Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Laptop nou ... un sfat o idee e bine venita

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 22.04.2005

View Postalin62, on 12 noiembrie 2014 - 20:58, said:

Mai mic mai usor si mai subtire inseamna mai bine o tableta fie ea si cu windows. Mai bine ramai la laptopul tau pe care ai dat ceva bani decat sa mai arunci niste bani iar pentru -600 700 grame.

am cumparat o tableta anul trecut, am dat si pe aia o gramada de bani dar nu pot sa o folosesc, fara tastatura e aiurea de tot plus ca e greu cu editarea documentelor...practic o tin degeaba :(

#20
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
N-ai ce face cu banii.Pentru net și editare documente merge orice coaja care indeplineste dimensiunile tale inclusiv tableta cu usb host.
Nu ai nevoie de 8gb ram ssd i5 si alte trãsãturi complet inutile.

#21
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Deci ai luat un laptop de 5000 + lei, o tableta scumpa, si acum realizezi ca nici una nu ti satisface nevoile...
Data viitoare spune exact de ce ai nevoie si lasa i pe altii sa decida pt tine :D

#22
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 22.04.2005
Nu e chiar asa, folosesc si o baza de data SQL destul de mare, am nevoie de viteza pentru a face import de fisiere, vreau sa le deschid instant sa le gasesc repede atunci cand caut ceva plus ca tin deschise cate 30 de taburi in chrome.
Cred ca daca ii schimb hardul si ii mai bag o memorie ram pot sa fac treaba si cu asta:

http://www.pcgarage....erprint-reader/


nu are rezolutia pe care o vreau dar cantareste numai 1,5 Kg :D

Edited by Y0samiteSam, 13 November 2014 - 11:24.


#23
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Ce vrei tu cere 2 lucruri:
- 8GB RAM
- SSD

Poti sa ai si 3 x i7 in el, ca daca le tii langa un HDD de 5400RPM, tot planga langa el daca faci mai multe de-odata.

#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Esti chitit rau de tot pe rezolutia aia si HP.
In alte ordine de idei unde cari Laptopul asta de te omoara 700g in plus.
Mai degraba slabesti tu 2-3KG si o sa-ti fie mult mai bine.
Zau,gandesti ca o femeie.Tu cand bei un gat de apa dintr-o sticala de 2.5L pui pe altul sa ti-o duca la gura?

#25
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 22.04.2005
niciodata nu cumpar suc/apa la bidon mai mare de 1 L de obicei iau la 500 sau 750 ml :)

Car laptop-ul peste tot, poate il mut de 5-6 ori pe zi de colo colo pe unde trebuie sa verific anumite probleme.

#26
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
Atunci e timpul sa mergi la sala, de banii pe laptop iti iei abonament pe vreo doi ani :D

#27
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 22.04.2005
nu am timp de sala :(   tare mult vreau sa merg dar nu se poate.

Propun sa ne intoarcem totusi la topic.

#28
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View PostY0samiteSam, on 14 noiembrie 2014 - 20:03, said:

nu am timp de sala Posted Image   tare mult vreau sa merg dar nu se poate.

Scuze pentru off-topic, dar de ce nu se poate? Cumva cea mai apropiata sala e la 100 de km? Am vazut multi oameni care "nu aveau timp de sala", dar in schimb aveau timp de stat pe net si la televizor citeva zeci de ore pe saptamina, plus "pauze" de cafea la serviciu care tot asa, adunate, fac ore bune.

Ti s-a cam raspuns, daca banii ii dai tu din buzunar, nu merita sa faci achizitia. Daca ii da firma la care lucrezi, well, nu conteaza.

De ce tii atit de multe taburi deschise in Chrome? Esti in stare sa folosesti simultan informatiile din 30 de ferestre?

Daca singurul dezavantaj al tabletei e tastatura, exista tastaturi externe, si nu sint prea scumpe.

O alta varianta ar fi un SSD pentru laptopul tau existent, de care esti multumit.

Edited by cosstica, 15 November 2014 - 02:14.


#29
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 22.04.2005
"cosstica" sala este la cel putin 3500 Km, lucrez pe platforme de obicei dar momentan pentru urmatoarele aproximativ 3 luni sunt in mijlocul oceanului pe o "barcuta".
Laptopul meu de care sunt multumit are deja SSD de asta am si spus ca este inca foarte foarte bun, doar ca vreau ceva mai usor.
Tin deschise taburile pentru ca lucrez mult "remotely" cu diverse firme tehnice, am sesiuni deschise pe care le urmaresc...daca spun ca am nevoie de un lucru tu nu trebuie sa te bagi aiurea in topic si sa ma intrebi de ce vreau sau la ce imi trebuie...daca poti sa recomanzi ceva foarte bine daca nu mai bine nu postezi. Ti-am spus ca am incercat diverse solutii (tableta, etc...) si nu am fost multumit dar asta nu inseamna ca trebuie sa cumpar periferice si sa le folosesc in continuare. Am scris clar ce doresc: laptop cu rezolutie decenta si sa fie mai usor mai subtire decat ce am acum. Degeaba vine X si imi spune ca nu am nevoie de rezolutie pe ecran mic sau ca 1 inch in plus nu conteaza si tot pe 15,6"  recomanda si de aici ajungem la concluzia ca trebuie sa merg la sala. Ai idee cum arat? poate deja am 7-8 ani in care am mers la sala in fiecare zi si poate inca o fac atunci cand sunt acasa (acum merg de 4 ori pe saptamana doar pentru "intretinere" Posted Image   Posted Image ) dar asta nu are treaba cu ideea mea: TRAVEL LIGHT

Edited by Y0samiteSam, 15 November 2014 - 13:04.


#30
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012
http://www.altex.ro/...atura-layout-ro
Un macbook atunci? Mai usor ca asta nu gasesti

#31
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 22.04.2005
am gasit asta la "promotie":   http://blackfriday.flanco.ro/produs/40

credeti ca este in regula la pretul respectic?

#32
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 22.04.2005
HP  vs  LENOVO  ?
Pretul este acelasi.
Joi este data limita cand trebuie sa aleg.
Multumesc.

#33
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Inca n-ai luat nimic? :|
Strict din alea doua, HP, pentru constructie si SSD.

#34
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 22.04.2005
Am asteptat. Cred ca am facut foarte bine avand in vedere ca ma uit acum pe ce vroiam sa "arunc" banii in urma cu ceva timp.
Multumesc. Daca ai si alte link-uri sau ai mai vazut ceva interesant te rog frumos sa imi spui.
Te Salut.

#35
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Adu-mi aminte bugetul maxim si ce pretentii ai de la laptop.
Gen la ce il vei folosi, aspect, greutate etc.

#36
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 22.04.2005
Calatoresc mult deci vreau sa fie usor.
Am nevoie de un procesor i5 si 8 GB Ram - il folosesc la job, aplicatii si baze de date.
Buget: 40 mil maxim

Edited by Y0samiteSam, 07 June 2015 - 17:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate