Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website
 Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 

Ce vor userii din Poiana? - referitor la offtopic si moderare

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
6232 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Cum doriti sa fie Poiana moderata (239 membri au votat)

Abordarea offtopic-ului de catre moderatori sa fie

  1. Ca pana acum (66 voturi [27.62%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 27.62%

  2. Mai ferma (65 voturi [27.20%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 27.20%

  3. Mai relaxata (108 voturi [45.19%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 45.19%

Sanctiunile date ptr. oftopic sa fie

  1. Ca pana acum (72 voturi [30.13%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 30.13%

  2. Mai drastice - suspendarea contului (49 voturi [20.50%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 20.50%

  3. Mai mici - cel mult avertisment (95 voturi [39.75%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 39.75%

  4. Sa nu fie avetizat deloc cel ce face offtopic (23 voturi [9.62%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 9.62%

Daca tu ai modera Poiana

  1. Ai fi mai permisiv (78 voturi [27.27%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 27.27%

  2. Ai fi mai dur (56 voturi [19.58%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 19.58%

  3. As modera la fel ca acum (41 voturi [14.34%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 14.34%

  4. Mi-ar place sa fiu moderator in Poiana (22 voturi [7.69%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 7.69%

  5. Nu mi-ar place sa fiu moderator in Poiana (89 voturi [31.12%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 31.12%

Votează

#6211
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.470
  • Înscris: 29.04.2008

 spider_zero_sapte, on 30 ianuarie 2017 - 22:19, said:

@ Jammalan-...

E complet deplasata comparatia; Softpedia nu e Partid politic si nici nu ”face politica”.


Nu e un motiv pentru a tolera anumite derapaje. Verbale.

 chaosss, on 30 ianuarie 2017 - 22:21, said:



Ce a zis ? Mai exista mesajul ala pe undeva ?

Mai important e "cum", nu "ce"

#6212
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.107
  • Înscris: 06.09.2005


 carens, on 30 ianuarie 2017 - 22:14, said:


Stii ce fac moderatorii acum ? Ce faceau si CC al PCR cand trebuiau sa hotarasca ce acoperire juridica trebuie sa aiba pedepsele. Se sfatuiesc.
Cam multa dramă pentru niste "daraveri de clopotniță"...



#6213
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 27.09.2006

 radumiki, on 30 ianuarie 2017 - 22:48, said:

...Asa ca stii ce propun eu: nu va injurati de mama sau va jigniti direct cu tot felul de apelative, in rest, ce-ti spune el tie poti sa-i spui si tu lui fara a risca avertizari, sariti la bataie daca asta vreti insa nu va sfasiati. De multe ori scrii in raport: ,,poti sa-i zic si eu asa''? Uite, iti raspund public: Da!Posted Image
Iti aduci aminte?

 acvaristul, on 13 octombrie 2016 - 15:15, said:

Nene Argo',
1. Am spus-o de nenumarate ori, problema de fond nu e in curtea voastra (a moderatorilor). E vorba de Regulament, iar aici n-aveti ce face (nici noi).
- e o greseala sa permiti "personajelor" banate sa revina pe forum... sa vezi tu, ca moderator, ca un bou iti rade-n nas facandu-si imediat alt cont... mie mi se pare inacceptabil.
- e o greseala sa penalizezi o opinie cu care si tu, ca moderator, poate ca esti de acord... doar pentru ca ai primit un Report din partea unui bou. Pe care-l stii "de bou".
- e o greseala sa incurajezi userii sa trimita Report-uri... plm, pai ori esti in stare sa combati, si-atunci ti-asumi ca o mai si furi cateodata... ori taci din gura si te rezumi doar sa citesti ce scriu altii.
- treaba voastra, ca moderatori, ar fi sa interveniti doar in cazul in care vreunul dintre noi sare calu' si se ajunge la luat familia-n stromeleac. Atat!
- faptul ca orice "fetita", care acum tipa ca a fost jignita (face Report), are parte de satisfactie din partea voastra (voi penalizati adversarul), conduce la situatia in care ne aflam... pentru orice cacat, sunteti nevoiti sa cititi nenumarate rapoarte si sunteti nevoiti sa raspundeti tuturor cretinilor care reclama ca au fost jigniti/ca nu li s-a facut dreptate/ca se simt nedreptatiti, etc.
2. Solutii ar fi, daca cineva doreste sa se implice si sa procedeze in consecinta.
- reveniti la moderarea "mai moderata" si nu mai bagati in seama toti idiotii plangaciosi... daca cel reclamat n-a injurat urat, atunci lasati omul in pace. Lasati discutiile sa curga, chiar daca lucrurile se mai si incing... recunoasteti (barem in sinea voastra) ca nu e in regula ca prostimea "sa aiba drept de vot" si actionati in consecinta.
- daca e posibil (dpdv tehnic) limitati numarul de postari pe care un user le poate scrie zilnic/in acelasi topic... daca boul stie ca nu mai poate sa posteze de o suta de ori pe zi, atunci isi va dramui fortele si se va stradui sa scrie "putin si bun".
- daca e posibil (prin discutii cu "superiorii"), rezolvati problema: user01 -> ban -> user02 -> ban -> user03 -> ban si tot asa (unde user01=user02=user03)... daca omul stie ca banarea e "for ever", atunci nu-si mai permite sa va/ne rada-n nas din spatele Regulamentului...


#6214
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

 carens, on 30 ianuarie 2017 - 21:27, said:

Din pacate am constatat ca moderatorul in cauza, cel care taie si spanzura nu are rabdare si se enerveaza, mai ales daca userul in cauza are coerenta si finete in tratarea subiectelor.
Am apreciat ironia fina, ca sa zic asa.

#6215
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.407
  • Înscris: 13.01.2011

 acvaristul, on 30 ianuarie 2017 - 23:27, said:

Iti aduci aminte?

Drag coleg.
Mă repet si eu, că toți repetăm, dar valurile timpului acoperă totul cu spuma uitării.

Analogie: OTV versus Pro tv.
OTV = reclame despre astroloaga necunoscută, alifia lu' vecina lu' Diaconescu, preparată în pivniță ei de la tara, cu seu de capra... etc.
Pro = reclame la pasta de dinți cunoscută, mertan ori alta auto cunoscută, băuturi fine, etc.

După ce prestanță ai, așa se feresc si cei care nu vor să se asocieze cu tine, ori din contra.
Acest forum este în primul rînd O AFACERE.
Repede vărsători de singe am fi si noi, dacă ar fi a noastră.

#6216
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.721
  • Înscris: 21.08.2007

 crisstonne, on 31 ianuarie 2017 - 00:24, said:

Drag coleg.
Mă repet si eu, că toți repetăm, dar valurile timpului acoperă totul cu spuma uitării.

Analogie: OTV versus Pro tv.
OTV = reclame despre astroloaga necunoscută, alifia lu' vecina lu' Diaconescu, preparată în pivniță ei de la tara, cu seu de capra... etc.
Pro = reclame la pasta de dinți cunoscută, mertan ori alta auto cunoscută, băuturi fine, etc.

După ce prestanță ai, așa se feresc si cei care nu vor să se asocieze cu tine, ori din contra.
Acest forum este în primul rînd O AFACERE.
Repede vărsători de singe am fi si noi, dacă ar fi a noastră.
Dar pe tine ce te califica sa te erijezi in purtatorul de cuvant al ...forumului.

#6217
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.407
  • Înscris: 13.01.2011

 spider_zero_sapte, on 31 ianuarie 2017 - 00:28, said:


Dar pe tine ce te califica sa te erijezi in purtatorul de cuvant al ...forumului.

Dar pe tine, in atacator ?! 😂
În orice caz, mă bucur că nu ai înțeles nimic, din ce am postat mai sus.
Dar știi de ce mă bucur ?! :)

Editat de crisstonne, 31 ianuarie 2017 - 00:52.


#6218
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.721
  • Înscris: 21.08.2007
Ce ”atacator” visezi, dude?
Sunt un simplu user ca ti-a atras atentia ca nu e nici locul si nici momentul sa incepi cu elogiile la adresa staffului si cu lectii la adresa userilor.
Dialogul de aici se poarta( ma rog, ar fi de preferat) intre useri si moderatori. Tu nu mai esti moderator.

Nu mă crede pe cuvânt, ia și verifică!

Si nici macar mozii si supermozii nu au dreptul, caderea sau obligatia sa se pronunte in privinta afacerilor SP.

Editat de spider_zero_sapte, 31 ianuarie 2017 - 00:59.


#6219
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.407
  • Înscris: 13.01.2011
Era să zic ca aber... cu grație, dar nu am voie.
Te zbați degeaba, de mult timp, in privința mea, sintem depaaaarte, foarte departe, unul de altul.
Dar știi ce, imi convine, căci vede toată lumea 😎

P.S. Eu pot sa verific si daca am mai vrut să fiu ori nu, ce zici tu, în anumite momente ;)

Editat de crisstonne, 31 ianuarie 2017 - 01:12.


#6220
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.308
  • Înscris: 03.08.2004

 acvaristul, on 30 ianuarie 2017 - 23:27, said:

Iti aduci aminte?
Cateodata parca mi-e dor de vremurile cand modera gtk si mosotti: mergea sa combati,  chiar si impotriva lor,  cu oarecare duritati, cred ca acum ai lua banutzul  daca ai avea comenturile doar la jumatatea "intensitatii" de atunci. :)

Editat de g_force, 31 ianuarie 2017 - 01:14.


#6221
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 69.266
  • Înscris: 28.05.2013
Radumiki a avut o propunere. Sa se mentionexe in semnatura sau profil ca usetul respectiv suporta didcuti mai" barbateasca, mai dură.

#6222
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.107
  • Înscris: 06.09.2005
Cum definești ”mai barbateasca”? Unii se injura de mama fără nici o greață, alții sunt mai ”sensibili” și nu apreciază așa ceva. Iar limbajul gen Kaltman; nu cred că poate cineva sa fie de acord cu așa ceva. Orice idee îmbraci în astfel de cuvinte și astfel de stil, își pierde continutul. Adică, n-ai ce sa combați.

#6223
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.541
  • Înscris: 27.09.2006

 crisstonne, on 31 ianuarie 2017 - 00:24, said:

Drag coleg.
Mă repet si eu, că toți repetăm, dar valurile timpului acoperă totul cu spuma uitării.

Analogie: OTV versus Pro tv.
OTV = reclame despre astroloaga necunoscută, alifia lu' vecina lu' Diaconescu, preparată în pivniță ei de la tara, cu seu de capra... etc.
Pro = reclame la pasta de dinți cunoscută, mertan ori alta auto cunoscută, băuturi fine, etc.

După ce prestanță ai, așa se feresc si cei care nu vor să se asocieze cu tine, ori din contra.
Acest forum este în primul rînd O AFACERE.
Repede vărsători de singe am fi si noi, dacă ar fi a noastră.
Asa este, ai dreptate. Atata vreme cat se produce "trafic", ideea este "sa avem useri multi, care scriu mult si care enerveaza pe toata lumea". Posted Image
De altfel, si eu am spus lucrurile astea, cu alta ocazie.

 acvaristul, on 30 mai 2016 - 12:17, said:

Acest forum nu este o platforma de dezbateri, ci este o afacere.
Traficul inseamna bani, iar interesul proprietarilor este ca discutiile sa "escaladeze" cat mai mult... mai mult scandal = mai mult trafic = mai mult profit.
Regulamentul forumului (pe care l-am acceptat cu totii, la inscriere) este conceput in acest sens. Nu avem ce sa comentam.
Moderarea pe arie este mai mult decat ok, tinand cont de limitarile impuse de Regulamentul forumului.
Moderatorii nu pot sa faca mai mult de-atat, chiar daca vor... cum s-ar zice, "se lucreaza cu materialul clientului".
Deja nu se mai pune problema de "simpatii" sau "antipatii", ci de puterile limitate pe care le au moderatorii.
- exista useri care sunt prezenti pe forum non-stop si care scriu sute de posturi, "zile la rand"... deja nu mai vorbim aici de convingeri personale, ci vorbim de mai multi oameni care posteaza de pe acelasi cont. Unul dintre exemple este userul vio69a... e suficient sa-i urmariti/numarati/contorizati postarile (nu comentez justetea "cauzei" aparate de respectivul user).
- exista useri care sunt banati astazi, pentru ca maine sa-si faca alt cont si sa o ia de la inceput cu acelasi tip de comportament... iar sunt banati, pentru EXACT aceleasi lucruri, si iar recidiveaza. Ca exemple: galeo si sucrebolivar.
Parerea mea, desigur extrem de personala si de subiectiva, este ca tolerarea existentei acestui tip de "useri" se datoreaza faptului ca ei genereaza trafic... implicit, aduc bani "acasa".
"Discutia" cu acest tip de useri nu este altceva decat pierdere de timp, indiferent de subiectul abordat.
Chiar daca am renuntat de mult sa mai postez in Poiana, intru pe forum si citesc topicurile aproape zilnic.
Altfel spus, ne ramane sa carcotim pe la colturi si sa admiram "mostre din intelepciunea milenara a romanului". Posted Image

#6224
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.747
  • Înscris: 05.11.2008

 acvaristul, on 31 ianuarie 2017 - 09:43, said:

Asa este, ai dreptate. Atata vreme cat se produce "trafic", ideea este "sa avem useri multi, care scriu mult si care enerveaza pe toata lumea". Posted Image
Daca stii care este problema, atunci este pe jumatate rezolvata. Trebuie doar sa iti adaptezi discursul la noua realitate.
Adevarul este ca singurul lucru pe care eu nu-l pot face, este sa indrug zi de zi aceeasi chestie, cu acelasi limbaj de lemn, fara sa pun si putin "suflet", asa cum fac "ei". Este intra-adevar greu sa discuti cu niste roboti foarte rezistenti "fizic si psihic". De psihic am zis doar asa...

#6225
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 69.266
  • Înscris: 28.05.2013

 tauru242, on 31 ianuarie 2017 - 08:25, said:

Cum definești ”mai barbateasca”? [.....] Orice idee ĂŽmbraci ĂŽn astfel de cuvinte și astfel de stil, ĂŽși pierde continutul.


E simplu.Simplu cat timp ramane la nivelul bunului simt.
Cand devine incalcare de regulament, e atat de clar ca nu incape discutie.

Trebuiesc comasate topicele.
Un singur Trump ajunge
Un singur topic Merkel ajunge
Nu e nevoie de Merkel in gradina, Merkel la coafor sau Merkel la party
Un singur topic pentru atentate este destul
Un singur topic Noul guvern in Romania ajunge.

Dar.....
Asa cum cei ce manifesta in diverse ocazii pentru tot ce vrei, afara de lucrurile cu adevarat esentiale pentru sociatate,
si pe Poiana sunt subiecte care atrag ca un latrinomagnet....
Si se multiplica invartindu-se in jurul aceleasi cozi.
Si sunt subiectele despre reforma sistemului de invatamant, sanitar, despre contracte colective, despre politica bancilor, care lancezesc.

acvaristul said:


- exista useri care sunt prezenti pe forum non-stop si care scriu sute de posturi, "zile la rand"... deja nu mai vorbim aici de convingeri personale, ci vorbim de mai multi oameni care posteaza de pe acelasi cont. Unul dintre exemple este userul vio69a...


Ma bate gandul sa te rog sa probezi afirmatia, dar nu vreau sa te fac de ras.....

Editat de vio69a, 31 ianuarie 2017 - 12:00.


#6226
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.407
  • Înscris: 13.01.2011
Eu văd așa, esența discuției de aici, evident, reduc la absurd, de ce să nu facem noi din forum o albie de porci cu dejecții si toate cele urît mirositoare, dacă tot nu ne duce mintea (chiar sufletul) sa ne ridicam la alt nivel moral prin autocontrol, cică apanajul ființelor inteligente.

#6227
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 587
  • Înscris: 31.01.2015

 crisstonne, on 31 ianuarie 2017 - 12:39, said:

Eu văd așa, esența discuției de aici, evident, reduc la absurd, de ce să nu facem noi din forum o albie de porci cu dejecții si toate cele urît mirositoare, dacă tot nu ne duce mintea (chiar sufletul) sa ne ridicam la alt nivel moral prin autocontrol, cică apanajul ființelor inteligente.
Si nu doar aici, as putea sa fac o lunga lista de mesaje luate absolut prin sondaj din Poiana, din diverse topice, unde nu exista nici un autocontrol...

#6228
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 29.456
  • Înscris: 29.07.2013
Parerea mea este ca acest topic si-a atins limita, poate fi inchis si inlociut cu unul nou.

Poll-ul facut cu alt tip de intrebari, un sondaj de unde sa rezulte cam cum ar dori userii sa arate si sa fie administrata Poiana.

Si ma refer aici atat la nivelul limbajului si a invectivelor cat si la atitudinea userilor. Despre off topic-ul din titlu deja e desuet sa discutam, fiind si greu de decelat, in vartejul postarilor.

Pe mine personal ma deranjeaza invectivele si expresiile porcoase, aproape de obscen, cu "limbi infipte-n cur", "stropeli din laba" si alte mizerii, utilizate pentru a persuada si a exprima cat mai exact simtamintele unor useri al caror lexic limitat nu le permite sa elaboreze texte la fel de incisive, fara a apela la obscenitati.

Un alt modus operandi pe care l-as pune in discutie ar fi acela in care userii sunt impinsi spre limitele rabdarii prin postari regulamentare ca si continut dar facute insistent, repetitiv, obsesiv, un tip de floodare care duce la izbucnirea celui vizat pentru ca apoi sa fie raporat ca atacator la persoana.

Un schimb de comentarii pe un subiect nu trebuie sa fie o lupta continua cu crezul si simtamintele adversarului in scopul de a-l scoate din joc.
Chiar la intrare se spune ca este suficienta o parere nu repetarea ei de sute de ori.
Militantii, activistii politici si fanaticii nu sunt bineveniti deci, sau se conformeaza cutumelor si participa la dialog sau stau pe margine si observa.

Ar mai fi de discutat si despre nivelul peioratiilor la adresa tertilor ( politicieni, jurnalisti, media in general ) cat si discutarea defectelor fizice (dinti cariati, bube, cicatrici, capete deformate, etc).
Una e sa discuti despre parul de pe pieptul unei jurnaliste, in gluma si alta sa iei in ras cicatricile lasate de varsat , dintii cariati sau ingalbeniti, un ochi ce fuge, samd.

Sunt multe alte completari ( definirea jignirii colective, de exemplu ) si, daca tot se manifesta pregnant dorinta ca aria sa arate intrun anumit fel, cu niste limite mai bine stabilite, implicit se va discuta si despre moderare.

Editat de argonaut, 31 ianuarie 2017 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate