Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 

Biserica a facut o bucurie copiilor de Sfantul Nicolae!

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Post-Diana-, on 06 decembrie 2014 - 15:55, said:

Cred ca esti nintel cam orbit de biserica ta.
Nu sunt orbit, si nu e biserica mea (nu ca ar fi treaba ta chestia asta sau convingerile mele religioase)... dar pur si simplu mi se pare o "aroganta" extrema sa vii si sa spui ca mai bine nu dadeau nimic la copiii din spital. Poate ca "orbirea" se manifesta la voi cand sustineti astfel de ineptii... tu crezi ca acelor copii le pasa ca pungile le-au fost aduse de popi?! Pentru unii dintre ei poate au fost singurele cadouri primite si conteaza mai mult ca au venit decat de unde au venit. In orice caz, nu am de gand sa continui polemica pentru simplul fapt ca majoritatea sunteti refractari la orice nu se potriveste cu gandirea voastra, exact ca si credinciosii care o tin cu "crede si nu cerceta"... doar ca voi ati gasit trendul invers de care sa va agatati.

#38
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Copiii aia nu au minte, nu constientizeaza cine si ce le-a adus, evident.
Insa aici discuta niste adulti, nu niste copii, asa ca nu inteleg de ce nu poti privi mai departe de pozele alea, de adevarul care se afla in spatele imaginilor.
Adevarul este simplu: popii au cersit dulciuri, s-au dus in spitale si s-au pozat cu pungile si copiii bolnavi intr-o alta campanie de imagine.
Da, au facut o bucurie de suprafata acelor copii, insa tot ei, popii le-au furat dreptul la viata.

#39
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Care sunt tarile cele mai religioase din lume? Primele 10 sunt: Ghana (unde 96% din populatia tarii se declara religioasa); Nigeria (93%); Armenia (92%); Fiji (92%); Macedonia (90%); Romania (89%); Irak (88%); Kenia (88%); Peru (85%); si Brazilia (85%).

#40
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.02.2010
Inainte, lumea era religioasa (nu este egal cu a fi prost), credeau in Dumnezeu (fiecare cu credinta lor), se iubeau unii pe altii si se ajutau. Mureau de moarte buna, se casatoreau (sexe opuse), aveau familii, locuri de munca, etc.
Acum, se promoveaza doar ce e prost si imoral (agramatisemele, Anamaria Mocanu), ilegal (joint) si exemplele pot continua.
In prezent diavolul a ridicat ateismul la rang de mare pret, omul isi bate joc de orice insemn cultic, de Divinitate si tot ce tine de Biserica.
Priviti in jur? E mai bine? Gay people, furturi, copii care nu au ce manca sau mor, oameni disperati care nu au din ce trai....
De ce se duc toti la biserica? Pt ca acolo ii mai asculta inca cineva, ca statul a orbit si a surzit de mult .
Nu spun ca nu e coruptie, nu sunt de acord cu unele masuri, insa stiti bine cazuri de preoti care se lupta din rasputeri sa faca un viitor unor copii, sa aiba grija de niste batrani, sau te miri ce actiuni caritabile mai fac (la mine in oras e un preot care face cred ca zilnic asta, ajutat de lumea din oras. De ce se poate aici? )

Vad ca vreti ca Biserica SA FACA DOMNE CEVA !!!!
Dar oare credeti ca banii bisericii stau intrun sac fara fund? Cati ar avea, tot se vor termina.
Chiar vreti sa faceti ceva?
Mergeti la parohia dvs (un grup de initiativa) si spuneti preotului ca vreti cantina sociala (de exemplu), preotul si voi inclusiv va veti adresa comunitatii si cu sprijinul tuturor, veti reusi, dupa care veti face totul sa mearga.
Supravegheati si preotul, daca baga gheruta unde nu trebuie, stiti ce e de facut.

Dar nu mai strigati pe forumuri ca nu se face nimic. Nu aveti idee cati preoti au incercat sa faca ceva, dar s-au lovit de rautatea oamenilor (similara cu cea de pe softpedia) gen : ”de ce sa dau eu aluia ?? ca e murdar, nici nu il cunosc! ”

Nu uitati ca Biserica a educat generatiile stramosilor vostri ca si voi sa invatati poate in aceleasi scoli construite in jurul bisericilor.
Tot Biserica a facut si spitale (Sf Calinic de la Cernica, in vremea episcopatului).


Ce s-a intamplat acum cu actiunea preotilor de mai sus face parte dintr-un act crestinesc, pe care doar un crestin practicant il poate intelege (adica ala care crede; a crede nu e egal cu a fi prost).
Se poate face mereu mai mult, logic, dar trebuie sprijin pentru tot.
Altfel as putea si eu spune ca de ce nu mergeti voi toti comentatorii de aici, maine la acel spital si sa donati voi banii pe care BOR nu i-a dat?
Sunt curios cati ar merge...
E simplu sa vorbim, sa acuzam....
Vrem bine? HAI SA IL FACEM
E popa nemernic? Fura? E imoral?
Exista puterea exemplului totdeauna.

Ma astept la aspre critici, la luari in ras + alte si alte jigniri.

Multumesc anticipat !

#41
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View PostTudor-9, on 06 decembrie 2014 - 13:23, said:

Biserica ortodoxa a facut o surpriza copiilor bolnavi de cancer de la Spitalul Marie Curie, aducandu-le moaştele Sfântului Nicolae ca sa se poata ruga la ele.....
Un lucru bun (chiar daca sa spunem ca acelea chiar nu sunt moastele Sfantului Nicolae -asa cum sustin unii-eu nu sustin acest lucru), prin credinta si speranta copiilor ca Sfantul Nicolae ii va face bine ,ii va ajuta sa treaca mai usor peste boala si pe altii sa se insanatoseasca (macar partial), asa ca nu vad nimic rau in acest lucru, (pana si unui om racit daca ii dai o  bucatica de zahar asemanatoare unei pastile si ii spui ca se face bine va trece mai usor peste boala) .Dar pe langa protectia Sfantului  au nevoie sa fie ajutati si altfel si nu doar de Biserica,spital etc ci de noi toti ! Vrem ca altii sa-i ajute dar noi de ce nu ? nu putem face si noi donatii ? nu putem le putem darui si noi jucarii,fructe etc ? De exemplu: la Lidl exista campania "Donează pentru cei care salvează!" (banii vor merge catre SMURD) cati din voi care ati mers la Lidl si comentati aici ati pus macar 1 leu in urna de campanie ? -am dat un exemplu fiindca donati se pot face si catre Marie Curie,etc) daca aveti cont de FB intrati aici  poate intelegeti ca este nevoie de mai putine vorbe si mai multe fapte !

Edited by stlk, 06 December 2014 - 17:00.


#42
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Poststlk, on 06 decembrie 2014 - 16:53, said:

prin credinta si speranta copiilor ca Sfantul Nicolae ii va face bine
Eu am o mica nelamurire. Popii, reprezentantii bisericii adica, cand se imbolnavesc se duc la un spital, sau cu credinta si speranta pupa moaste? Aaa?

#43
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,593
  • Înscris: 30.10.2003

View Postlucifer76, on 06 decembrie 2014 - 17:09, said:

Eu am o mica nelamurire. Popii, reprezentantii bisericii adica, cand se imbolnavesc se duc la un spital, sau cu credinta si speranta pupa moaste? Aaa?
Ma pun sa-l sun pe popa special, sa-l intreb ce face cand se imbolnaveste. Stai online ca vin cu raspunsul.

#44
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postlucifer76, on 06 decembrie 2014 - 17:09, said:

Eu am o mica nelamurire. Popii, reprezentantii bisericii adica, cand se imbolnavesc se duc la un spital, sau cu credinta si speranta pupa moaste? Aaa?
Daca nu ai niciuna din acestea 3 : Credinta, Dragostea ,Speranta , poti sa mergi la 10 spitale in acelasi timp. Sa inteleg ca tu cand te imbolnavesti nu ai nici speranta ca te faci bine ? ii urasti pe cei care vor sa te ajute ?  (credinta vad ca-ti lipseste asa ca de ea nu te intreb,nick-name-ul tau spune tot)

Edited by stlk, 06 December 2014 - 17:27.


#45
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Alea 3 de mai sus nu te fac bine.
Poate 10%, insa cam atat.

#46
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostDares, on 06 decembrie 2014 - 15:21, said:

Apropo... vreun patron, vreun "ganditor de bine" sau vreun ateu ofuscat s-a dus macar cu o jucarie si-o ciocolata la copiii astia sau la altii de prin orfelinate?! Asa, doar sa facem socoteli pe milioane virtuale toti suntem in stare...
DA. Dar nu cu jucarii sau ciocolata ci cu bani pentru ceea ce au nevoie, in fiecare saptamana aproape.
Unele facultati, pe langa campaniile din preajma sarbatorilor, organizeaza saptamanal seri de film unde fiecare e invitat sa doneze cat poate iar banii sunt dati mai departe caselor de copii sau spitalelor din oras pentru tratamente sau altele necesare. Nu sunt multi, dar sunt ceva si mai mult decat niste oase putrezite si o ciocolata. In paralele cu acestea, sunt grupuri de studenti care merg frecvent la spitalele de copii pentru a-i "distra" (de cele mai multe ori deghizati in clowni sau personaje din desenele animate). Dar nu stie nimeni asta, nu ii vezi laudandu-se in presa si te asigur ca actiunile lor au efect mult mai mare.
Unii dintre noi, ateii ofuscati, investim acum bani si timp (minim 6 ani doar studiu) pentru a putea ajuta, pe urma, toata viata persoane precum cele de mai sus.

Edited by Corupt, 06 December 2014 - 17:34.


#47
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostBursul, on 06 decembrie 2014 - 17:15, said:

Ma pun sa-l sun pe popa special, sa-l intreb ce face cand se imbolnaveste. Stai online ca vin cu raspunsul.
Nu e nevoie, stim cu totii cum a crapat Teoctist sau Anania. Culmea, nu cu mana pe moaste, ci in spitale moderne. Am putea intelege ca si lor le lipsea credinta si speranta.

View Poststlk, on 06 decembrie 2014 - 17:25, said:

(credinta vad ca-ti lipseste asa ca de ea nu te intreb,nick-name-ul tau spune tot)
Ignoranta imi lipseste.

#48
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postlucifer76, on 06 decembrie 2014 - 17:36, said:

Nu e nevoie, stim cu totii cum a crapat Teoctist sau Anania. Culmea, nu cu mana pe moaste, ci in spitale moderne. Am putea intelege ca si lor le lipsea credinta si speranta.
"Patriarhul Teoctist a murit la 30 iulie 2007, la vârsta de 92 de ani" "IPS Bartolomeu a murit luni, la varsta de 89 de ani" alte exemple nu gaseai ? daca le lipsea credinta si speranta mai traiau atat ?

View PostCorupt, on 06 decembrie 2014 - 17:33, said:

DA. Dar nu cu jucarii sau ciocolata ci cu bani pentru ceea ce au nevoie, in fiecare saptamana aproape.
Unele facultati, pe langa campaniile din preajma sarbatorilor, organizeaza saptamanal seri de film unde fiecare e invitat sa doneze cat poate iar banii sunt dati mai departe caselor de copii sau spitalelor din oras pentru tratamente sau altele necesare. Nu sunt multi, dar sunt ceva si mai mult decat niste oase putrezite si o ciocolata. In paralele cu acestea, sunt grupuri de studenti care merg frecvent la spitalele de copii pentru a-i "distra" (de cele mai multe ori deghizati in clowni sau personaje din desenele animate). Dar nu stie nimeni asta, nu ii vezi laudandu-se in presa si te asigur ca actiunile lor au efect mult mai mare.
Unii dintre noi, ateii ofuscati, investim acum bani si timp (minim 6 ani doar studiu) pentru a putea ajuta, pe urma, toata viata persoane precum cele de mai sus.

Asa cum nu stim noi de studentii de care vorbesti, asa si tu habar nu ai cate astfel de actiuni de caritate au la activ parohiile din cuprinsul acestei tari. Asa ca ar trebui sa nu ne intereseze in continuare ce fac altii si sa ne intereseze de noi, NOI CU CE AJUTAM ?

Edited by stlk, 06 December 2014 - 17:51.


#49
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View Poststlk, on 06 decembrie 2014 - 17:48, said:

Asa cum nu stim noi de studentii de care vorbesti, asa si tu habar nu ai cate astfel de actiuni de caritate au la activ parohiile din cuprinsul acestei tari.
Raspunsul era pentru Dares, in contextul:

Quote

vreun patron, vreun "ganditor de bine" sau vreun ateu ofusca
Da, cel putin unul a facut ceva.

View Poststlk, on 06 decembrie 2014 - 17:48, said:

Asa ca ar trebui sa nu ne intereseze in continuare ce fac altii si sa ne intereseze de noi, NOI CU CE AJUTAM ?
Acum cu bani; cat pot, cand pot.
In viitor, cu (,) cunostintele, timpul, determinarea si alte resurse de care dispun.

Exista si reprezentanti BOR care ajuta concret atunci cand e nevoie. Prin concret inteleg ajutor financiar, pentru ca in momentul de fata de asta e nevoie: http://gherleanul.ro...nava-de-cancer/

Dar exista si oi negre: http://stat-in-stat....-de-cancer.html

Edited by Corupt, 06 December 2014 - 18:08.


#50
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
stlk,

Da si tu niste exemple, ca noi nu cunoastem niciunul.

Despre studentii de care vorbeste Corupt, nu stii tu, uite ca eu stiu.
Si stiu de la o colega care lucreaza de 15 ani pe sectie de oncologie pediatrie si imi povesteste de oamenii care vin si ajuta si cei care nu.
Primeste donatii de la Procter&Gamble, de la VDF, de la alte companii mari, de la firme de medicamente, de la oameni simpli, de la studentii care vin si fac pe clovnii acolo, insa de la biserica mult laudata, nu.

Edited by -Diana-, 06 December 2014 - 17:54.


#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007
mie imi place ce numar are mitropolia iasi la una din multele limuzine: WTH
stk, cat costa un bibiu din asta?

Attached Files



#52
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Poststlk, on 06 decembrie 2014 - 17:48, said:

alte exemple nu gaseai ?
Oho, dar exemplele sunt perfecte. Ambii au murit in spitale, duoa operatii complexe, nu in catedrale, inconjurati de icoane si moaste.  Ceea ce demonstreaza ca nici ei nu credeau in propriile minciuni.

#53
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postlucifer76, on 06 decembrie 2014 - 18:07, said:

Oho, dar exemplele sunt perfecte. Ambii au murit in spitale, duoa operatii complexe, nu in catedrale, inconjurati de icoane si moaste.  Ceea ce demonstreaza ca nici ei nu credeau in propriile minciuni.

Pai hai sa spunem ca "nu credeau in propriile minciuni", de ce nu i-a salvat doctorii ?  ca bani mai mult ca sigur le-a dat . NU te astepta ca Dumnezeu sau doctorii sa  faca minuni  ca un om sa traiasca un om 1000 de ani , 90 de ani nu crezi ca e de ajuns pentru un om  ?

#54
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postslai, on 06 decembrie 2014 - 18:02, said:

mie imi place ce numar are mitropolia iasi la una din multele limuzine: WTH
stk, cat costa un bibiu din asta?

Stii cat costa asa ceva pentru episcopi,etc ? EXACT zero lei,cele mai multe din masinile de lux sunt donate  de firmele producatoare ale acestor masini cu scopul de a le face RECLAMA . Daca tu ai fi arhicunoscut probabil ca-ti iti doneaza si tie una . Daca verifici bine netul o sa vezi ca asta se intampla si in  Politie care au primit  donatii masini ca : Lotus e , Jaguar XFR ,Porsche 911 etc citeste mai mult aici Stati prost cu informatiile !

Edited by stlk, 06 December 2014 - 20:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate