Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 

Belsugului Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#55
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008

View Postconstantin5, on 08 martie 2015 - 21:18, said:

Buna seara,  sunt un posibil comparator al unui apartament cu 2 camere  si as dorii sa adresez  cateva intrebari  domnilor/doamnelor  care deja locuiesc in acest ansamblu:

1) Usile de la apartament/dormitor / living/ baie/bucatarie  sunt de buna calitate? sau  problema legata de usi este doar aceea ca nu au meseriasi care sa si faca treaba intr-un mod profesionist  iar lucrarea  este “ de mantuiala” ?
2) In legatura cu cazile din baie , este adevarat ca sunt foarte  subtiri, de proasta calitate si sunt fragile?
3) Finisajele la interior sunt de proasta calitate datorita meseriasilor sau datorita calitatii materialelor?
4) Cam cat costa intretinerea  lunara la un apartament cu 2 camere  (luna de vara / luna de iarna)?

Va multumesc anticipat  domnilor/doamnelor  si va doresc  sa aveti parte numai de bine in cadrul acestui ansamblu residential!

Buna dimineata,
Usile de la apartamente sunt destul de slabe calitativ. Usa de la exterior chiar va recomand sa o schimbati, este foarte subtire, are o singura incuietoare si aceea foarte proasta. Cele de la interior sunt mai acceptabile.
2. Cazile din baie intradevar sunt foarte subtiri si troznesc din toate incheieturile Posted Image
3. Finisajele sunt clasice din gama ieftina. La C1, gresia, faianta si parchetul au fost puse binisor.
4. Am doua camere si costurile sunt urmatoarele- intretinere aprox 100 lei/luna (aici intra apa, liftul, salariu administrator si firma de curatenie si alte cheltuieli administrative), pentru incalzire am avut cea mai mare factura in valoare de 100 de lei, in plina iarna cu aprox 25 de grade in casa. Celelalte cheltuieli depind de fiecare (curent/cablu/net)

Sper ca va va fi de ajutor raspunsul meu.

#56
constantin5

constantin5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2015

View Postmiri88, on 09 martie 2015 - 09:43, said:

Buna dimineata,
Usile de la apartamente sunt destul de slabe calitativ. Usa de la exterior chiar va recomand sa o schimbati, este foarte subtire, are o singura incuietoare si aceea foarte proasta. Cele de la interior sunt mai acceptabile.
2. Cazile din baie intradevar sunt foarte subtiri si troznesc din toate incheieturile Posted Image
3. Finisajele sunt clasice din gama ieftina. La C1, gresia, faianta si parchetul au fost puse binisor.
4. Am doua camere si costurile sunt urmatoarele- intretinere aprox 100 lei/luna (aici intra apa, liftul, salariu administrator si firma de curatenie si alte cheltuieli administrative), pentru incalzire am avut cea mai mare factura in valoare de 100 de lei, in plina iarna cu aprox 25 de grade in casa. Celelalte cheltuieli depind de fiecare (curent/cablu/net)

Sper ca va va fi de ajutor raspunsul meu.

Multumesc frumos, da chiar mi-a fost de mare ajutor raspunsul dvs. o zi buna sa aveti!

View PostUbeDoble, on 09 martie 2015 - 09:40, said:

1. Usile sunt ok, "meseriasii" nu
2. Da
3. Datorita "meseriasilor". Oricum,  nu ii verifica nimeni si de aceea fac lucru de mantuiala
4. Din ce am vazut pe la aviziere, cam 100 vara. Iarna depinde cat de multe gaze naturale folosești si cat de frig este afara  (100 -  200 lei)

L. E.  Adică aia 100 din timpul verii + gazele. Mie greu sa cred ca vei consuma mai mult de 200 lei gaze

multumesc frumos de raspuns, o zi buna va doresc!

Edited by constantin5, 09 March 2015 - 11:06.


#57
constantin5

constantin5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2015
Buna ziua,
Referitor la cele 2 raspunsuri am tras concluzia ca in mare parte vina pentru : finisaje neconforme, usi care sunt puse " la ochii" , termopane care abia se inchid etc...o au "meseriasii",  care fac lucrurile " de mantuiala" . Eu zic ca o atentie sporita ar trebuii sa fie in PRINCIPAL si din partea celor care ii verifica pe muncitori... nu poti sa ii lasi sa faca cum vor ei, ca ei inceraca sa faca cum stiu ei, si dupa te miri ca iti sare lumea in cap, ca azi pica ceva maine altceva...nu stiu ce sa zic m-as muta aici la voi pentru ca majoritatea sunteti tineri si cu o alta mentalitate, dar cand vad ca lucrurile sunt facute de "mantuiala" parca ma face sa mai ma gandesc un pic la alegere... toate cele bune oameni buni!

#58
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008

View Postconstantin5, on 09 martie 2015 - 16:50, said:

Buna ziua,
Referitor la cele 2 raspunsuri am tras concluzia ca in mare parte vina pentru : finisaje neconforme, usi care sunt puse " la ochii" , termopane care abia se inchid etc...o au "meseriasii",  care fac lucrurile " de mantuiala" . Eu zic ca o atentie sporita ar trebuii sa fie in PRINCIPAL si din partea celor care ii verifica pe muncitori... nu poti sa ii lasi sa faca cum vor ei, ca ei inceraca sa faca cum stiu ei, si dupa te miri ca iti sare lumea in cap, ca azi pica ceva maine altceva...nu stiu ce sa zic m-as muta aici la voi pentru ca majoritatea sunteti tineri si cu o alta mentalitate, dar cand vad ca lucrurile sunt facute de "mantuiala" parca ma face sa mai ma gandesc un pic la alegere... toate cele bune oameni buni!

Da, meseriasii au vina lor, merg probabil pe ideea ...timpul trece, banul merge. Stiu cazuri unde oamenii au cerut sa nu se puna gresie/faianta in apartamente pentru ca le-au cumparat ei. Surpriza...meseriasii au pus modelul dat de dezvoltatori dupa care au fost nevoiti sa le dea jos pentru a le pune pe cele aduse de proprietari. De aici reise  si o slaba organizare a activitatii. Noi am cumparat apartamentul cand abia se facea compartimentarea, zi de zi am fost sa supraveghem lucrarile si cu toate astea tot nu a iesit cum ne doream. Un exemplu ar fi coltarele la glafuri pe care le-au schimbat de 3-4 ori...

#59
constantin5

constantin5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.03.2015

View Postmiri88, on 09 martie 2015 - 17:57, said:

Da, meseriasii au vina lor, merg probabil pe ideea ...timpul trece, banul merge. Stiu cazuri unde oamenii au cerut sa nu se puna gresie/faianta in apartamente pentru ca le-au cumparat ei. Surpriza...meseriasii au pus modelul dat de dezvoltatori dupa care au fost nevoiti sa le dea jos pentru a le pune pe cele aduse de proprietari. De aici reise  si o slaba organizare a activitatii. Noi am cumparat apartamentul cand abia se facea compartimentarea, zi de zi am fost sa supraveghem lucrarile si cu toate astea tot nu a iesit cum ne doream. Un exemplu ar fi coltarele la glafuri pe care le-au schimbat de 3-4 ori...

Pfff ce naspa, cu atat mai frustrant este ca dai pe un apartament peste 45000 Euro, faci imprumut la banca pe 30 de ani, muncesti o viata intreaga si cotizezi la banca, si nu e corect sa isi bata joc de munca ta oamenii care spun "lasa ca merge si asa, important sa tina cateva luni dupa nu mai ma intereseaza, oricum nu e apartamentul meu"...Inaite de toate sa fim oameni si sa nu ne batem joc.... Eu am auzit lucruri bune despre dezvoltator dar nu stiu ce sa mai cred......inca mai ma gandesc daca sa achizitionez....am trecut 1 data si le-am vazut, arata ok, zona este buna, compartimentarea este ok...drumul acela de acces de la bulevard spre apartament este mai naspa cand ploua dar na nu poate sa fie totul perfect (se mai poate repara)...mai am prieteni care vor sa se mute  dar isi pun si ei semne de intrebare asupra calitatii lucrarilor executate la interior cat si asupra materialelor folosite.... sa auzim de bine oameni buni, si multumesc pentru pareri!

Edited by constantin5, 09 March 2015 - 19:53.


#60
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
Cititi bine tot ceea ce scrie in paginile ansamblului. O sa aveti multe raspunsuri la orice intrebare.

Quote

drumul acela de acces de la bulevard spre apartament este mai naspa cand ploua dar na nu poate sa fie totul perfect (se mai poate repara)

Esti tu rau, de ce sa il repare? Cand ploua toti devenim niste caprioare sprintene sarind baltile. Iluminat stii de ce nu exista nici dupa 2 ani de la primul bloc construit ? Pentru ca aici este un ansamblu cu oameni romantici, de aceea. Cum adica sa vezi noaptea pe unde mergi ? Sub clar de luna, asa este bine. Daca-i nor si mai ales daca plouat, nasol...vei semana cu Ghita din cotet.

Edited by UbeDoble, 12 March 2015 - 20:53.


#61
adrian_vladut

adrian_vladut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.11.2014
"Lasa ca merge si asa" e un moto al multor romani care au mai ramas in tara.
Eu cred ca la un moment dat teroarea de la primaria sector 6 va disparea si vom avea si noi trotuar, strada asfaltata si stalpi pentru iluminat si mai cred ca, tot la un moment dat, vor fi dezvoltatori care vor fi nevoiti sa refaca lucrarile proaste.
Balconul meu e "izolat" fata de caramizi cu niste silicon care nu a rezistat prea bine in timp. O sa incerc sa pun niste poze, ca sa vedeti cum arata peretele de langa usa de la balcon cand ploua.
@UbeDoble Era mai interesant postul needitat!

#62
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014

Quote

cum arata peretele de langa usa de la balcon cand ploua.

Pun pariu ca in maxim 2-3 ani multi se vor trezi cu mucegai pe pereti datorita modului profesionist in care au montat izolatia exterioara. Va fi un fel de arta abstracta pe pereti datorita mucegaiului. Asa ca, se poate strange de pe acum fond de rulment pentru o viitoare fatada pentru ca asta va urma.

L.E. faza cu apa in zona aceea (geam balcon) care se infiltreaza la greu am inteles ca este prezenta la foarte multi locatari.

Edited by UbeDoble, 13 March 2015 - 08:24.


#63
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
Un viitor posibil client ar putea face urmatorul experiment: ia o galeata de apa(plina) si merge in balconul celui de deasupra. O toarna usor, sa aiba timp sa se infiltreze. Dupa aceea asteapta 10-15 minute si se uita in zona indicata de tine si daca pe acolo apare o cascada imbietoare care uda geamul (apa curge printre izolatia de polistiren si tocaria de sus a geamului termopan) ii ureaza celui care ii prezinta apartamentul sa i se intample ceea ce zice in melodia Parazitii - De ziua ta si pleaca linistit. Nu este greu de imaginat ce se va intampla pe peretele interior dupa ceva timp. Eu mai auzisem de problema asta in urma cu ceva timp dar se pare ca mai multi vecini o au.

L.E. Mi-as dori ca userul @Militari_Belsugului_Reside sa scrie aici despre problema asta si sa ne contrazica sau macar sa zica ca ea exista dar se face ceva in acest sens. N-as crede ca o s-o faca desi sunt sigur ca citeste acest topic si de pe alt username.

Edited by UbeDoble, 13 March 2015 - 09:04.


#64
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
Iata ca userul dorit sa clarifice problema a fost prezent dar...ce rost are sa si raspunda !?!?!?[ http://s28.postimg.org/wg53oz1p9/Untitledd.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by UbeDoble, 13 March 2015 - 13:55.


#65
adrian_vladut

adrian_vladut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 03.11.2014
Cred ca topicul se monitorizeaza pentru a afla cum se executa corect anumite lucrari si ce locatari trebuie "luati in vizor". Trebuie sa ne organizam singuri daca vrem sa obtinem ceva.

#66
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
Stiu ca se urmareste topicul. Foarte bine ! Tacerea lor face viitorii doritori de apartamente aici sa-si puna anumite intrebari. In alta ordine de idei, voi ati vazut in ce hal se monteaza termopanele ? Se da cu spuma in puncte nu de jur imprejur, este incredibil ! Se face economie si la spuma si noi ne mai miram ca bate vantul pe langa geamuri !?!?!?

L.E. Atentie mare la barile alea prezente pe pereti, langa scari. Sunt montate, SI ACELA, tot la misto. Au in cap un fier drept de vreo 5-6 cm infipt in perete si atat. Pai cum sa tina bara aceea ? Unele chestii chiar sunt facute in bataie de joc.

Edited by UbeDoble, 13 March 2015 - 14:48.


#67
Militari_Belsugului_Reside

Militari_Belsugului_Reside

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2014
Buna ziua

- Strada Drumul Belsugului este o strada publica si apartine in totalitate de Primaria sectorului 6,  asfaltarea si iluminatul public al acestei strazi  revine in sarcina primariei de sector
- intr-un mesaj anterior, am invitat la biroul de vanzari locatarii cu probleme in apartamente pentru a face o sesizare si eventual sa o rezolvam.......pana in ziua de astazi nu s-a prezentat insa nici un locatar, insa pe internet toti se plang de probleme. In concluzie dragi locatari, atata timp cat dvs. nu faceti o sesizare noi nu avem de unde  sa stim  ce apartamente sunt cu probleme.
- intrucat pe acest forum toti locatarii au nickname-uri iar la biroul de vanzari nu s-a prezentat nimeni sa sesizeze asa zisele probleme in apartamente, impresia lasata de acestia in fata noastra este ca  nici nu locuiesc in acest ansamblu ( urmariti si alte forumuri si pentru alte ansamble rezidentiale si  ve-ti vedea discutant acolo  aceeasi situatie ca si la noi......)
- in privinta condensului de pe geamuri ........ cat timp  ve-ti usca hainele in casa pe calorifere sau pe uscator fara a aerisi apartamentul cel putin o ora pe zi ve-ti avea condens pe geamuri si binenteles va aparea si mucegaiul.......nu ni se pare normal ca echipele noastre sa vina in apartamentele dvs, sa va invete cum sa aerisiti apartamentul
- in privinta finisajelor, raportul calitate/pret este exact ceea ce ati cumparat, daca va-ti dorit un apartament de lux atunci trebuia sa cumparati in zona de nord a capitalei, insa pretul nu ar mai fi fost acelasi
- in privinta spatiului verde care vi s-a promis, acesta se va face la terminarea lucrarilor de constructie in ansamblu
- locuri de parcare sunt , iar daca 2 vecini se cearta pe locul de parcare nu este din cauza ca nu ar fi locuri de parcare , ci pt ca amandoi vor acelas loc de parcare ( dovada se face seara dupa ora 21 cand toata lumea este deja acasa si sunt destule locuri de parcare goale )

Intr-un mesaj anterior ( si aici ma repet ), din partea noastra ca si dezvoltatori suntem deschis la orice discutie iar orice problema atata timp cat este sesizata poate fi si rezolvata  ( aici excludem sesizarile online ) .

#68
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014

Quote

- Strada Drumul Belsugului este o strada publica si apartine in totalitate de Primaria sectorului 6,  asfaltarea si iluminatul public al acestei strazi  revine in sarcina primariei de sector
Asa este, o strada publica dar de ce pe timp ploios permiteti masinilor de mare tonaj sa iasa pe acea strada cu rotile pline de noroi ? Nu are toata lumea masina si cred ca s-a vazut cat de greu se facea accesul pe jos in si din complex. Aia este lipsa de respect fata de cei care au platit pt apartamente. As vrea sa va vad venind si plecand pe jos cand ploua si se face mocirla aia ingrozitoare pe drum. Nu este nimeni absurd, stim ca inca se construieste dar faptul ca drumul ala este plin de pamant nu cred ca este de la incaltarile noastre. Va rog sa mergeti In Militari Residence sa vedeti cum arata drumurile chiar si acolo unde se construieste.  Vreti sa vina primaria sa mature dupa voi sau cum ca nu mai inteleg ?

Quote

- intrucat pe acest forum toti locatarii au nickname-uri iar la biroul de vanzari nu s-a prezentat nimeni sa sesizeze asa zisele probleme in apartamente, impresia lasata de acestia in fata noastra este ca  nici nu locuiesc in acest ansamblu ( urmariti si alte forumuri si pentru alte ansamble rezidentiale si  ve-ti vedea discutant acolo  aceeasi situatie ca si la noi......)
Hai sa fim seriosi, nu se stiu problemele avute de locatari ? Se stiu dar nu se face nimic.

Quote

- in privinta condensului de pe geamuri ........ cat timp  ve-ti usca hainele in casa pe calorifere sau pe uscator fara a aerisi apartamentul cel putin o ora pe zi ve-ti avea condens pe geamuri si binenteles va aparea si mucegaiul.......nu ni se pare normal ca echipele noastre sa vina in apartamentele dvs, sa va invete cum sa aerisiti apartamentul
Aici sunt perfect de acord cu dvs dar vantul care suiera pe langa geamuri ce facem cu el ? De se face economie la spuma atunci cand se face montajul ? Se poate vedea in blocul inca nefinalizat modul in care se pune spuma, in puncte. Macar cereti de la viitorii locatari cate 100 de lei sau sa cumpere ei inca 2-3 spume pt geamuri.

Quote

- in privinta finisajelor, raportul calitate/pret este exact ceea ce ati cumparat, daca va-ti dorit un apartament de lux atunci trebuia sa cumparati in zona de nord a capitalei, insa pretul nu ar mai fi fost acelasi
Adica 40000-50000 euro sunt bani putini si trebuie sa accepti tot ceea ce scrie in acest topic ? Incredibila gandire

Quote

- in privinta spatiului verde care vi s-a promis, acesta se va face la terminarea lucrarilor de constructie in ansamblu
Nu vad pe nimeni care sa reclame acest lucru. Este logic ca acesta va fi facut (daca va fi) la sfarsitul lucrarilor.

Quote

- locuri de parcare sunt , iar daca 2 vecini se cearta pe locul de parcare nu este din cauza ca nu ar fi locuri de parcare , ci pt ca amandoi vor acelas loc de parcare ( dovada se face seara dupa ora 21 cand toata lumea este deja acasa si sunt destule locuri de parcare goale )
Da, deocamdata, exista. Nu s-a certat nimeni pentru parcare pt ca exista respect reciproc intre locatari, deocamdata. Ramane de vazut dupa ce se vor muta locatarii si in celelelte blocuri. Eu nu vad unde sa incapa inca 80 de masini acolo unde s-a turnat de curand beton (zic 80 in speranta ca nu vor avea toti 120 masini)

L.E. de apreciat macar ca s-a raspuns,chiar daca evaziv dar s-a raspuns.

Edited by UbeDoble, 13 March 2015 - 16:22.


#69
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 29.03.2011
Mda. Si eu sunt de acord la faza cu noroiul pe drumul ala de acces. Vad ca a evoluat putin discutia si intreb si eu in speranta ca nu se va supara nimeni: a fost cineva cu vreo problema la ei si nu s-a rezolvat ?

#70
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008

View PostDarkUser, on 13 martie 2015 - 17:19, said:

Mda. Si eu sunt de acord la faza cu noroiul pe drumul ala de acces. Vad ca a evoluat putin discutia si intreb si eu in speranta ca nu se va supara nimeni: a fost cineva cu vreo problema la ei si nu s-a rezolvat ?

Da, da, da...au fost! Un exemplu ar fi minunatele bare de la scari (tot a amintit unul dintre vecini mai sus), de cand le-au pus stau sa cada, au fost anuntati dezvoltatorii de mai multe ori dar nu s-a facut absolut nimic.

#71
miri88

miri88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.10.2008
Stimati domni dezvoltatori, am cumparat de la dumneavoastra apartamente ieftine si proaste? Putem spune ca un apartament de 45 mp - 43.000-45.000 de euro este ieftin? Am vizitat multe blocuri inainte sa cumparam de la dumneavoastra. Am vazut constructii proaste dar "ambalate" frumos la preturi mult mai mici. O sa ma intrebati probabil de ce am cumparat de la dumneavoastra...Am cumparat pentru ca la inceput totul parea a fi roz, structura cladirii intradevar pare a fi ok DAR cand au inceput sa apara tencuieli/finisaje/instalatii electrice, instalatii sanitare AM REGRETAT DECIZIA!!!. Stimati domni, ati amenajat cateva apartamente la demisol care aveau peretii impecabili, pe masura ce s-a inaintat cu lucrarile la etajele superioare pur si simplu a iesit bataie de joc.Stimati domni, ati promis ca veti pastra o distanta decenta intre blocuri, mai avem putin si iesim din bloc si dam cu capul de cel nou, ati promis un parculet care va fi cat jumatate de bloc, ati facut un tarc!!! Stimati domni, daca stiam va inregistram, DUMNEAVOASTRA ATI ZIS CA VETI ASFALTA STRADA CHIAR DACA NU INTRA IN ATRIBUTIILE DUMNEAVOASTRA!!! Mai rau ati stricat aceasta strada.
Sincer, sper sa intelegeti la un momentdat ca "foamea" dumneavoastra de bani creaza mari probleme oamenilor de rand ca noi, oameni care muncesc timp de 30 de ani ca sa isi achite creditele facute pentru niste apartamente ieftine si slabe calitativ, asa cum ati afirmat putin mai sus!
Va doresc afaceri prospere, castiguri cat mai consistente si mai ales LINISTE SUFLETEASCA!

#72
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014

Quote

- locuri de parcare sunt , iar daca 2 vecini se cearta pe locul de parcare nu este din cauza ca nu ar fi locuri de parcare , ci pt ca amandoi vor acelas loc de parcare ( dovada se face seara dupa ora 21 cand toata lumea este deja acasa si sunt destule locuri de parcare goale )

Uite, ca sa nu mai fim noi asa rai si carcotasi nu vreti sa trasati voi cate 57 locuri de parcare la fiecare bloc ? Veniti la cele doua asociatii de propietari si facem noi cinste cu vopseaua deoarece pt dvs cred ca este o investitie masiva atata timp cat se face economie pana si la spuma de la termopane. Sa fie cate 57 de locuri la fiecare bloc, in spatiul exterior aferent fiecarui bloc in parte. Deci, ce spuneti ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate