Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Biserica a facut o bucurie copiilor de Sfantul Nicolae!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBursul, on 06 decembrie 2014 - 14:35, said:

Am mai discutat problema. Da 1 milion de euro BOR-ului si vei vedea cateva biserici. Da 1 milion de euro ministerului sanatatii si nu vei vedea nimic.
Total gresit. Da 1 milionBOR si chiar nu vei vedea nimic util. Da 1 milion Sanatatii si vei vedea cel putin cativa oameni tratati de diverse boli. Ma oripileaza tampenia credinciosilor ce sustin zidirea a nspemii de biserici, cand ei insisi alearga la un doctor cand ii doare un dinte sau isi luxeaza un deget. Pana la urma, popii din proma postare au venit la un SPITAL, unde se TRATAU copii bolnavi. La abominatia de catedrala cati copii bolnavi de leucemie au mers? Mah, voi nu ganditi chiar deloc? V-ati trimite proprii copii la un spital sau la o biserica cand se imbolnavesc?

#20
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,759
  • Înscris: 06.10.2012
De 1 mil euroi, mai pune BOR-ul un acoperis de foita de aur, ca deh...sa se vada frumos, cand s-ar putea baga banii astia intr-o sectie de pediatrie, de cardiologie sau s-ar trata bolnavii de TBC care se inmultesc pe zi ce trece.
Dar nu, altii fac inimi la imprimante 3D si noi inca ne facem cruce cand trecem prin fata bisericii.

Edited by -Diana-, 06 December 2014 - 14:47.


#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,872
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlucifer76, on 06 decembrie 2014 - 14:42, said:

Total gresit. Da 1 milionBOR si chiar nu vei vedea nimic util. Da 1 milion Sanatatii si vei vedea cel putin cativa oameni tratati de diverse boli. Ma oripileaza tampenia credinciosilor ce sustin zidirea a nspemii de biserici, cand ei insisi alearga la un doctor cand ii doare un dinte sau isi luxeaza un deget. Pana la urma, popii din proma postare au venit la un SPITAL, unde se TRATAU copii bolnavi. La abominatia de catedrala cati copii bolnavi de leucemie au mers? Mah, voi nu ganditi chiar deloc? V-ati trimite proprii copii la un spital sau la o biserica cand se imbolnavesc?

Cei mai multi credinciosi stiu sa faca diferenta dintre un spital si o biserica :P

View Post-Diana-, on 06 decembrie 2014 - 14:46, said:

De 1 mil euroi, mai pune BOR-ul un acoperis de foita de aur, ca deh...sa se vada frumos, cand s-ar putea baga banii astia intr-o sectie de pediatrie, de cardiologie sau s-ar trata bolnavii de TBC care se inmultesc pe zi ce trece.
Dar nu, altii fac inimi la imprimante 3D si noi inca ne facem cruce cand trecem prin fata bisericii.

Si eu sunt de acord ca biserica sa nu mai fie finantata de stat. Dar aici e vorba de altceva, cineva a veni si a alinat suferintele unor copii. Daca venea Iohannis sareau de cur in sus PSD-istii, daca venea Ponta sareau de cur in sus altii.
Asa ca a venit BOR, nah, e nu va convine voua.

#22
TurboHamster

TurboHamster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 02.10.2013

View PostTudor-9, on 06 decembrie 2014 - 13:23, said:

Biserica ortodoxa a facut o surpriza copiilor bolnavi de cancer de la Spitalul Marie Curie, aducandu-le moaştele Sfântului Nicolae ca sa se poata ruga la ele.

Le-a furat banii de tratament ca sa-si faca o mega catedrala, iar in schimb le-au dat doua portocale.

Super bucurie...

#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,759
  • Înscris: 06.10.2012
Bursule, eu sunt apolitica 100% si daca ar fi dupa mine, as zice ca Romania s-ar conduce si singura, si asa alesii nostri isi vad doar de interesele lor si cam atat.
Eu n-am zis de X sau de Y din politica, am zis doar ca scoaterea de ochi cu niste dulciuri e un fel de mar otravit cam ca ala care l-a primit Alba ca Zapada de la muma-sa vitrega.
Ia maru, da crapa mai repede, cam asa si cu ciocolata Bisericii data unor copii cu un picior in groapa.

Iar moastele alea, sa fim seriosi....au o utilitate zero barat.

#24
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View Post-Diana-, on 06 decembrie 2014 - 13:59, said:

Circ ieftin pt prosti, atat a facut.

Biserica a luat dreptul a sute de mii de copii de a fi tratati de cancere si alte boli, asta a facut.
Cu banii dati pe magaoaia aia de cladire mancatoare de bani, se puteau ridica spitale performante, echipate cu materiale sanitare si personal, in care s-ar fi putut trata copiii bolnavi.

Nu faci bine pe nimeni nici cu ciocolata Poiana, nici cu moastele alea, insa i-ai fi putut face bine cu medicatie adecvata sau cu tratamente eficiente intr-un spital modern si sigur.
Diana, am avut si eu de-a face cu un specimen bisericesc aici:
http://www.florinbad...-sfioan_29.html

Uite ce mi-a reprosat:
"Ma mir ca nu îi criticati si pe cei care a ridicat biserica Sf. Ioan...expresia Daniel Srl denota o ignoranta crasa. Veniti cu aceleasi clisee rasuflate gen - cate spitale si azile s-ar face cu banii de la Catedrala neamului etc. Cata ipocrizie! Va doare pe dumneavoastră undeva de săraci și de bolnavi. Mai bine ati lua atitudine împotriva homosexualilor si a celor care isi avortează pruncii."

#25
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBursul, on 06 decembrie 2014 - 14:55, said:

Cei mai multi credinciosi stiu sa faca diferenta dintre un spital si o biserica Posted Image
Corect, dar daca sar cu constructia bisericilor in dauna spitalelor, sa nu mai calce in spitale.

View PostBursul, on 06 decembrie 2014 - 14:55, said:

Si eu sunt de acord ca biserica sa nu mai fie finantata de stat. Dar aici e vorba de altceva, cineva a veni si a alinat suferintele unor copii.
Suferinta nu se alina prin 2 vorbe si puparea unor moaste ci prin investitii in medicina. Hai sa nu amestecam religia cu sanatatea.
Daca popii donau din propriile averi copiilor aia bani de tratament era ok. Nu e ok sa monetizam suferinta unor copii in schimb.

View PostBursul, on 06 decembrie 2014 - 14:55, said:

Daca venea Iohannis sareau de cur in sus PSD-istii, daca venea Ponta sareau de cur in sus altii.
Asa ca a venit BOR, nah, e nu va convine voua.
Tu nu intelegi? Putea sa vina si Hawking in persoana, dar nu schimba nimic daca doar bolborosea 3 cuvinte si ii punea pe copii sa ii sarute scaunul. Asta este de condamnat.

View PostBursul, on 06 decembrie 2014 - 14:55, said:

Asa ca a venit BOR, nah, e nu va convine voua.
Dar stii ce ne convenea? Daca BOR baga banii de catedrala intr-un spital modern si apoi trata gratuit copii. Asta era un gest frumos. In tarile cu apa calda asta face biserica.

Edited by lucifer76, 06 December 2014 - 15:17.


#26
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Post-Diana-, on 06 decembrie 2014 - 15:03, said:

am zis doar ca scoaterea de ochi cu niste dulciuri e un fel de mar otravit cam ca ala care l-a primit Alba ca Zapada de la muma-sa vitrega.
Ia maru, da crapa mai repede, cam asa si cu ciocolata Bisericii data unor copii cu un picior in groapa.
Si daca nu le dadeau nimic era mai bine?!
Vorbim de niste copii care-si petrec majoritatea timpului in spitale, in monotonia tratamentelor si a zacutului la pat. Orice "diversiune" este binevenita, orice cadou sau vizita le produce o bucurie.
Ca biserica toaca bani si cauta sa faca prozelitism in orice ocazie e alta discutie, dar in cazul de fata faptul ca au dus si niste cadouri pe langa cutia cu ciolane este un lucru bun.
Apropo... vreun patron, vreun "ganditor de bine" sau vreun ateu ofuscat s-a dus macar cu o jucarie si-o ciocolata la copiii astia sau la altii de prin orfelinate?! Asa, doar sa facem socoteli pe milioane virtuale toti suntem in stare...

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,759
  • Înscris: 06.10.2012
Dares,

cred ca nu intelegi mecanismul.
Nu le-a dat nimic, le-a luat.

Le-a luat dreptul la viata in momentul in care si-au bagat mana in vistieria Statului.
Ca le-a dat niste dulciuri unor amarati de copii si unor amarati de parinti, da, le-a dat. Dar din banii lor, ai amaritilor, luati cu japca.
Le-a dat niste ciocolata cumparata tot din banii parintilor, ca sa intelegi.

Edited by -Diana-, 06 December 2014 - 15:28.


#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,896
  • Înscris: 13.06.2004
Că le-au oferit speranţă e bine, dar trebuia să le facă cadou şi ceva material, chiar dacă era vorba de ceva simoblic (dulciuri, cărţi). Bine, poate copiii sunt fericiţi că cineva le-a făcut o vizită, că atunci când eşti bolnav ai nevoie şi alinare spirituală.
P.S. Să donăm noi unele lucruri de care nu mai avem nevoie către cei care nu au!

#29
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Cand am citit titlul ma gandeam ca au donat ceva bani, dar am uitat ca aia au valoare si ii tin popii pentru ei si familiile lor. Asa ca au venit cu niste lesuri nepretuite :)

#30
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Post-Diana-, on 06 decembrie 2014 - 15:26, said:

Dares,

cred ca nu intelegi mecanismul.
Nu le-a dat nimic, le-a luat.
Eu cred ca voi nu intelegeti. A zis Bursul mai sus ca daca se baga 1 milion in sanatate (a lucrat cu exemplul vostru) nu se vedea nimic: adica se pierdeau in sistem, se furau cumva (prin achizitii dubioase, prin contracte atribuite la rude, etc...) stim asta de zeci de ani, nu e cazul sa ne prefacem ca am descoperit acum circuitul finantarii de catre stat a bisericii.

View Postdjl, on 06 decembrie 2014 - 15:26, said:

Că le-au oferit speranţă e bine, dar trebuia să le facă cadou şi ceva material, chiar dacă era vorba de ceva simoblic (dulciuri, cărţi).
Pai le-au dat si cate o punga cu dulciuri si ceva cartulii (crestine, banuiesc)... ba chiar se vede si un calendar din ala mare, bisericesc, pe patul unui copil. Nu-s tocmai cadourile visate, dar tot e ceva.

Edited by Dares, 06 December 2014 - 15:37.


#31
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View PostDares, on 06 decembrie 2014 - 15:37, said:

dar tot e ceva.

Este fix o penis. Exact de aia aveau nevoie copiii aia..de un calendar crestin ortodox...aaa, si bomboane de pom.

Edited by badsica, 06 December 2014 - 15:39.


#32
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
băi eu nu judec ce fac ăștia, să-i judece divinitatea (dacă există), da nu ar avea atâta influență dacă nu s-ar înghesui fraierii la moaște și apă sfințită, sau dacă nu s-ar declara peste 90% din populație cre(ș)tin ortodoxă, că mulți oricum îs paraleli cu credința (cazu meu, da nu mă declar creștin). Acolo la ei e sursa problemelor...în definitiv nu e prost cine cere, e prost cine dă.

#33
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbadsica, on 06 decembrie 2014 - 15:39, said:

Este fix o penis. Exact de aia aveau nevoie copiii aia..de un calendar crestin ortodox...aaa, si bomboane de pom.
Poate ca nu aveau nevoie de calendar, dar daca apucai tu sau altii oameni de bine cu gura mare (si buzunare goale) sa le fi spus ca le duceti saci de jucarii si dulciuri sunt sigur ca nu ar fi primit pungile popilor. Dar pana la vizita voastra ce sa faca, au luat si ei ce li s-a oferit...  lucruri mai concrete decat vrajeala de softpedia si calcule pe milioane pierdute in sistem.

Edited by Dares, 06 December 2014 - 15:49.


#34
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,759
  • Înscris: 06.10.2012
Cred ca esti nintel cam orbit de biserica ta.
Cine vrea sa doneze, nu o face cu paparazzi langa el si cu poze distribuite peste tot.

Despre insulta cu ``gura mare si buzunare goale``, no comment.

Precum am zis mai sus, Biserica nu a oferit nimic, doar circ ieftin pt prosti.

A facut Biserica..n-a facut nimic.
Aia de la Kraft Foods Romania au fost obligati sa faca donatii in ciocolata si alte dulciuri, precum se intampla in fiecare an.
Biserica doar s-a pozat cu pungile.
Cam asta e mecanismul.

#35
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,694
  • Înscris: 05.02.2012

View PostDares, on 06 decembrie 2014 - 15:48, said:


Poate ca nu aveau nevoie de calendar, dar daca apucai tu sau altii oameni de bine cu gura mare (si buzunare goale) sa le fi spus ca le duceti saci de jucarii si dulciuri sunt sigur ca nu ar fi primit pungile popilor. Dar pana la vizita voastra ce sa faca, au luat si ei ce li s-a oferit...  lucruri mai concrete decat vrajeala de softpedia si calcule pe milioane pierdute in sistem.

Baiatule, ai o problema. Oamenii de rand nu au puterea financiara a borului. Oamenii de rand platesc taxe si nu stau la cersit. Oamenii de rand pun sanatatea pe primul loc. Si da, oamenii de rand, fac si lucruri bune atat cat isi permit. Acuma cateva zile s-au strans mai multi si au construit o casuta mica dintr-un container pentru un om al strazii. Au reusit sa adune 1000e insa s-au descurcat. Depinde cum vezi lucrurile.


Daca as avea si eu milioanele bor-ului, m-as implica.
Nu am nimic cu religia ta, ci cu acei autoproclamati "binefacatori".

Spune-ne te rog. De ce e nevoie de o catedrala enorma, mancatoare de bani ?

Daca nu vrei sa raspunzi la intrebarea asta,mai bine nu mai raspunzi deloc

Edited by Andreysc7, 06 December 2014 - 16:06.


#36
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postbadsica, on 06 decembrie 2014 - 15:39, said:

Este fix o x. Exact de aia aveau nevoie copiii aia..de un calendar crestin ortodox...aaa, si bomboane de pom.
Chiar trebuie sa citesc porcarile voastre pe toate topicurile. Vezi ca nu esti pe vreo aria despre sex . A ajuns Softpedia lada  de gunoi unde va aruncati vorbele de cartier ?

Edited by stlk, 06 December 2014 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate