Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Īn Romānia, protestantismul a īnvins ortodoxia!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#91
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostDumitrascuCristi, on 17 noiembrie 2014 - 15:13, said:

Nu cred ca se pune problema de religie, am ajuns si noi indeajuns de educati incat sa nu consideram ca asta poate fi o metoda de diferentiere,
Pai exact asta e problema de religie
De ce musulmanii pot sa-si exercite religia si noi nu?

#92
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Ti se pare ca musulmanii sunt un exemplu de urmat, la capitolul "exercitare a religiei"?

#93
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postkruger, on 17 noiembrie 2014 - 15:38, said:

Ti se pare ca musulmanii sunt un exemplu de urmat, la capitolul "exercitare a religiei"?
La exercitare da.
La religie nu.
Musulmanii nu se lasa batjocoriti de marele satan
Altfel au contraexemplul europenilor adusi la starea de legume fierte

Edited by altul2, 17 November 2014 - 15:46.


#94
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Indiferent in numele carei religii actioneaza, tot terorism se numeste felul cum isi "exercita" ei religia, deci ai grija cum vorbesti pe aici, ok ?

Musulmanii nu se lasa batjocoriti, dar Isus S-a lasat palmuit, scuipat, biciuit si rastignit, marturisind inaintea oamenilor ca Imparatia Lui nu e din lumea asta. Tu pe cine iei ca exemplu altul2, pe Isus sau pe musulmani?

#95
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postkruger, on 17 noiembrie 2014 - 15:48, said:

Indiferent in numele carei religii actioneaza, tot terorism se numeste felul cum isi "exercita" ei religia, deci ai grija cum vorbesti pe aici, ok ?

Musulmanii nu se lasa batjocoriti, dar Isus S-a lasat palmuit, scuipat, biciuit si rastignit, marturisind inaintea oamenilor ca Imparatia Lui nu e din lumea asta. Tu pe cine iei ca exemplu altul2, pe Isus sau pe musulmani?
Pai nu stiu de unde ai scos-o pe asta.
Alegerea e intre exercitarea religiei de catre musulmani si pactul cu marele satan
Tu pe care o alegi din astea doua? Sau pe care ai ales-o?

Edited by altul2, 17 November 2014 - 16:01.


#96
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postaltul2, on 17 noiembrie 2014 - 15:54, said:

Pai nu stiu de unde ai scos-o pe asta.
Alegerea e intre exercitarea religiei de catre musulmani si pactul cu marele satan
Tu pe care o alegi din astea doua? Sau pe care ai ales-o?
Ce numesti tu "exercitare a religiei"  si o admiri la musulmani?

#97
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postkruger, on 17 noiembrie 2014 - 16:17, said:

Ce numesti tu "exercitare a religiei"  si o admiri la musulmani?
Posted Image  Am explicat: necolaborarea cu marele satan, opozitia fata de el etc
Adica sloganele binecunoscute: orice om are drept sa exercite religie proprie etc si sa nu se lase calcat in picioare etc.
Un exemplu practic: crezi ca exista vre-un protestant care sa se dea mare la musulmani acasa?

#98
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 13:01, said:

Ei bine, află că, dacă nu asculți de ceea ce îți spune Biserica Ortodoxă, prin mai marii săi, atunci nu ești ortodox, ci păgân! Și iată de ce afirm aceasta:

Matei 18:17 Dacă nu vrea să asculte de ei, spune-l bisericii; şi, dacă nu vrea să asculte nici de biserică, să fie pentru tine ca un păgân şi ca un vameş.


Și acum se știe, la nivel OFICIAL, că 55% dintre români NU AU ASCULTAT DE GLASUL BISERICII ORTODOXE, care s-a adresat lor prin conducătorii săi. Au ignorat-o total! Așa că, acum, la nivel oficial, 55% DINTRE ROMÂNI SUNT PĂGÂNI față de credința ortodoxă. Fie că știu că s-au autoexclus din această biserică, fie că nu știu.
Singura soluție, ca să rămână ortodocși, ar fi ca Patriarhul însuși să iasă în față și să declare că îi iartă pentru neascultarea față de Biserică. Dacă nu iese, înseamnă că știe deja că aceia oricum sunt ortodocși doar cu numele.

Facepalm_statue.jpg

#99
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 17 noiembrie 2014 - 15:48, said:

Indiferent in numele carei religii actioneaza, tot terorism se numeste felul cum isi "exercita" ei religia, deci ai grija cum vorbesti pe aici, ok ?

Musulmanii nu se lasa batjocoriti, dar Isus S-a lasat palmuit, scuipat, biciuit si rastignit, marturisind inaintea oamenilor ca Imparatia Lui nu e din lumea asta. Tu pe cine iei ca exemplu altul2, pe Isus sau pe musulmani?

El este bolnav de frica față de Bau-Bau Satan care locuiește în iad și ia acolo cu el toți copiii neascultători. Dacă ai ști puțină psihologie cred că l-ai putea ajuta mai mult.

#100
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 18:04, said:

Dacă ai ști puțină psihologie cred că l-ai putea ajuta mai mult.
Cum?

#101
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Acum mai trebuie ca guvernantii sa mai umble un pic si pe la ei sa ceara impozit ca prea se lafaie astia in puf in timp ce cetateanul de rand le plateste si lor pentru toate

#102
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 11:33, said:

După cum vedeți, România este cel mult 45% ortodoxă!

Brea nea Tudorele, eu m-as bucura sa fie cum zici matale, dar esti cam paralel cu matematica. Din ce calcule ti-a iesit procentul asta? Vezi ca incurci merele cu perele. 55% aia care l-au votat pe Iohannis, sunt 55% din numarul voturilor valabil exprimate, nu din numarul total al cetatenilor Romaniei. Iar printre aia ortodocsi de l-au votat pe Ponta, eu personal cunosc si cativa musulmani, asa ca nu cred ca au avut vreo legatura convingerile religioase cu modul in care au votat oamenii (or fi fost si dobitoci care l-au votat fiindca este ortodox la fel ca ei, dar nu toti cei 45% l-au votat pentru aceasta "calitate").

#103
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 13:01, said:

Ei bine, află că, dacă nu asculți de ceea ce îți spune Biserica Ortodoxă, prin mai marii săi, atunci nu ești ortodox, ci păgân! Și iată de ce afirm aceasta:

Matei 18:17 Dacă nu vrea să asculte de ei, spune-l bisericii; şi, dacă nu vrea să asculte nici de biserică, să fie pentru tine ca un păgân şi ca un vameş.


Și acum se știe, la nivel OFICIAL, că 55% dintre români NU AU ASCULTAT DE GLASUL BISERICII ORTODOXE, care s-a adresat lor prin conducătorii săi. Au ignorat-o total! Așa că, acum, la nivel oficial, 55% DINTRE ROMÂNI SUNT PĂGÂNI față de credința ortodoxă. Fie că știu că s-au autoexclus din această biserică, fie că nu știu.
Singura soluție, ca să rămână ortodocși, ar fi ca Patriarhul însuși să iasă în față și să declare că îi iartă pentru neascultarea față de Biserică. Dacă nu iese, înseamnă că știe deja că aceia oricum sunt ortodocși doar cu numele.

Si cand te gandesti ca suntem in mileniul III,secolul XXI si se aduc exemple de cea cea mai neagra si crunta perioada din istoria omenirii:Evul Mediu.

ps.
Tudorel666
Imi pare rau ca nu sunt ortodox,ca daca as fi fost as fi fost mandru sa fiu considerat pagan stiind ca am scapat prin VOT LIBER EXPRIMAT de unul dintre cei mai malefici reprezentanti ai puterii,ca om politic nu pot sa-l numesc ca mai are mult pana acolo.Si aici l-am numit pe Ponta.Ceilalti doi din troica se numesc Nastase si Iliescu.

#104
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcristi_71, on 17 noiembrie 2014 - 19:33, said:

Brea nea Tudorele, eu m-as bucura sa fie cum zici matale, dar esti cam paralel cu matematica. Din ce calcule ti-a iesit procentul asta? Vezi ca incurci merele cu perele. 55% aia care l-au votat pe Iohannis, sunt 55% din numarul voturilor valabil exprimate, nu din numarul total al cetatenilor Romaniei. Iar printre aia ortodocsi de l-au votat pe Ponta, eu personal cunosc si cativa musulmani, asa ca nu cred ca au avut vreo legatura convingerile religioase cu modul in care au votat oamenii (or fi fost si dobitoci care l-au votat fiindca este ortodox la fel ca ei, dar nu toti cei 45% l-au votat pentru aceasta "calitate").

Tocmai de aceea am zis ”cel  mult”. În realitate, procentul ortodocșilor este mult, mult mai mic.

View Postaltul2, on 17 noiembrie 2014 - 18:05, said:

Cum?

Nici eu nu cunosc destulă psihologie (încă) să te pot ajuta. Ai însă mare nevoie de o baie de ADEVĂR. Chiar și cu forța, dacă este nevoie.

#105
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 19:42, said:

Nici eu nu cunosc destulă psihologie (încă) să te pot ajuta. Ai însă mare nevoie de o baie de ADEVĂR. Chiar și cu forța, dacă este nevoie.
Adica nu spun destule minciuni vrei sa zici?

#106
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postaltul2, on 17 noiembrie 2014 - 19:48, said:

Adica nu spun destule minciuni vrei sa zici?

Adevărul este ceea ce este conform cu realitatea. Dacă unuia i s-a băgat în cap ceva neconform cu realitatea, dar care a fost păcălit că este adevărat, cum se va numi omul acela, când va tot repeta ”adevăruri mincinoase”? Evident că mincinos, chiar dacă el se va crede mai nepătat ca zăpada munților Himalaya și va băga mâna în foc că spune adevărul.
De exemplu, un copil care jură că există Moș Crăciun, minte sau spune adevărul?

Edited by tudorel666, 17 November 2014 - 19:58.


#107
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

View PostI2O, on 17 noiembrie 2014 - 11:48, said:

http://www.mediafax....e-neam-13570798
Decat dinastia...mai bina un protestant
altu' (Daniel) cu limba lunga :)

#108
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 19:58, said:

De exemplu, un copil care jură că există Moș Crăciun, minte sau spune adevărul?
Spune adevarul
Mos Craciun este defapt Mos Nicolae. Si se numeste Sfantul Nicolae din Lichia, acum este sus in Rai.

Da spune tu acuma cum poate un psiholog sa stie astfel de lucruri?
Si daca nu stie cum poate el sa dea sfaturi afara de minciuni grosolane?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate