Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Cum pot sa reduc simptomele unui sevraj ?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

View PostPetran_Marius, on 21 noiembrie 2014 - 15:16, said:

Am cautat pe internet astazi,si am dat peste ceva Posted Image
Cica Marijuana de tip CBD ajuta la ameliorarea anextiati,te calmeaza si nu provoca chiar asa depedenta.O alta veste excelenta este ca acest drog e legal si natural.
Pentru cei care au experienta in acest domeniu,Cum pot obtine acest drog totusi ? la ce doctor trebuie sa apelezi ?
iar in caz ca ti se abroba si iti da reteta,iti dau ei marijuana gata preparata pentru joint ? sau iti da seminta iar tu trebuie sa cresti planta ?
Mai pe scurt care sunt pasi cei mai exacti ?



1. CBD-ul nu este un tip de cannabis, este un canabinoid (substanta activa) prezent cam in toate plantele in diferite concentratii.

2. Exista medicamente care contin CBD dar sunt la inceput si inca nu sunt disponibile in Romania.

3. Iarba sub orice forma nu-i legala in romania si n-o sa vezi asa ceva prescris de medic.

4. Sa fumezi iarba e o idee tampita in cazul tau, n-o sa te relaxeze cum zic unii ci mai degraba o sa te faca si mai anxios si paranoic.

5. Nu mai lua de buna ce zic toti cretinii pe internet.

#20
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostPetran_Marius, on 20 noiembrie 2014 - 23:26, said:

N-am timp de sport,dar totusi lucrez,si uneori cand depun efort,si incep sa ma obosesc,parca dispar acele stari cauzate de sevraj/anexitate pentru o periooada de timp.
Deocamndata incerc sa renunt la Xanax,reducand treptat doza,dupa aia am sa incerc sa imi depasesc si teama aceasta,sper sa reusesc.

Totusi, nu stiti ceva medicamente naturale ? care au efect asupra anexitati/sevrajului ? daca stiti dati-mi detalii pe privat .

Portocale - energizante, bune in stari de oboseala si stres; atentie ca pot fi stropite cu chimicale; cel mai bine sa fie spalate
Merele - energizante

Paducel - reduce oboseala, da somn odihnitor si e cardiac (de luat cu grija, in doze mici sau moderate)
Sinziene - calmante, putin toxice pentru ca au cumarina
Sunatoare - antidepresiva, in doze mari se zice ca te trece in manie
Hamei - calmant
Tei - calmant, somnifer (toxic in tratament indelungat)
Passiflora - calmant, pt. relaxare si somn
Valeriana - cauta pe net ca nu mai stiu la ce e buna

Sedatif PC - homeopatic calmant si pt. somn
Bien dormir - calmant, sedativ, somnifer (ei spun ca e natural)

Parerea mea: daca sportul iti face bine, incearca sa faci miscare intensa chiar si pentru un timp scurt. De asemenea, evita obiceiurile care iti produc stres si anxietate si incearca sa stai printre oameni. Poate ca oamenii iti lipsesc fara sa iti dai seama si ai un stres din cauza asta care se manifesta pe dos, in prezenta lor. Poti vorbi cu un psiholog sau un psihoterapeut si poate iti da niste sugestii. Dar ai grija cu medicamentele ca dau dependenta si aia se trateaza greu. Pe bune, de ce medicii nu iau in calcul dependenta?

Edited by Dihorul Razboinic, 21 November 2014 - 21:30.


#21
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
O sa faceti un cacat cu mar. Xanax pe 4 ani nu-l scoate-ti nici cu tinctura Regelelor Inelelor pe naturist. Eu am luat 1 luna, apoi luat jumatate de diazepam 1 saptamana, 1 sfert 2 zile si apoi gata. Nu am avut nimic dupa aia. Redus Xanax 4 zile cate un pic fara substitutie credeam ca dau de dracul. Acum depinde de fiecare.

Edited by Inginerul, 22 November 2014 - 14:28.


#22
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostDjMx, on 21 noiembrie 2014 - 17:42, said:

1. CBD-ul nu este un tip de cannabis, este un canabinoid (substanta activa) prezent cam in toate plantele in diferite concentratii.
Nu e prezent nicăieri în cantități semnificative, cu excepția cannabisului.

View PostDjMx, on 21 noiembrie 2014 - 17:42, said:

2. Exista medicamente care contin CBD dar sunt la inceput si inca nu sunt disponibile in Romania.
Deocamdată se dau pentru boli terminale, rar pentru altceva. În România e drept că nu sunt disponibile, dar din ce în ce mai multe țări recunosc potențialul benefic al CBD-ului. Majoritatea soiurilor de cannabis conțin mult THC, care e substanța psihoactivă principală, și care are efecte medicale mai reduse în comparație cu CBD. Însă pentru sevrajul de la benzo, THC-ul este mai mult decât benefic pentru că îți permite să ai o stare acceptabilă, să funcționezi, să nu fii tentat să iei o nouă doză de -zepam. E drept că mulți abuzează și ajung să se drogheze, depășind cu mult doza terapeutică, dar chiar și așa sevrajul de la benzo e cu un ordin de mărime peste orice stare neplăcută cauzată de iarbă, chiar și pe termen lung.

View PostDjMx, on 21 noiembrie 2014 - 17:42, said:

4. Sa fumezi iarba e o idee tampita in cazul tau, n-o sa te relaxeze cum zic unii ci mai degraba o sa te faca si mai anxios si paranoic.
Lasă oamenii să decidă ce vor introduce în corpul lor și lasă deoparte aprecierile și generalizările. Majoritatea oamenilor sunt fericiți dacă consumă cannabis. Anxietatea și paranoia survin la primele administrări de iarbă cu raport THC:CBD mare, apoi dispar.

Nu în ultimul rând, dacă ai psihicul relativ ok atunci nu există riscuri semnificative, dar dacă te știi fucked up, cu probleme emoționale ieșite din comun, cu înclinații către paranoia sau cu rude de sânge cu schizofrenie, atunci e bine să stai departe de iarbă, indiferent câte sfaturi primești în sensul ăsta.

View PostDjMx, on 21 noiembrie 2014 - 17:42, said:

5. Nu mai lua de buna ce zic toti cretinii pe internet.
Aia zic și eu. Posted Image

#23
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Am inceput sa iau Xanax din cauza ca aveam fobie sociala in adolescenta,si imi era greu sa ma integrez intr-o societate noua (Liceu),sufar si acum de aceasta fobie.
Fobia sociala se datoreaza nivelului scazut de dopamina in lobii cortexului si nu trebuia sa ti se administreze xanas ci stimulante.Stimulantele cresc nivelul de dopamina si imbunatatesc conexiunea lobilor cu sistemul limbic=echilibreaza neurotransmitatorii.Cu alte cuvinte ajuta la procesarea/controlarea emotiilor si informatiilor=adaptare buna in funcite de situatie.
Ah!Si terapia cognitiv comportamentala ajuta foarte mult.

Edited by Ulpiatraiana, 25 November 2014 - 02:39.


#24
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Cica Marijuana de tip CBD ajuta la ameliorarea anextiati,te calmeaza si nu provoca chiar asa depedenta.

In cazul tau,da.Parerea mea este sa nu incerci niciun fel de ierburi.
Permite-mi o intrebare.Cind iti place ceva/o chestie/mancare etc.Nu renunti asa usor,asa-i?Ce se intimpla dupa ce renunti?Devii nervos/irascibil?

Edited by Ulpiatraiana, 25 November 2014 - 04:47.


#25
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostUlpiatraiana, on 25 noiembrie 2014 - 04:44, said:

In cazul tau,da.Parerea mea este sa nu incerci niciun fel de ierburi.
Vorbim de un tânăr cu urme de tetrapareză care nu mai poate funcționa din cauza sevrajului de la pastile. Care trece în câteva luni și lasă urme pe viață pentru că distruge neuronii. Sevrajul de la „ierburi” ține câteva zile, e ușor de tolerat și inofensiv, iar dacă nu face abuz nu va exista.

#26
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Si daca totul e in capul nostru ???
Ma refer atat la presupusa eficacitate a unei substante, cat si la efectele privarii ( lipsei ) ei ?

Ca sa inlocuiesti o substanta cu alta, asta e o destul de mare pacaleala, oricum....( te apuci de baut sau mancat dulciuri ca sa te lasi de fumat, gen )...
Nu eram sceptica de fel, dar...poate nu merge chiar asa, cum credem/speram noi, daca ai un job naspa, iei antidepresive si mergi mai departe, daca te terorizeaza unii acasa sau la munca, iei anxiolitice si te doare-n cot, etc...
Daca ajungi pana la urma, intr-un final,sa nu te mai satisfaca nimic, sau sa nu te mai scoata din depresie /anxietate ?

Edited by delores, 25 November 2014 - 13:39.


#27
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostUlpiatraiana, on 25 noiembrie 2014 - 02:30, said:


Fobia sociala se datoreaza nivelului scazut de dopamina in lobii cortexului si nu trebuia sa ti se administreze xanas ci stimulante.Stimulantele cresc nivelul de dopamina si imbunatatesc conexiunea lobilor cu sistemul limbic=echilibreaza neurotransmitatorii.Cu alte cuvinte ajuta la procesarea/controlarea emotiilor si informatiilor=adaptare buna in funcite de situatie.
Ah!Si terapia cognitiv comportamentala ajuta foarte mult.

Tcc, da...avand in vedere ca multe tulburari ( anxietatea, depresia, chiar paranoia) sunt " contagioase" ( adica invatate :)).... daca ai parinti, profesori, sefi, colegi, chiar vecini afectati de atare stari, e doar o chestiune de timp pana ti le insusesti si tu :(...( nici nu-ti mai dai seama ca sunt patologice :) )

La ce stimulente dopaminergice va referiti ?
Eu nu prea cunosc farmacologie, cel putin aceasta parte a ei, singurele dopaminergice de care am auzit sunt inhibitorii prolactinei ( bromcriptina, cabergolina) si mi se pare ca si metoclopramidul...
Care sunt dopaminergice si care sunt inhibitori ai dopaminei, directi sau indirecti?


#28
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Fobia socială nu este cauzată în principal de lipsa de dopamină, ci mai mult de lipsa de serotonină, de GABA (care e implicat direct în sevrajul de benzo), alături de excesul de adrenalină, noradrenalină şi glutamat. Cel cu dopamina scăzută va lenevi în casă toată ziua şi nu va face nimic pentru că nu va avea voinţa şi energia de a se mobiliza sau chiar concentra intens, adică exact opusul a ceea ce percepem ca „persoană activă”. Dopamina joacă un rol secundar în gestionarea emoţiilor, serotonina fiind mai relevantă în sensul ăsta.

#29
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Hmmm,si ce ar trebui sa fac ca sa cresc nivelul de serotonina ?

Imi aduc aminte,cand s-a manifestat primele semne ale fobiei sociale,era prin 2008 eu stateam in pat linistit,parinti erau plecati de acasa,si am auzit ca se deschide usa camerei,
eu cum aproape am adormit,m-am trezit brusc,pe cand ma uit spre usa era un nenea (il cunosteam) dar asa m-am panicat ca nu am fost  in stare sa scot doua vorbe pe gura,
nenea plecand totusi vazandu-ma asa de speriat.
De atunci m-am tot gandit la acel eveniment si cu vremea pur si simplu anexitatea s-a accentuat,avusem si la scoala rezulttate mai slabe la invatatura din aceasta cauza,cand
am mers prima oara la Liceu,a doua zii n-am mai vrut sa plec dupa intamplarile din prima zii (nu vreau sa povestesc).
Uite asa am mers la doctorul de familie,i-am spus care e problema,si mi-a prescris Xanax desi m-a avertizat ca da dependenta,eu alta cale n-aveam.


Cind iti place ceva/o chestie/mancare etc.Nu renunti asa usor,asa-i?Ce se intimpla dupa ce renunti?Devii nervos/irascibil?

La anumite lucruri,renunt usor dar de exemplu daca renunt la Xanax,pur si simplu a doua zi creierul sta sa imi explodeze sa zic asa.parca pierd controlul asupra creierului,
devin agitat,incordat,neatent,ingandurat....si daca trebuie sa vorbesc e mai rau,ma balbaiesc nu pot rostii anumite cuvinte (desi si cu Xanax am dificultatea asta,singura solutie ca sa vorbesc fluent -> Alcoolul).


Cat despre boala din nastere,da mi-a lasat ceva urme care m-au marcat pe viata,dar urmele fiind minore si nu ma deranjeaza cand sunt in largu meu,
pot sa umblu cu bicicleta,sa lucru cu utilaje (tractor),as incerca sa dau si pentru permis,dar aici in Romania,cred ca e imposibil dupa mentalitatea doctorilor/guvernului cica conform noului cod rutier "cei cu boli neurologice n-au voie sa conduca"

Edited by Petran_Marius, 28 November 2014 - 02:01.


#30
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostPetran_Marius, on 28 noiembrie 2014 - 01:50, said:

Hmmm,si ce ar trebui sa fac ca sa cresc nivelul de serotonina ?
Mult efort fizic și/sau 5-HTP (se găsește în farmacii, dar e destul de scump). Oricum, serotonina e doar unul dintre factorii secundari asociați cu sevrajul, dar ți-ar putea face viața mai suportabilă.

#31
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Imi aduc aminte,cand s-a manifestat primele semne ale fobiei sociale,era prin 2008 eu stateam in pat linistit,parinti erau plecati de acasa,si am auzit ca se deschide usa camerei,
eu cum aproape am adormit,m-am trezit brusc,pe cand ma uit spre usa era un nenea (il cunosteam) dar asa m-am panicat ca nu am fost  in stare sa scot doua vorbe pe gura,
nenea plecand totusi vazandu-ma asa de speriat.
De atunci m-am tot gandit la acel eveniment si cu vremea pur si simplu anexitatea s-a accentuat,avusem si la scoala rezulttate mai slabe la invatatura din aceasta cauza,cand
am mers prima oara la Liceu,a doua zii n-am mai vrut sa plec dupa intamplarile din prima zii (nu vreau sa povestesc).
Uite asa am mers la doctorul de familie,i-am spus care e problema,si mi-a prescris Xanax desi m-a avertizat ca da dependenta,eu alta cale n-aveam.
Doctorul de familie ti-a prescris xanas?Isuse Cristoase!Inainte de a se prescrie xanasul se fac fac multe examinari ale pacientului(nu pe vorbe),inclusiv scanare cerebrala(neuroimagistica) pentru a se analiza anumite conexiuni ale neurtransmitatorilor(Lobii frontali cu sistemul limbic etc).In strainatate xanasul nu prea se mai administreaza celor care au munca/conducetc .Sint alte medicamente mult mai bune si nici nu devii dependent dar in romania nu cred se gasesc.Si char daca l-as intreba pe domnul Ulpius nu-mi spune.Isi da seama imediat ca intreb pentru cineva anume.
Parerea mea este sa te duci la o clinica de psihiatrie dotata cu tomograf.

Quote

La anumite lucruri,renunt usor dar de exemplu daca renunt la Xanax,pur si simplu a doua zi creierul sta sa imi explodeze sa zic asa.parca pierd controlul asupra creierului,
devin agitat,incordat,neatent,ingandurat....si daca trebuie sa vorbesc e mai rau,ma balbaiesc nu pot rostii anumite cuvinte (desi si cu Xanax am dificultatea asta,singura solutie ca sa vorbesc fluent -> Alcoolul).
Autocontrolul pentru adaptare la situatie.S-ar putea sa fie serotonina asa cum zice rabbit,dar dupa parerea mea ar putea fi si dopamina.Cred ca boala din nastere s-ar putea sa fi dus la fobie sociala.Na! Zic si eu !
Alcoolul "te ajuta"pentru ca stimuleaza dopamina in zonele de dependenta aceeasi chestie o face si xanasul,adica exact acolo unde nu trebuie.Acum sper ca intelege rabbit de ce nu am fost de acord cu ierburile.Adaptindu-ma sitatiei tale cred ca este periculos.Tu faci ce vrei!
Repet:Cauta un doctor bun.Doctro bun inseamna care nu prescrie medicamente pe vorbe.
ps:Nu sint doctor/nu sint farmacist ci imi dau ei eu parea ca oricare alt user.

#32
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

View PostUlpiatraiana, on 28 noiembrie 2014 - 05:14, said:

Autocontrolul pentru adaptare la situatie.S-ar putea sa fie serotonina asa cum zice rabbit,dar dupa parerea mea ar putea fi si dopamina.Cred ca boala din nastere s-ar putea sa fi dus la fobie sociala.Na! Zic si eu !
Alcoolul "te ajuta"pentru ca stimuleaza dopamina in zonele de dependenta aceeasi chestie o face si xanasul,adica exact acolo unde nu trebuie.Acum sper ca intelege rabbit de ce nu am fost de acord cu ierburile.Adaptindu-ma sitatiei tale cred ca este periculos.Tu faci ce vrei!
Repet:Cauta un doctor bun.Doctro bun inseamna care nu prescrie medicamente pe vorbe.
ps:Nu sint doctor/nu sint farmacist ci imi dau ei eu parea ca oricare alt user.
Xanaxul acţionează asupra neurotransmiţătorului GABA, crescându-i activitatea. Alcoolul face acelaşi lucru, dar pe lângă asta scade şi activitatea altui neurotransmiţător numit glutamat. GABA funcţionează ca un inhibitor al tuturor funcţiilor cerebrale, iar glutamatul ca un amplificator al acestora.

După o perioadă îndelungată de inhibiţie generală, la oprirea administrării xanaxului, din cauza faptului că acţiunea atenuatoare a GABA nu mai este atât de intensă, sunt lăsaţi liberi toţi ceilalţi neurotransmiţători (serotonina, dopamina, adrenalina, glutamatul etc), al căror nivel creşte. Dacă mai e implicat şi consumul de alcool avem şi a doua parte a sevrajului, şi anume creşterea suplimentară a nivelului de glutamat.

Dopamina e crescută temporar de alcool (şi scăzută odată ce efectul alcoolului s-a terminat), făcând parte din procesul psihologic de adicţie. Marijuana stimulează temporar aceeaşi dopamină, dar într-un mod care predispune mai puţin la dependenţă. Şi, cel mai important, dependenţa legată de dopamină este pur psihică, pe când sevrajul de la benzo este 90% fizic, bazat aproape exclusiv pe mecanismele GABA (sau GABA + glutamat în cazul alcoolului). Componenta aşa-zis fizică a dependenţei de marijuana (scăderea sensibilităţii receptorilor de canabinoizi) este rezolvabilă cam la fel de rapid ca dependenţa de cafea, pe când cea dată de benzo produce schimbări ireversibile în creier, în cazuri grave putând dura ani până să poţi duce din nou o viaţă normală.

Serotonina nu este o mare problemă la sevrajul de benzo. După cum am povestit mai devreme, nivelul ei este crescut la sevraj din cauza activităţii slabe a GABA, dar este şi scăzut de numeroşi factori ce ţin de stilul de viaţă caracteristic sevrajului: lipsă de activitate fizică, gânduri negre, alimentaţie necorespunzătoare, somn de calitate proastă etc.

Edited by Rabbit, 28 November 2014 - 16:36.


#33
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 10.01.2012
Sunt medici care afirma ca ipoteza cresterii serotoninei este de fapt eronata, avand o multime de efecte negative. De ex femeile sunt predispuse catre depresie din cauza estrogenului care uneori depaseste limita, iar asta in mod inevitabil duce la cresterea serotoninei. Iar daca vreti sa rezolvati o depresie sau un sevraj, nu pierdeti timpul cautand alimente cu triptofan (sau chiar suplimente !), sau suplimentare cu 5-htp, amandoua sunt piste false.
Sportul nu combate depresia prin cresterea serotoninei, ci prin producerea endorfinelor care moduleaza eliberarea dopaminei.

Trebuie sa mentionez si eu ca nu am vreo calificare medicala, dar prefer sa fiu la curent cu ultimele noutati in domeniu.

#34
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Endorfinele duc şi la creşterea serotoninei, dar da, şi dopamina e implicată.

Depresiile sunt de mai multe feluri, lipsa de serotonină fiind doar una dintre cauze, dar întotdeauna depresia îndelungată (inclusiv cea generată de un sevraj) determină scăderea serotoninei prin lipsa de activitate şi de perspectivă pe care ţi-o dă o stare nasoală. 5-HTP-ul, L-tyrosina (analogul 5-HTP pentru dopamină) şi alimentele bogate în proteine/aminoacizi ajută la producerea/prezenţa neurotransmiţătorilor, iar dieta unui om în sevraj şi/sau deprimat e de multe ori deficitară. Probabil că nu se va obţine un aport mai mare de 10% în starea subiectivă, dar nu e ceva de neglijat. Pe mine 5-HTP-ul mă face mai vorbăreţ şi mai activ (indiscutabil dincolo de placebo), starea generală fiind mai bună, dar nicidecum una echilibrată.

Ideea e că nimic nu face minuni, e nevoie de multă muncă şi disciplină personală pentru a reveni pe linia de plutire.

Edited by Rabbit, 28 November 2014 - 17:48.


#35
andreearaicu_urata

andreearaicu_urata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.12.2006
Aici http://www.psihologdebuzunar.ro gasiti o serie de articole interesante care poate va ajuta sa va rezolvati anumite neclaritati. O recomand cu incredere pe doamna psiholog Sigmirean Alexandra

#36
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Xanax-ul este ce-l mai nenorocit medicament.
Acum vreo 5 ani a trebuit sa i-au si eu acest medicament si mi-a facut mai mult rau decat bine.
Am avut un deces in familie si apoi am intrat intr-o depresie de numai imi reveneam.
Practic eu care aveam o viata foarte activa, umbam numai prin cluburi, baruri, jucam fotbal pe sintetic de cateva ori pe saptamana, faceam sala, ajunsesem sa numai ies din casa,si numai mancam, numai puteam sa dorm.
Apoi am fost la medic si mi-a dat sa i-au acest xanax.
Doctorul imi daduse sa iau o pastila de 0.25mg pe zii, cand l-am luat la inceput mi-a facut foarte bine, incepusem sa dorm, mancam mai bine, apoi am marit eu doza ca ma simteam bine de la el si luam si ziua si seara. Le-am luat asa vreo luna pana cand s-au terminat pastilele, apoi am stat vreo doua zile fara xanax si simteam ca turbez tremuram tot, transpiram, nu gandeam limpede. Am fost la doctor i-am explicat si apoi mi-a dat iar reteta si a spus sa nu iau mai mult de o jumate de pastila pe zii ca sa nu ajung m-ai rau pana ma dezvat.
Pot spune ca a operioada nespus  de grea deoarece devenisem dependent dar pastilele erau la tata si imi dedea el doza pe zii, cu toate ca eu il imploram sa imi dea m-ai multe pastile. Ei bine usor usor cu cu chin m-am obisnuit de aceste pastile, si nu le-as mai lua niciodata chiar daca as fi platit cu greautatea mea in aur.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate