Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

În România, protestantismul a învins ortodoxia!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#73
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 17 noiembrie 2014 - 13:48, said:

Raspuns final DA, realizez ca am spus asta.

BOR nu e altceva decat un parazit al Romaniei si imi pare bine sa vad ceva ce imi da speranta ca a inceput sa se dezlipeasca incet de pe creierul tarii: faptul ca, in ciuda propagandei ortodoxe, a fost ales unul de alta religie.

Nu contează că mă repet: AM PLÂNS DE BUCURIE AZI. Dacă BOR nu se implica, tot mă bucuram de victoria lui Iohannis (deși mă întreb dacă această victorie ar mai fi avut loc), dar faptul că românii au votat împotriva lui Ponta și pentru Iohannis, deși BOR a avut Î N G Â M F A R E A să le sugereze ce să voteze, m-a făcut să mă simt ca în al nouălea cer.
Revenind însă cu picioarele pe pământ, chiar mă întreb dacă implicarea unei instituții a statului, care ar trebui să fie neutră dpdv politic, în campania electorală, nu încalcă Legea electorală și nu ar trebui făcute niște dosare penale.

Edited by tudorel666, 17 November 2014 - 14:00.


#74
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostWerewolfc, on 17 noiembrie 2014 - 13:01, said:


Daca as fi avut de ales (pentru o functie care presupune realizarea de obiective, sa zicem materiale)  intre un credincios (orice religie ar fi avut) incompetent si hot (demonstrat) si un ateu capabil dar care candva a demonstrat ca poate sa faca ceva bun, as alege oricand varianta a 2-a.

PS:  cam subita trecerea de la ura fata de o alta religie la xenofobie.

Lasati, ca ura fata de romanism si nationalism o afisati pe fata fara nicio subtilitate.

#75
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostFane, on 17 noiembrie 2014 - 13:50, said:

gata. ai invins! ne-ai convins! romania e o tara protestanta dar noi nu stiam asta!

Nu știu la care ”noi” te referi, dar se pare că tu nu știai și încă nu știi asta. Dar se va vedea în curând și se vede mai ales din ritmul în care credincioșii pleacă din bisericile ortodoxe ca să le umple pe cele protestante. Iar cultul ortodox seamănă tot mai mult cu un ritual de magie. Și oamenilor le place magia doar la circ.

View Postaltul2, on 17 noiembrie 2014 - 13:56, said:

Lasati, ca ura fata de romanism si nationalism o afisati pe fata fara nicio subtilitate.

De fapt Preafericitul, prin afirmația că Iohannis nu ar fi român și ar fi străin de neam, incită la ură față de românism și naționalism. Pentru că națiunea este formată din toți fiii poporului român, indiferent de limbile pe care le vorbesc. Singurul lucru ce i se poate imputa lui Iohannis ar fi că are două limbi materne, pe care le vorbește cursiv!

Edited by tudorel666, 17 November 2014 - 14:00.


#76
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postgabitu73, on 17 noiembrie 2014 - 13:41, said:

Eu sunt ateu convins și l-am votat pe Iohannis așa că mai lăsați religia în pace n-are nicio legătură  cu votul.

Asta e, toti cei fara Dumnezeu au votat Iohanis

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 13:59, said:

Pentru că națiunea este formată din toți fiii poporului român, indiferent de limba pe care o vorbesc.
Natiunea e formata din cei care tin la valoruile romanesti care sunt: ortodoxia si tara.

restul sunt venetici sau cel mai exact infiltrati occidentali.

Edited by altul2, 17 November 2014 - 14:01.


#77
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postaltul2, on 17 noiembrie 2014 - 14:01, said:


Natiunea e formata din cei care tin la valoruile romanesti care sunt: ortodoxia si tara.

restul sunt venetici sau cel mai exact infiltrati occidentali.

Exact! Ceea ce înseamnă că națiunea română nu este formată și din ortodocși, de vreme ce chiar ei sunt cei mai mari dușmani ai valorilor ortodoxiei.

View Postaltul2, on 17 noiembrie 2014 - 14:01, said:


Asta e, toti cei fara Dumnezeu au votat Iohanis



BINGO!


Uitați un ortodox care știe și declară CLAR că 55% dintre români NU SUNT ORTODOCȘI!

#78
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 14:03, said:

Exact! Ceea ce înseamnă că națiunea română nu este formată și din ortodocși, de vreme ce chiar ei sunt cei mai mari dușmani ai valorilor ortodoxiei.
Pai natiunea romana s-a degradat de la comunism incoace.
Acum e tarata prin Europa, ciopartita si umilita infiorator. E clar ca nu va ramane intreaga cum a fost cel putin pe vremea comunistilor.
Urmeaza si alte urgii europene: regionalizarea, atacul spionilor catolici si grecocatolici, autonomia ungurilor etc

Edited by altul2, 17 November 2014 - 14:09.


#79
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postaltul2, on 17 noiembrie 2014 - 14:07, said:

Pai natiunea romana s-a degradat de la comunism incoace.
Acum e tarata prin Europa, ciopartita si umilita infiorator. E clar ca nu va ramane intreaga cum a fost cel putin pe vremea comunistilor.
Urmeaza si alte urgii europene: regionalizarea, atacul spionilor catolici si grecocatolici, autonomia ungurilor etc

Deci recunoști că cei 55% care au votat pentru Iohannis nu sunt ortodocși!

#80
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 14:10, said:

Deci recunoști că cei 55% care au votat pentru Iohannis nu sunt ortodocși!

Nu e vorba de religie ci de troaca cu porci, in care cine intra e devorat.

Nu poate fi practicata europenizarea satanica fara consecinte asupra adevarului de credinta.

De aceea practica populatiei va fi impartita: Duminica se va duce la biserica sa se spovedeasca iar ziua se va prostitua cu politica europeana.
Si repet, ce e acum e doart inceput.

Dar exista si o rezolvare la starea asta de fapt: sfarsitul lumii pe care-l asteptam. Atunci se va organiza inca un vot, si toti cei luati de val peste puterile lor, pot sa se reabiliteze.

View Posthusand, on 17 noiembrie 2014 - 14:24, said:

Pune si tu mana vezi ca nu raman nici altii.
Da
Politica e desfranata apocalipsei, cu care se desfraneaza toate popoarele. E usor de depistat asta de oricine.

Edited by altul2, 17 November 2014 - 14:36.


#81
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

Politica e desfranata apocalipsei, cu care se desfraneaza toate popoarele.

Asa o scoti tu dar Scriptura o scoate ca fiind necredinta (femeia necredincioasa sotului )  de orice fel dupa ce a primit credinta ( devenit crestin )de un an sau de doua mii de ani si a devenit imparateasa.

#82
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Luînd în considerare apartenența religioasă a celor doi, se poate spune că protestantismul a învins ortodoxia, în acest caz.  În rest, indiferent de orientarea religioasă a celor doi, opțiunea românilor ar fi fost aceeași, pentru că unii au votat schimbarea, alții au votat hotărît contra lui Ponta, etc. Cred că puțini au fost cei care au conștientizat faptul că unul e protestant, iar altul ortodox și, oricum, nu cred că s-ar fi schimbat semnificativ ceva. Votul a fost unul politic, fără îndoială, așa cum e și firesc.

#83
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 14:06, said:


BINGO!
Sa nu uitam starea fratilor catolici.
Papa vorbeste de extraterestrii, evolutie etc si apoi rade vesel.
Deci Ortodoxia e totusi la mare distanta.

View Posthusand, on 17 noiembrie 2014 - 14:37, said:

Asa o scoti tu dar Scriptura o scoate ca fiind necredinta (femeia necredincioasa sotului )  de orice fel dupa ce a primit credinta ( devenit crestin )de un an sau de doua mii de ani si a devenit imparateasa.

O femeie necredincioasa nu poate rasturna lumea, politica da si o si face.

#84
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 13:54, said:

Nu contează că mă repet: AM PLÂNS DE BUCURIE AZI....
vrei sa discutam despre asta?

#85
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postaltul2, on 17 noiembrie 2014 - 14:31, said:


Da
Politica e desfranata apocalipsei, cu care se desfraneaza toate popoarele. E usor de depistat asta de oricine.

Politica este doar o activitate umană. Nu poate fi personificată decât la modul figurat, la modul propriu nu poate fi o persoană și nu poate desfrâna. Dacă te-ar interesa să vorbești logic, ai ști că există anumite reguli după care se poate face o comparație corectă. Reguli pe care tu nu le-ai respectat. Dacă ai spus-o de la tine, rău ai gândit, dacă ai repetat ce ți-a spus altul, rău ai făcut.
Ca să nu mai spun că, potrivit Apocalipsei, ”prostituata” este în mod clar o cetate, nicidecum un o activitate umană.

#86
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Nu a invins nimic ci doar li s-a dat o palma acelora care cred ca daca pupa oase si popi Dumnezeu tine cu ei ,de fapt nu stiu ce treaba ar avea Dumnezeu cu politica.
Daca era dupa BOR si acum obercaiam cu candele asa ca lasati ca nu e nici o paguba.

#87
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcleopatra00, on 17 noiembrie 2014 - 14:40, said:

Luînd în considerare apartenența religioasă a celor doi, se poate spune că protestantismul a învins ortodoxia, în acest caz.  În rest, indiferent de orientarea religioasă a celor doi, opțiunea românilor ar fi fost aceeași, pentru că unii au votat schimbarea, alții au votat hotărît contra lui Ponta, etc. Cred că puțini au fost cei care au conștientizat faptul că unul e protestant, iar altul ortodox și, oricum, nu cred că s-ar fi schimbat semnificativ ceva. Votul a fost unul politic, fără îndoială, așa cum e și firesc.

Da, mult mai corect ar fi fost să spun că ortodoxia s-a învins singură. Că numai gura ei mare și mândria pe măsură i-au făcut pocinogul cu ocazia acestor alegeri.

View Postaltul2, on 17 noiembrie 2014 - 14:41, said:

Sa nu uitam starea fratilor catolici.
Papa vorbeste de extraterestrii, evolutie etc si apoi rade vesel.
Deci Ortodoxia e totusi la mare distanta.



Noi vorbim aici de România, unde se presupune că papa are prea puține de spus. Și repet și voi repeta: de azi înainte să nu se mai laude careva că românii sunt ortodocși în proporție de 90%.

#88
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

View Postslai, on 17 noiembrie 2014 - 11:44, said:

io mai degraba cred ca idiotii ajung in iad.


Din pacate realitatea arata ca majoritatea covarsitoare a idiotilor nu ajung in iad,ci ajung pe Soft Pedia.Cu topicuri dupa asemanarea lor!!!

#89
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,508
  • Înscris: 16.03.2004

View Posttudorel666, on 17 noiembrie 2014 - 11:33, said:

O spune clar rezultatul actualelor alegeri prezidențiale.

Prostii !
Cei care au votat, nu s-au gandit la religia canditatilor ci la capacitatea lor de oameni politici.

#90
DumitrascuCristi

DumitrascuCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.07.2013
Nu cred ca se pune problema de religie, am ajuns si noi indeajuns de educati incat sa nu consideram ca asta poate fi o metoda de diferentiere, chiar daca in politica exista tendinta sa se apeleze la religie. Cred ca am ajuns in punctul in care asta nu mai e relevant, in care evoluam ca gandire si principii si nu ne mai influenteaza latura asta. Noroc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate