Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Topul facultăților inutile

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Sa rid sau sa pling ?
Deci ca sa iti faci o parere, sunt unii care habar nu au pe ce lume traiesc, dar ei voteaza. Dar de ce sa ne mire acest fapt cand la TV, cele mai mari ratinguri le au emisiunile de cacao de pe primatv, kanald D, etc? Eu de multe ori am impresia ca se prostim pe zi ce trece si "doar cei puternici supravietuiesc" . Sunt o gramada care pun botul la tot ce vad la tv, le place scandalul, le place sa stie cu cine si-o trage nu stiu ce parasuta sau incult vedete insa nu dau 2 bani pe viata lor si cum am spus la inceputul acestui subiect, se multumesc cu putin. Adica aceasi rutina zilnic, pe un salar de cateva sute de Ron, vin acasa si se aseaza in fata tv-ului si asteapta "sa inceapa emisiune", dupa care maine o iau de la capat iar in weekend stau in fata blocului la barfa (ca vezi doamne, trebuie sa stie ce mai mananca fiecare vecin). Dar priveste partea buna, sunt fericiti Posted Image

http://api.ning.com/files/Ha*i6Zw5RmpdQPiH5x-BtYzoN7qVFE9E9FAI6WOaWrIDf6UTJg4GOvXqJc*6l-PyadUcPXSGUSzN4qGPbyTYctXms1se-M77/10636272_659492947480104_4981926373056769711_n.jpg

mai vezi politicienii ca se bat cu pumnii in piept ca aduc investitori si draci de-amiaza. Ce investitori ? ca am ajuns sa fim China europei. Firmele vin pentru ca e mana de lucru ieftina, nu pentru ca le place moaca noastra (cu toate ca avem o infrastructura de tot cacatul, gandeste-te cat de mult ii multumeste mana de lucru incat trec cu vederea lipsa autostrazilor, ceea ce ingreuneaza livrarea produselor)

Edited by Andreysc7, 18 October 2014 - 00:44.


#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,067
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMooF2010, on 17 octombrie 2014 - 16:34, said:

De exemplu zilele trecute am fost la un simpozion de automatica unde erau prezentati tot felul de robotei.....
"Da frate, mare branza, niste robotei lego cumparati din comert". Aceea, desi erau colegii celor care prezentau, nu aveau capacitatea de a vedea tehnologia si faptul ca ei au fost capabili sa lege niste traductoare, niste motorase electrice si altele de un microcontroler.
Aoleu, pai asta face baiatul meu de clasa a 5-a, la cercul de robotica, eu sper sa nu ramana la acelasi nivel si la facultate (daca va face).

View PostAndreysc7, on 17 octombrie 2014 - 21:51, said:

Cum vrei sa fie bine cu oameni de genu' Posted Image !?
https://www.youtube....PJxo8hlXDrNCL-Q
Vad ca unii dintre cei ce raspund sunt persoane de peste 40 ani, scolite deci inainte de '89, atunci ''cand se facea scoala''.

Edited by Karhu, 18 October 2014 - 07:49.


#39
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,347
  • Înscris: 24.05.2010
Vreau sa il vad si eu pe baiatul tau de clasa a 5-a cand programeaza niste microcontrolere

#40
numaru5

numaru5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.10.2014
1 - filosofia!

#41
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
De ce filosofia? Îți oferă niște viziuni foarte interesante asupra lumii.

#42
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Nu exista facultate inutila!!! Poate ineficienta ar fi un termen mai potrivit.
Nu va ganditi doar din punctul de vedere al "clentilor" ( studentilor ).
Oricat de idioata si aparent inutila ar fi, macar aduna un numar variabil de tolomaci pentru o perioada de timp ( variabila si aia ) si incearca sa le mai toarne ceva in tartacuta.
Ca fiecare categorie (actionari, dinozauri, profesori , asistenti, secretare, ingirjitori ... si alte categorii de personal ) are alt fel de beneficii dupa ea .... e cu totul alta problema.
Problema mare apare cand beneficiile obtinute in urma existentei institutiei respective sunt depasite de inconveniente ( cel mai evident ar fi scaderea reputatiei invatamantului in general, dar si confuzia care o raspandesc in legatura cu competenta pe care ar trebui s-o aiba "absolventul de facultate").

#43
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Faceţi facultăţi tehnice!

#44
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Inutile in sensul ca nu sunt cerute pe piata muncii.

Daca ai deja bani si nu te intereseaza partea financiara atunci nu exista facultate inutila. Am un prieten care a mostenit de la taicasu suficient cat sa stea cu burta la soare si el si 10 generatii dupa el. Si omul s-a apucat sa faca psihologie pentru ca il pasioneaza si vrea sa-si dedice viata acestui lucru.

Tipu ala care a scris articolu pare tare frustrat. Cred ca i-a umplut viata de lumina facultatea aia utila pe care a facut-o.

#45
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013
Important e sa te perfectionezi, orice ai face. Cu facultate sau fara.
Nu conteaza ca sunt mii de studenti la marketing sau mii la programare. Nu numai programatorii ajung pe wikipedia, sau numai inginerii.

#46
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012
Facultatea trebuie privita la fel ca orice produs. E utila daca iti face viata mai buna si inutila daca nu iti face viata mai buna.
Sa comparam facultatea cu achizitia unei masini. Daca masina te duce din A in B se cheama ca ai facut o afacere buna; daca nu te duce ai luat teapa. Ti-ai irosit timpul, efortul si banii pe ceva ce nu face ce promite.

Numarul studentilor este foarte mare in Romania comparativ cu ce poate sa suporte piata muncii. Parerea mea este ca tinerii ar trebui sa fie pragmatici si decat sa se pregateasca pentru ceva munca-sus-pusa la care clar nu vor avea acces mai bine accepta realitatea si cauta sa invete o meserie mai de jos dar cautata. Exemplu: e nevoie de sudori.

Edited by 667, 21 October 2014 - 12:00.


#47
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Nu trebuie să îți facă viața mai bună, ci trebuie să te instruiască într-un anumit domeniu.

#48
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View Postadrian93, on 21 octombrie 2014 - 12:32, said:

Nu trebuie să îți facă viața mai bună, ci trebuie să te instruiască într-un anumit domeniu.
Viata mai buna in sensul ca ocupi un post mai inalt intr-o firma.

#49
lotharragnar

lotharragnar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 14.08.2016
TNR a inceput sa scrie articole  reale

I-a trecut glonţul pe la ureche. Intrase la jurnalism, dar s-a angajat muncitor în ultima secundă
http://www.timesnewr...-ultima-secunda

Neatent! Un tânăr s-a împiedicat, a căzut în curte la Spiru Haret și s-a trezit admis la 3 facultăți
http://www.timesnewr...-la-3-facultati

Părinţi, mulţumiţi că fiul lor a intrat la Jurnalism: “Măcar n-o să aibă niciodată bani de droguri”
http://www.timesnewr...bani-de-droguri

Edited by lotharragnar, 24 August 2016 - 21:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate