente, inteles cum functioneaza engine-ul, cum se normalizeaza cu sens o baza de date, cum se face performance tuning poate dura ani de zile. cand ma uit peste ce query-uri is in stare sa produca programatorii, unii chiar cu experienta stufoasa, imi vine adesea sa urlu.

Quote

Cautasem pe net si am vazut ca un dezvoltator sau programator baze de date castiga in medie 2,800 euro(salariul brut) in Germania.
asta poate sa fie adevarat sau un mare bullshit, depinzind de firma si zona. 2.8K brut is 33.6K/an. io nu cunosc pe absolut nimeni din IT care sa scoale dimineata pentru banii aia din pat. in schimb in zone naspa, cu putine firme si optiuni, poate sa fie un scor normal.

inca ceva: site-uri cu studii, in special ne-germane pentru salarii is inutile, nu reflecta nici o realitate relevanta ci doar prezinta un average calculat simplu, fara discriminare pe zone, companie, tip de job, experienta etc, a unor date intruduse de trolli si asta pe deasupra in numar mic.
din cand in cand, portaluri de job mai fac cate un studiu, cu exactitate limitata, dar macar bazat pe data cat-de-cat calificate.
cel mai apropiat de realitate de studiul anual facut de heise.de, conform caruia programalaul mediu ia pe la 47K/an.
oricum, sumele is complet neesentiale atata timp cat nu-s definite clar circumstantele.
de exemplu, la mine la butic iti da zilnic vreo 6,50 pentru mancare. cantina, cum o fi ea, iti pune la dispozitie un pranz complet format din supa, felul principal+ desert de banii aia. daca halesti 22 de zile pe luna acolo, asta reprezinta echivalentul a 143 de euro neimpozati. daca ar fi sa-i iei net in manutza ar inseamna un adaos la salar de vreo 250 brut pe luna.
alte firme in schimb iti pun la dispozitie cantina si manci acolo de 7-8 euro din banii tai, impozati. adica in loc sa ai o plusvaloare de 143 net, ai un minus de 175. extrapolat pe an, vorbim de sa ai 1700 in plus fata de sa cheltui 2100.
apoi. da firma bonus, ofera pensie privata (si contribuie la ea?) etc. toate fac parte din venit, direct sau indirect, chestii de care nici un studiu grosso modo nu tine cont. iar alea care tin cont, is pe bani.

Edited by Pengoon, 09 December 2014 - 19:04.


#21
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postcarpathos, on 09 decembrie 2014 - 18:54, said:

2800 euro net vrei sa spui. 2800 brut cred ca ia si un ospatar.

Eu iti zic ce scrie pe site-ul ala...banuiesc ca e brut din moment ce net-ul se calculeaza in functie de situatia fiecarui, casatorit si nevasta nu lucreaza sau are copii sau e handicapat etc..

@Friskey - Se pare ca nu incerci nimic altceva decat sa tragi un om in jos, sa stii ca ceea ce-mi spui nu ma va face sa ma razgandesc, din contra, eu tot voi incerca pentru ca stiu ca daca-mi dau silinita, pot !! Vreau Germania din mai multe motive personale, partea cu UK-ul ca se retrage e doar unul din motive.

@Pengoon - Multumesc de detalii Posted Image suna tentant, oricum un lucru e sigur ! UK-ul nu se compara cu Germania care e mult mai curata, mancarea e mai buna, nu sunt atatea crime si nu-s asa multi pedofili ca in UK. Or fi si nemtii rasisti si reci, dar au mai multe lucruri pozitive fata de UK, ca sa nu zic ca esti pe continent si poti vizita mai orice tara din vest/est, iarna ai acces mai usor la ski etc..mie unul imi place sa calatoresc.  In legatura cu sintaxa SQL, total de acord, am invatat baza de baza in 3 saptamani, nestiind nimic despre, in schimb lucrand, mi-am dat seama cat de multe lucruri am invatat in 6 luni, mult mai multe decat as fi invatat doar facand practica acasa, lovindu-te de diverse probleme te ajuta sa devii mai bun, sa stii ce sa faci in multe situatii.

Edited by Clau_UK, 10 December 2014 - 12:47.


#22
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
În perioada asta a istoriei, multă lume strâmbă din nas că poți învăța ceva în scurt timp. Mai ales în România unde există o ură pe cel care încearcă să facă ceva fără limită.

Lucrurile s-au schimbat, nu mai trebuie să faci facultate să știi ceva, mai ales în domeniul IT. Sunt cursuri puse de facultăți cu „renume” pe Youtube și documentație cât încape. Da, experiența rămâne de valoare, însă să începi să creezi ceva (și să fii profitabil ca angajat), chit că nu ai mai folosit tehnologia vreodată, îți ia vreo 2 zile maxim.

Și acuma mi se va urca lumea în cap cu argumentul că „Da, am văzut cod scris de ăia care o citit 2 zile și mi-am smuls părul din cap”. Da, însă 99% din business-urile actuale sunt „Vreau acuma, dacă nu ieri”. Nu le pasă dacă datele de intrare sunt verificate la sânge. Tot de ce le pasă e să nu le dispară indianul.

Edited by RedDev, 10 December 2014 - 13:01.


#23
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostClau_UK, on 10 decembrie 2014 - 12:44, said:

UK-ul nu se compara cu Germania care e mult mai curata, mancarea e mai buna, nu sunt atatea crime si nu-s asa multi pedofili ca in UK. Or fi si nemtii rasisti si reci, dar au mai multe lucruri pozitive fata de UK, ca sa nu zic ca esti pe continent si poti vizita mai orice tara din vest/est, iarna ai acces mai usor la ski etc..mie unul imi place sa calatoresc.  

Ce naiba tot vorbesti acolo ? Unde stai tu prin UK ca eu is aici de 5 ani si nu am nici pe departe impresia asta de UK. Ai prea mult timp de citit tabloide, nu mai bine citesti tu ceva documentatie/carti de profil care sa iti deschida optiunile la un salar mai mare si sa nu te mai vaiti atat ca un batranel impotent ?

#24
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostCatean, on 10 decembrie 2014 - 13:05, said:

Ce naiba tot vorbesti acolo ? Unde stai tu prin UK ca eu is aici de 5 ani si nu am nici pe departe impresia asta de UK. Ai prea mult timp de citit tabloide, nu mai bine citesti tu ceva documentatie/carti de profil care sa iti deschida optiunile la un salar mai mare si sa nu te mai vaiti atat ca un batranel impotent ?


Catean, se pare ca te uiti prea mult pe canalele romanesti inloc de cele englezesti precum SkyNews sau BBC One...cum imi spui ca nu e asa ceva cand in fiecare saptamana vad la TV cum au mai prins un pedofil..pai nici in Romania frate unde-si sparg aia capurile in fiecare zi, nu auzi de atatia pedofili.. Stai linistit ca de invatat invat in fiecare zi ceva si mereu ma documentez, spre deosebire ca-s roman si nu un betiv..am ambitia sa devin bun, studiez mereu dupa serviciu si ma documentez in domeniul meu.

Edited by Clau_UK, 10 December 2014 - 13:20.


#25
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRedDev, on 10 decembrie 2014 - 12:58, said:

În perioada asta a istoriei, multă lume strâmbă din nas că poți învăța ceva în scurt timp. Mai ales în România unde există o ură pe cel care încearcă să facă ceva fără limită.

Lucrurile s-au schimbat, nu mai trebuie să faci facultate să știi ceva, mai ales în domeniul IT. Sunt cursuri puse de facultăți cu „renume” pe Youtube și documentație cât încape. Da, experiența rămâne de valoare, însă să începi să creezi ceva (și să fii profitabil ca angajat), chit că nu ai mai folosit tehnologia vreodată, îți ia vreo 2 zile maxim.

Și acuma mi se va urca lumea în cap cu argumentul că „Da, am văzut cod scris de ăia care o citit 2 zile și mi-am smuls părul din cap”. Da, însă 99% din business-urile actuale sunt „Vreau acuma, dacă nu ieri”. Nu le pasă dacă datele de intrare sunt verificate la sânge. Tot de ce le pasă e să nu le dispară indianul.

aici vorbiti de coderi, da ?
eu credeam ca vorbiti de IT...

o fii cum spuneti, devii architect in IT dupa ce citesti 2 zile, asa o fii.

Edited by avenirv, 10 December 2014 - 13:30.


#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostPengoon, on 09 decembrie 2014 - 19:02, said:

sintaxa de sql se poate invata in 2 sapt. query-uri eficiente, inteles cum functioneaza engine-ul, cum se normalizeaza cu sens o baza de date, cum se face performance tuning poate dura ani de zile. cand ma uit peste ce query-uri is in stare sa produca programatorii, unii chiar cu experienta stufoasa, imi vine adesea sa urlu.
Welcome to my world. Want some cookies? :D

View PostCatean, on 10 decembrie 2014 - 13:05, said:

Ce naiba tot vorbesti acolo ? Unde stai tu prin UK ca eu is aici de 5 ani si nu am nici pe departe impresia asta de UK. Ai prea mult timp de citit tabloide, nu mai bine citesti tu ceva documentatie/carti de profil care sa iti deschida optiunile la un salar mai mare si sa nu te mai vaiti atat ca un batranel impotent ?

Te lupți cu morile de vînt. E genul căreia îi pute tot. Pun pariu că la 6 luni după ce se mută în Germania va deschide un topic: "Vai cît nașpa e în Germania, kurzii ăștia sunt peste tot, nu știu ce să mai mai fac".

#27
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostClau_UK, on 09 decembrie 2014 - 14:43, said:

Ma tenteaza ca peste cativa ani sa ma mut in Germania sau Austria, de preferat cu contract de munca, locuiesc momentan in Anglia dar am auzit ca se va strica treaba pe aici cu europenii peste vreo 2 ani daca se voteaza legea retragerii din EU.

Nu vorbesc germana deloc dar vorbesc engleza fluent, ma tenteaza sa invat germana peste vreun an, nu stiu cat de mult se va lipi nelocuind acolo.

Peste 2 ani voi avea 2 ani jumate experienta comerciala in IT, domeniul programare.

Cam cat sunt salariile unui programator de nivel mediu pe acolo (net vorbind) ?

Am citit pe alte postari ca poti gasi chirii ieftine si traiul nu e prea scump, problema fiind limba.

De asemenea, mentionez ca nu am facultate ci doar cursuri tehnice si certificari Microsoft, poate cineva din domeniu stie mai bine cam care sunt sansele, din auzite, nemtii tin tare sa ai facultate.

Va multumesc anticipat.

pai eu zic ca in general, brut:
junior:    ~40k
intermediar:  ~65k
senior:   >90k

dar variatiile pot fii foarte mari (adica >+20%) functie de tehnologii si ce stii sa faci.
la astea se adauga si alte chestii, ai un compensation package nu numai un salariu.

bagati-va in SAP si, dupa cativa ani permanent (ca sa il inveti si sa te certifici, caci mai sunt unii ce cred in certificari), va duceti in consulting si stati pe >>800/zi cu 210 zile pe an ocupate.

#28
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostClau_UK, on 10 decembrie 2014 - 13:19, said:

Catean, se pare ca te uiti prea mult pe canalele romanesti inloc de cele englezesti precum SkyNews sau BBC One...cum imi spui ca nu e asa ceva cand in fiecare saptamana vad la TV cum au mai prins un pedofil..pai nici in Romania frate unde-si sparg aia capurile in fiecare zi, nu auzi de atatia pedofili.. Stai linistit ca de invatat invat in fiecare zi ceva si mereu ma documentez, spre deosebire ca-s roman si nu un betiv..am ambitia sa devin bun, studiez mereu dupa serviciu si ma documentez in domeniul meu.

Eu traiesc in UK, ce canale romanesti ? Te-ai gandit vreodata ca vezi multi criminali pe la TV pentru ca pe aici ii prinde...iar in Romania umbla linistiti in continuare si sodomizeaza ce vor ei ?

#29
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postavenirv, on 10 decembrie 2014 - 13:39, said:

pai eu zic ca in general, brut:
junior:    ~40k
intermediar:  ~65k
senior:   >90k

dar variatiile pot fii foarte mari (adica >+20%) functie de tehnologii si ce stii sa faci.
la astea se adauga si alte chestii, ai un compensation package nu numai un salariu.

bagati-va in SAP si, dupa cativa ani permanent (ca sa il inveti si sa te certifici, caci mai sunt unii ce cred in certificari), va duceti in consulting si stati pe >>800/zi cu 210 zile pe an ocupate.

Multumesc pentru raspuns, ma bucur ca am gasit o persoana care sa nu critice, sa fie la subiect si carui sa nu-i fie ciuda pe cineva care vrea sa faca un pas. Din pacate exista multa invidie intre romani, nu ca nu ar fi asa si in alte tari, dar se pare ca se aplica tare de tot "capra vecinului" la noi.

Nu sunt tentat de SAP ci doar de baze de date si C#, da, planul este sa lucrez mult freelance peste cativa ani cand devin mai bun si invat mai multe tehnologii, dar intre timp, fac experienta la o corporatie,  €65k suna bine, cam asa-s salariile si in Irlanda, doar ca acolo platesti mai putine taxe. Luand in considerare ca in Germania nu ploua asa des ca in Irlanda si mancarea e de calitate, merita Germania Posted Image

In loc sa da-ti sfaturi unui om care are o intrebare, voi incepeti sa criticati si sa o faceti care de care mai pe desteptii...mi-e scarba sa mai pun o intrebare pe un forum romanesc din acest motiv. De ce alte natii nu fac asta? De ce doar romanii trebuie sa critice?

Edited by Clau_UK, 10 December 2014 - 13:49.


#30
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostClau_UK, on 10 decembrie 2014 - 13:44, said:

Multumesc pentru raspuns, ma bucur ca am gasit o persoana care sa nu critice, sa fie la subiect si carui sa nu-i fie ciuda pe cineva care vrea sa faca un pas. Din pacate exista multa invidie intre romani, nu ca nu ar fi asa si in alte tari, dar se pare ca se aplica tare de tot "capra vecinului" la noi.

Nu sunt tentat de SAP ci doar de baze de date si C#, da, planul este sa lucrez mult freelance peste cativa ani cand devin mai bun si invat mai multe tehnologii, dar intre timp, fac experienta la o corporatie,  €65k suna bine, cam asa-s salariile si in Irlanda, doar ca acolo platesti mai putine taxe. Luand in considerare ca in Germania nu ploua asa des ca in Irlanda si mancarea e de calitate, merita Germania Posted Image

In loc sa da-ti sfaturi unui om care are o intrebare, voi incepeti sa criticati si sa o faceti care de care mai pe desteptii...mi-e scarba sa mai pun o intrebare pe un forum romanesc din acest motiv. De ce alte natii nu fac asta? De ce doar romanii trebuie sa critice?

bagati-va unde sunt banii.
codul este frumos, il "simti" cand merge, dar banii sunt in implementari.

#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Aveau Top Gear o vorba, ceva de genul: when was the last time you told your wife, tonight let's eat German?...

View Postavenirv, on 10 decembrie 2014 - 13:39, said:

bagati-va in SAP si, dupa cativa ani permanent (ca sa il inveti si sa te certifici, caci mai sunt unii ce cred in certificari), va duceti in consulting si stati pe >>800/zi cu 210 zile pe an ocupate.

Si prin Romania tot aud de asta, de cativa ani. Toti vor sa se faca consultanti de SAP ca sa curga cu bani dupa ei. Cum poate fi atat de valoroasa "meseria" asta incat sa fie platita poate chiar mai bine decat primesc unii developeri? Auzeam de sume considerabile primite de studenti/proaspat absolventi dupa nici 2 ani de la primul contact cu sAP. Mi se pare un fel de bula imobiliara.

Edited by dani.user, 10 December 2014 - 14:13.


#32
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostClau_UK, on 10 decembrie 2014 - 13:19, said:

Catean, se pare ca te uiti prea mult pe canalele romanesti inloc de cele englezesti precum SkyNews sau BBC One...cum imi spui ca nu e asa ceva cand in fiecare saptamana vad la TV cum au mai prins un pedofil..pai nici in Romania frate unde-si sparg aia capurile in fiecare zi, nu auzi de atatia pedofili.. Stai linistit ca de invatat invat in fiecare zi ceva si mereu ma documentez, spre deosebire ca-s roman si nu un betiv..am ambitia sa devin bun, studiez mereu dupa serviciu si ma documentez in domeniul meu.
Ca si la noi ProTV si Antena 1 ... minciunii .

#33
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014

View Postavenirv, on 10 decembrie 2014 - 13:28, said:

aici vorbiti de coderi, da ?
eu credeam ca vorbiti de IT...

Dezvoltare software înseamnă să faci o aplicație care să meargă. Știu că există multe poziții pe lanțul trofic, dar marea majoritate a firmelor nu au bugete pentru toți când au nevoie de o chestie și atât. Și atunci ești pur și simplu și mama și tata lor.

#34
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

bagati-va in SAP si, dupa cativa ani permanent (ca sa il inveti si sa te certifici, caci mai sunt unii ce cred in certificari), va duceti in consulting si stati pe >>800/zi cu 210 zile pe an ocupate
e banos, nu zic, is proiecte suficiente, nu zic, e loc in bransa, nu zic, e buna piata, nu zic, dar io unu mai degraba m-as apuca de scris virusi decat sa fac SAP.

Quote

Dezvoltare software înseamnă să faci o aplicație care să meargă. Știu că există multe poziții pe lanțul trofic, dar marea majoritate a firmelor nu au bugete pentru toți când au nevoie de o chestie și atât. Și atunci ești pur și simplu și mama și tata lor.
si astea-s firmulitzele alea mici, care au zero plan de proiect, zero concept, zero buget, o idee vaga in cap cu ce cred ei ca vor si un code monkey cu experienta de 14 zile de tomcat si o certificare brainbech de java. astia nu supravietuiesc primul bug si reprezinta, in domeniul IT, echivalentul precariatului.

Edited by Pengoon, 10 December 2014 - 14:32.


#35
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postdani.user, on 10 decembrie 2014 - 14:07, said:

Aveau Top Gear o vorba, ceva de genul: when was the last time you told your wife, tonight let's eat German?...



Si prin Romania tot aud de asta, de cativa ani. Toti vor sa se faca consultanti de SAP ca sa curga cu bani dupa ei. Cum poate fi atat de valoroasa "meseria" asta incat sa fie platita poate chiar mai bine decat primesc unii developeri? Auzeam de sume considerabile primite de studenti/proaspat absolventi dupa nici 2 ani de la primul contact cu sAP. Mi se pare un fel de bula imobiliara.

bula asta este de > 20 ani.
cel mai bun sistem de informatizare enterprise. lucru nemtesc. enorm, dificil si greu. multe module. acopera totul, de la tranzactii la BI, etc.
modulul de HR este folosit de toate firmele din lume (adica firme adevarate...).
putini stiu mai mult de 2-3 module.
developerii nu mai sunt platiti si vazuti cum era pana acum 20 ani. s-a comoditizat meseria.
firmele economice (deci nu cele de soft) nu se ocupa de development ci de folosirea software-ului. deci se creeaza o data si este implementat de mii de ori. mai este actualizat, imbunatatit dar nu mai este creat din nou.
coder-ii sunt cel mai prost platiti daca stiu numai sa scrie cod; din pacate.

aaaaaaa, un developer cu cobol va lucra in mediul bancar/asigurari. acolo majoritatea sistemelor au fost create in anii 70-80. merg si acum, in batch. acolo in spate, in niste sali ascunse sunt mainframe-urile lui ibm ce toaca datele; toate celelalte sisteme se ocupa cu culegerea acestor date, prelucrarea lor primara si apoi le descarca catre mainframe-uri. si alea toaca, toaca, toaca. in batch. tranzactii financiare, bancare, credit card, etc, etc. totul.
nu mai sunt developeri in cobol pt maintenance. sunt tinuti de banci si platiti bine-bine. sunt batrani.

banii nu inseamna neaparat glamour, in majoritatea cazurilor.

in medie, sap-istii sunt platiti mai bine decat developerii, fara discutie.
developmentul poate pleca in india, china si romania. dar nu implementarea sap (mai este vorba si de confidentialitatea datelor aici).

Edited by avenirv, 10 December 2014 - 15:20.


#36
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostPengoon, on 10 decembrie 2014 - 14:27, said:

e banos, nu zic, is proiecte suficiente, nu zic, e loc in bransa, nu zic, e buna piata, nu zic, dar io unu mai degraba m-as apuca de scris virusi decat sa fac SAP.

si astea-s firmulitzele alea mici, care au zero plan de proiect, zero concept, zero buget, o idee vaga in cap cu ce cred ei ca vor si un code monkey cu experienta de 14 zile de tomcat si o certificare brainbech de java. astia nu supravietuiesc primul bug si reprezinta, in domeniul IT, echivalentul precariatului.



hahahahaha you made my day !!! bestial raspuns.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate