Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Necesar teren pentru autoconsum

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Daca iti place sa gradinaresti atunci in primul rand o sa ai satisfactia ca culegi rodul muncii tale. La servici lucrezi pentru altii, in gradina lucrezi pentru tine. Cel mai fericit am fost cand am mancat prima ceapa verde de la mine din gradina. Majoritatea au fost la tara la bunici si i-au ajutat la munca prin gradina, dar nu se compara cu prima recolta din gradina ta. Incepi sa ai mai mult respect pentru natura si pentru tine.
Un lucru e sigur, daca stai la casa si ai gradina atunci trebuie sa te si ocupi de ea, nu o sa te plictisesti niciodata, tot timpul o sa ai ceva de facut. Daca iti place in schimb sa stai in fata televizorului atunci mai bine nu te muta la tara.

#20
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cat teren iti trebuie ? Cat mai mult ! E simplu, eu asa o vad, intotdeauna vei avea ce face cu el !

Bafta !

#21
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Va multumesc pentru raspunsuri!

#22
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
de arat ar fi bine sa ari in toamna iar gunoiul sa il dai sub aratura. 0.5ha porumb ar trebui sa-ti ajunga pt gaini si vreo 2-3 porci. fan,daca ai posibilitate sa pui lucerna,de pe 0.5 ha poti sa tii linistit si 2 vaci pe perioada de iarna,vara le dai la ciurda. daca vrei sa faci si faina pt paine si pt pasari mai 0.5 ha si poti sa faci si rotatie cu porumbul ;). pt legume iti ajunge gradina casei(nu cred ca exista casa la sat in romania fara gradina si fara ceva pomi pe margini). lucrarile pamantului le platesti pt ca nu merita sa bagi banii iin tractor si utilaje pt atata teren iar prestari nu o sa ai timp sa faci daca zici ca ai un job.
deci eu zic asa: maxim 2ha teren in camp si gradina casei ajung pt a trai o familie

#23
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
In concluzie, ai nevoie de atata teren cat poti tu lucra. Cred ca totusi o vaca e greu de tinut daca ai un servici. Mai bine te abonezi la o vecina sa iti aduca regulat lapte si smantana.

#24
beckk50

beckk50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.02.2008
http://cartidintei.wordpress.com/ aici vei gasi cartile de care a mentionat andu2006. Merita sa te uiti peste ele, asta planuiesc si eu.

#25
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View PostNero-d, on 30 septembrie 2014 - 12:05, said:

calculat... cam de 3 ori mai scump si la o calitate inferioara (incluzand toate cheltuielile, inclusiv munca si neincluzand riscurile)
e vorba de eficienta care se reflecta direct in rentabilitate

Probabil ca, in general, iesi mai ieftin cumparand de la piata. Problema cu piata e ca nu verifica mai nimeni concentratia de chimicale vs. vitamine/minerale din produse; pana la urma, nu intamplator e mai ieftin la piata.

#26
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postcflorin32, on 14 octombrie 2014 - 19:47, said:

Problema cu piata e ca nu verifica mai nimeni concentratia de chimicale
Ori verifica cineva ori nu verifica ? Ca nu imi pare clar din ce spui.

View Postcflorin32, on 14 octombrie 2014 - 19:47, said:

concentratia de chimicale vs. vitamine/minerale din produse
Vs = Versus ?
Nu-i ciudat raportul asta ?

http://www.madr.ro/d...-01.10.2013.pdf

http://www.justice.g.../32012R0788.pdf

http://lege5.ro/Grat...te-si-produse-v

#27
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Daca mergi in zona Vidra sunt sute de hectare de solar. Dupa ce te imprietenesti cu un localnic iti va vinde legume din gradina mica, crescute "ca pentru el" - alea din solar sunt pentru vanzare, baga pesticide si ingrasaminte mult peste orice limita admisa, ca nu risca sa ramana fara productie...

Edited by Oxigen1234, 15 October 2014 - 08:33.


#28
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

Quote

Vs = Versus ?
Da.

Quote

Totul e perfect, mai ramane doar practica.
Personal, nu am vazut vreun control al calitatii din partea autoritatilor in pietele prin care am umblat.

Pe de alta parte, continutul de vitamine/minerale din produsele agricole s-a diminuat in ultimii zeci de ani, deoarece se urmareste eficientizarea (=profit mai mare), nu calitatea. Iar legile (respectiv, parametrii pe care trebuie sa-i verifice autoritatile) se fac tot prin prisma asta.

Edited by cflorin32, 15 October 2014 - 10:59.


#29
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postcflorin32, on 15 octombrie 2014 - 10:56, said:

Personal, nu am vazut vreun control al calitatii din partea autoritatilor in pietele prin care am umblat.
Stai toata ziua in piata ?
Controalele se pot face oriunde: productie, depozitare, vanzare.

View PostOxigen1234, on 15 octombrie 2014 - 08:33, said:


View Postcflorin32, on 15 octombrie 2014 - 10:56, said:

Am oferit un punct de plecare. Daca prezinta interes pentru voi puteti continua. Exista Politia Fitosanitara. Sta si in puterea voastra sa schimbati lucrurile.

#30
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011
Probabil adevarul e pe la mijloc.
Cine are ograda proprie sa se bucure de produse proaspete, cine nu are nu trebuie sa intre in panica, ci doar sa fie atent de unde cumpara.

As mai adauga ca nu prea ai cum sa-ti produci singur tot necesarul, ci doar o parte mai mica sau mai mare, in functie de cat timp, bani, teren si pofta de sport agricol ai.

Edited by cflorin32, 17 October 2014 - 18:46.


#31
myosotish

myosotish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.03.2010
Exista in Romania un laborator specializat unde se pot determina continuturile de elemente chimice din legume/fructe ?

#32
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 16.02.2013
Fara reclama LARES., doar ca nu este ieftin.

#33
myosotish

myosotish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.03.2010
Multumesc.

#34
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

View Postandu2006, on 30 octombrie 2014 - 07:49, said:

Fara reclama LARES.LAREX, doar ca nu este ieftin.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate