Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

Sfat achizitie uscator rufe electric

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Nu stiu daca mai exista un topic asemanator dar as dori o parere avizata despre achiztia unui uscator rufe....
Din cate am aflat acestea sunt de doua mari categorii...cele cu condensare si cele cu pompa de caldura, problema este ca studiind caracteristicile tehnice ala unora am constatat cu stupoare ca la unele modele ai de facut periodic 3 lucruri: sa cureti filtrul de scame(aflat undeva in buza tamburului), sa golesti apa adunata(la cele cu condensator) si sa cureti o data pe luna condensatorul!
As dori sa stiu daca exista uscatoare de rufe unde sa fie eliminate macar doua din cele 3 operatii fiindca deja mi se pare prea ciudat sa fac mereu aceste lucruri(sunt genul de om care doar vrea sa apese pe un buton)
Rog deasemenea sa aflu pareri de la cei care au deja o asemenea masinarie daca sunt multumiti, daca rufele miros incins, daca se calca greu, etc.

#2
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Tie ti-ar trebui o masina de spalat cu uscator si calcator. Cand termina de spalat, usca direct si calca rufele, fara sa trebuiasca sa le muti tu din una in alta. Le bagi murdare intr-o masina si le scoti tot din ea direct calcate.

Edited by horatziu, 26 October 2014 - 18:01.


#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ia-ti un uscator de genul astuia: http://www.thegift.r...ir-o-dry-p-1826
Nu iti invarte hainele in tambur deci nu le sifoneaza, uzeaza, etc, le usuca mult mai repede, e pliabil, ieftin si transportabil.

#4
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Majoritatea masinilor cu uscator sunt esecuri din cate am citit(tamburul unei masini de spalat de 8-10kg are cca.60litri pe cand un uscator are peste 112litri deci suprafata mai buna de uscare), masina de spalat am noua deci prefer un uscator separat dar la care sa nu fiu nevoit sa fac mereu cele 3 operatii descrise...

 Friskey, on 26 octombrie 2014 - 18:06, said:

Ia-ti un uscator de genul astuia: http://www.thegift.r...ir-o-dry-p-1826
Nu iti invarte hainele in tambur deci nu le sifoneaza, uzeaza, etc, le usuca mult mai repede, e pliabil, ieftin si transportabil.
multumesc, o sa ma gandesc la propunerea ta "serioasa"....

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
De ce o consideri "serioasa" si nu serioasa?

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009

 Friskey, on 26 octombrie 2014 - 18:06, said:

Ia-ti un uscator de genul astuia: http://www.thegift.r...ir-o-dry-p-1826
Nu iti invarte hainele in tambur deci nu le sifoneaza, uzeaza, etc, le usuca mult mai repede, e pliabil, ieftin si transportabil.

mie ala imi suna a teleshoping...deci nu imi prea prezinta incredere.
In plus, nu usuc mai mult de 3 chiloti, un tricou si 3 sosete.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am acestuscător. Am legat furtunul de condens la canalizare și nu trebuie să-l golesc personal. Colectorul de scame este extraordinar de ușor de golit. Maxim 1 min. Pt condensator...3 minute.
Avantajele sunt foarte mari si se merită investiția. Plus 5 ani garanție.

#8
remshm

remshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.02.2007

 Valmont43, on 26 octombrie 2014 - 17:42, said:

Nu stiu daca mai exista un topic asemanator dar as dori o parere avizata despre achiztia unui uscator rufe....
Din cate am aflat acestea sunt de doua mari categorii...cele cu condensare si cele cu pompa de caldura, problema este ca studiind caracteristicile tehnice ala unora am constatat cu stupoare ca la unele modele ai de facut periodic 3 lucruri: sa cureti filtrul de scame(aflat undeva in buza tamburului), sa golesti apa adunata(la cele cu condensator) si sa cureti o data pe luna condensatorul!
As dori sa stiu daca exista uscatoare de rufe unde sa fie eliminate macar doua din cele 3 operatii fiindca deja mi se pare prea ciudat sa fac mereu aceste lucruri(sunt genul de om care doar vrea sa apese pe un buton)
Rog deasemenea sa aflu pareri de la cei care au deja o asemenea masinarie daca sunt multumiti, daca rufele miros incins, daca se calca greu, etc.


eu am acest uscator http://www.emag.ro/u...3/pd/D73NRBBBM/ si pot sa-ti zic ca e extraordinar, daca vrei, poti schimba si deschiderea hubloului din stg. in dreapta, poti scoate furtunul de eliminare a apei direct in conducta si nu trebuie sa mai scoti si sa arunci rezervorul de apa, dar cel de scame si condensare trebuie curatat.

#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 orlandobarbulescu, on 26 octombrie 2014 - 18:42, said:

Eu am acestuscător. Am legat furtunul de condens la canalizare și nu trebuie să-l golesc personal. Colectorul de scame este extraordinar de ușor de golit. Maxim 1 min. Pt condensator...3 minute.
Avantajele sunt foarte mari si se merită investiția. Plus 5 ani garanție.
multumesc de raspuns, intrebare este daca furtunul de condens poate fi "agatat" de marginea cazii de baie intrucat acolo am eu locul unde va fi uscatorul....
adica daca furtunul de evacuare ar fi obligatoriu de pus la nivelul pardoselii(canalizare) sau merge pus si mai sus(agatat de cada)

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 lex404, on 26 octombrie 2014 - 18:30, said:

mie ala imi suna a teleshoping...deci nu imi prea prezinta incredere.
In plus, nu usuc mai mult de 3 chiloti, un tricou si 3 sosete.
Pai cu atat mai mult, e mai potrivit "sacul" ala, de ce ai da 1.xxx lei pe un uscator cat o masina de spalat?
Poate am ales eu prost linkul, in fine, sunt enspe modele, enspe marci si enspe vanzatori cu sau fara teleshoping.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Pana usuc hainele dintr-un tur intreg de masina in sacul ala ma prinde toamna 2015.
Deci da, un uscator de 1000 de lei e mai convenabil. In plus usuci detoate.

De exemplu, cum pot usca lenjeria de pat in sacul ala? Nici 2 fete de perna nu incap bine... Ca sa usuc o masina intreaga de rufe in acelasi timp ( sa nu se imputa cele care raman la urma ) am nevoie de 9-10 saci.

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 26.02.2008
Nu are legatură cu nivelul. Sa nu fie mai sus decat partea superioară a masinii.
La mine, findca e ușoară, masina de uscat am pus-o peste cea de spălat. Furtunul de condensat intră în acelasi loc cu cel al M de Spălat.

Edited by orlandobarbulescu, 26 October 2014 - 20:29.


#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 07.06.2014
nu te mai chinui cu spalatul si uscatul, le arunci si iei altele Posted Image

#14
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Indiferent de uscator, de curatat filtrul de scame nu scapi :) Dar, cum spunea si cineva mai sus, e treaba de cateva secunde. Adica scoti filtrul, aduni scamele cu mana, bagi filtrul la loc (cel putin asa e la uscatorul pe care il am eu).
Daca vrei sa scapi si de asta, iti recomand sa cauti pe cineva care sa iti faca curat/spele/usuce/calce/whatever :)

#15
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 Valmont43, on 26 octombrie 2014 - 18:10, said:

Majoritatea masinilor cu uscator sunt esecuri din cate am citit(tamburul unei masini de spalat de 8-10kg are cca.60litri pe cand un uscator are peste 112litri deci suprafata mai buna de uscare), masina de spalat am noua deci prefer un uscator separat dar la care sa nu fiu nevoit sa fac mereu cele 3 operatii descrise...

special pentru comoditatea ta ti-as propune:
- masina de spalat cu uscator cu program curatare scame. Spala 7kg si usuca 4kg (asta ca sa ai probabil loc in tambur, asa cum ai spus si tu). Si nici nu foloseste apa pentru ciclul de uscare...
- uscator cu pompa de caldura (ca sa economisesti curent), condensator cu autocuratare (o grija in minus, si mai economisesti si ceva curent in plus...) si kit de evacuare apa din condens inclus (a 2-a grija in minus). SIngurul lucru de care nu scapi - curatarea filtrului de scame, da` poti sta linistit pana te anunta aparatul ca ar fi cazul ...
Deci, buget sa fie, ca tehnologii exista....

Edited by plimbaretul, 27 October 2014 - 11:56.


#16
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
mda, stiam ca la cele cu pompa de caldura nu mai ai grija curatarii condensatorului dar si pretul este pe masura.....mai ales la modelul indicat de tine.... acel Siemens (este fabricat in Germania e adev)costa cat 3 uscatoare middle class Posted Image
http://www.emag.ro/u...y/pd/DFY5RBBBM/

Edited by Valmont43, 27 October 2014 - 14:26.


#17
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
pai "obrazu` subtire cu cheltuiala se tine ..." - e adevarat ca vorbind de confort si "ergonomia activitatilor" cautate de tine, putem discuta de lumbago si numarul de aplecari pentru scoaterea condensatorului, de "chinul" si atentia sporita la curatare condensator (ca are niste lamele subtire - cam ca radiatorul de la AC") pentru a nu le indoi sau a nu ne taia (iar daca te tai, alta cheltuiala....da cu spirt, rivanol, plasture, etc + durere)... . Ca sa nu mai vorbim de apa irosita doar pentru curatarea acestuia ... Posted Image

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 lex404, on 26 octombrie 2014 - 20:09, said:

Pana usuc hainele dintr-un tur intreg de masina in sacul ala ma prinde toamna 2015.
Deci da, un uscator de 1000 de lei e mai convenabil. In plus usuci detoate.

De exemplu, cum pot usca lenjeria de pat in sacul ala? Nici 2 fete de perna nu incap bine... Ca sa usuc o masina intreaga de rufe in acelasi timp ( sa nu se imputa cele care raman la urma ) am nevoie de 9-10 saci.
Usuci hainele in maxim 30 de minute.

Mai sus ziceai ca "mai mult de 3 chiloti, un tricou si 3 sosete" nu usuci, acum o dai in lenjerii de pat si alte alea?
Desi lenjeriile de pat intra lejer in sacul ala, mai greu cu plapumele si paturile dar astea nu sunt lenjerii de pat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate