Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Casa parter cu posibilitate de mansardare in viitor

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
DiriginteleTauDeSantier

DiriginteleTauDeSantier

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.12.2014

View Postmicutu82, on 04 decembrie 2014 - 12:16, said:

Din pacate erorile pe santiere se intampla din lipsa unui minim de persoane care au  anumite competente. Pe un santier trebuie sa existe un DIRIGINTE (care este din parte beneficiarului) si un RTE (responsabil tehnic cu executia, care este din partea constructorului)

Existenta unui diriginte de santier reduce destul de mult posibilitatea de aparitie a defectelor. Lumea nu intelege ca pentru o suma foarte mica, raportata la valoarea investitiei, TREBUIE sa angajati un diriginte de santier, care, prin cunostintele sale va poate aduce mult mai multi bani decat ii dati. Cu banii cu care reparati o mica greseala mai bine platiti Dun Diriginte de Santier. Si de aici, daca ne gandim la posibilitatea de apartiei a erorilor, vedem profitul.

#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Asta poate intr-o tara civilizata, unde orice om are un minim de etica a muncii.

La noi, dirigintii de santier tind sa fie mai mult o formalitate. Vine pe santier cu vreo doua ore inainte de turnare, cand oricum deja e prea tarziu pentru a vedea in detaliu daca e bine ce s-a facut si oricum timpul pentru a corecta greseli este extrem de limitat. Iar cand sunt cu adevarat probleme (de ex. ambiguitati in proiect), ia-l de unde nu-i. Ba te mai trezesti ca sunt unii care, dupa ce critica constructorul, propun "total dezinteresati" o alta echipa de constructori care stiu ei ca face treaba buna.

Aici pe forum am vazut arhitecti, structuristi, constructori, electricieni, instalatori, samd, multi se implica total dezinteresat, isi dovedesc cunostintele prin sfaturile pe care le dau si sunt apreciati. Dar diriginte de santier care sa se implice in aceste discutii si sa dovedeasca ce stie inca nu am vazut.

Edited by kolfleading, 15 December 2014 - 21:02.


#21
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Buna ziua!
Pe viitor vreau sa construiesc o casa parter, dar sa fie prevazuta posibilitatea de mansardare pe viitor si cand spun viitor ma gandesc la peste 7-8 ani. Am ales asta din motive strict economice. Deci vreau sa termin parterul 100% inclusiv mobilat, sa am unde locui, apoi dupa ce mai strangem bani sa avem in plan si mansarda.
Intrebarile sunt cum as putea sa fac asta? Constructorul o sa imi ia in pret si mansarda? (daca eu am la parter 115.5 metrii patrati locuibili el imi calculeaza 115,5 x 2 ?). Trebuie sa gasesc pe cineva cu care "sa ma inteleg" ?
Atasez schita cu planul gandit de mine si casa care o am in imagine.
Astept raspunsuri, intrebari si orice fel de idei, indrumari, stc.
Multumesc!

Attached Files


Edited by livyu_s, 11 October 2016 - 14:27.


#22
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Constructorii calculeaza la metri patrati construiti, nu locuibili.
Cum anume se va lua in calcul mansarda , daca nu se face nici un fel de zidarie de compartimentare, cred ca e o chestie subiectiva si probabil depinde de masina cu care te vede constructorul ca circuli...

Referitor la planul postat de tine, la 140 mp este o casa cu o amprenta la sol destul de mare. Asta inseamna fundatie mare, beton mult, sapatura multa, izolatie termica multa, acoperis mare. Asta inseamna costuri mari. Poate mai vrei si vreo 15 - 20 mp de terase, care si alea au nevoie de fundatii, sapatura, armatura, beton, samd.

Iti atrag atentia asupra acestui fapt pentru ca vorbeai de ceva constrangeri economice, iar planul tau nu prea pare ca tine cont de constrangeri economice...

Edited by kolfleading, 11 October 2016 - 17:01.


#23
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Am teren destul de mare, de accea am optat pt parter (stiu ca o sa coste acoperisul si izolatia mai mult). Vreau sa prevad si o mansarda pt viitor pt ca e pacat de spatiul din pod...
Pt inceput dispunem de 30-35 mii euro.
Astept sfaturi si discutii in continuare

#24
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postlivyu_s, on 11 octombrie 2016 - 14:24, said:

Buna ziua!
Pe viitor vreau sa construiesc o casa parter, dar sa fie prevazuta posibilitatea de mansardare pe viitor si cand spun viitor ma gandesc la peste 7-8 ani. Am ales asta din motive strict economice. Deci vreau sa termin parterul 100% inclusiv mobilat, sa am unde locui, apoi dupa ce mai strangem bani sa avem in plan si mansarda.
Intrebarile sunt cum as putea sa fac asta? Constructorul o sa imi ia in pret si mansarda? (daca eu am la parter 115.5 metrii patrati locuibili el imi calculeaza 115,5 x 2 ?). Trebuie sa gasesc pe cineva cu care "sa ma inteleg" ?
Atasez schita cu planul gandit de mine si casa care o am in imagine.
Astept raspunsuri, intrebari si orice fel de idei, indrumari, stc.
Multumesc!
Holul fa-l mai lat ( 3 m ) ; la mansarda poti sa zici ca e mansarda si vei fi taxat in consecinta sau poti sa zici pod inalt ( motivatie : bazin de apa , climatizare cu aer , tubulaturi bla bla bla etc ) , planseul poti sa-l faci din placa armata de beton ca nu te opreste nimeni , geamuri " velux " pe post de luminatoare etc

Edited by cobi1, 11 October 2016 - 17:41.


#25
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
De ce holul mai lat ?

#26
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postlivyu_s, on 11 octombrie 2016 - 17:52, said:

De ce holul mai lat ?
Ca sa ai loc sa iti pui pantofi in picioare fara sa dai cu capul de pereti. Un hol de 2m fara geamuri si cu multe usi iti da senzatia de bloc de camin.

#27
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Holul era calculat de mine la 2.5 m. O sa iau in calcul si parerea ta. Merci
De 30 mii de euro pt inceput ce parere aveti ? Ma incsdrez in banii asria la rosu sau mai mult ?

Edited by livyu_s, 11 October 2016 - 19:19.


#28
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Posibil sa fie suficient, depinde de foarte multe: calitatea proiectului, calitatea materialelor, manopera oamenilor, daca I timp sa laergi dupa matetiale, te pricepi sa negociezi... In teorie preturile medii sunt in jur de 200 euro pe mp construit la rosu.

Edited by dell99, 11 October 2016 - 19:52.


#29
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
150-200 dell pt la rosu. Materiale plus manopera. Holul de peste 1.5m latime mie mi se pare o risipa.

#30
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postbobitzaaa, on 11 octombrie 2016 - 19:37, said:

150-200 dell pt la rosu. Materiale plus manopera. Holul de peste 1.5m latime mie mi se pare o risipa.
Ai dreptate. Holul cred ca trebuie sa fie mai mare daca face casa parter, are numa usi una langa alta, o sa fie cam inghesuit, cand ai spatiu de scara spre etaj mai merge un hol mic. Parerea mea oricum, mie mi-ar fi placut un hol mai lat putin.

#31
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Dupa parerea mea la 2,5m este suficient de lat fara sa te incurce la nimic,... nu este nici de 2 m, nici de 3... oricum inca nu este nimic batut in cuie, pentru inca 4 metrii patrati in plus il pot face de 3 m dar mi se pare cam mare....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate